atarionline.pl Grupa Orion - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Aug 2021 zmieniony
     
    Ciekawa to grupa, która w Atariki jest bardzo słabo opisana. Są jakieś plotki scenowe, i to bez podanych źródeł tych plotek, za to brak jest konkretnych danych: imion i nazwisk członków grupy, spisu produkcji, czy dat powstania, chociaż przecież w programach Orionu takie rzeczy są wspomniane.

    Dlatego sobie poszperałem, poczytałem i chciałbym tu założyć wątek, w którym zbiorę wszystkie dostępne mi informacje. Część już dzisiaj Mono podrzucił do Atariki, ale część pewnie się nie nadaje do publikacji w takim źródle, bo to moje rozważania, a nie fakty. A może uda się jeszcze coś dowiedzieć, uzupełnić - poproszę o sprostowanie mnie, jeśli gdzieś nie mam wiedzy, mylę się albo źle interpretuję.

    No to lecimy.

    atariki.pl:

    załoga atarowska gdzieś z głębi Polski (najprawdopodobniej obecne województwo podkarpackie).


    1. Grupa pochodzi nie chyba, ale na pewno z Podkarpacia, ale można to określić znacznie dokładniej, bo wszyscy członkowie grupy mieli swoje adresy zamieszkania w Krośnie, co jest wprost podane w zinach. To krośnieńska grupa.

    2. Skład grupy tworzyli, wedle informacji z zina "Pasztefix", "Szambo" oraz demka "By Mistake":

    a) Mirosław Niepokój, ksywa Boss, którą zmienił w 1996 roku na Quess, po raz pierwszy nową użył w demie "By Mistake". Koder (gra "Sex Logics", "Lemmingi", demo "By Mistake", zin "Pasztefix", "Szambo") , grafik (gra "Lemmingi" i jej dema), tekściarz (zin "Pasztefix"). Z treści zina wynika, że wciągnął Sherlocka do grupy.

    b) Przemysław Jeruszka, ksywa Lobo - tekściarz (zin "Szambo"), programista (gra "WC Quarter" w Atari Basic, dodatki do "Lemmingi"), grafik (gra "WC Quarter", zin "Szambo"), swaper.

    c) Dariusz Kociuba, rocznik 1975, ksywa Sherlock, którą potem prawdodpobobnie zmienił na Suaron, o czym dalej. Koder (gra "Vioris"), grafik (gra "Sex Logics", "Lemmingi" i jej dema), muzyk (gra "Vioris", "Sex Logics", "Lemmingi", demo "By Mistake", ziny "Pasztefix" i "Szambo"), sprzętowiec (wykonał sampler sprzedawany przez grupę). W wywiadzie, który Sherlock udziela Bossowi w "Pasztefixie" wspomina, że jest elektronikiem.

    d) Artur Gronicki, ksywa Faza - koder C64, praktycznie się nie udzielał na Atari, ale wygląda na to, że stanowił dobrego ducha grupy, pomagał. Został w "Pasztefiksie" określony jako "Dodatek".

    Wedle słów Bossa z demka "By Mistake" z 1996 roku, grupa od kwietnia zmieniła status - odszedł Sherlock i Lobo, pojawił się Suaron. Jeszcze w grze "Vioris" występuje "The Jooo" jako grafik, ale trudno powiedzieć, kogo to oznacza.

    3. Historia grupy wyłaniająca się ze strzępów informacji z zinów, demek i gier:

    a) najpierw nazywali się Lobo, jak twierdzi... Lobo w zinie "Szambo". Dopiero w listopadzie 1995 roku przyjęli nazwę Orion. Być może to tylko naciąganie faktów, i początkowo żadnej nazwy nie mieli, bo tworzyli paczkę kolegów i nie było jeszcze takiej potrzeby, a może faktycznie tak się nazywali do pewnego momentu jak jeden z jej członków. Według mnie najbardziej prawdopodobne jest to, że kolega Lobo bardzo chciał mieć grupę, najpierw była ona "jednoosobowa", na co wskazywałaby jego pierwsza gra na Atari pod tytułem "WC Quarter" z 1992 roku, którą sygnował jako "grupa LOBO ATARI", chociaż nawyraźniej stworzył ją sam. To płynnie przeszło w używanie przez niego tej ksywy, a także określanie tym mianem grupy kolegów, z którymi współpracował. Do momentu, aż uznali, że zakładają grupę i nie będą się przecież nazywać jak jeden z ich kolegów.

    b) co więcej, Lobo pisze w zinie, że ich pierwszy zin też miał się tak nazywać: "Lobo #1", ale nie doszedł do skutku. Co uprawdopodobnia moje podejrzenie, że autor był bardzo przywiązany do nazwy Lobo i używał ją na wszelkie sposoby.

    c) pierwsza produkcja Lobo pochodzi z 1992 roku i nazywa się "WC Quarter" (pobrzmiewają czasy WC Kwadransu z Wojciechem Cejrowskim, którego Lobo w jednym z tekstów przytacza). Jednak produkcje sygnowane jako Orion pochodzą z lat 1995-1997.

    d) oprócz zinów, demek i gier grupa opracowała sampler i pakiet programów do niego. Sprzedawano go w cenie 20 zł. Opisany został w "Pasztefixie".

