atarionline.pl Neon - przegladarka hypertekstowa na Atari 8bit (działa z FujiNet) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime7 Aug 2021 zmieniony
     
    Na początku lipca, na forum AtariAge pojawił się ciekawy wątek.
    Użytkownik o nicku Gibstov wrzucił informacje o tym że stworzył przeglądarkę do hypertekstu do Atari o nazwie Neon, oraz opracował dedykowany format hypertekstu dostosowany do możliwości ośmiobitowych Atarek.

    Specyfikacja formatu

    Format ten pozwala mieszać w obrębie dokumentu różne tryby graficzne, wyświetlać grafikę, grafikę PMG, a nawet używać własnych zestawów znaków, oraz używać przerwań listy displayowej do zmiany parametrów dokumentu "w locie".




    Nawigacja po dokumencie odbywa sie przy pomocy joysticka, nie ma scrollowania, a tekst podzielony jest na "strony" pomiędzy którymi się przełączamy. Wygląda to super obiecująco i bardzo mnie ciekawi jak się temat rozwinie, a rozwija się już.
    Ekipa z FujiNeta podłapała wątek i przeglądarka już w obecnej wersji umożliwia przeglądanie dokumentów online :)

    Więc w zasadzie mamy pierwszy internetowy browser na Atari ;)
    Można go zobaczyć w akcji tutaj:

    i tutaj:


    Ja się jaram i kibicuje aby się to fajnie rozwinęło ;)
    • 2: CommentAuthorpgru
    • CommentTime7 Aug 2021
     
    Mnie ciekawi jak jest z wykorzystaniem tego formatu w "swoich produkcjach". Kiedyś myślało się o zrobieniu(najlepiej automatycznego - programowo generowanego) magazynu dyskowego, zawierającego np. artykuły z AtariOnline czy WikiNews.