atarionline.pl Iron Soft - programy, historia - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    Iron Soft podpisujący się też jako D.R. Software, D.R. Softrare, a nazywający się Dariusz Rogoziński, to był jeden z najbardziej płodnych i rozpoznawalnych autorów programów dla Atari w końcówce lat 80. Sławę zapewniły mu audycje jego programów w "Radiokomputerze", a także charakterystyczna seria programów użytkowych, nawiązująca nazwami i stylistyką do zespołu Iron Maiden. Nigdzie nie ma zebranych informacji i programów o tym autorze, a czasami dostępne w necie informacje są błędne, to znowu tworzę sobie tu taki wątek, gdzie zamierzam te rzeczy gromadzić. Niestety, dzisiaj (2 września 2021) dowiedziałem się, że pan Dariusz nie żyje od października 2013 roku.

    Mamy jego następujące programy w dziale użytków (jeśli w innym dziale, to podałem w nawiasie):
    "ABC A Basic Compiler"
    "Anty Boot Protect"
    "Black Metal"
    "Death Metal"
    "Disk Hacker SD, MD, DD"
    "Disk Iron Turbo"
    "Iron Soft" (w archiwum demosceny)
    "Iron Hacker"
    "Iron Debuger"
    "Iron Turbo"
    "Iron Turbo Init Run"
    "Iron Turbo" (wersja dla Radiokomputera)
    "Koala Copy"
    "Kopiareczka"
    "Murkomania" (w archiwum gier)
    "Obwody drukowane 2"
    "Perkusja"
    "Podróże po Polsce" (w archiwum gier)
    "Speed Metal"
    "White Metal"
    "Zagęszczacz"

    A na chwilę obecną szukam takich jego programów:
    "Thrash Metal"
    "Obwody drukowane"
    "Wyścig matematyczny"
    "Kalendarzyk płodności kobiet"
    "Wesołe cyferki"
    i ewentualnie pełną wersję "Murkomanii".

    Prezentację jego dziełek zacznę od "Zagęszczacza" czyli packera plików binarnych z 1988 roku. Wszystkie programu z tego wątku zamieszczam w naszym archiwum użytków.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    Program "Kopiareczka" to program kopiujący z 1988 roku, o sporym buforze jak na tamte czasy.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    I jeszcze z tegoż samego roku 1988 - "Koala Copy". Widać, że to kolejne wersje tego samego programu, a walka trwała o jak największy bufor dla programów.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    Wzmiankowana "Murkomania" to zapowiedź gry, którą miała dystrybuować firma Spectra - mająca dwa miejsca swojej działalności: Stanin i Łuków. Gdy zobaczymy na mapie gdzie te miejscowości leżą oraz Siedlce, skąd pochodził pan Dariusz, wszystko staje się jasne, dlaczego akurat tam.

    Zapowiedziana w sprzedaży na 1 października 1992 roku, z muzyką Dawida Dembowskiego, gra logiczno-zręcznościowa, dla jednej lub dwóch osób, nawiązująca do tetrisa. Mamy tylko demo-zapowiedź.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    Pan Darek robił też swoje wersje różnych gierek i użytków - być może je hackował, ale może tylko kopiował, kompresował i zabezpieczał swoim program "Iron Hacker". Tu poniżej przykłady.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    W firmie Spectra wydawał też poprawiony/zmieniony program firmy Monarch Data Systems pod tytyłem "ABC A Basic Compiler".
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    "Black Metal" z 1988 roku to kolejny kopier.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    Wcześniej, ale też w 1988 roku używał ksywy D.R. Software i D.R. Sofrare. Wygląda na to, że dopiero w trakcie tego roku wpadł na pomysł, by nazwać się Iron Soft. Tutaj programy Disk Hacker w wersjach SD, MD, DD - przeznaczone do dyskietek różnego formatu.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    1989 rok to czas powstania "Disk Iron Turbo". Jak widać, w programie reklamuje inny program - "Obwody drukowane 2".
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021
     
    Powstał nawet osobny program reklamy Iron Soft, z możliwością sterowania elementem w demku.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    Opis swoich różnych programów zawarł też w programie "Perkusja", emitowanym w "Radiokomputerze". Opisywałem program tutaj na stronie głównej: ->link<-

