atarionline.pl "PioTekst" - procesor słowotwórczy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2022 zmieniony
     
    Dzięki koledze XLentowi, który podesłał mi dyskietkę z "PioTekstem", miałem okazję pobawić się tym programem, a także próbnie podrukować z niego tekst na drukarce 1029.

    Program z 1987 roku, autor: Piotr Szylkiewicz z Krakowa. Na dyskietce znajduje się kilkanaście zestawów fontów, zapewne z różnych źródeł. Kilka z nich, te które w nazwie mają literkę "P" zawiera polskie znaki przygotowane przez pana Piotra. Program drukuje na 1029 oczywiście w trybie graficznym. Opcje druku pozwalają wybrać zakres drukowanego dokumentu, wyrównywać do marginesów oraz ustalić zakres szerokości druku (40-60 znaków).

    Edytor jest prosty w użyciu, wystarczy czytać polskie komunikaty i odpowiadać na ewentualne pytania. Współpracuje ze stacją, magnetofonem i RAM-dyskiem. Nie ma wielkich możliwości edycyjnych, ale działa sprawnie. Oryginalne nazewnictwo ("byk", "pobieranie", "zrzucanie tekstu") to pozostałość czasów, gdy nie było standardów i utrwalonych zwyczajów nazewniczych takich programów.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    To dorzucam jeszcze instrukcję programu (plik HELP.TXT).
    • 3:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    Czy pliczek z programem dorzucisz?
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    Oczywiście! Dorzuciłem już do archiwum. (v1) to dyskietka XLenta, (v2) to sam program i jego pliki, usunąłem z dyskietki zbędny plik tekstowy jakiegoś użytkownika.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2022 zmieniony
     
    Kolega AtariFan pomógł z czcionkami FNT, kolega Mono dorzucił do Atariki informacje o kodowaniu znaków w "PioTekst", bo jest odmienny od tego, co dotychczas znaliśmy:

    ->link<-

    W krótkim okresie czasu doszły dwie nowe pozycje kodowania (Eurotekst i PioTekst). Ktoś kojarzy jeszcze jakieś polskie edytory albo standardy, warte zbadania?
    • 6: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Jul 2022 zmieniony
     
    W Atariki zaś opisane jest kodowanie polskich znaków.
    Ciekawą rzeczą jest, że tekst jest zapisywany żywcem w 40 kolumnach bez żadnych znaków końca wiersza i nie w ATASCII jak to ma miejsce zazwyczaj, ale w kodach ekranowych ANTIC-a (!).

    Edit: No i programik "łyka" standardowe pliki .FNT o długości 1024 bajtów.
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Jul 2022 zmieniony
     
    Co można by zbadać? Na pewno edytory

    * Energy Editor
    * Prawda Editor
    * Mathafucker Editor (+ Mathafucker Reader)

    i notery

    * Apocalypse Noter
    * Rolnik Noter
    * Face Noter
    * Sword Noter

    To tyle co wiem bazując na Atariki.

    Jeśli ktoś zna jeszcze narzędzia, które były lub są na scenie obecne to poproszę o informacje, bo wiedza o nich z czasem zanika. A szkoda.
    • 8:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    @Mono: Jako ciekawostka: W MegataZinie #1 teksty też zapisywane są jako kody ekranowe Antica + 40 znaków na żywca :)

    O SwordNoter - tu z tego co pamiętam można wczytywać swoje PROPORCJONALNE fonty :). Noter sam przelicza sobie szerokości fontów (więc można wgrać dowolne, a Noter sam to ogarnie).
    Gdzieś chyba była nieoficjalna wersja gdzie można było nawet osadzać obrazki... ale to chyba tylko w obrocie wewnątrz grupy :(
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    @maly_swd: Dzięki. A podzieliłbyś się plikami lub linkami?
    • 10:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    Oficjalne wersję są chyba w bazie aol. A te nieoficjalne u Marcysia/Asa na dyskietkach tomsowych. Ja gdzieś też to mam ale nie mam jak teraz dotrzeć do dyskietek (inna lokalizacja)
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jul 2022 zmieniony
     
    Dyskietka od AtariFana (a ciekawe, jak wyglądał oryginał, o ile taka wersja miała jakąś "szatę graficzną" okładki):
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jul 2022
     
    Zestawy znaków z "PioTekstu", w tym polskie znaczki, w postaci plików FNT wrzuciłem do katalogu "Fonty" w naszym archiwum użytków: ->link<- , co powinno wkrótce zaskutkować tym, że skrypt kolegi Małego (grupa Sword) na naszej stronie zassie nowe czcionki i zrobi ich automatyczną prezentację tutaj: ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Jul 2022 zmieniony
     
    Przetestowałem równanie marginesów przez PioTekst (szerokość wierszy: 45). Wygląda to tak jak na wydruku poniżej, prymitywna metoda wyrównywania przez wstawianie spacji w jednym miejscu w wierszu:
    • 14:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Jul 2022
     
    chyba miało być inaczej, bo niektóre wiersze równa lepiej, np. "wydruku jest możliwość włączenia opcji"

    pewnie jakiś błąd