atarionline.pl Wspomnień czar - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Feb 2022
     
    Witam.

    W trakcie przeszukiwania ojcowskich zasobów elektronicznych, znalazłem swój pierwszy digitalizer.

    Projekt, który (obecnie) nazwałem "Bele Bele" - gdyż pierwsze, co zostało nagrane na Atari to właśnie słowa "Bele Bele" :) - został zrealizowany jakieś 30 lat temu na podstawie artykułu z Tajemnic Atari nr 6-7 '92 ->link<-





    Wykorzystuje on układ scalony UL 1980 (tzw. linijkę ledową) W moim projekcie jest zamiennik A277D.
    Obecnie, nie pamiętam już w jaki sposób dostarczany był dźwięk do digitalizera. Projekt nie dotrwał w pełni do dnia dzisiejszego, jednak "baza" jest w całości.

    Jakież to niesamowite uczucie, przypomnieć sobie pierwszy raz :D

    Znalazłem jeszcze interface, który pozwalał podłączyć zwykły magnetofon do Atari. O nim, postaram się napisać kiedy indziej, jak zbiorę trochę informacji na jego temat.
    Póki co, kilka jego fotek.







    • 2:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime22 Feb 2022
     
    Piękna rzecz :-)
    Ja też pracuję nad własną wersją przetwornika.. ale sza!
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Feb 2022
     
    PeBe - gratulacje za odnalezienie takiego cudeńka, i to jeszcze z własnego dzieciństwa!
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Feb 2022 zmieniony
     
    Proste. Na tej samej zasadzie działał Crystal Sound. Zbudowałem lepszy na tej samej zasadzie (trzeba było dobrać rezystor regulujący napięcie odniesienia).

    Zasada działania - podpinasz pod 2 porty joysticków; czytasz PORTA w całości, tam masz linijkę - zapalony któryś 1 bit. Ja zrobiłem tak, że był 1 bit, potem 2 sąsiednie, potem 1 itd. Przepuszczasz to przez 256-bajtów tablicę, która zamienia to na 0x1-0xf. Jak rysowało się sprajta w określonej pozycji (0x1-0xf plus 0x80), to można było tak wyregulować, żeby bity pojedyncze i pary miały równomierny rozkład.

    Tak powstało demko Your Body My Body :) Oraz Boin Boom Tshak (Garfield part II)

    Dźwięk do digitalizera podpinało się pod wejście A277, nóżka 17, wyzerowane tak (potencjometr jako dzielnik napięcia), aby 0 - brak dźwięku - odpowiadało bitom 00011000, albo 00010000.
    • 5: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime22 Feb 2022
     
    Gratuluję znaleziska.
    Moje pierwsze słowa to było raz,dwa,trzy.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Feb 2022
     
    Raz dwa trzy próba mikr...
    • 7:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Feb 2022
     
    Ależ to były zacne czasy. Tak bardzo zaskakujące i cieszące, jak się coś zrobiło i działało.

    Ehh... Dziś jest jakby prościej. Łatwiej. Może ze względu na zdobyte już doświadczenie, a może po prostu jest dostęp do wiedzy łatwiejszy? A może po prostu nastały czasy, kiedy moja pasja może być użyteczna? :D

    Digitalizer był osiągnięciem współpracy pomiędzy mną, a ojcem, jednak nic z jego (digitizera) pomocą nie uczyniłem - brak pomysłów, motywacji... albo zbyt duże ambicje? Teraz nie umiem powiedzieć. Pamiętam tylko, że tata chciał zrobić analizator, czy coś w tym stylu. Stanęło na pomyśle.

    Ale pudełko (interface) nadal jest dla mnie zagadką - serio, nie znam się na elektronice, a to, to przykład elektroniki w pełnym znaczeniu tego słowa. Filtry, wzmacniacze i inne nieznane mi konstrukcje.

