atarionline.pl [Prośba o pomoc][ATARI FALCON] Problemy początkującego - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorAlfamapet
    • CommentTime10 Oct 2021
     
    Cześć, dostał się w moje ręce Falcon 030 w ładnym stanie i mam trochę pytań, proszę o pomoc:

    Mam Tosa 4.04 (chyba oryginał z naklejką atari. Na naklejce jest nadruk 4.01 czerwonym mazakiem poprawione na 4.04)

    4MB oryginalnego ramu Atari na płytce po prawej stronie płyty głównej.

    8MB Magnum Fast RAM rev.1.0 na drugiej osobnej płytce po lewej stronie płyty głównej

    Oba moduły RAM są potrzebne do startu TOSa, (jeśli wyciągnę Magnum RAM i zostawię tylko 4MB Atari to startuje mi biały ekran bez TOSa)


    1. Mam IDE2SD ze sformatowaną kartą SD którą dostałem w pakiecie. Jest tam obecnie HDdriver ver. 10.12. Dyski działają pod Falconem ale pod win 10 widzi je jako raw. Jak je otworzyć i ew edytować na PC?

    2. Czy po okazaniu jakiejś licencji mogę dostać upgrade HDdrivera na stronie producenta? Jak to załatwić - ewentualnie o co poprosić poprzedniego właściciela - o jakąś licencję, plik licencyjny aby go okazać na stronie HDdrive?

    3. Sprawdziłem zasilacz pod obciążeniem i jest stabilny, na linii 5V ma 5,03v a na linii 12v ma 11,41v bardzo stabilnie ale nie sprawdzane na oscyloskopie ponieważ nie mam sondy różnicowej (jeśli jest bezpieczny sposób sprawdzenia przebiegu na moim oscyloskopie zwykłą sondą chętnie przyjmę radę).
    Falcon Przechodzi memory test 4096KB
    Falcon działa dobrze, ale po długim działaniu czasem nie chce się ponownie włączyć (nie daje sygnału na monitor, monitor nie startuje a napięcia są ok). Nic się nie przegrzewa sprawdzałem wielokrotnie temperatury wszystkich elementów. Muszę odczekać jakieś dwie minuty i wtedy się odpala normalnie.

    Dzieje się tak nawet po odłączeniu wszystkiego stacji dysków, klawiatury i IDE2SD. Jest podłączone tylko ram 4MB oraz drugie rozszerzenie Magnum RAM po lewej stronie.
    Muszę odczekać jakieś dwie minuty i wtedy się odpala normalnie.

    Co to może być?
    • 2:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime10 Oct 2021 zmieniony
     
    Po pierwsze gratuluję zdobycia Falcona.

    Odnośnie 1)
    Jest parę opcji:
    - zgrać dysk do pliku raw, który potem możesz podłączyć do emulatora Atari (Hatari/Aranym/Steem);
    - użyć narzędzia Drive image Pery Putnika powinno zobaczyć tą partycję pod Windows: ->link<-
    - zainstalować partycję typu TOS/Windows;
    - CosmosEx - zewnętrzny dysk do ST/TT/Falcon, z możliwością zdalnego dostępu, zdalnej klawiatury i zdalnej dyskietki.

    Odnośnie 2)
    upgrade HDDrivera jest płatne: ->link<-
    No i licencja będzie wymagana.

    Odnośnie 3)
    nie mam pojęcia
    • 3: CommentAuthorAlfamapet
    • CommentTime10 Oct 2021
     
    Dzięki
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    możesz napisać do mnie na pw ile dałeś za tego Falcona ? - pytam gdyż też szukam.