atarionline.pl Bertyx potrzebna pomoc - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    Hej,

    Wczoraj zacząłem sobie ogrywać gierkę Bertyx od Mirage i zacialem się. Wydaje mi się, że wszystkie przedmioty po drodze zebrałem bo już kilka razy dochodzę do tego momentu i nie wiem co zrobić. Jest komnata która jest zawalona, w ekwipunku zostaje mi coś co przypomina trochę dynamit - myślałem, że używając tego przedmiotu w tej komnacie usunę te głazy ale no nie działa. Czy ktoś może wie co powinienem zrobić?

    Z góry dzięki za pomoc :)
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    Materion - kiedyś skończyłem tę grę, robiąc mapę dla Retronics. Poszukam jutro czy mam jeszcze gdzieś stany emulatora i rzucę okiem czym tam trzeba było podziałać. Tak z pamięci (zawodnej, więc może będę musiał sprostować) wydaje mi się, że powinien zostać Ci inny przedmiot, który niepotrzebnie zużyłeś wcześniej. I chyba też się tu zaciąłem za pierwszym razem.
    • 3:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Nov 2021 zmieniony
     
    W Top Secrecie 34 była solucja, może pomoże.

    Niewiele z Bertyksa pamiętam, ale jestem pewien że zagadki musiały być dość proste, bo grę przeszedłem dość szybko bez solucji.
    • 4: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime15 Nov 2021 zmieniony
     
    Dzieki Panowie za odpowiedzi - znalazlem ten Top Secret 34 i jest napisane zeby uzyc w tym pomieszczeniu dynamitu a u mnie on nic nie robi. Moze mam jakas zwalona wersje po prostu - sprobuje sciagnac inny obraz dyskietki. Wlasnie sie dziwilem, ze to nie dziala bo wlasnie te zagadki proste sie wydaja :).
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    Opisy gier z TS mamy poskanowane i wrzucone do Materiałów o grach w Bibliotece Atarowca, więc już znalazłeś:

    ->link<-

    • 6: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    Dzieki Kaz :). No wlasnie problem jest taki, ze w tym pomieszczeniu jest napisane by uzyc DN czyli dynamitu czyli tak jak myslalem - bo to sie logiczne wydawalo ale nic sie nie dzieje jak go uzywam wiec moze mam jakas skopana wersje :(. A ja wczoraj z 4 razy od poczatku gry do tego momentu dochodzilem myslac, ze moze cos pomijam albo cos a chyba wersje skopana jakas mam.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    Zamieść tu plik, który uruchamiasz. Jeżeli skopany, to zostanie ślad o tym.
    • 8:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Nov 2021 zmieniony
     
    No faktycznie, wszystkie wersje Bertyksa w archiwum AO są skopane. Zmieniłem nazwy plików w archiwum żeby było to jasno widoczne.

    Oprócz tego dodałem CAS-y z oryginalnej wersji kasetowej - tę wersję na 100% da się ukończyć, a przynajmniej dawało się 30 lat temu.

    EDIT: W kolekcji A8Preservation dostępny jest obraz ATX oryginalnej wersji dyskietkowej, więc też wrzuciłem go to archiwum. Okazuje się że to po prostu wersja dyskowa jest skopana w oryginale. Poza tym że nie działa w niej dynamit, to jeszcze zepsuty jest licznik strzałów, których nie ubywa podczas strzelania.
    • 9: CommentAuthorDope
    • CommentTime16 Nov 2021
     
    Dałbym sobie rękę uciąć, że w kasetowej wersji milion lat temu miałem ten sam problem (stacji dysków za młodu nie mialem). Po użyciu w tym miejscu dynamitu, ekran migał na moment i tyle. Problemu z pociskami nie zauważyłem, bo myślałem, że tak ma być. :)
    • 10: CommentAuthorXuio
    • CommentTime16 Nov 2021
     
    Na stronie Homesoft jest Bertyx o innej sumie kontrolnej, moze dziala?
    • 11:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime17 Nov 2021 zmieniony
     
    @Dope: Możliwe że były dwie różne wersje kasetowe. Twoja kaseta to był oryginał? Masz ją może jeszcze?

