atarionline.pl TOMS w stacji CA 2001 i LDW 2000 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormarmazzaa
    • CommentTime16 Dec 2021 zmieniony
     
    Cześć,

    Zacznę od tego że nie jestem biegłym userem Atari. O ile potrafię uruchomić gry z taśmy i Sdrive max, to kompletnie nie wiem jak poradzić sobie ze stacja CA2001. Stacja wpadła mi w ręce przez przypadek, musiałem dorobić kabel SIO, ale wydaje się ze działa.
    Po odpaleniu TOMS i próbie inicjalizacji dyskietki dostaje error 144- niezależnie jakiej dyskietki użyje i jaka gęstość ustawie dip switchem.
    Załączam zdjęcie i filmik z bootowania i próby formatu. Będę wdzięczny za wskazówki jak uruchomić stacje.

    ->link<-

    ->link<-

    ->link<-
    • 2: CommentAuthormarmazzaa
    • CommentTime16 Dec 2021
     
    Tak, z innymi dyskietkami to samo. Error—144
    • 3:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Dec 2021
     
    A co to za dyskietka, którą formatujesz? Rzeczy wyświetlane na ekraniku są poprawne.
    • 4: CommentAuthormarmazzaa
    • CommentTime16 Dec 2021
     
    To są stare dyskietki DD od C64.
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Dec 2021
     
    na wszystkich jest tak samo? Wyczyściłeś głowicę?
    • 6: CommentAuthormarmazzaa
    • CommentTime16 Dec 2021
     
    Tak, wyczyściłem głowicę oraz nasmarowałem prowadnice głowicy. Dyskietki są stare i zniszczone. Zastanawiam się czy nie kupić jakieś sprawdzone dyskietki, najlepiej już z grami. Czy gry na dyskach są kompatybilne z LDW, 1050 i CA2001?
    • 7:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Dec 2021 zmieniony
     
    tak
    możesz ściągnąć trup format i spróbować nim sformatować
    ->link<-

    ale to raczej nie problem z dyskami. może otwórz stację i zobacz, czy dyskietka się kręci, kółko dociskowe całe (można dokupić wydruk), krzywka docisku głowicy nie pęknięta (też dostępna).
    • 8: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime16 Dec 2021
     
    Obstawiam ten cholerny kawałek filcu, z powodu którego o mało nie pozbyłem się mojej CA2001 jak parę miesięcy temu na żywo robiłem naprawę na ZOOMie.

    1. Zdejmij (2 śrubki) tę blaszkę, która osłania mechanizm głowicy.
    2. Odkręć docisk dyskietki do głowicy
    3. Zobacz, czy na środku docisku jest taki mały filc. Jak go nie ma - to masz ten sam problem co ja miałem.

    Wycinek z akcji na ZOOMie jak ten kawałek "naprawiałem" (po wyczyszczeniu głowicy stacja "padła" okazało się, że podczas czyszczenia do końca oderwałem ten filc, a bez niego docisk dyskietki jest zbyt mały i stacja przestała czytać cokolwiek).

    Tutaj masz niepublikowany wycinek 5h sesji "grzebiemy w CA2001". Część (z wymiany trzpienia docisku) już jest na kanale, ale akurat tej części nie ma:


    Uwaga dla nieobytych - to jest 45 minut ględzenia, a nie konkretny 5-minutowy poradniczek.

    Trzeba będzie chyba tę część poradnika zmontować i wrzucić na kanał jako oficjalny kawałek.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Dec 2021
     
    Montuj, wrzucaj. Można materiał pociąć na mniejsze fragmenty, które pokazują dany fragment prac.
    • 10: CommentAuthormarmazzaa
    • CommentTime17 Dec 2021 zmieniony
     
    Oryginalny filc znajduje się na miejscu :C

    Spróbuję jeszcze użyć TOMS trup format, ale czas znajdę dopiero wieczorem.

    Czy jest jakiś soft diagnostyczny, który mogę odpalić z Sdrive-Max aby przetestować CA2001?? INDUSGTD.ADR da radę ?
    • 11: CommentAuthorkismet75
    • CommentTime18 Dec 2021
     
    Mam pytanie odnośnie wymiany flica .Na filmie były ruszone dwie śruby głowicy .Czy po takiej wymianie nie trzeba kalibrować głowicy .
    • 12: CommentAuthormarmazzaa
    • CommentTime22 Dec 2021
     
    Cześć, kupiłem sprawdzone dyskietki i wszystko działa jak należy. To wspaniałe że prawie 40 letni sprzęt po delikatnej konserwacji wciąż działa :) Dziękuje za wsparcie!
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Dec 2021
     
    Marmazzaa - gratulacje, że się udało. I jak wyszły Ci testy z INDUSGTD.ADR? Właśnie wyciągnąłem z magazynku LDW Super 2000 i ciekawi mnie, czy wyjdą testy tak samo.

    PS. Jak zdjęcie wrzucisz z rozszeniem JPG zamiast JPEG to pokaże się jego podgląd:
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Feb 2022 zmieniony
     
    To tak jeszcze może pomóc opis TOMS-ów.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2022
     
    W drugim artykule Zientara wspomina o dyskietce od TOMS-ów, która towarzyszyła rozszerzeniu TOMS Turbo Drive. Pytanie - czy ktoś ma tę dyskietkę i mógłby się podzielić? Mam stację LDW 2000 z podejrzeniem tego turbo, chciałbym sprawdzić.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2022 zmieniony
     
    Z wymienionych przez Zientarę programów mamy trochę programów w archiwum użytków, ale nie wszystkie i niektóre nazwy są podobne, ale nie identyczne, więc nie wiadomo, czy o nie chodzi. W artykule padają takie nazwy:

    1) TOMS LDW Turbo Kopier
    2) Track Copier
    3) Bootstrap BB
    4) Speed-Start
    5) IBM DOS
    6) IBM-Atari
    7) Turbo On
    8) XL to WS

    ad.1) mamy TOMS Turbo Drive Kopier (Robert Miziński) lub TOMS Copier (Our Soft) lub Turbo Drive LDW 2000.
    ad.2) mamy Track Copier Turbo Drive LDW.
    ad.3) mamy Bootstrap, ale nie widzę wersji BB, cokolwiek to oznacza.
    ad.4) mamy Speed, zmienioną wersję Speed-Start Initializer.
    ad.5) nie mamy.
    ad.6) mamy Toms IBM Atari XE Atari ST 4.02 oraz IBMAtari 2.0 for Turbo Drive LDW.
    ad.7) nie mamy.
    ad.8) nie mamy.

    Jakby ktoś coś...
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jul 2022
     
    Zrobiłem jeszcze dyskietkę w formacie SD z tymi wszystkimi programami i dwoma dodatkowymi, dla posiadaczy LDW.
    • 18: CommentAuthorRocky
    • CommentTime21 Jul 2022 zmieniony
     
    Kaz mam taką stację i dyskietki z kompletem softu, który dostałem..
    • 19: CommentAuthorRocky
    • CommentTime21 Jul 2022 zmieniony
     
    A w paczce dwa moje robocze dyskietki, też z moimi przeróbkami :) i dodatkowymi programami..
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jul 2022
     
    Bardzo dziękuję Rocky! Pytanko: Rockysoft z jednego z programów to Twoje dzieło? :)
    • 21: CommentAuthorRocky
    • CommentTime21 Jul 2022 zmieniony
     
    zabawy młodości :) i nauka Watsona