atarionline.pl Polskie zaginione gry - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMrPepka
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Siemano wszystkim
    Otóż uczestniczę w pewnym projekcie zwanym Polish Lost Media i w ramach tego projektu opisujemy różne lost media (gry, filmy, filmy na yt, literatura, dubbingi itp itd). Przyszedłem więc tutaj aby się Was spytać czy kojarzycie jeszcze jakieś polskie zaginione gry na platformy DOS, Amiga, C64, 8-bit Atari etc
    Na razie na liście mam:
    Żmija wydawnictwa Xland
    Gry od Monkiego (gościu się nazywał Tomasz Raniszewski)
    OrtoGra od Intersoft
    Nienawidzę ortografii od AJT Soft
    Samar, Mała ortografia i Mat 1-2-3 od VIPS
    Samochodowy Wojownik i w sumie reszta gier od Relax comp (znalazł się jedynie Frutis od tej firmy)
    Dyslektyk (ten pierwszy z 1997 roku na DOS-a) od B++
    Softeczka od IPS CG
    Język Polski: Liceum Matura i w sumie też Język Niemiecki: UHO Deutsch tester od UHO Software
    Liga Polska Manager '97 od Marksoft
    Odbijaczek od Studia ELF (?)
    Gry od jkjarek
    Na Ratunek (jakaś gra freeware na DOS-a) od nie wiem kogo
    Wesoła Układanka od USER
    Historia i Geografia ze składanki Edukacja od UHO Software
    Może jeszcze kojarzycie jakieś polskie zaginione gry (albo też macie którąś z powyższych gier)? Dziękuję z góry za wszelkie informacje
    • 2: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Jest jakiś link do jakiejkolwiek strony/fanpage projektu?
    Jaka jest dokładnie definicja "lost media"?
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Zacna idea - też tutaj od dziesięcioleci zajmujemy się szukaniem zaginionych gier, plików, urządzeń, projektów, schematów, użytków. Lista poszukiwań jest bardzo długa, na forum mamy kilka wątków na ten temat. Dlatego jeśli macie to jakoś usystematyzowane to można by dopisać.
    • 4: CommentAuthorMrPepka
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Odpowiadając na pytania:
    Ogólnie to mamy arkusz gdzie mamy wpisaną listę polskich lost media, mamy też serwer na Discordzie poświęcony temu projektowi (czyli Polish Lost Media) i jesteśmy też na jeszcze jednym Discordzie pewnego youtubera który stworzył miesiąc temu Polish Lost Media Iceberg na którym miałem gościnny występ. Tu macie link do arkusza jakby był potrzebny - ->link<-
    Definicja lost media:
    Ogólnie definiujemy to w taki sposób, że dla nas to lost media to wszelkie zaginione książki (mamy ogólnie hasło literatura bo czasami oprócz książek zaginiony jest jakiś pradawny rocznik jak np. Rocznik Rychezy), filmy (różne, stare filmy lub czasami nieco nowsze choć to zależy), filmy na YT (tak, to też mamy wpisane w definicję lost media), gry (tu właściwie są zarówno gry komputerowe (póki co skatalogowałem jedynie DOS i Windows i parę gierek na Amigę i na C64) jak i też gry przeglądarkowe czy nawet gry na telefon), strony internetowe (tu mamy na myśli jakąś ich zawartość i zwykle do arkuszu wpisujemy strony które naszym zdaniem kwalifikują się do odzyskania informacji o nich czy ich zawartości celem ich archiwizacji oczywiście), w definicję lost media mamy też wpisany cytat (zwykle wtedy poszukujemy odcinka jakiegoś programu TV czy czegokolwiek gdzie taki cytat padł i staramy się to zarchiwizować jakoś), również też dubbingi są poszukiwane (no tu chyba nie muszę jakoś szczególnie wyjaśniać, poszukujemy dubbingi do niektórych kreskówek lub seriali komediowych (i innych seriali), również zaginione odcinki danego dubbingu wpisują się w definicję lost media)
    Ogólnie to sporo tego mamy w definicji lost media
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Dobry arkusz, widać pracę. Przy okazji mogę dopisywać, jak będziemy u nas coś poszukiwać, bo tych materiałów jest sporo. PS. Gdzieś jest opisana metodologia, jaką stosujecie przy wpisach? Oznaczenia, etc.
    • 6: CommentAuthorMrPepka
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    W zakładce "Legenda" masz generalnie rozpiskę oznaczeń
    Jak chcesz dopisywać do arkusza to musiałbyś napisać do rybalan na Discordzie (tam w arkuszu masz wpisany jego nick, to jest rybalan#2178) żeby Ci uprawnień udzielił
    • 7: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Tego sierściucha widziałem na żywo w programie WOT (Warszawski Ośrodek Telewizyjny), podczas jakiegoś programu, który był puszczany na żywo prosto z placu za siedzibą WOTu (okolice placu Powstańców Warszawskich, na tyłach budynku).
    To był jakiś program, w którym na żywo każdy przechodzień mógł przyjść i coś opowiedzieć (nie pamiętam dokładnej idei programu). Tego samego dnia albo później nieco puścił to C+ w Łapu-Capu (jeden z niewielu odkodowanych programów w C+).
    Zgodnie z info z Wiki: ->link<- program nadawany od 1997 wrzesień, czyli to musiało być później. Jednocześnie nie mogło być przed tym, jak na rynku pojawił się program do dekodowania Canal+ działający na kartach z chipami BT848 i BT878 (Nazwa programu: Borg TV, mowa o starszej wersji, chyba 1.5x), bo wtedy zacząłem już dekodować sobie C+ dla sportu i przestałem wtedy oglądać Łapu-Capu.