    @Xuio: daj linka.
    • 12: CommentAuthorXuio
    • CommentTime17 Nov 2021
     
    • 13:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime17 Nov 2021
     
    Dzięki. Wersja od Homesofta jest poprawna - dodałem do archiwum.
    • 14: CommentAuthorXuio
    • CommentTime17 Nov 2021
     
    Ciesze sie :) Dla uzupelnienia - wersja ze strony Mr Bacardi (plik .xfd) pokrywa sie (po konwersji do .atr) z jedna bedaca juz w bazie i oczywiscie nie dziala poprawnie.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Nov 2021 zmieniony
     
    Przeszukałem w końcu swoje archiwa. Mam wersję CAS poprawną, o innej sumie kontrolnej niż Krótkiego. I ona na pewno jest do przejścia, ponieważ skończyłem w 2016 roku i zrobiłem przy okazji mapę. Mam też zrzuty z emulatora Atari800win etapów gry, ale widzę, że to już niepotrzebne, skoro pojawiła się poprawna wersja gry.

    Krótki:

    No faktycznie, wszystkie wersje Bertyksa w archiwum AO są skopane. Zmieniłem nazwy plików w archiwum żeby było to jasno widoczne.


    Dzięki Krótki. A jeszcze się upewnię - sprawdzałeś ten błąd z dynamitem, czy tylko licznik strzałów? Znalazłem też w notatkach mail z 2016 roku do Duddiego, który wydał poprawną wersję "Bertyx-a", że: "Hmm... tak czytam wywiad z Bartoszewskim u nas na AOL i widzę, że praktycznie wszystkie gry ASF miały poważne błędy w kodzie :(. Dochodzę do wniosku, ze Bertyx również - jest klucz, ale nie można nim otworzyć drzwi... I gry się w ten sposób nie ukończy." Czyli jeszcze jest jakiś błąd z kluczem, ale naprawdę nie pamiętam szczegółów.

    Krótki:

    W kolekcji A8Preservation dostępny jest obraz ATX oryginalnej wersji dyskietkowej, więc też wrzuciłem go to archiwum. Okazuje się że to po prostu wersja dyskowa jest skopana w oryginale. Poza tym że nie działa w niej dynamit, to jeszcze zepsuty jest licznik strzałów, których nie ubywa podczas strzelania.


    Niestety, jest wiele przypadków, że oryginały były niedopracowane, czy wręcz skopane. Jeżeli chodzi o Bertyxa, to jego autor Dariusz Bartoszewski wspominał o tych błędach w swoich grach w tym wywiadzie: ->link<-

    Dope:

    Dałbym sobie rękę uciąć, że w kasetowej wersji milion lat temu miałem ten sam problem (stacji dysków za młodu nie mialem). Po użyciu w tym miejscu dynamitu, ekran migał na moment i tyle. Problemu z pociskami nie zauważyłem, bo myślałem, że tak ma być. :)


    Ale kasetowy oryginał czy jakaś piracka wersja? Bo te wersje kasetowe, które ja mam i Krótki - tak wynika - są poprawne.

    A tu niżej dodam jeszcze inną mapkę z innego czasopisma, a także skan z zeszytów TDC-a. Na skanie jest mapa, którą sobie rysował w starych czasach grając w "Bertyx". Widać wyraźnie, że dotarł do tego samego miejsca, w którym gra się psuje i pewnie dlatego mapy nie wykonał. Warto go dopytać, czy kręcąc się koło Mirage miał oryginał czy jakąś kopię.
    • 16: CommentAuthorXuio
    • CommentTime17 Nov 2021
     
    Kaz, możesz wrzucić swoja wersję kasetowa?
    • 17: CommentAuthorDope
    • CommentTime18 Nov 2021
     
    @Kaz @Krótki
    No i bym był bez ręki. Sprawdziłem kasety i to był pirat na kasecie w TURBO. Pewnie zgrywany z dyskietki.
    • 18: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime18 Nov 2021
     
    A takie pytanie - plik .cas odpalę z sio2sd?
    • 19:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime18 Nov 2021 zmieniony
     

    Kaz:

    Przeszukałem w końcu swoje archiwa. Mam wersję CAS poprawną, o innej sumie kontrolnej niż Krótkiego.


    Początkowo wgrałem na AO pliki CAS "własnej produkcji", bez sprawdzenia, że przecież na Atarimanii od lat leżą CAS-y z tego samego wydania gry. Żeby nie "zaśmiecać przestrzeni publicznej" niepotrzebnymi wariantami tego samego wydania, wczoraj wieczorem podmieniłem CAS-y w AO na te z Atarimanii. Więc proszę porównaj swoje pliki jeszcze raz, albo podrzuć mi do porównania, może nie ma potrzeby ich upubliczniać.

    Kaz:

    A jeszcze się upewnię - sprawdzałeś ten błąd z dynamitem, czy tylko licznik strzałów?

    Sprawdzałem oba błędy.

    Kaz:

    "Hmm... tak czytam wywiad z Bartoszewskim u nas na AOL i widzę, że praktycznie wszystkie gry ASF miały poważne błędy w kodzie :(."