    4. Produkcje:

    a) historia zaczyna się od stworzenia gry "Sex Logics" (vel "Sexlogics") w grudniu 1995, potem powstał zin "Pasztefix" w styczniu 1996, gdzieś po drodze gra "Vioris", wersje demonstracyjne gier "Lemmings Prevision" i "Sexlogics Demo", bo zostały dołączone właśnie do "Szamba" - wszystko to rok 1996. Powstały jeszcze "Odezwy" kolegi Lobo, ale zachowała się tylko jedna, sygnowana 3.1, która wspomina o istnieniu poprzednich. Zin "Szambo" powstał jako kontynuacja "Pasztefixa", w planach było megademo i megazin oraz oraz "Mortal Combat". Jako ostatnia ukazała się gra "Lemmingi", planowana z 30 planszami, ostatecznie powstała z 22 planszami w 1997 roku.

    5. Kontrowersje:

    a) wedle Lobo autorem muzyki w grach "Lasermania", "Laser-demo" i "Hans Kloss" jest jego grupowy kolega Sherlock (Dariusz Kociuba). A z tego co wiemy, autorem muzyki jest Daniel Kleczyński. Z powodu tego twierdzenia o autorstwie muzyki, Lobo wraz z całą grupą Orion odebrał od sceny Atari sporo hejtu. Trudno rostrzygnąć, dlaczego Lobo tak napisał. Potrafię sobie wyobrazić nawet taki scenariusz, że z powodu tych samych inicjałów obu autorów (D.K.) kolega grupowy wkręcił go, że napisał te utwory, a Lobo posłał w świat ten żart jako informację. Ale mogło być oczywiście zupełnie inaczej, kłamstwo mogło być jak najbardziej intencjonalne. Tylko Lobo i koledzy mogliby na to rzucić więcej światła.

    b) w swoich tekstach Lobo bardzo reklamował zdolności muzyczne Sherlocka, porównując go do Jakuba Husaka oraz dziwiąc się, dlaczego inne grupy nie chcą korzystać z muzyki jego kolegi. Wręcz opieprzał grupy, w tym Noname, że się nie kontaktują w tej sprawie. Taki sposób stawiania sprawy też nie spodobał się na scenie.

    c) zapewne w efekcie hejtu Sherlock i Lobo odeszli z grupy Orion, Sherlock został zastąpiony muzykiem Suaronem, co obwieściło demko "By Mistake". Jest całkiem prawdopodobne, że Sherlock nie odszedł, tylko zmienił ksywę, żeby nie być więcej kojarzonym z tym, co uzurpuje sobie, że napisał muzykę do "Lasermanii" i "Hansa Klossa". Ale to tylko mój domysł, przydałoby się potwierdzenie. Z kolei potwierdzenie, czy Lobo odszedł, jest trudne. Z jednej strony demko "By Mistake" z kwietnia 1996 roku tak twierdzi, z drugiej ludzie pamiętają Lobo z Ornety czyli sierpnia 1996. Może nie ma w tym sprzeczności, a może jest.

    d) Lobo napisał prodkę "Odezwa 3.1", a "Boss" artykuł do "Pasztefixa", w których obaj stanęli w obronie Darka Żołny, autora takich gier jak "Hans Kloss" i "Spy Master", a jednocześnie znanego im osobiście kolegę (też z Krosna). W jednym ze scenowych zinów Żołna został nazwany "pastuchem", padały też w innych miejscach różne epitety, tylko dlatego, że Żołna odszedł od pisania gier na Atari do pisania na PC. Normalna reakcja bronienia Darka przed hejtem przybrała nieoczekiwany obrót, bo zarówno Boss i Lobo pomylili się co do autora epitetu. Oskarżyli o to dobrze znanego na scenie Jagera z grupy Tight, akurat niewinnego, bo nie on napisał ten tekst, tylko składał zina, w którym tekst był zamieszczony. Potem zarówno Lobo, jak i Boss wyjaśniali sprawę, przepraszali Jagera w swoich produkcjach (Boss w "By Mistake", Lobo w "Szambo"), ale wygląda na to, że te produkcje mogły nie dotrzeć do wszystkich zainteresowanych, bo scena jakby tych przeprosin nie zauważyła. Dziwne też jest, że obaj - Boss i Lobo - przyznali się do oskarżenia Jagera. Wspólnie popełnili pomyłkę Jeden zaczerpnął wiedzę od drugiego? Ponownie - potrafię sobie wyobrazić różne scenariusze :)

    atariki.pl:

    Lobo naraził się swego czasu paru partyzantom, przez co później na QuaST 1996 nie wypełnił identyfikatora bojąc się konsekwencji.


    Trudno powiedzieć o jaką sprawę chodziło, być może powyższe, a może inną, ale szkoda, że nie ma szczegółów i źródła tego twierdzenia. Należy rozumieć, że sprawa dotyczy okresu przed Quast 1996 czyli do sierpnia 1996 roku.

