atarionline.pl Ilość sprzedanych modeli Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime25 May 2021
     
    wygląda dość ciekawe aczkolwiek wynik 7800 i Lynx jest zastanawiający:

    • 2:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime25 May 2021 zmieniony
     
    Mnie bardziej zastanawia proporcja sprzedaży maszyn serii ST do Amig.
    Atari ST/STE/TT: 2280
    Amiga: 4580



    Ze źródeł słyszanych po paru piwach na zlotach, podobno sprzedaż gier na ST vs Amiga była w proporcjach 1 /ST/ do 5-7 /Amiga/. Z danych sprzedażowych samych komputerów wynika proporcja 1:2.
    Z tych liczb można wysnuć, że seria Atari ST była kupowana jednak do pracy, a Amiga to konsola do gier z klawiaturą.
    • 3:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime25 May 2021
     
    Te dane są wyssane z palca. Zauważyliście, że nie ma wcale serii XE? Liczniki urywające się na okrągłych wartościach też są fajne. Generalnie - ładna animacja o jedynie mocno poglądowej wartości merytorycznej.
    • 4:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime25 May 2021
     
    Moje obserwacje są podobne, ST był wykorzystywany raczej do prac niż do gier. Ich właścicielami raczej było starsze niż moje pokolenie> W pierwszej połowie lat 90tych w większości z nich przesiadła się na dużo szybsze PCty lub Maki.
    Za to, w moim otoczeniu amigowcy to były wyłącznie dzieciaki.

    Swoją drogą, ilość sprzedanych STków wygląda na zaniżoną, tutaj ciekawy głos na ten temat: ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2021 zmieniony
     

    Cyprian:

    wygląda dość ciekawe aczkolwiek wynik 7800 i Lynx jest zastanawiający


    Autor tej animacyjki chyba nie ma bladego pojęcia o temacie. Zamiast Atari STacy jest jakieś Atari Stacey. Co to jest 600 w haśle "Atari 400/600/800"? :D Nie widziałem ani jednej amerykańskiej reklamy czy oferty, w której Atari sprzedawało by model 600, więc to może jakiś tajny model, na czarne rynki? :D I autorowi animacji wcale nie chodziło o 600XL, bo ten jest w osobnej rubryce. Jak ktoś ma tak nonszalanckie podejście do nazw modeli to wątpię, by większą precyzją wykazał się w dotarciu do danych sprzedażowych. Sprzedano półtora raza więcej Stacy niż Falconów? A Falconów tylko 20 tysięcy? Żródeł nie podał, więc nie da się sprawdzić wiarygodności podanych liczb. Z kolei znane mi źródła, jak Michaela Curranta, podają inne liczby.

    Zresztą nie ma tam choćby serii XE. Nie jest na pewno ukryta w danych serii XL, bo ta animacji kończy się na roku 1988/89, a wedle raportów zarządu Atari, XE były produkowane jeszcze kilka lat. Więc całość prezentacji dla mnie jest miernej jakości. A szkoda, bo by się taka animacyjka, oparta na rzetelnych danych i właściwie przeprowadzonym podziale, przydała.

    PS. O, jak pisałem to Peri Noid też wrzucił koment, zgadzam się.
    • 6:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime25 May 2021
     
    Nie z palca, tylko z ogólnie dostępnych raportów, Wikipedii itp. Dane są zaokrąglone bo w tego typu źródłach też są zaokrąglone. Nie ma serii XE bo w ogóle nie ma danych nt. sprzedaży serii XE.

    Ale robić FILMIK z czegoś co dałoby się ogarnąć jednym wykresem, to już jest głupie - albo raczej: bardzo sprytne, filmik łatwiej zmonetyzować. No i są błędy merytoryczne wynikające z takiej a nie innej metody prezentowania danych, np. pokazane jest że sprzedaż serii 400/800 ruszyła dokładnie z początkiem 1978 r., co jest bzdurą.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2021 zmieniony
     

    Krótki:

    Nie z palca, tylko z ogólnie dostępnych raportów, Wikipedii itp.


    Chyba za bardzo wierzysz w autora :D. W Wiki sprzedaż 400/800 oszacowano na 4 miliony, w filmiku są 2 miliony. Skąd źródło, że 2 miliony? Nie spotkałem się z takim, poproszę.

    Krótki:

    Nie ma serii XE bo w ogóle nie ma danych nt. sprzedaży serii XE.


    Są dane, bo zarząd raportował w tej sprawie. Spółki Tramiela były notowane na giełdzie i to też wymagało raportów. To, że trudno do nich dostrzeć albo nikomu się tego nie chce robić, nie oznacza, że ich nie ma. Dwa, że nawet jak nie ma danych o sprzedaży, to są dane o produkcji. Można estymować różnymi metodami.

    o

    Krótki:

    pokazane jest że sprzedaż serii 400/800 ruszyła dokładnie z początkiem 1978 r., co jest bzdurą.