    Może tylko wszystkie gry Bartoszewskiego ;-) Gier ASF-u miałem co prawda tylko kilka, ale błędów w nich nie uświadczyłem, wszystkie były "ukańczalne".

    Kaz:

    "Dochodzę do wniosku, ze Bertyx również - jest klucz, ale nie można nim otworzyć drzwi... I gry się w ten sposób nie ukończy." Czyli jeszcze jest jakiś błąd z kluczem, ale naprawdę nie pamiętam szczegółów.

    Nie natknąłem się - jak już przebrniesz przez dynamit to dalej gra wygląda OK.

    Kaz:

    A tu niżej dodam jeszcze inną mapkę z innego czasopisma

    Z jakiego to czasopisma?

    Dope:

    Sprawdziłem kasety i to był pirat na kasecie w TURBO. Pewnie zgrywany z dyskietki.

    Świat jest mały - prawdopodobnie plikiem źródłowym dla Twojej wersji turbo była jedna z wersji binarnych, która jest już w bazie AO :-)

    Materion:

    A takie pytanie - plik .cas odpalę z sio2sd?

    Chyba nie... no ale jest XEX od Homesofta.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Nov 2021 zmieniony
     
    Dope - dzięki za sprawdzenie.

    Krótki: moje CAS-y podeślę Ci mailem.

    Krótki:

    Może tylko wszystkie gry Bartoszewskiego ;-) Gier ASF-u miałem co prawda tylko kilka, ale błędów w nich nie uświadczyłem, wszystkie były "ukańczalne".


    To fragment mojej korespondencji z Duddiem, więc kontekst nam obu był wtedy znany i oczywisty, o które gry chodzi. Nie chodziło o wszystkie ASF, tylko te, które ze mną przygotowywał Duddie.

    Krótki:

    Z jakiego to czasopisma?


    To "Atari Magazyn" nr 3/4 z 1993 roku, strona 34.

    Króki:

    Chyba nie... no ale jest XEX od Homesofta.


    Zauważyłem jeszcze jedną różnicę między wersjami - otóż różnią się ekranem startowym. Ta wersja kasetowa ma nieco fajniejszy (moim zdaniem) ekran i wygląda dla mnie jakby była późniejsza. Może po prostu warto będzie zrobić z wersji kasetowej wersję dyskietkową, żeby były spójne - ktoś by się podjął?
    • 21:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime21 Nov 2021 zmieniony
     
    No, oprócz ekranu startowego są jeszcze różnice jeszcze przed nim, w tekście intra. Wersja kasetowa wyświetla m.in. następujące ekrany:
    WYDAWCA
    MIRAGE L.T.D.

    DYSTRYBUTOR
    STUDIO KOMPUTEROWE

    AS

    GDAŃSK WARSZAWA
    1990 1991


    zaś dyskowa zamiast tego wyświetla:
    WYDAWCA
    MIRAGE SOFTWARE L.T.D.

    DYSTRYBUTOR
    STUDIO KOMPUTEROWE

    WARSZAWA UL.GEN.ABRAHAMA

    Biorąc pod uwagę, że w miarę upływu czasu nazwa studia komputerowego "AS" sukcesywnie znikała z materiałów wydawanych przez Mirage, i że w kasetówce podany jest rok 1991 (sama gra została wydana jakoś na początku 1992, w spisie na końcu Tajemnic Atari pojawia się w marcu 1992), to raczej obstawiałbym że wersja kasetowa jest wcześniejsza.

    Co ciekawe, wersja Homesofta ma ww. cechy wersji dyskowej, ale błędów nie ma. Ale Homesoft jest znany z tego że w swoich wersjach wprowadza przeróżne poprawki błędów, więc pewnie jego wersja bazuje na wydaniu dyskowym, w którym dokonał poprawek.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Nov 2021 zmieniony
     
    Jeszcze odpowiedzi od TDC-a na moje pytania o jego wersję Bertyxa:

    TDC: Z całą pewnością jej nie kupowałem, dostałem od Mirage dyskietkę, ale była ona identyczna z tą którą sprzedawano. Nie pamiętam czy mam też wersję na kasecie - muszę poszukać.

    Kaz: Mirage kazał Ci testować?

    TDC: Nie. Ta gra powstała jakoś zewnętrznie, albo dużo wcześniej, bo nie miałem żadnego styku z twórcami i procesem tworzenia, w pewnym momencie Tomek się przygotowywał do jej wydania. (...) Szczerze: ja niestety nic nie mogę sobie przypomnieć z tamtych czasów, nawet nie pamiętam jak rysowałem tę mapę ;)))