atarionline.pl Automatyczne uruchamianie programu w Basicu - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorTygrys1982
    • CommentTime28 Jun 2021 zmieniony
     
    Hej brać Atarowa.
    Od jakiegoś czasu zmagam się z problemem automatycznego uruchamiania programu napisanego w Basicu. O co mi chodzi? Podczas wgrywania gier (np. z LK AVALONU-u) wpierw ładuje się loader z obrazkiem lub napisem, a w następnej kolejności - właściwa gra. Próbuję coś podobnego zrobić z poziomu Basica.
    W książce Wojciecha Zientary pt. "Poradnik Programisty Atari" w rozdziale 6. Urządzenia Zewnętrzne (str 216 - 217) znalazłem informację, że da się ten problem obejść poprzez przepisanie specjalnego programu, który uruchomi dalsze wgrywanie i automatyczne uruchomienie wgranego programu. W książce tej znalazłem informację, że taki loader można zapisać instrukcją CSAVE i później odczytać go wyłączając ATARI 65XE z naciśniętym klawiszem START. Problem w tym, że kiedy tak robię, to na końcu procesu ładowania dostaję komunikat "Boot Error" i nie wiem dlaczego.
    Na razie obejście znalazłem takie, że swój loader zapisałem instrukcją SAVE"C:", a wgrywam go instrukcją RUN"C:", po czym program automatycznie uruchamia napis oraz dalsze wgrywanie właściwego programu. Problem jest taki, że SAVE"C:" zapisany jest jako ciąg bloków danych o długich przerwach, a ja chcę żeby były krótkie przerwy. Myślałem, że przykład z podręcznika Zientary pomoże mi rozwiązać ten problem, ale póki co mam tylko to jedno obejście.
    A więc podsumowując: chcę aby napisany w Basicu loader automatycznie się uruchamiał i wgrywał z krótkimi przerwami bloków danych. Jak to zrobić? Konstruktywne propozycje mile widziane :)

    pozdrawiam Was serdecznie
    Mikołaj.
    • 2:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime28 Jun 2021
     
    Ja pamiętam, że z sukcesem używałem programu BASIC Loader z Tajemnic Atari 8/91.
    • 3: CommentAuthorBas
    • CommentTime28 Jun 2021
     
    Wszystko jest na naszej stronie: ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jun 2021
     
    Bas jak zwykle doskonała pamięć i najlepiej zna zasoby AOL!
    • 5: CommentAuthorTygrys1982
    • CommentTime28 Jun 2021
     
    Dzięki za wpisy.
    Sprawdzę wpierw sposób z naszego forum. Dodam tylko, że robię to na "żywym" sprzęcie (nie na emulatorze).
    Tajemnice Atari sprawdzę w dalszej kolejności.