atarionline.pl Formaty graficzne Atari ST/STE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Apr 2022 zmieniony
     
    Dostałem zapytanie za pośrednictwem Fox-a (dzięki), a że odpowiedź niestety wymaga wklejenia dużych plików, która moja poczta nie chce udźwignąć, to pozwalam sobie wykorzystać forum na odpowiedź:

    There’s an article by Kaz that mentions an ST graphics program called “ColorSTar”:
    File extension = ART
    File length = 32032
    Resolution = 320x200/16
    I wonder if that’s the very same format as “GFA Artist”?


    Yes, the "ColorSTar" format was analyzed by me in 1993, and besides, I described the program itself in the 1993 magazine "STEFan" no. 3-4. "ColorSTar" didn't impress me, so I used other gfx applications - mainly "DEGAS Elite", then "Crack Art". I put below the two pages from "STEFan" that relate to the program (sorry, in Polish only!). And I described the file format in "Atari Fan" that you read.

    I don't know the format of the "GFA Artist" program, so I don't know if it's identical, but if you send me a sample, I can try to compare it.
    • 2: CommentAuthor0xF
    • CommentTime15 Apr 2022
     
    Dzięki, Kaz!

    Masz plik w tym formacie? Załączysz?

    Plik w formacie GFA Artist jest w ->link<- To demo.art.

    Czy ktoś ma ColorSTar? Jest na liście Paskuda ->link<-

    Znalazłem tylko program, który obsługuje format Colorstar: ->link<-
    • 3: CommentAuthor0xF
    • CommentTime15 Apr 2022
     
    Public Painter zdaje się nie obsługiwać ColorSTar. Ale ColorSTar jest tu: ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Apr 2022
     
    O, widzę, że sobie poradziłeś ze znalezieniem programu. Tak, mam go gdzieś na dyskietkach 3,5 cala. Ale nie proś żeby przeszukać kilka tysięcy dyskietek... :D. Jego nie trzymałem w podręcznych narzędziówkach, więc może być wszędzie.

    Najlepiej narysować byle co, ustawić kolory w palecie i zapisać. Się okaże co tam w tych 32 bajtach siedzi. Pewnie same dane palety.
    • 5: CommentAuthor0xF
    • CommentTime17 Apr 2022
     
    Tak, zapisywany format jest identyczny z tym z GFA Artist. Dodatkowo niektóre z dołączonych plików *.BIL są w formacie PI1. Obsłużyłem też w RECOIL format *.OBJ.

    Rozszerzyłem również obsługę GFA Artist o palety dla poszczególnych linii.

    Pewną zagadką jest, dlaczego w Atari Fanie piszesz o rozszerzeniu *.ART, skoro program go nie dodaje/wymaga, a dołączone obrazki mają rozszerzenie *.BIL ?
    • 6:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime18 Apr 2022
     
    Panie Krzysztofie A. Ziembik szacuneczek.
    Każdy numer STeFana wielokrotnie przeczytałem.
    Ja się na Pana artykułach wychowałem.

    Dopiero teraz skleiłem postacie :)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Apr 2022
     
    Ha ha, dzięki, nawet mimo przesady :D Człowiek młody był to marnował czas na opisywanie szczegółów, które nikogo nie interesowały :D