atarionline.pl Kondensatory tantalowe w Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    W Atari 65XE są osiowe kondensatory elektrolityczne 22uF/16V.
    Czy można je bez obaw zamienić na tantalowe?
    np. na takie jak te:
    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Syndrom Amigi? :)
  2.  
    Te tantalowe są podobno długowieczne.
    Wydaje się, że nie powinno być problemu ale nie mam pewności czy można je zastosować w Atari.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Ale któreś kondesatory w Atari straciły swoje właściwości czy chcesz, bo "tak się robi"?
    • 5:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    @RTG

    Jeśli mają odpowiednie parametry to czemu nie? Nie ma przeciwwskazań (z wyjątkiem przegrzania mobo co wpływa na trwałość - ścieżki mogą się odkleić od płyty).
    Pytanie, czy okażą się trwalsze od oryginalnych ;)

    Kaz jest trochę złośliwy i nie na temat, ale to jego cecha/urok (wykreśl/wstaw właściwe).
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Wbrew pozorom to nie jest złośliwość i jak najbardziej na temat - można sobie narobić pracy i kosztów. A moda na wymianę kondesatorów wiadomo skąd przyszła. I jak każda moda, czasem jest nadużywana.
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Tam skąd przyszła była jak najbardziej wskazana. Tylko jej interpretacja już niekoniecznie była właściwą.
    • 8:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    @RTG: tylko mądrze bo jeszcze wyjdzie ci taki potworek ;) Miałem w serwisie. Ktoś założył ta tale na wszystkie 22-ki. Płyta nie wstawała bo było zwarcie. Wymieniłem wszystkie na osiowe elektrolity, komputer wstał od razu.
    • 9: CommentAuthorZenon
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Z elektrolitami jest tak że wysychają, a wyschnięty jest do niczego. Lata mijają a elektrolit traci właściwości i pomimo że wygląda ok, środek jest "wyżarty"
    Można taką staroć rozebrać i popatrzeć jak wyglądają okładziny. Nie w każdych, ale wymiana wskazana. Poza tym kiepska filtracja napięć zasilających ( gdy kondensator stracił pojemność) w niejednym przypadku skutkuje tym że przez ekran TV "płynie" pionowo nieco jaśniejszy pas.
    Zatem, tantale tu są super, nie dlatego że są super, ale równie dobrze filtrują tętnienia. A jak są pod ręką.... dlaczego nie.
    • 10: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime22 Apr 2022 zmieniony
     

    @Kaz:

    Ale któreś kondesatory w Atari straciły swoje właściwości czy chcesz, bo "tak się robi"?

    Te osiowe wyglądają u mnie całkiem dobrze. Raczej nic im nie dolega.
    Wymieniałem elektrolity 4,7uF (te od audio) i pomyślałem żeby od razu te osiowe wymienić. Bo skoro podobno tantale takie długowieczne to miałbym już z nimi spokój "na zawsze".

    @Peri Noid:

    tylko mądrze bo jeszcze wyjdzie ci taki potworek

    Rozumiem, że to na zdjęciu to SMD, które ktoś wstawił w miejsce tych osiowych :-)
    Jeżeli tak, no to faktycznie niezły knot.
  3.  

    @ccwrc:

    Nie ma przeciwwskazań (z wyjątkiem przegrzania mobo co wpływa na trwałość - ścieżki mogą się odkleić od płyty)


    ale to znaczy, że tantale powodują jakieś grzanie się płyty?
    • 12:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    @RTG

    Nie. To znaczy, że jak działa dobrze to nie ruszaj bo zepsujesz.

    Poprawia się to co działa źle i/lub nie spełnia wymagań/nie trzyma parametrów.
  4.  
    ok, to nie ruszam.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Apr 2022
     

    ccwrc:

    Nie. To znaczy, że jak działa dobrze to nie ruszaj bo zepsujesz. Poprawia się to co działa źle i/lub nie spełnia wymagań/nie trzyma parametrów.


    Ano właśnie, też tak uważam. Dlatego zadałem pytanie o Twój cel, a posądził mnie o złośliwość :D