atarionline.pl Czy można sprawdzić ROM drukarki 1029? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2021

Pytanie - czy jest jakiś (najlepiej programistyczny, ale przynajmniej nieinwazyjny) sposób, by rozpoznać, że ROM drukarki Atari 1029 jest oryginalny czy modyfikowany? Chodzi o to, jak rozpoznać, że drukarka była przez PZ Karen modyfikowana dla Pewexu (dodane polskie znaki). Warunek: bez drukowania czegokolwiek, bo nie zawsze jest taka możliwość. Piję do tego wątku: ->link<- , ale myślę, że ten problem warto wydzielić do osobnego.
    • 2: CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Jul 2021 zmieniony

Wyjąć ROM (zapewne jest w podstawce), zczytać i porównać z oryginałem.
    • 3:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2021 zmieniony

No tak, ale to inwazyjne i nieprogramistyczne. Niektórzy dadzą sobie radę, a inni zapewne nawet nie będą chcieli zacząć. A warto by wyszukać takie drukarki a'la Pewex.
    • 4: CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Jul 2021

Zrobiłem porównanie. Same pliki ROM-u różnią się od siebie pierwszym bajtem oraz dalej zmienionych jest 135 bajtów od adresu 0x550 - to są przekodowane znaki. Same znaki są kodowane w formacie wysokość 8 bitów (efektywnie użyte 7 bo drukarka ma tyle igieł), szerokość 5 bitów. Czyli podmienionych jest 27 znaków (wśród nich są pl-literki ale nie tylko).

Jeśli z drukarki da się wyciągnąć wersję jej ROM-u oraz pierwsza wartość nim jest to może tak by się dało. Jeśli nie - to nie ma innej możliwości jak otworzenie drukarki.
    • 5:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jul 2021

Pytałem też Draco030, czy ma jakiś pomysł na to. Też sądzi, że nie da się tak zrobić.