    Dziś upakowane wszystko w jednym chipie z zapisanym programem i siup... działa - to rozumiem, w końcu odkąd pamiętam, uwielbiałem programować i to do mnie przemawia... ale elektronika, nihuhu.
  1.  
    Też miałem ten digitalizer. Tak samo na A277 bo tego ULa chyba już nie było w handlu. Mnie też go ojciec poskładał (teraz bym sobie zrobił to sam np. na LM3915/16/17). Pamiętam, że na schemacie w TA był błąd (chyba nóżka 3 nie miała być do masy, bo to wejście max napięcia odniesienia, ojciec tam dał chyba potencjomter do regulacji tego napięcia).
    • 9:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Feb 2022
     
    @Sukkor-benoth: Właśnie uświadomiłeś mi, po co i jak podpięty był (prawdopodobnie) widoczny na zdjęciach rezystor :) Sterczy on luźno, przylutowany do masy, co na zdjęciach trudno dostrzec.
    • 10: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime22 Feb 2022
     
    jhusak.
    To były czasy.
    Nie nie powiedziałem
    Próba mik.
    Ale dałbym naprawdę wiele żeby odzyskać
    ten bełkot.
    To było Coś wielkiego.
    Atari mówiło moim głosem.
    Nigdy tego nie zapomnę
    • 11: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime22 Feb 2022
     
    A tak przy okazji.

    Mamy teraz rozbudowane wypasione
    Atari.
    Czy ktoś pokusił by się o programik.
    Taki mały a wykorzystujący .
    To co mamy.
    Małym kosztem.
    Zabawa przednia.
    A może ktoś to ogarnie.
    I z linijki będzie coś extra?
    • 12: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime22 Feb 2022
     
    Bele bele czy ble ble?
    • 13: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime23 Feb 2022 zmieniony
     
    Może być pitu pitu
    • 14: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime23 Feb 2022 zmieniony
     
    I co
    napiszesz ten programik?
    :)
    • 15: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime23 Feb 2022 zmieniony
     
    Tak poważnie ;)

    Gdyby ktoś zechciał oprogramować to ustrojstwo tak na 2022r
    Z całą wiedzą dostępną teraz.
    To polutuję to cholerstwo, podłącze do Atarki i nagram sobie "bele bele"
    Obiecuję że będę przy tym tańczył i śpiewał
    To co
    Ktoś podejmie wyzwanie?

    Mały programik w Basic?
    • 16:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime23 Feb 2022 zmieniony
     
    @atariki50: Poetycko :)
    Jak na razie, moja mała (Marysia)
    leży sobie bez zasilania.
    Lecz kto wie, co będzie jutro?

    Przyjdzie taki dzień,
    że raz jeszcze wybrzmi dźwiękiem
    "Bele bele" :D

    @tatqoo: "Bele bele", bo się rymuje z "kościele" (środka nie podam, gdyż nie chcę nikogo obrażać ;)

    Może być też "Pitu pitu" - pełna skrzynia aksamitu XD
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Feb 2022
     
    P......u p.....u, coś dla nerdów :D
    • 18: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime23 Feb 2022 zmieniony
     
    A marzyło się "bele bele"
    Na full wypasione Atari.
    No trudno.
    Nie takie rzeczy że szwagrem....

    Jeszcze raz gratuluję znaleziska.
    Moje serce poruszyło "bele bele"
    pebe
    Dzięki za przypomnienie
    dzieciństwa:))))
    • 19: CommentAuthorArtu2tu
    • CommentTime25 Feb 2022
     
    Podłączyłem toto do amplitunera Tosca 306 i spaliłem bezpiecznik w końcówce mocy... Magnetofon Mk232 działał za to znakomicie. Dziękuję za przypomnienie starych czasów.
    • 20: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime25 Feb 2022
     
    Artu2tu.

    Fajnie że sobie te czasy przypomniałeś.

    Spalone bezpieczniki i aromat. Kalafoni.
    To były czasy Atari.

    A bele bele ? Poszło?

    Tak na marginesie to "bele bele" proponuję oficjalnie włączyć do słownika Atari :))