    Pogrzebię w starych kompach swoich, może znajdę pliki z datami. Na pewno nie mam nagrania, ale wryło mi się w czerep wtedy właśnie, bo mnie zszokowało jako dość młodego wtedy człowieka, że przeszło przez publiczną TV.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    MrPepka - dzięki.
    • 9: CommentAuthorMrPepka
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Jakubd dzięki. To coś nowego bo dotychczas sądziło się, że sierściuch był w OPDO lub w MLP. A pamiętasz mniej więcej kiedy Borg TV w wersji 1.5x pojawił się na rynku? Trzeba też ustalić co to był za program na WOT gdzie każdy mógł się wypowiedzieć, może wtedy dałoby się sierściucha namierzyć?
    • 10: CommentAuthorpgru
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    To Ciebie raczej zaskoczy, ale ja np. osobiście szukam SYGRYDA. Jeśli to można sklasyfikować jaką grę(np. gry profesjonalne - jak niedawno odnaleziony prototyp symulatora zarządzania Rafinerią, w stylu SimCity), to może pasować do kategorii. SYGRYDA to miało być coś w rodzaju symulatora gospodarki planowanej, "gra" dla przyszłej kadry PRL. Bodajże Elwro to opracowało swego czasu ma "duże komputery".
    • 11: CommentAuthorMrPepka
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Dzięki za info
    Kaz, skontaktowałeś się z rybalan żeby Ci uprawnień udzielił czy jeszcze nie? Wiem, że chciałeś tam coś dopisać do arkusza dlatego pytam
    • 12: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    podobna inicjatywa ->link<- , polecam szczególnie blog
    • 13: CommentAuthorMrPepka
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Dzięki za ten link. Nie widzę możliwości aby się z nimi jakoś skontaktować, ale jak są na Discordzie i interesują się wszystkimi grami (w tym polskimi) to OK
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jul 2021
     

    MrPeka:

    Kaz, skontaktowałeś się z rybalan żeby Ci uprawnień udzielił czy jeszcze nie? Wiem, że chciałeś tam coś dopisać do arkusza dlatego pytam


    Jeszcze nie. Najpierw sobie gromadzę materiał o programach, które my szukamy. To jest bardzo rozproszone, więc trochę potrwa zanim zacznę zawracać głowę rybalanowi dostępem. Ale arkusz fajny, więc z chęcią tam wprowadzę trochę danych. Czy trzymacie gdzieś publicznie kopię tego, żeby wraz z adminem nie uleciał arkusz i treści w nim zawarte?
    • 15: CommentAuthorMrPepka
    • CommentTime21 Jul 2021
     
    Eee myślę, że szybko nie uleci, ale kopię gdzieś tam pewnie mamy, zresztą można pobrać arkusz i w taki sposób zrobić jego kopię
    • 16: CommentAuthorMrPepka
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    Dobra, takie mam pytanie do pgru:
    Czy masz może jakąś datę wydania tej gry czy tam programu Sygryda? W Google nie mogę tego znaleźć ani nigdzie w necie