atarionline.pl Atari 2600 s-video kilka pytań plus brak obrazu - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hejka!
    Mam stare Atari 2600 wersja trzecia (ostatnia "drewniana").

    Po podłączeniu przez kabel antentowy nie daje obrazu. Precyzyjniej mówiąc telewizor wykrywa sygnał, ale nie wyświetla nic poza 1) wersja pierwsza czarnym obrazem 2) wersja druga jakimiś latającymi paskami góra dół ewentualnie jakieś kreski z lewej strony obrazu. Próbowałem też z drugim tv i to samo. Podłączam ją niestety do nowych urządzeń. Nie mam tv z epoki.

    Spotkałem się z opinią, że 2600 wyjątkowo dziwnie generowała obraz i wiele współczesnych tv nie daje sobie z nią rady. Stąd nie mam pewności, czy konsola jest uszkodzona, czy to problem kompatybilności. Dodam, że te odbiorniki tv bez problemu łapią obraz z Atari XL czy C64.

    Stąd pytanka:
    1) Na czym dokładniej polegały problemy z generowaniem obrazu przez 2600? Dlaczego są problemy z jego wyświetlaniem na współczesnych tv?
    2) Macie jakiś pomysł, co ewentualnie mogło paść w konsoli?
    3) Czy do 2600 warto zrobić złącze s-video czy zwykłe composite wystarczy, bo i tak cudów nie będzie?
    4) Jeśli s-video albo composite to wg jakiegoś schematu?
    5) Większą chęć mam na s-video. Schematów w sieci jest mnóstwo. Ale co jest dobrego? Z tego co widzę też jest straszny problem, by kupić gotową płytkę drukowaną do jakiegokolwiek schematu (nawet pustą do samodzielnego dolutowania elementów). Nikt tego nigdzie nie sprzedaje. Chyba 2600 wychodzi z mody... Jedynie widziałem na ali mega prosty układ do samodzielnego montażu dla composite. Ewentualnie można by chyba próbować zamówić płytkę w jakiejś firmie z jakiegoś gotowca w necie, ale nigdy tego nie robiłem.

    Dzięki za podpowiedzi.
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Oct 2022
     
    Jesteś pewien, że masz wersję PAL a nie NTSC? Konsola nic nie pokazuje bez włożonego carta - chyba, że to klon z wbudowanymi grami.
  2.  
    Wg napisów to PAL. Czy jest jeszcze jakiś sposób by sprawdzić, poza naklejką?

    To oczywiście wiem. Opisywałem obraz z cartem. To oryginał.
    • 4:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime3 Oct 2022
     
    A jakby co, -> ->link<-
    • 5: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime4 Oct 2022 zmieniony
     
    Siemka,

    Ostatnio Sam przerabialem A2600 na AV moda tylko ze JR ale jak tu kolega Maw pokazal, mozna I na Twoim AV mode zrobic.

    Pierwsze co ja bym zrobil to sprawdzil zasilacz czy daje odpowiednia ilosc V. Nawet po wymianie na nowy, dalej dawalo mi dziwne szumy na ekranie wiec wymienilem na inny.

    Drugie, regulator napiecia I glowny kondensator (czesta przyczyna problemu).

    Moj A2600 tez na poczatku dziwnie odbieralo na TV z lat 2010s ale wyczytalem w instrukcji z A2600 ze wyszukiwac trzeba na kanale 2gim albo 3cim i fajnie znalazlo :)

    Dodam dodatkowy link do AV moda,


    ->link<-

    Mam nadzieje ze uda Ci sie odpalic maszyne.

    Pozdrowienia
  3.  
    @MaW, tak tych modów jest sporo. Nawet gdzieś widziałem takie fajne jak podstawka do TIA, gdzie wyciagasz scalaka, wkładasz w nową podstawkę, a całość łądujesz w starą. Pytanie jednak, który zapewnia najlepszą jakość. I mówiłem raczej o s-video, a nie composite video, jak z Twojego linka.

    @GRooBY. Sprawdzałem napięcie. Podłączałem dwa zasilacze (w tym uniwersalny). Sprawdziłem stabilizator. Kondensatora elektrolitycznego w module zasilania nie wylutowywałem, ale na ile można sprawdzić wlutowany, to też jest ok. Raczej więc stawiam, że to nie jest od zasilania. Co do moda, to podajesz linka do najprostszego możliwego. Takie gotowce, jak z tego linka są na aliexpressie. Robiłeś tego moda? Jak oceniasz jakość obrazu?
    • 7: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    Hey. Sorry zabardzo czasu nie mialem na odpowiedz.

    Ja jestem zadowolny z tego co mam/co kupilem.

    Link do moda co kupilem jest tu:

    ->link<-

    Link do montazu w ostatnim mojej odpowiedzi dalem na kazdy model A2600.

    Jezeli chodzi o jakosc obrazu to wyglada sobie tak jak na zdjeciach, jak dla mnie super I sie ciesze z jakosci bo to do uzytku wlasnego :))

    Pozdrowienia
    • 8: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    Druga fota:
    • 9: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    Trzeci a fota: