atarionline.pl Ultimate + Side3 - problem z niektórymi Cartami - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime6 Oct 2021
     
    Witam,

    Od jakiegoś czasu używałem z Atari 65XE SIDE3 i byłem bardzo zadowolony ;) No ale siłą rzeczy stwierdziłem, że czas na rozszerzenie do Ultimate 1mb, z której również jestem zadowolony ;)

    Ale pojawił się mały problem - drobna część cartów nie działa, a działała wcześniej. Dotyczy to głównie cartów w formacie AtariMax i to tych składających się z gier dyskowych/wielodyskowych jak kompilacje megamodul czy Mutlidisk Cart. Bez Ultimate działały, teraz po dołożeniu Ultimate dają się uruchomić ale po wybraniu gry pojawia się czarny ekran i gra nie ładuje się...

    Zarówno SIDE3 jak i Ultimate mam z firmware od FJC.

    Może ktoś miał podobny problem i poradzi jak uruchomić te carty?
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 Oct 2021
     
    Nawet jak powyłączasz ficzery U1MB?
    • 3:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    Dział FAQ: ->link<-

    "Q: I received my side2 cart and installed it into an NTSC 800XL with the 1MB upgrade. However the cart seems to be unable to read the CF card about 70% of the time - says no partitions. Pressing reset a few times will bring it back but it looks like a timing issue? Is this because i am using an NTSC machine? Any patches etc to fix this? I am using the CF card that came with the machine

    A: One of possible causes may be timing side/cpu/o2 signal. Solution: replace 74ls08 on atari board for F08 preferably. Before replacing follow simple test: use ultimate loader; it will work without issue."

    Dotyczy to wielu cartów, niektóre po prostu nie działają.
    • 4: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    @Peri Noid - tak, próbowałem wyłączać różne rzeczy w Ultimate, ale efekt jest zawsze taki sam

    @ccwrc - to akurat widziałem, ale zakładałem że dotyczy SIDE2 a nie SIDE 3 i jednak objawy mam inne. Ja mam kartę SD a nie CF w SIDE3, nie mam problemów z odczytem karty SD, widzi wszystkie pliki, partycje, generalnie działa bardzo dobrze. Tylko te carty z przerobionymi grami multidyskowymi przestały działać, wszystkie pozostałe działają poprawnie.

    To może jedno (sorry jeśli głupie :)) pytanie - a jak w takim razie korzystać z loadera w Ultimate? U mnie po wybraniu w ustawieniach Ultimate bootowania do loadera, automatycznie bootuje loader SIDE3...
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    Wciśnij Help+Reset, puść Reset i potem w menu U1MB wciśnij L.
    A tak w ogóle to jesteś pewien, że ładuje Ci się loader z Side3 a nie właśnie ten z U1MB?
    • 6:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    @Splawik

    " to akurat widziałem, ale zakładałem że dotyczy SIDE2 a nie SIDE 3 i jednak objawy mam inne."

    Nie wiem, dlaczego producent nie umieścił tej uwagi przy U1MB a umieścił ją przy jednym z cartów. Powodów mogę się jedynie domyślać.

    To co ja między innymi zaobserwowałem przy U1MB to to, że nawet zmiana kostki pamięci (pojemność) na carcie ma wpływ na działanie U1MB - np. mogą pojawiać się 'krzaki' na ekranie, przy innej pojemności cart nie odpala a jeszcze przy innej może działać prawidłowo. Co nie występuje na fabrycznym sprzęcie, lub innych rozszerzeniach pamięci (nie wiem, czy wszystkich).
    • 7: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    @Peri Noid - pewności nie mam, ale u góry widzę napis SIDE3 Loader, spróbuję jeszcze zrobić tak jak napisałeś ;)

    @ccwrc - hmm, ciekawe... No dobrze, spróbuję może w takim razie z innymi kartami pamięci
    • 8:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    @Splawik

    "hmm, ciekawe... No dobrze, spróbuję może w takim razie z innymi kartami pamięci"

    Gdzie ja cokolwiek piszę o karcie pamięci? :)

    Przeczytaj jeszcze raz cytat z FAQ, sprawdź układ 74ls08, ew. podmień. I opisz wnioski.
    • 9: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    Aaaa, ok, kości pamięci :) Nie, tego niestety nie sprawdzę, nie mam umiejętności w tym zakresie
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    @ccwrc może mieć rację, miałem takie objawy na moim 65XE i po wymianie tej kości problem zniknął.
    @Splawik: Jeśli sam nie masz jak wymienić to napisz skąd jesteś.
    • 11: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    @Peri Noid - z Pruszcza Gdańskiego, mieliśmy ostatnio kontakt jak montowałeś mi ultimate ;)

    Jeśli chodzi o te carty to problem jest tylko z tymi dwoma (a one są specyficzne, nie jestem pewien, ale może przez to, że korzystają specyficznie z SIO), więc może na razie poszukam jeszcze i pogrzebię w ustawieniach. Może uda mi się ustalić co jest przyczyną. A jak się nie uda, to oczywiście chętnie się zwrócę z prośbą o pomoc ;)
    • 12: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    A takie małe pytanko.. Czy U1MB pod SIDE3 obsługuje też SIDE2?
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    Nie. Ewentualnie tylko jako zwykły cart.
    • 14:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    I to jest trochę niestety mało wygodne (posiadam oba), trzeba zaflashować odpowiedni firmware pod SIDE1/2 lub SIDE3. Może brakuje miejsca w FPGA? W przeciwnym wypadku mogłoby to być konfigurowalne z Ultimate BIOSu.
  1.  
    Ensure you applied the SIDE3 plugin and PBI BIOS to your U1MB. If it worked before you updated U1MB, it will work again with the correct components. It sounds like you lost SD card support in U1MB.

    If problems are confined to certain cards, meanwhile, again: results should not change between firmware updates.
    • 16: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    I applied pbi bios, but in plugin field i have - VXS3STCO. How can i change it?
    • 17: CommentAuthorRocky
    • CommentTime8 Oct 2021
     
    To słabo, że brak kompatybilności z SIDE2..
    Przydałaby się np. kosztem ROM slotów, które pewnie mało kto używa..
    Liczyłem też na to, że będzie można podłączyć SIDE2 i SIDE3 na jednym kablu i korzystać z obu na raz.. na zasadzie KMK+SIDE..


    Może kiedyś się doczekam karta z dwoma slotami na karty SD/Micro SD, aby można było na drugiej sobie robić kopię bezpieczeństwa danych.. może SIDE4.
    • 18: CommentAuthorflashjazzcat
    • CommentTime9 Oct 2021 zmieniony
     
    @Splawik: plugin has SIDE3 support (S3), but if you want to change the plugin, it's explained in the manual. There is a folder full of 2K plugins on the ATR; flash one to the 'Plugin' slot.

    @Rocky: sacrifice ROM slots, and someone will complain the ROM slots were sacrificed. ;) The way Candle designed it, each 2K PBI ROM bank occupies 8K of chip space, so we lose 16K of ROM for another 2 PBI banks.

    If you want to transfer data between CF/SD cards, why not rig up IDE Plus and U1MB/SIDE3 together? They are both PBI devices and use the same partitioning scheme. You can copy files between logical drives on the two devices without problems. Use a CF/SD adapter in IDE Plus and you can copy between two SD cards, even.