atarionline.pl TwiSTEr - nowa dopałka do STe - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Sep 2022 zmieniony
     
    taka świeżynka od @tuxie z Atari-forum.com:

    -CPU Replacement board for socketed 1040STE Version boards
    -68000@8/16Mhz - 68EC020@8/24Mhz
    -8MB Altram
    -32bit Flash Rom (32bit with 020CPU and 16bit with 000CPU) upto 4 Banks for 4 different TOS versions
    -USB Interface like Lightning
    -IDE Interface like Thunder or Lightning (Smart Swap and Falcon Compatible Mode)
    -Connector for DS3231 Clock Chip like on Storm ST
    -ATX Powerconnector to connect an Pico PSU (as replacement for the Original Atari PSU)

    Wyniki testów

    Frontbench
    68000er mit 8 MHz --> 904 Frames
    68000er mit 16 MHz --> 1456 Frames
    68020er mit 8 MHz --> 1156 Frames
    68020er mit 24 MHz --> 2040 Frames

    Memspeed 68020er@24 MHz:
    ST-RAM Read/Write: 3,8 Mb/s
    Alternate-RAM Read/Write: 9,0 Mb/s

    Więcej tutaj:
    ->link<- www.atari-forum.com/viewtopic.php?p=438151#p438151
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Sep 2023
     
    Prezentacja Thomasa w temacie karty:

    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Sep 2023
     
    Ktoś zadał pytanie, czy karta ma wbudowany procek 68020 czy trzeba samemu kupić i lutować. Dla jasności: ma wbudowany, nic nie trzeba kupować osobno (zdjęcie od Thomasa), a więc cena karty 250 euro jest ostateczna, żeby ją posiadać:
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Sep 2023
     
    Gdzie toto można kupić? Jestem w trakcie oglądania filmu więc jeśli w nim to jest to jeszcze nie dotarłem.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Sep 2023
     
    Pod koniec filmu jest slajd z namiarami na twórców.
    • 6:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime18 Sep 2023
     
    To ja pytałem czy jest tam CPU, czy trzeba sobie zorganizować.
    • 7:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime18 Sep 2023
     
    A mnie ciekawi, czy jak się ustawi TwiSTera na 68000@8 MHz, to czy jest on 100% kompatybilny z oryginałem. Bo jeśli tak, to to jest niezła opcja.
    • 8:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime18 Sep 2023
     
    Bo dochodzą usb, hdd itepe :) Szkoda, że w turbo nie działa Dread (jeszcze).
    • 9:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime19 Sep 2023
     
    Teraz zabawię się w maruderów, którzy na mnie jadą z hejtem ;) To jest przerost formy nad treścią. Karta za miliony ( 250,- euro to ponad 1100,- zł ! ) Do czego to wykorzystacie ?! Do tej pory nie powstały programy i gry które to wykorzystają ! Po co HDD jak można mieć Ultrasatana lub nawet tańszą wersję satana ! Potrzebne dodatkowe zasilanie ! Takie coś było dobre przy Amigach gdzie non stop coś zmieniali, ale ST/STF/STFM/STE i inne tu prawie wszystko było kompatybilne do wersji wstecz, jedynie STE dostało stereo, blittera, możliwość łatwej wymiany RAM-u na 4 MB, a reszta bez zmian. ;) Lepiej by ktoś pomyślał o tanim rozwiązaniu POKEY-a do małego Atari ! ;)
    • 10:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime19 Sep 2023
     

    laoo:

    A mnie ciekawi, czy jak się ustawi TwiSTera na 68000@8 MHz, to czy jest on 100% kompatybilny z oryginałem. Bo jeśli tak, to to jest niezła opcja.

    zadałem to pytanie na Atari-forum
    • 11:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime19 Sep 2023 zmieniony
     
    @laoo: zapytałem Thomasa, który robił prezentację na SV2023SE:

    cytat:

    "Actually 95%. Full screen effects like photochrome or drone demo got some issues. They are checking it currently.
    • 12:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime19 Sep 2023
     
    Dzięki! Czyli 95% z opcją na 100% jeżeli sprawdzają dlaczego nie działa.

    @galtron też mam wątpliwości, bo nie jestem zwolennikiem kart turbo, które permanentnie zamieniają kompa w coś niekompatybilnego. Ale jeżeli jest to "wyłączalne" i jest widok na 300 sztuk, to dema zawsze mogą powstać.
    • 13:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime19 Sep 2023
     
    @laoo też lubię różne nowości, ale akurat ten gadżet totalnie nie ma zastosowania. Może i bym poeksperymentował, ale nie za ponad 1100 zł. ;)
    • 14:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Sep 2023
     
    no ale przecie są jeszcze świry, które komponują na st albo składają coś na kalamusie, dla nich to może być przydatne, jeśli nie chce się im aranyma odpalać czy coś.
    • 15:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime19 Sep 2023
     
    @pirx są jeszcze takie świry,
    dla nich są lepsze dodatki, np PiSTorm do ST - dopałka (grafika, procesor a zaraz też i lepszy dźwięk) oparta o Raspberry Pi oraz komp na FPGA - Vampire V4SA z EmuTOS albo MiNT
    • 16:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime19 Sep 2023 zmieniony
     
    wygląda na to że tryb "68000@8 MHz" jest zgodny z ST: ->link<-

    czietz:

    This is because Frontbench runs in Alt-RAM, which is (marginally) faster than ST-RAM even in 8 MHz mode, because Alt-RAM is not shared with the Shifter.

    Otherwise, the bus timing is the same as on a stock machine. This means that a demo running in ST-RAM (either by making sure that the prg header flags are set correctly or by running under TOS 1.06/1.62 which simply does not support Alt-RAM) is cycle accurate in the 68000/8 mode of the TwiSTEr.

    Of course, this does not apply to the faster modes. So, if you intend to use the STE only as a demo machine, you might not get the most out of the TwiSTEr.