atarionline.pl Szachy z polska synteza mowy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Mar 2010
     
    Ymorfeusz napisal do mnie, ze jego dziadek, z ktorym grywa na komputerze, wspomina, ze widzial u kolegi gre w szachy, ktora mowila, jaki kto ruch zrobil, czym i w dodatku po polsku.

    Ja nie kojarze na Atari gry w szachy z synteza mowy, moze ktos z Was?
    • 2: CommentAuthorYMorfeusz
    • CommentTime16 Mar 2010
     
    Dzięki Kaz za przekazanie ;)
    No sytuacja jest taka, że mój Dziadek nie raz mi opowiadał
    że u kolegi (który chyba już nie żyje) widział grę Szachy
    co po każdym ruchu był mówiony ruch po polsku!
    Co tutaj mnie też troszkę dziwi,że po polsku ale
    nie raz mi to opowiadał i teraz nie jestem pewny czy to czasem może być Amiga a nie Atari (możliwe że dziadek źle to zapamiętał) mówił mi tylko że tam naprawdę był trudny poziom gry. Jak Ktoś by coś kojarzył Proszę o odpowiedź.
    Z Góry Dziękuję ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Mar 2010 zmieniony
     
    A skoro to nie na Atari to mozliwe. Moze Battle Chess na Amidze?

    PS. Krotkie poszukiwania wskazuja, ze to moze byc The Art of Chess:

    ->link<-

    fragment z podrecznika:

    "VOICE COMMENTARY
    This causes the Amiga to speak a commentary on the game and the use of
    various facilities.

    VOICE CUING
    In this mode the Amiga announces each move only."
    • 4: CommentAuthors2325
    • CommentTime16 Mar 2010
     
    Nie było polskiej edycji syntezatora SAM? Może ktoś ten program w ten sposób wykorzystał. Amiga ma na systemowej dyskietce syntezator mowy ale w naszym języku nie przemówi, chyba że ktoś po prostu użył sampli.
    • 5: CommentAuthors2325
    • CommentTime16 Mar 2010
     
    Aha, jest też możliwość że kolega dziadka jest brzuchomówcą i robił sobie jaja np. z użyciem maszyny szachowej jaka jest chociażby w filmie The Thing.
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     

    Kaz:

    Ymorfeusz napisal do mnie, ze jego dziadek, z ktorym grywa na komputerze, wspomina, ze widzial u kolegi gre w szachy, ktora mowila, jaki kto ruch zrobil, czym i w dodatku po polsku.

    Ja myślę, że dziadek pamiętał jeszcze okupacje tak dobrze, że komendy wydane po niemiecku rozumiał jakby padały po polsku.

    Bazując na tym przekłamaniu obstawiam Fidelity Voice Sensory Chess Challenger z roku 1980 ->link<-

    Fidelity's first luxury chess computer was equipped with Ron Nelson's strongest program and offered a lot for the time. The chess computer was visually appealing and very easy to use thanks to the sensor board. For the local market was the voice output with German synthesizer voice

    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    Możliwe, ale wątpię. YMorfeusz napisał, że chodzi o grę na komputerze i większe prawdopodobieństwo, że chodzi o inny komputer domowy niż Atari niż o inny język.
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     
    @Kaz skoro poważnie temat traktujesz to jeżeli był taki program to druga połowa lat '90-tych na PC, coś dla niewidomego z hardwarowym syntezatorem, który po prostu był screenreaderem, więc dziadek mógł słyszeć po polsku zapis partii wraz z pojawianiem się nowych ruchów.

    Inaczej to bardzo wątpię w dokładność tej historii.
    • 9: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     
    @Kaz no i proszę, dziadek miał rację a ja dobry trop (czytnik, niewidomi etc.) ->link<-

    Oprogramowanie, o którym mowa, zostało wydane w 1994 roku przez firmę Altix na bazie rozbudowanego czytnik Readboard i programu szachowego Turbo Chess – opublikowanego przez firmę Borland wraz z kodem źródłowym i podręcznikiem programowania gier w ramach pakietu Turbo GameWorks 1985.

    Więcej informacji w linku powyżej.

    Turbo Chess ->link<- z polską syntezą mowy, można pyknąć od razu w przeglądarce ->link<-

    Autor programu to Kaare Danielsen ->link<- a dla programistów w załączniku książka i źródełka ;)

    ps. źródła są w Turbo Pascalu 3.0 i 4.0. Może da się przełożyć na Mad Pascala?! Jaka jest wydajność Mad Pascala po kompilacji w stosunku do ASM? @bocianu? @tebe? @ktokolwiek? :D
    • 10: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     
    Kaare Danielsen napisał chyba tylko 2 enginy szachowe. 4k - program używany między innymi we wszystkich Lexibookach o sile gry w okolicach 1300 Elo i 16k użyty między innymi w CXG Super Enterprise o sile gry około 1650 Elo. Tzn taką siłę gry te programy osiągały na 8 bitowych procesorach taktowanych 2MHz. Skoro ten engine szachowy pojawił sie w pakiecie Borlanda z roku 1985 to znaczyłoby że może chodzić tylko o program 4k.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Nov 2019
     

    zbyti:

    jest wydajność Mad Pascala po kompilacji w stosunku do ASM? @bocianu? @tebe? @ktokolwiek? :D


    Tebe aktualnie walczy o czystość rasową słowa "podkolorowanie", nie ma czasu na bzdury :P

    Co do sedna sprawy - tak, to może być dobry trop. Aczkolwiek ten "Turbo Chess" mówi w większości po polsku, to trochę po angielsku (np. kasowanie znaku - "bek" to chyba ma oznaczać "back").
    • 12: CommentAuthortebe
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    To dla Twojego dobra Kaz, pragnę byś był zrozumiany przez wszystkich a nie tylko przez ślepo wierzących :P
    • 13: CommentAuthortebe
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    ->link<-

    post #15
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    Tebe - to się tym nie martw, przecież nikt nie wierzy w to co piszę, więc takich osób nie ma :D
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    @tebe dzięki :)

    @Kaz między kolorami coś tam dało się uzyskać od @tebe ;)