    Poniżej tylko ten spis/opis:
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    Program "Anty Boot Protect" z 1988 roku:
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    Gierka edukacyjna "Podróże po Polsce" też miała swoją emisję w Radiokomputerze. Gra bardzo zachęcająca swoją lokalnością. Mamy ją w archiwum gier.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    Już jest pierwszy oddzew - kolega AtariFan znalazł u siebie oryginał "Obwody drukowane 2" od IronSoft!!! I programy kopiujące. Zobaczymy, czy uda się z nich coś odczytać. Ponieważ dyskietki są sygnowane jako D-001 i D-011 można domniemywać, że Iron Soft oferował co najmniej 11 różnych zestawów swoich programów.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    A wygląda na to, że Iron Soft swoją przygodę z Atari zaczynał, jak wielu, od gier. Mamy dwie gry "Boulder Dash" z planszami sygnowanymi jako Iron Soft - chociaż datowane na 1986 i 1987 rok. Wtedy chyba nazwą się jeszcze nie posługiwał, ale mogły to być wówczas zaprojektowane plansze, a gry wypuszczone później.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    AtariFan podesłał lepsze zdjęcia dyskietek (dziękuję!). Koszulki raczej na pewno nieoryginalne.
    • 17:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Sep 2021
     
    Z Darkiem widziałem się tylko raz, był na Atari Stars Party w Gdańsku. Jako jedyny w tamtym towarzystwie pił do upicia się. Spaliśmy w jednym pokoju. Kto by pomyślał, że to prekursor.
    Jako młody, naiwny i niedoświadczony w odp. materii byłem STRASZNIE ździwiony, gdy powiedział mi, że jego najlepiej sprzedający się program to "Kalendarzyk płodności kobiet".
    • 18: CommentAuthorkraczaj
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    Wspaniała pamiątka, warto było tu o tym napisać...
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021
     
    Pirx - fajne wspomnienie. Czy był on na słynnym zdjęciu z Atari Stars Party?
    • 20:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    jego najlepiej sprzedający się program to "Kalendarzyk płodności kobiet".

    On to nawet sprzedawał na tym zlocie (tj. Atari Stars Party) obok m.in. "Iron Debuggera" (jedno z podstawowych narzędzi dla niektórych polskich koderów z przełomu czasów lat 80/90 XX w.), ma się rozumieć. :)
    Jakoś też mi to utkwiło w pamięci, kiedy tam zawitałem...
    • 21: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    Iron Debuger.

    Teraz mnie oświeciło.
    Nawet nie zdawałem sobie sprawy że korzystałem z programu Pana Dariusza Rogozińskiego.
    Działa znakomicie do dziś.

    Resztę programów też kojarzę.

    Mam nadzieję że uda się je wszystkie odnaleźć i zarchiwizować
    • 22: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    Obwody drukowane. Pamiętam.
    Pierwsze moje próby sklecenia czegoś co nie wybuchnie ;))
    • 23:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Sep 2021 zmieniony
     
    Co do wspominanego wcześniej "Iron Hacker", też sprzedawanym programie: ponoć umożliwiał testowanie własnych produkcji, "crackowanie" programów, robienie "fajlówek" ale myślę, że jednak był tylko swoistą ciekawostką i niewielu poza autorem potrafiło z tego zrobić praktyczny użytek...

    A sam "Iron" czy ś.p. Dariusz Rogoziński? Z "designu" jego produkcji (logo i niezliczone kopiery z "metalowymi" nazwami) był pewnie starym metalem, miłośnikiem kapeli "Iron Maiden". ;))
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    Tak, to napisałem w pierwszym poście, że liczne nawiązania do metalu i stylizacja programów na Iron Maiden.

    Co do ksywy Iron, nigdzie takiego użycia przez niego nie widziałem. Zawsze Iron Soft.

    atariki50:

    Iron Debuger. Teraz mnie oświeciło. Nawet nie zdawałem sobie sprawy że korzystałem z programu Pana Dariusza Rogozińskiego. Działa znakomicie do dziś.


    Czy podzieliłbyś się plikiem?
    • 25:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    "Podróże po Polsce" - pamiętam jak kiedyś bardzo mi się podobały, bawiłem się tym u kolegi. Po przerwie, po wielu latach, spojrzałem na to inaczej, jak bardzo "siermiężne" to było, z uproszczoną i powtarzającą się grafiką... ;)
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Sep 2021 zmieniony
     

    Iron Soft:

    "Wykonam każdy program"

    :o
    - więcej by nam trzeba było takich ludzi przez te wszystkie lata! :)
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    Piguła podesłał jeszcze plik PRO programu "Obwody drukowane 2" czyli udało się znaleźć! Jest to oczywiście plik z zabezpieczeniami, więc ATR z tego nie zrobimy. Ale może ktoś się pokusi o analizę i rozbrojenie zabezpieczenia albo zrobienie XEX-a. Obrazek zrzucił mi Lizard, dzięki.
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    Jeszcze dostałem potwierdzenie z firmy pana Dariusza, IronSoft.pl, że faktycznie nie żyje od 2013 roku. :(
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2021 zmieniony
     
    Kolega Lizard podesłał (bardzo dziękuję!) brakujące nam "Iron Hacker", "Iron Debuger", "Iron Turbo" - to drugie w dwóch wersjach, jedna przygotowana specjalnie do emisji w Radiokomputerze.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    To tylko przekleję z pierwszego posta, co nam jeszcze brakuje:

    "Obwody drukowane"
    "Wyścig matematyczny"
    "Kalendarzyk płodności kobiet"
    "Speed Metal"
    "Thrash Metal"
    "Death Metal"
    "White Metal"
    "Wesołe cyferki"
    i ewentualnie pełną wersję "Murkomanii".
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2021 zmieniony
     
    Lista poszukiwań się skraca, dzięki Wam, drodzy czytelnicy wątku! :). Kilka programów i zrzutów ekranu podesłał Seban z grupy Slight (dziękuję!).

