atarionline.pl Jakich ekranów używaliście w epoce do Atari 8-bit? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Ja zacznę.
    Pierwsze uruchomienie 1986 - telewizor Neptun 424 (czarno-biały).
    Potem przez jakiś czas: Junost 603 (u babci: wersja z zewnętrznym zasilaczem 12V - taka bardziej turystyczna). Nazwa pasuje: Юность = Młodość.
    Potem powrót do Neptuna, jak już w domu zagościł na dobre kolorowy telewizor... Rubin 202 - skok jakościowy olbrzymi, bo Neptun kanały przełączał mechanicznie (3), a Rubin miał 5 albo 6 przełączanym magicznie - za dotknięciem monostabilnego przycisku. No i był fajny, bo miał z przodu wejście DIN pasujące do Atari (czasem używaliśmy, ale koloru nie było, bo to SECAM).

    Niedługo później doszedł tradycyjny dla Polski "zielony" monitor Neptun 156 i tak już zostało aż do epoki PCtów (pierwszy własny monitor kolorowy: Daewoo CMC-1502B1 - mam go do dziś).

    Kolory gier i własnych dzieł zobaczyłem dopiero w emulatorach jak się pojawiły pod koniec lat 90-tych, a z prawdziwej Atarynki (własnej, z epoki) dopiero około roku temu.
    • 2:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Telewizor czarno-biały ewentualnie u rodziców kolorowy
    Monitor SM124
    • 3: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    A jesteś w stanie odtworzyć z pamięci i googla modele? Oraz jak był podłączony komputer?
    • 4: CommentAuthorZenon
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    1. Czarno/biały Antares... potęga, dało się pograć i popisać
    2. Niedługo potem japoński SANYO, kolor oczywiście, ekran mały bo taki mi się podobał. Sprawny do dziś, mija 32 rok jego życia, praca bezawaryjna. Nastawy trzymają, obraz bajka. Wiadomo, Atari nie generuje takiej jakości.
    Rodzinka marudziła że też chce popatrzeć (na duperelki TV).
    Aby nie było wojny to...
    3. NEPTUN 156, zielony ekran (za jakieś 30 000 PLN, wtedy). Mam do dziś, i wszystko co tworzyłem, kombinowałem, testowałem etc...etc... to na nim.
    Awaryjność.... zero. Po latach obraz lekko spłynie w prawo, ale po czasie wróci do normy.
    I teraz..... kto da odpowiedź, dlaczego nie chce mi się go rozkręcić i poprawić wadę?
    • 5: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Kolorowy 14 cali Elemis Westa TC200 kupiony jeszcze przed komputerem, ale już z myślą o takim przeznaczeniu. Atarke miałem stosunkowo późno, bo około 1991 roku. w TV szybko zaczęły szwanować kolory, był conajmniej raz w naprawie z tego powodu. Pomogło na chwilę. Dopiero ok. 2-3 lata temu zrobiłem mu konkretny remont i powróćił do pełni sprawności.
    • 6:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    podłączenie było po kablu antenowym, modeli niestety nie pamiętam
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    - NEPTUN 156, zielony ekran
    - Telewizor Rubin 714p, albo podobny (bardzo okazyjnie :P)
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Oct 2022 zmieniony
     
    Dobry wątek, będę musiał zrobić śledztwo polegające na ustaleniu nazw modeli telewizorów i monitorów, które wykorzystywałem w starych czasach, a szczególnie kolejności ich posiadania. Bo pamiętam początki jak przez mgłę. Po półgodzinnym sięganiu pamięcią i guglaniu...

    Na pewno jako dedykowany miałem monitor zielony Unitra WZT TWM-315 (ten z rączką, bardzo wygodny) i chyba monitor zielony Neptun 156B (na pewno u Zygi, a być może i u mnie). Któryś z nich został przeze mnie sprzedany razem z Atari 65XE na giełdzie wrocławskiej, potem na tej samej giełdzie zakupiony drugi razem z Atari 800XE. Albo tylko mi się tak wydaje, bo może sprzedałem tylko kompa z magnetem, bez monitora :)

    No i sporadycznie korzystałem z telewizora rodziców. Na pewno był to kolorowy Foton C-341D, charakterystyczny wysuwany panel ustawiania kanałów. Ale nie szło uzyskać dźwięku równocześnie z obrazem, więc tylko czasem popatrzyło się na kolory w grze i tyle. Jak ktoś już pisał w innym wątku, na zielonym monitorze widać było więcej kolorów w wyobraźni, a dźwięk z głośniczka był podobny :)

    Do tego na wakacjach u babci korzystałem początkowo z czarno-białego Unitra Antares 23. Tam dźwięk też był problemem, ale chyba mniejszym, można było znaleźć kanał, który dawał lichy obraz z dźwiękiem. Nie wiem czemu, ale wydaje mi się, że jeszcze był Ametyst, bo taka nazwa mi utkwiła w pamięci, ale nie rozpoznaję tego tv na zdjęciach z netu (może miałem z nowszym panelem?). Potem nastąpiła przemiana pokoleniowa telewizorów - rodzice kupili kolorowy polski telewizor Trilux, a kolorowy Foton trafił do babci.

