atarionline.pl Neptun 156 dla Atari 130XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorppperkoz
    • CommentTime5 Sep 2021
     
    Cześć,

    Szukam przewodu do podłączenia 130XE do Neptun 156. Ktoś z Was ma na sprzedaż, wie gdzie kupić.

    Może gdzieś jest jakiś prosty schemat jak zrobić samemu, też się przyda.
  1.  
    Hejka,

    Schemat Neptuna masz tutaj: ->link<-

    Lewy górny róg to gniazdo DIN G904. Masz 3 - audio 1 - video composite 2 - masa.

    Teraz Atarynka ma tak: ->link<-

    Potrzebujesz 2 - audio 3 - ground 4 - composite video.

    Kupujesz dobry kabel, albo od razu odpowiednio z DINami na końcach, albo nazwe zwykły audio-video lepszej jakości na chinchach plus wtyczki DIN i odpowiednie lutowanko.

    Gdybyś patrzył jeszcze na inne schematy z netu, to pamiętaj, że czasem dają gniazdo a czasem wtyk i trzeba na to zwrócić uwagę. Czym krótszy kabel, tym lepszy (oczywiście by długość była użyteczna) i nie warto kupować najtańszego szajsu.
  2.  
    W zasadzie tak jeszcze myślę, że Neptun to przecież monitor monochromatyczny, więc zamiast brać composite video z wyjścia Atarynki, lepiej wziąć luminancję samą, czyli 1 - luminance i podłączyć do 1 w Neptunie. Da to trochę lepszy jakościowo obraz.
  3.  
    A tutaj jeszcze trochę większy rysunek gniazda po stronie Atari ->link<-
    • 5: CommentAuthorppperkoz
    • CommentTime5 Sep 2021
     
    Dziękuję itguyinaction!
    Jako że jestem kompletnym elektronicznym laikiem, dla pewności rozrysowałem to tak jak rozumiem. Możesz potwierdzić, że tak będzie OK.
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Sep 2021
     
    Czyli zwykły kabel 1-do-1 powinien wystarczyć.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Sep 2021
     
    W naszym dziale na głównej stronie "Pomocnik/Helper" jest dokładna rozpiska Blukiego różnych kabli:

    ->link<-
    • 8: CommentAuthorppperkoz
    • CommentTime5 Sep 2021
     
    Dzięki!
  4.  
    @ppperkoz, moim zdaniem tak ten kabel powinien być zrobiony jak na rysunku, przy założeniu, że narysowałeś gniazdka, a nie wtyczki.

    Jeśli chcesz mieć 100 proc. pewności możesz jeszcze podpytać na forum elektroda.pl (bardzo fajne zresztą do wszelkich elektronicznych rzeczy). Tam jest sporo elektroników. Natomiast sam kiedyś korzystałem z takiego kabla i było ok (z jednym wyjątkiem, że ja korzystałem w kolorze, więc używałem composite video).
    • 10: CommentAuthorppperkoz
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    Na rysunku są wtyczki. Zrobiłem ten kabel, wszystko działa perfekcyjnie. Jeszcze raz dzięki za pomoc.
    • 11:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    elektroda.pl, mam flashback
    było
    naucz się korzystać z wyszukiwania
    temat do zamknięcia
    i jeszcze
    jaki masz zasilacz