    Seban:

    (...) W wątku wspomniałeś o paru programach kopiujących. Rzuciłem okiem do swojego archiwum z tamtych czasów, i okazało się że posiadam:

    Black Metal, Death Metal, Speed Metal, White Metal (*) oraz program Iron Init/RUN a którym mowa przy okazji któregoś programu z serii "Turbo Tape".

    *) jeżeli chodzi o "White Metal", to mam pewne wątpliwości, program w archiwum który miałem był w formacie BOOT, a więc nie dało się go prosto uruchomić spod np. DOS-a. Postanowiłem zrobić przy okazji wersję .XEX, zatem w archiwum znajdziesz 3 pliki dotyczące "White Metal":

    white_metal.boot --> Program w oryginalnej formie którą miałem na dysku
    white_metal.xex --> wersja w formacie XEX
    white_metal.xsm --> źródło w formacie XASM które dokonuje konwersji pliku typu BOOT na XEX (dołączam w celach edukacyjnych, może się komuś kiedyś przyda)

    W przypadku WHITE METAL pojawia się ta moja "wątpliwość", ponieważ program miał taką nazwę na moim dysku. jednak po uruchomieniu widać że program przedstawia się jako "DISK/TAPE WRITER". Zatem nie wiem czy to błąd w nazewnictwie na moim dysku (pod taką nazwa program otrzymałem z giełdy), czy też faktycznie White Metal był tak naprawdę owym "DISK/TAPE WRITER-em", może ktoś będzie w stanie wyjaśnić tę nieścisłość :) (...)
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2021 zmieniony
     
    Pozostało do odnalezienia:
    "Thrash Metal"
    "Obwody drukowane"
    "Wyścig matematyczny"
    "Kalendarzyk płodności kobiet"
    "Wesołe cyferki"
    i ewentualnie pełna wersja "Murkomanii".
    • 33: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime5 Sep 2021
     
    Widzę że idzie w dobrym kierunku.
    Cieszę się że tyle programów odzyskanych.
    Podeślę zdjęcie na którym są komędy IronDebugera.
    Orginalne zapiski z końca 80lat.
    Może się komuś przyda a reszta się pośmieje;)
    • 34: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime5 Sep 2021
     
    Przepraszam, jest już późno i pewnie nie widzę oczywistych rzeczy. Ale nie znajduję tych programów w urzytkach ???
    Coś nie tak???
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Sep 2021
     

    atariki50:

    Podeślę zdjęcie na którym są komędy IronDebugera.
    Orginalne zapiski z końca 80lat. Może się komuś przyda a reszta się pośmieje;)


    O! Świetna sprawa, bardzo poproszę o takie zapiski. Nie chodzi nawet o ich wartość użytkową, ale przede wszystkim historyczną.

    Jeżeli ktoś jeszcze może i chce się takimi materiałami z przeszłości podzielić to poproszę. Może być anonimowo - wtedy pisać do mnie na priv.

    atariki50:

    Widzę że idzie w dobrym kierunku. Cieszę się że tyle programów odzyskanych. (...) Przepraszam, jest już późno i pewnie nie widzę oczywistych rzeczy. Ale nie znajduję tych programów w użytkach ??? Coś nie tak???


    Wszystko tak. Ale synchronizacja plików, żeby wszystkie się pojawiły na serwerze, jeszcze chwilę potrwa, bo to ręcznie robione. Mam nadzieję, że w tym tygodniu znajdę na to czas.
    • 36: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime6 Sep 2021
     
    • 37: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime6 Sep 2021
     
    Vete. Coś tam jeszcze było :)
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Sep 2021
     
    Atariki50 - fajne, dziękuję. Czy to oznacza, że hackowałeś coś w starych czasach? Do czego używałeś "Iron Debuger"?
    • 39: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime6 Sep 2021
     
    Kaz.
    Hackowałeś, to bardzo, za bardzo powiedziane.
    Nie miałem stacji dyskietek.
    Ten program był idealny do pracy z magnetofonem.
    Pozwalał wczytać cały program do pamięci, zmianę pewnych wartości i zapis zmienionego pliku na C:

    Do czego go używałem :

    Wycinanie muzyczek z gier (CMC)
    Jakieś nieśmiertelności w grach itp.
    Podkładanie własnych napisów w loaderach.