    MacGyver:

    Pamietam, ze Lobo/Orion pojawil sie na QP96 (lub QP97) i mial miejsce dosc niemily incydent z jego udzialem, bo nagle w jego posiadanie weszly dyskietki, ktore nalezaly do Kuchary - oczywiscie bylo potem tlumaczenie, ze to przypadek itp. Faktem jest, ze od tamtej pory juz nie pojawil sie na zadnym party, a o grupie Orion sluch zaginal ;)


    O ile tamta sytuacja wcześniejsza opisana pochodzi sprzed Quast 1996, to ta miała wedle MacGyvera miejsce na Quast 1996 lub 1997. O samym incyndencie nie mam wiedzy, ale jeżeli chodzi o dalsze twierdzenie - że słuch o grupie zaginął od Quasta 1996 - to na pewno nie jest to prawda, bo pełną wersję Lemmingów Quess wypuścił w 1997 roku. Jeżeli zaś było to na Quast 1997, to faktycznie, Orion wygasił tego roku swoją działalność. Ale zdaje się, że podobnie jak parę innych grup, nie było to nic niezwykłego.

    Warto dodać, że pojawiła się też parodia "Pasztefixa" w postaci "Salcesonfixa" (zwanego też "Pluton magazine", z powodu nazwy po prawej - a to chodzi o to, że to magazyn grupy Pluton - parodii Oriona). Zin został zrobiony na bazie kodu oryginału, pozmienianie są teksty na prześmiewcze wobec grupy Orion, a na dyskietce zamieszczone parodiujące dodatki. Między innymi demko Krzyśka Kubeczko "Belmondo Demo" - sygnowane jego wcześniejszą ksywą Gnom. Jako, że Qbek był jedną z osób mocno hejtującą Darka Żołnę za opuszczenie rynku Atari, a "Salcesonfix" robi również wycieczki pod adresem Darka Żołny, to możliwe jest, że Qbek maczał w tym palce... A może ktoś po latach się przyzna do "Salcesonfixa""?
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Aug 2021
     
    Dyskietkę z "Salcesonfix" podesłał ze swoich swapperskich zasobów Piguła (dzięki!), zamieszczam tutaj i w archiwum zinów. Zarówno całą dyskietkę, jak i wyciągnięte z niej poszczególne programy.
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime31 Aug 2021 zmieniony
     
    Korzystając z okazji (że wszyscy są pijani... wersja 1 i wersja 2) chciałbym prosić uprzejmie Autorów haseł "Orion" oraz "Lobo" (w Atariki) o doprecyzowanie historii branżowych w rodzaju:
    - "Dość kontrowersyjna (konflikty z innymi grupami) załoga atarowska gdzieś z głębi Polski (najprawdopodobniej obecne województwo podkarpackie)."
    a sygnalizowanych uprzednio przez Kaza, czy też:
    - "Lobo naraził się swego czasu paru partyzantom, (...)"
    - "Znany przede wszystkim z oryginalnego sposobu zdobywania stuffu na party."
    ze względu na wątłą wartość merytoryczną dla osób nie będących osobiście zaangażowanych w ówczesne wydarzenia, dotkniętych chorobą Alzheimera lubo też zmarłych śmiercią nagłą a nieoczekiwaną o wczesnych godzinach porannych.
    Serdecznie dziękuję, pozdrawiam i łączę stosowne wyrazy.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Aug 2021 zmieniony
     
    Dzięki Mono, to są faktycznie zdania warte doprecyzowania.

    Jeszcze słówko od Piguły:

    Piguła:

    Jeżeli dobrze pamiętam swappowałem z osobnikem (...) Lobo z grupy Orion i dostałem to od niego na dyskietce
    w ramach wspólnej korespondencji... mam cały segregator listów papierowych plus chyba ze 2 dyskietki 720KB listów w formie elektronicznej


    Co mi przypomina, że w zinie "Szambo" jest podane ogłoszenie Piguły, że chce nawiązać kontakty - jak to swapper! :) (usunąłem adres i telefon ze zrzutu ekranu). A te papiery i maile brzmią świetnie, warto spróbować odnaleźć korespondencję z Orionem, może coś się wyjaśni.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Aug 2021
     
    W Demozoo też nie lepiej. "Suaron" został wpisany jako "Sauron" :D
    • 6: CommentAuthorpigula
    • CommentTime1 Sep 2021
     
    Cholercia nie pamiętam tego ogłoszenia...
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021
     
    Piguła - ale faktycznie grupa się nazywała Noname? Czy to kwestia tego, że jeszcze nie wybraliście nazwy?
    • 8: CommentAuthorpigula
    • CommentTime2 Sep 2021
     
    To były czasy jeszcze przed moim swapem w barwach infinity i potem shpoon
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021
     
    Musisz kiedyś opowiedzieć nam swoją historię dokładniej! :)
    • 10:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    Lobo to był taki niewielki pyzaty chłopak w lekko kręconych włosach, nie wiedziałem kiedyś o tej historii z dyskietkami.

    Grupa Orion była znana ogólnie ze swojej pychy i pseudoteorii (np. D.K. muzykiem z "Lasermanii"?, hehe)
    i skłóciła się z prawie całą atarosceną tamtego okresu.