    Pewnie zmyliło go, że komputer był gotowy i prezentowany w 1978 roku. Ale faktycznie sprzedaż dopiero rok później.
    • 8:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime25 May 2021
     

    Kaz:

    Chyba za bardzo wierzysz w autora :D. W Wiki sprzedaż 400/800 oszacowano na 4 miliony, w filmiku są 2 miliony. Skąd źródło, że 2 miliony? Nie spotkałem się z takim, poproszę.

    Chyba za bardzo wierzysz w swoje zdolności poznawcze :-] 4 miliony w Wiki dotyczy całej serii 400/800/XL/XE. Natomiast informacja o 2 milionach jest jak wół w 3. akapicie artykułu (hint: Ctrl+F "two million units"), a jej źródłem są "słynne" szacunki Jeremy'ego Reimera, podlinkowane tamże.

    Kaz:

    Są dane, bo zarząd raportował w tej sprawie.

    Jasne, racja. Się wyraziłem niedokładnie, miałem na myśli że "nie ma danych w Internecie, dostępnych dla przeciętnego hipstera-jutubera", a nie że nie ma ich wewogle. Bo te dane co są dostępne, to są bardzo zgrubne, np. Wencel w jakimś wywiadzie wspomni że do 1991 roku Atari sprzedało 100 tysięcy maszyn w Polsce, ale już nie poda podziału na komputery/konsole/8/16 bit.

    Kaz:

    Pewnie zmyliło go, że komputer był gotowy i prezentowany w 1978 roku

    Teraz to Ty raczej przeceniasz zaangażowanie autora. Gość pewnie zerżnął dane z ww. analizy Reimera (w której stoi że w 1979 r. sprzedało się 100 tys. 400/800), i uznał że jak zaprezentuje te dane DYNAMICZNIE na osi czasu, to "będzie dobrze". Tylko zamiast zauważyć że owe 100 tys. to stan na koniec 1979 roku, gość po prostu umieścił w filmiku na osi czasu pozycję "1979" i se zanimował, no i wyszło mu że od pocz. 1978 do pocz. 1979 sprzedało się 100 tysięcy.
    • 9: CommentAuthorpgru
    • CommentTime25 May 2021
     
    Dane o sprzedaży mogą być w raportach giełdowych moim zdaniem.

    Atari było chyba spółką giełdową(?), albo firma która przejęła, a już w latach 80 sporo rzeczy związanych z giełdą było w postaci cyfrowej. Problem jest tylko chyba taki, mało jest darmowych serwisów które zajmują się "prehistorią", a płatny dostęp do danych nie każdy ma...
    • 10:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime25 May 2021
     
    Ha, wystarczy minutka góglania i się okazuje że nawet (niektóre) roczne raporty da się odnaleźć.

    Tu raport 10-K na koniec roku podatkowego 1991, czyli OIMW raport tego typu o jakim wspomniał Kaz. Danych o sprzedaży w nim niestety nie znajdziemy - są tylko zbiorcze dane o przychodach i odchodach, wyrażone w dolarach.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2021 zmieniony
     

    Krótki:

    Tu raport 10-K na koniec roku podatkowego 1991, czyli OIMW raport tego typu o jakim wspomniał Kaz. Danych o sprzedaży w nim niestety nie znajdziemy


    Kiedyś gdzieś były w sieci raporty zarządu (ale zawierały dane o produkcji, nie sprzedaży). Zgrałem sobie, ale nie proś, żebym znalazł :). Jak przy okazji kiedyś znajdę to na pewno wrzucę.

    Krótki:

    4 miliony w Wiki dotyczy całej serii 400/800/XL/XE. Natomiast informacja o 2 milionach jest jak wół w 3. akapicie artykułu (hint: Ctrl+F "two million units"), a jej źródłem są "słynne" szacunki Jeremy'ego Reimera, podlinkowane tamże.


    Jasne, mój błąd - na codzień nie korzystam z Wiki i tylko rzuciłem okiem. Za to szacunki Reimera znam i jeśli dobrze pamiętam, to w przypadku Atari 400/800 tylko dane za rok 1982 ma poparte źródłem (600 tysięcy egzemplarzy) i to bodajże prasowym. Więc tak czy siak to źródło to jest takie mało "źródlane" :)

    Krótki:

    Teraz to Ty raczej przeceniasz zaangażowanie autora. Gość pewnie zerżnął dane z ww. analizy Reimera


    Czy dobrze rozumiem, że spieramy się o to, jak bardzo niekompetentny jest autor animacji? :D :D :D. Mnie się bowiem wydaje, że gdyby było tak jak piszesz, że bierze dane z Wiki, to spokojnie by sobie wyliczył, że 4 miliony wszystkich małych Atari minus 2 miliony 400/800 daje 2 miliony XE... :P

    Krótki:

    Wencel w jakimś wywiadzie wspomni że do 1991 roku Atari sprzedało 100 tysięcy maszyn w Polsce, ale już nie poda podziału na komputery/konsole/8/16 bit.


