atarionline.pl PMG i tryb gr0 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoradept_zap
    • CommentTime13 Aug 2021
     
    Próbuję coś pisać w trybie graficznym 0 (basic 0, antic 2) i do końca nie rozumiem jak w nim działają duszki. Kiedy nakładam duszki w tym trybie, zmieniają one kolor i częściowo ignorują kolor jaki im dam. W trybie ANTIC 4 działają dobrze. Z tego powodu mam 2 pytania:
    1)Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak działają duszki w tym trybie lub wskazać materiał gdzie coś takiego jest opisane?
    2)Jak zrobić kolory tła w trybie 0 tak, aby wyglądało to jak w grze Timeslip (są tam 4 różne kolory tła w jednej linii dla trybu gr0)?
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Aug 2021 zmieniony
     
    Po pierwsze musisz zrozumieć, że w hiresie kolor jest tylko jeden - kolor tła. Domyślnie jest on brany z rejestru COLPF2.
    Barwa piksela zgaszonego (0) składana jest więc z koloru branego z COLPF2 i jasności branej też z COLPF2.
    Za to barwa piksela zapalonego (1) składa się z koloru branego z COLPF2 i jasności branej z COLPF1.

    UWAGA! Jasność pisela zapalonego ZAWSZE brana jest z COLPF1.

    A teraz jeśli nad tłem położysz sprajta to w miejscu gdzie sprajt ma piksel zapalony (1) TŁO przybiera kolor tegoż sprajta.
    Więc piksel zgaszony (0) hiresu bierze kolor i jasność z rejestru sprajta np. COLPM0, a piksel zapalony (1) składany jest z koloru sprajta COLPM0 i jasności branej z COLPF1.

    No to teraz możesz jeszcze skonfigurować sprajty za pomocą rejestru PRIOR żeby uzyskać nowe barwy np. wynikające z łączenia sprajtów w parę (PM0+PM1 i PM2+PM3) albo w piątego gracza (kolor missili brany jest z COLPF3) albo użyć priorytetu 0 żeby nakładanie zachodziło nie tylko między pikselami sprajtów ale i tła (PM2+PM3+PF2 lub PM2+PM3+PF3).

    Nakładanie sprajtów opisane jest w wątku "22 kolory w linii (+1)" ->link<- - hires jest na końcu wątku.
    • 3: CommentAuthoradept_zap
    • CommentTime14 Aug 2021
     
    Wielkie dzięki!
    Ta odpowiedź bardzo rozjaśniła mi sytuację.
    • 4: CommentAuthoradept_zap
    • CommentTime14 Aug 2021
     
    Priorytetu 0? Mógłbyś to rozwinąć?
    Patrzę na opis PRIOR i widzę, że ma priorytety 1,2,4,8, a inne priorytety dają czarny kolor w wyniku wystąpienia nakładania się duszków.
    • 5: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Aug 2021
     
    historia kołem się toczy ;)
    • 6: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Aug 2021 zmieniony
     
    @adept_zap: Na stronie Altirry ->link<- jest "Altirra Hardware Reference Manual". Phaeron opisał tam algorytm obliczania koloru w sekcji opisującej GTIA. Priorytet 0 jest specyficzny i graficy używają go od lat. W wątku o 22 kolorach podanym w poprzednim poście masz wszystko choć nieco rozrzucone. Weź programik i poeksperymentuj.
    Był też artykuł o mechanizmie obliczania nowych kolorów ->link<- - tam też jest pomocne narzędzie.

    @tebe: Tak, ponieważ pomimo wysiłków zespołów AtariOnline i AtariArea nie dopracowaliśmy się kanału dystrybucji wiedzy. On głównie opiera się na pojedynczych osobach i wymianie informacji na forum a ostatnio na zoomie.
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Aug 2021
     
    Uzupełniłem hasło w Atariki.
    • 8: CommentAuthoradept_zap
    • CommentTime14 Aug 2021
     
    @mono & @tebe: Przepraszam, że pytam się o rzeczy które już są gdzieś opisane. Powinienem był trochę lepiej poszukać zanim zacząłem zadawać pytania, ale miałem trochę problemów ze znalezieniem tego wszystkiego w Google i słyszałem, że to miejsce jest dobre do tego typu pytań.
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Aug 2021
     
    Ależ nie przepraszaj. Takie informacje powinny być znajdowane na pierwszym miejscu w góglu :) A nasza wina że właśnie nie są.