atarionline.pl Pisanie jednocześnie na pamięć rozszerzoną i kartridże - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime4 Jun 2021
     
    Hej,
    Na początek - na kartridżach się nie znam i nawet nie wiem co jest aktualnie produkowane. Tworzona gra ma być głównie na carta, ale zakładam, że użytkownicy pamięci rozszerzonej chętnie by też w grę zagrali.
    Banki pamięci rozszerzonej mają okna $4000 bajtów ($4000-$7FFF), zaś - jak czytam - standardowych cartów mają okna $2000 bajtów od $8000 lub od $A000.
    Czy jest jakiś prosty sposób pisania jednocześnie na pamięć rozszerzoną i kartridże w MADS, biorąc pod uwagę różnice w wielkości okien? Czy pisać jakby okna miały wielkość $2000 i przełączanie oprogramować swoimi makrami?
    Jak widzę MADS ma kilka przydatnych właściwości (OPT B) do pracy z bankami, ale to chyba tylko do pamięci rozszerzonej? A może mierzyć w carta, który ma okna wielkości $4000 (są takie?) bo pisanie zarówno dla $2000 to masakra?
    • 2:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime5 Jun 2021
     
    Jeżeli chcesz w bardzo łatwy sposób pisać jednocześnie na pamięć rozszerzoną i kartridż, to wydaje się, że najlepiej skorzystać z kartridża, który będzie miał okno 16kB tak samo jak pamięć rozszerzona. W takim wypadku dla kompilacji gry dla pamięci rozszerzonej i dla kartridża wystarczy zamienić miejscami te obszary i gotowe.

    Z popularnych kartridży uniwersalnych, które każdy może mieć i sobie zrobić samemu, to kartridż SIC! ma okno 16kB.

    Z kolei z kartridży popularnych z oknem 8kB Atarimax Maxflash jest fajny. Plus korzystania z takiego kartridża jest taki, że pozwala on również na zapis (w sumie SIC! też pozwala). Na taki kartridż powstało już kilka gier, np. Space Harrier, Jim Slide XL, Atari Blast!.
    • 3:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime6 Jun 2021
     
    ->link<-

    Typy Megacart 26-32 mają okno 16 kB. Chyba każdy flashcart wspiera obrazy tego typu. Nie wiem tylko jakie drogie one są w produkcji jakby chcieć wypuścić jakaś serię, ale ja mam zamiar pod ten typ pisać.
    • 4: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime7 Jun 2021
     
    Dzięki za odpowiedzi! Rzeczywiście, najprościej programistycznie i najbardziej przenośnie będzie użyć karta mającego 16KB okno. Można sprawdzić w źródłach, ale może wiecie z głowy - czy emu (Altirra/Atari800) wspierają Megacart (26-32) lub SIC! (54-56)?
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Jun 2021 zmieniony
     
    @Ilmenit zależy, co chcesz osiągnąć. Jeśli wystarczy Ci tylko przełączanie banków rozszerzonej pamięci jako banków z danymi (tzn nie real time, np. animacja zestawów znaków) to proponuję przepisywanie pamięci. 16 kB przepisuje się moment (kilka ramek). Jest to wg mnie uniwersalne rozwiązanie na każdą architekturę, tylko prockę przepisywania podmieniasz. Wtedy możesz zastosować dowolne bankowane kartridże. <reklama on>Np. moje kosztują w hurcie ca 20 zł za płytkę (lutowanie, 3 scalaki + drobnica) + cena pamięci + cena obudowy. Kartridż ten sam, co do Adam Is Me czy innych produkcji począwszy od Ridiculous Reality. Pasuje do obudów Maszczyka, Kradexa i Sikora.<reklama off>
    • 6:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime7 Jun 2021 zmieniony
     
    czy emu (Altirra/Atari800) wspierają Megacart (26-32) lub SIC! (54-56)?


    Oczywiście że wspiera. Link jaki zamieściłem jest do listy formatów cartridge'ów wspieranych przez atari800, Altirra jest kompatybilna.
    • 7: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime7 Jun 2021 zmieniony
     
    @jhusak - w przypadku tego projektu potrzebujemy przełączanie "natychmiastowe" właśnie np. zestawy znaków, muzyka, sfx, nawet dane "mapy" do kolizji - wszystko przełączane w jednej ramce. To taki ambitny projekt ;)
    @laoo - dzięki!