atarionline.pl The Dark Crystal - jak ma wyglądać? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2021 zmieniony
     
    Kiedyś grałem troszkę w grę "The Dark Crystal", wydaną przez Sierra OnLine w 1983 roku, ponieważ bardzo lubię tekstówki. Ale grałem tylko trochę, bo w sumie totalnie nie rozumiałem o co chodzi w tej historii, a dodatkowo nie podobała mi się grafika, było widać, że to jakaś niewprawna, automatyczna konwersja, pewnie z Apple II. Potem zająłem się innymi grami i o historii ciemnego kryształu zapomniałem.

    Jeszcze później dowiedziałem się, że gra bazuje na filmie słynnego Jima Hensona (znanego najbardziej z The Muppet Show). Stało się to przypadkowo, po prostu jakimś cudem trafiłem na to w polskiej telewizji i widziałem spory fragment, który skojarzyłem z grą. Później obejrzałem to w sieci, a i Wam polecam, jeżeli ktoś lubi klimaty fantasy (tu na CDA jest wersja z BluRay, z polskim lektorem): ->link<- . Ja akurat nie przepadam, a film uważam za słaby (choć pięknie zrobiony), ale chciałem poznać fabułę, żeby móc grać. Dopiero film rozjaśnił mi o co chodzi, kto jest kim w grze.

    No, ale pozostawała grafika. Okazuje się, że autorzy wersji na Atari chyba wcale nie mieli na myśli tego, żeby gra była w hiresie (mimo, że taka jest nazwa tej serii: ->link<- ), bo przed startem gra pyta o kolor trójkąta (nie wiem czy do kalibracji czy pytanie o jedną figurę to wynik działania crackerów, a w oryginale było więcej figur?). Trójkąt jest w PAL po prostu czarno-biały :). Zapewne gra w hiresie uruchomiana na Atari w NTSC musiała na ekranie telewizorów emanować artefaktami, które dawały kolory i dało się na takie pytanie odpowiedzieć poprawnie. No i faktycznie, okazało się, że pod emulcem z włączonymi artefaktami kolory gry wyglądają całkiem sensownie. Ale nie do końca, bo co tryb emulacji artefaktów - to ten sam trójkąt i oczywiście cała gra - wygląda inaczej! Nie mam niestety komputera NTSC, żeby porównać, jak to wygląda na prawdziwym sprzęcie.

    I tu moje pytanie - ale który sposób artefaktowania używać? Jest tych metod - zarówno w Atari800Win, jak i Altirrze - sporo i dają naprawdę różne, całkowicie sprzeczne rezultaty. Poniżej będę wrzucał posty - każdy z paroma zrzutami artefaktów w trybie NTSC i informacją, które artefakty włączyłem.

    A na początek wrzucę tu sobie kilka materiałów na temat gry, bo mi się później też przydadzą.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2021 zmieniony
     
    A więc tak wygląda to w PAL w hires na Atari800Win PL bez artefaktów, a sprawdzałem, że na prawdziwym Atari w PAL bardzo, bardzo podobnie:
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2021 zmieniony
     
    Dla porównania, artefakty Blue/Brown1 w tym samym emulatorze Atari800Win PL, które jak na razie najbardziej chyba odpowiadają temu, co powinno być w grze (ziemia jest brązowa, niebo niebieskie):
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2021 zmieniony
     
    Nie jest oczywiście łatwo, bo jest jeszcze druga wersja gry, która włącza tło żółte zamiast białego, co w przypadku powyższego artefaktowania daje taki oto efekt, z zielenią tam gdzie chyba powinna być (ale w innych miejscach z kolei nie pasuje):
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2021 zmieniony
     
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2021 zmieniony
     
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2021 zmieniony
     
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2021
     
    Dobra, zmęczyło mnie to screenshotowanie :), resztę dorzucę potem. Ale na powyższych ekranach widać już w czym rzecz.
    • 9: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime19 Nov 2021
     
    W skrócie, jak będzie wyglądać zależy od sprzętu. Za
    ->link<- :
    It's well known that different models produce different artifact colors. The 800 produces Blue/Green, the 1200XL produces Green/Purple, and the other XLs produce Blue/Red. The reason for this doesn't lie with GTIA, but rather with the delays inherent in the different video buffer circuits. When you start modifying the video circuits, you slightly alter the time alignment between chroma and luma and the artifact colors change. The TV's decoder will be synched to the colorburst supplied by the chroma signal, but artifact colors are produced by changing the luma level at the 3.579 color frequency which the NTSC Atari models are inherently set up to do.

    tu jest też wyjaśnione technicznie dlaczego:
    ->link<-

    jest też świetna sekcja "NTSC Artifacting" w Altirra Hardware Reference Manual
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2021
     
    Dzięki Kuba za linki, z chęcią przejrzę, choć generalną zasadę znam: NTSC = Never The Same Colors :D. Szczególnie ciekawy jest ten drugi tekst, tłumaczący to wszystko w kontekście Apple II i CGA - m.in. że podobnego efektu nie da się zrobić na C64 (TDC może sobie wpisać na listę ;P).

    Mnie chodzi jednak nie o to, jaka przyczyna stoi za tymi różnicami, tylko którą metodę artefaktowania przyjąć za autorami gry. No bo chyba do czegoś konkretnego musi to pasować - serii 400/800? To był rok 1983, ale development przebiegał chyba wcześniej, gdy były dostępne tylko te maszyny. Nie mam niestety pod ręką swojej 400, ale i tak chciałem zagrać na emulatorze. Tam nie ma ustawienia Blue/Green - o którym mowa w drugim linku - jest za to Blue/Brown 1 i Blue/Brown1 (odpowiednik Blue/Red?). W Altirrze w ogóle nie ma takiego podziału, jak w dokumentacji do niej (chyba, że jeszcze czegoś nie doczytałem, bo to długi dokument). No nic, będę jeszcze rozmyślał :D
    • 11:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime19 Nov 2021
     
    Kaz, nie potrzebujesz komputera z NTSC.