    Sprawdzanie co się stanie jak zrobię to albo tamto.

    Klucz tkwi w zamku Magnetofon.
    Ja to robiłem ma taśmie:))

    Potem zdobyłem CA 2001 :)

    I przerobiłem oprogramowanie od VM RamCart do pracy z D1:
    Kopiery turbo na D8:
    Widziały D1:
    Działały super ;)

    Smaczek jest taki że wszystko było robione przy pomocy XCA-12
    i niezawodnego IronDebuger.
    • 40:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime7 Sep 2021
     
    "Iron Debugger" na pewno używał KevSoft z grupy Nova na początku lat 90. zeszłego wieku. Do testowania swoich programów i gier.
    W tamtych czasie to był jeden z naprawdę niewielu dostępnych programów tego typu...
    • 41: CommentAuthorpigula
    • CommentTime7 Sep 2021 zmieniony
     
    atariki50 - masz gdzieś te przerobione kopiery?!
    ps. Ja chętnie przygarnę działającą kopię obwodów - na żywej dyskietce jak ktoś ma Toms Multi i może mi na niej ją wykonać to nawet wyślę własną dyskietkę!!
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Sep 2021
     
    Dołączam się do prośby Piguły, a z chęcią przygarnę również "zhackowane" przez Ciebie wersje gier czy loaderów. To zapis tamtych czasów.

    Dracon:

    Co do wspominanego wcześniej "Iron Hacker", (...) myślę, że jednak był tylko swoistą ciekawostką i niewielu poza autorem potrafiło z tego zrobić praktyczny użytek...


    Tego programu używał m.in. Seban z grupy Slight, a jak widać powyżej, nawet mniej zaawansowani użytkownicy mogli sobie porobić to i owo.
    • 43: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime8 Sep 2021
     
    Panowie. Gdybym 30-ści lat temu miał świadomość że kogokolwiek, dziś, zainteresuje taki temat.

    Niestety nie zachowałem swoich wypocin.
    Po latach wydawały mi się żenujące ;(

    piguła.

    Wystarczy zamienić w kopierze
    8: na 1: analogicznie C: na D:
    W zależności co chcesz w którym osiągnąć.

    Oryginalne programy, zresztą z mojej kasety są tutaj.

    ->link<-
    • 44: CommentAuthormrk
    • CommentTime9 Sep 2021
     
    Pochodzę z Siedlec (miejscowość z której pochodzi pan Dariusz Rogoziński). Jako małolat zaopatrywałem się czasami w soft do Atari w malutkim punkcie zlokalizowanym w budynku ówczesnego kina: ->link<- Chyba właśnie tam stałem się właścicielem oryginalnych "Obwodów drukowanych" (na kasecie) i "Iron Debuger'a" - i zacząłem się poważnie zastanawiać czy nie kupiłem przypadkiem tych programów u samego autora :)
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Sep 2021
     
    Ten adres punktu to: ul. Sienkiewicza 63, Siedlce? Bo Iron Soft we wszystkich swoich programach podawał adres zamieszkania: u. 22 lipca 32/7 (ulica przemianowana obecnie na 11 listopada). Ale zachęcał w napisach do współpracy, że szuka dystrybutorów, więc możliwe, że i jakiś nie jego punkt w Siedlcach oferował jego programy. Aczkolwiek możliwe też to, co napisałeś, że to sam autor wynajmował.
    • 46: CommentAuthormrk
    • CommentTime9 Sep 2021 zmieniony
     
    Tak, z tego co widzę adres teraz to Sienkiewicza 63. Próbowałem znaleźć w sieci jakieś informacje na temat tego punktu - oczywiście bezskutecznie. BTW wkręcająca ta atarowska archeologia, już zaczynam się zastanawiać nad dotarciem do wydań Tygodnika Siedleckiego z tamtego okresu, może znajdę jakieś reklamy ;)
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2021
     
    O! Bardzo dobry pomysł. I cieszę się, że temat Cię wciągnął. Im więcej osób szuka takich rzeczy, tym więcej odkryć będzie.
    • 48: CommentAuthorZeeWolf
    • CommentTime7 Aug 2022
     
    Odnalazłem w swoich zbiorach kasetę Iron Softu - K-004 - Gry Edukacyjne, zawierającą m.in. poszukiwany Wyścig matematyczny i Wesołe cyferki.

    Zarchiwizowałem i wrzuciłem na drive'a.

    ->link<-
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Aug 2022
     
    ZeeWolf - piękna rzecz! Czy to Ty ją kupiłeś w starych czasach? Pamiętasz okoliczności?

    Niestety, z podanego linku nie mogę ściągnąć plików.
    • 50:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Aug 2022
     
    A mi ściąga.