    Taka informacja jest mało użyteczna. Pomijając nawet, że Wencel to handlowiec i marketingowiec, więc trzeba mieć dystans do podawanych przez niego informacji.
    • 12:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime25 May 2021 zmieniony
     

    Kaz:

    Skąd źródło, że 2 miliony? Nie spotkałem się z takim, poproszę.

    Kaz:

    Za to szacunki Reimera znam

    No weź, bądźże spójny chociaż sam se sobą.

    Kaz:

    Mnie się bowiem wydaje, że gdyby było tak jak piszesz, że bierze dane z Wiki, to spokojnie by sobie wyliczył, że 4 miliony wszystkich małych Atari minus 2 miliony 400/800 daje 2 miliony XE... :P

    W jego zestawieniu samych XL-ek jest ponad 3 miliony. Pewnie gość zrobił jak mówisz - wziął 4 miliony, odjął 400/800, odjął 1200XL, odjął 600/800XL, a wynik wsadził głęboko tam gdzie jego miejsce:-)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2021
     
    Krótki, weźże zacznij rozróżniać rozważania od źródeł. Reimer nie jest źródłem, tylko podawany przez niego artykuł o sprzedaży w roku 1982, a tam dwóch milionów nie ma. Jak ja zaraz napiszę, że szacuję sprzedaż na 5 milionów to też będę źródłem? :)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2021
     
    Krótki, jeszcze w wyliczeniach uwzględnij Atari 600:)
    • 15:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime25 May 2021
     

    Kaz:

    Jak ja zaraz napiszę, że szacuję sprzedaż na 5 milionów to też będę źródłem? :)

    Jeśli ktoś powoła się na Ciebie jako źródło (nawet jeśli śmiechu warte), to wówczas stajesz się źródłem; co jest w tym niejasne? Aaaaaaaaaaa niekarmićtrolaniekarmićtrolaniekarmićtrola
  1.  
    Tak swoją drogą, w czym jest (albo przypuszczacie, że jest) tworzona taka animacja? Excel z jakimś sprytnym skryptem, czy coś innego?
    • 17: CommentAuthorGzynio
    • CommentTime25 May 2021
     
    Jak dla mnie to seria XE jest pod Atari XE Game System, bo pasek zaczyna się ruszać od 1985/86r., a oryginalnego XEGS zaczęli produkować od 1987r..
    • 18:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime25 May 2021
     
    To może bardziej skomplikowane pytanie.
    Ile sprzedano maszyn z serii Atari STE? Jakaś estymacja, przypuszczenia? Potrzebne do odpowiedzi, dotyczącej wydawania gier na fizycznych nośnikach. Warto robić bardziej zaawansowane gry na serię STE, czy zostać przy stockowej maszynie, Atari ST 1MB?
    • 19: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime26 May 2021 zmieniony
     
    Jak dla mnie ta animacja nie jest taka zła
    Mamy Atari 600XL i 800XL, są też osobno modele 400 i 800 (600 to jakiś błąd autora)
    Niestety w animacji nie ma serii XE bo XE Game System to tylko jeden model serii XE
    Niestety to że Atari było na giełdzie nie zmuszało ich do podawania dokładnych danych sprzedażowych każdej serii ich sprzętu tak jak dziś Microsoft nie podaje oficjalnie ilości sprzedanych Xboxów.

    Z animacji wynika że modele 400/800/600XL/800XL sprzedały się w liczbie 5mln łącznie na drugim miejscu po A2600 czyli lepiej jak seria ST i inne modele Atari.

    Może jest też tak że pod oznaczeniem 600XL/800XL jest też seria XE ale wątpię.
    • 20:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime26 May 2021
     
    @hospes rób gry na STE. Ludzie i tak grają na emulatorach.
    • 21:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime26 May 2021
     

    Gzynio:

    Jak dla mnie to seria XE jest pod Atari XE Game System, bo pasek zaczyna się ruszać od 1985/86r., a oryginalnego XEGS zaczęli produkować od 1987r..

    Nie, to ten sam błąd co przy wspomnianym pasku ruszającym od 1978 r.
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 May 2021 zmieniony
     
    Ta animacja to ktoś se zrobił zapewne i teraz wszystkie wykresiki trzaska. Tak to przynajmniej wygląda. Tych filmików z dokładnie takimi wykresikami jest mnóstwo.
    A przyrost danych też ma się nijak do rzeczywistego, to prosta interpolacja pomiędzy dwoma punktami czasowymi i danymi z tego czasu.

    Swoją drogą niezły patent na łatwą kasę :)
  2.  
    Niemal perpetuum mobile. Niewiele się narobisz, a liczba odwiedzających duża. (Może wyjątek przygotowanie pierwszej prezentacji, by przygotować sam mechanizm działania).