    Ktoryś z PALi dawał podobne efekty, a z tego co pamiętam z "lat młodości"®, podłączenie atarki do 14" SANY0 przez chinche i ręczne wymuszenie dekodowania NTSC też dawało "kolorki" w GR8.
    • 12:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime20 Nov 2021
     
    Dzień dobry,

    Na początek chciałbym gorąco zaprotestować, aby film był słaby. Ale to nie miejsce i czas na argumenty :)

    Co do wspomnianego trójkąta na starcie, to właśnie kalibracja - można zobaczyć tutaj ->link<- (od 2:30min) mniej więcej. Co ciekawe, na filmie jest jeszcze inny wariant kolorystyczny, ale zakładam, że taki właśnie powinien być :)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Nov 2021 zmieniony
     
    Santyago - wiem, że jesteś fanem filmu, zarówno oryginału, jak i prequela ( ->link<- ), więc naturalne, że będziesz miał opinię przeciwną. Ja w ogóle nie przepadam za filmami fantasy (z wyjątkiem światów Tolkiena), bo są wtórne do bólu i nudne, i wymieniłbym parę podstawowych wad również tej produkcji, ale nie dążę do dyskusji o filmie tylko o grze :).

    Santyago:

    Co ciekawe, na filmie jest jeszcze inny wariant kolorystyczny, ale zakładam, że taki właśnie powinien być :)


    To jest wariant, który u mnie powyżej nazywa się CTIA - i całkiem możliwe, że tak wygląda to na wczesnych Atari 400/800 NTSC właśnie z prockiem CTIA. Ale jakoś nie jestem co do tego wariantu przekonany... różowe niebo? zielone skały? Trudno mi to przełknąć :)


    PS. Widzę, że oprócz filmu jest też serial:

    ->link<-
    • 14: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime21 Nov 2021
     
    O ile oryginalny film nie zestarzał się dobrze, to prequel jak dla mnie jest rewelacyjny. No i nie jest to wtórny świat będący kopią Tolkiena (elfy, orki, krasnoludy itd).
    • 15:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime21 Nov 2021
     
    @Kaz: tak, serial do mnie nie przemówił jednak :(
    • 16:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime21 Nov 2021
     
    Zapomnijcie o artefaktach w Atari800Win[PLus], one są tylko miernym przybliżeniem rzeczywistości, na miarę możliwości obliczeniowych Pentiuma 133, w czasach świetności którego zostały zaimplementowane.

    Najdokładniej artefakty NTSC są emulowane w Altirrze, przy ustawieniach:
    * System-> Configure system -> System -> Video standard = NTSC
    * System -> Configure system -> Video -> Artifacting mode = NTSC/PAL high artifacting (auto-switch)

    lub w Atari800 przy ustawieniach:
    System Settings -> Video system = NTSC
    Display Settings -> Video artifacts = full NTSC filter

    Natomiast kolory artefaktów były zależne od modelu komputera - w szczególności, w Atari 400/800 te kolory to zielony i niebiesko-purpurowy. Przy czym w zależności od tego, czy w komputerze jest kość CTIA czy GTIA, te dwa kolory będą zamienione miejscami.

    Żeby uzyskać w Altirrze kolory artefaktów jak w 400/800, należy w View -> Adjust Colors ustawić:
    * Preset = NTSC (800)
    * Artifacting phase = 290 dla emulacji CTIA, 109 dla emulacji GTIA

    a w Atari800, w Display Settings -> NTSC filter settings ustawić:
    * Burst phase = 0.30 dla emulacji CTIA, -0.70 dla emulacji GTIA

    WW. wartości są przybliżone, bo w zależności od egzemplarza 400/800 te kolory potrafiły się trochę różnić.

    Pierwsze gry z serii Hi-Res Adventure były wydane jeszcze w 1980 roku, gdy układ GTIA jeszcze nie istniał, więc te wydania nie mają "wybieraczki kolorów" - dla nich należy więc stosować ustawienia "jak dla 400/800 z CTIA".

    Wersje z 1982 roku i późniejsze mają już wybieraczkę kolorów, ale wygląda na to że ona uwzględnia tylko modele 400/800, nawet w przypadku "Dark Crystal" wydanego w 1984 r. Więc dla nich też należy stosować jedno z ww. ustawień.

    W efekcie ww. ustawień otrzymacie takie kolory, jakie byście widzieli na prawdziwym 400/800 - co nie znaczy że "Dark Crystal" będzie jakkolwiek ładny. To jest konwersja "wprost" z Apple II, na którym kolory artefaktów były jeszcze inne, więc nie należy się spodziewać cudów.

    Nb. jedyny dotychczas znany obraz oryginalnego wydania "Dark Crystal" (dostępny w kolekcji A8PReservation) ma zielone tło - tak samo jak wszystkie inne tytuły z serii Hi-Res Adventure. Możliwe że wersja z szarym tłem to hack, a może jakieś poźniejsze wydanie dla komputerów XL, kto to wie?
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Dec 2021 zmieniony
     
    Dzięki Krótki za informacje, jeszcze nie miałem czasu przeanalizować to, co napisałeś, ale na Święta będzie pewnie więcej czasu pograć :)

    A przy okazji znalazłem link do tej gry online:

    ->link<-
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Jan 2022 zmieniony
     
    Mapka do Dark Crystal. I zdjęcie Kena Williamsa z epoki.