    Ja w tym czasie już działałem na ST/STE, trochę podłączałem go do kolorowego telewizora rodziców (już nie pamiętam czy to był jeszcze Foton czy już Trilux, a może oba?), ale prawie od razu dostałem monitor Philips CM8833-2 i nie trzeba było. Ten monitor wykorzystywałem zarówno do małego, jak i dużego Atari (z tyłu jest odpowiedni przełącznik, więc jeden kabel RGB szedł od ST/STE, drugi cinchami od małego Atari).

    Teraz do Atari korzytam z telewizorka Sony KV14M1 (kineskop trinitron, 14 cali, obrotowa podstawka) i oczywiście różnych monitorów takich czy owakich, np. NEC 1990FXP do Atari ST/STE. Podłączenie zmienne (scart, rgb, Medusa, etc.) w zależności od potrzeb.

    (zdjęcia z netu, nie moje)
    • 9:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Ametyst (b/w). A potem Elektron (kolor).
    • 10: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Och, miałem ten Unitra WZT - teraz już nie pamiętam czy obraz był zielony czy czarno-biały. Z wiekiem zaczął niedomagać i rozwiązaniem na zrywający obraz było mocne walnięcie go z boku. Do czasu...
    • 11:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    @KAZ
    ten ostatni to nie czasem UNITRA VELA T206? Bo ja taki miałem, z trzeszczącymi potencjometrami. :)

    ATARI 65XE podłączone do zielonego Neptun 156 w czarnej obudowie. Czasem u rodziców do Fotona (on był ruski czy ukraiński?) z foty u góry. Miał przeróbkę PAL/SECAM ale fonia szła na 6.5MHz więc z ATARI głosu nie było.
    • 12:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Jak byłem berbeć, to jak przez mgłę pamiętam, że na samym początku stał u nas podobny do tego neptuna czarnobiały telewizor, ale niedługo. Potem był już kolorowy FUNAI i on u nas był dość długo
    • 13: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Telewizor, na bazie którego powstał zielony Neptun 156 to Neptun 150. Ślady bycia TV widać na panelu sterowania przy rączce - miejsce na antenę (możnaby je nawet wyłamać) i dodatkowe przyciski i pokrętła.
    • 14: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime24 Oct 2022 zmieniony
     
    U mnie najpierw był Colorett rodziców taki jak na pierwszym zdjęciu, którego już nie mam bo rodzice sprzedali wieki temu, a potem przyjechała cioteczka z Hameryki i za dolarki kupiła dla mnie i mojego brata takie o to Japońskie cudeńko firmy NEC w Pewexie zdj.2 którego mam do dziś, nie używany już od dawna ale wciąż sprawny i leży sobie obok innych skarbów minionej epoki zdj.3 i zdj.4 a który służył mi do Atari a potem Pegasusa, Amigi i Segi Mega Drive.
    • 15: CommentAuthorDope
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Najpierw miałem czerwoną Welę a potem, jak rodzice ściągnęli z zagrabanicy Otake, to używałem ich Jowisza.
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Oct 2022 zmieniony
     
    Junost 401D, która towarzyszyła mi od berbecia (jak pamięcią sięgnę, to Kolombo i Kojaka się w niej oglądało, oczywiście przez szparę w drzwiach:)
    Przerobiłem na monitor wg jakiegoś schematu w Elektroniku (schemat był od Veli bodajże)
    Rownolegle był Jowisz TC500 przerobiony później na PAL.

    W czasach giełdy - TV Elektronika jakiś model różowy - jeździł ze mną, to był 14 cm bodajże. Popsuł się.

    Westa TC201 - do Amigi już. Sprzedany za grosze :( Ale kolorki miał śliczne. Na nim i jego głośniku powstał moduł "Pszczółka" znany ze Starachowic'94 - prawie nic nie słyszałem, jak to pisałem, więc trochę fałszuje.
    • 17: CommentAuthorstryker
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Helios TC 500 przerobiony na PAL.
    Niestety był problem ze złapaniem przez kabel antenowy dobrego obrazu i dźwięku równolegle. Przez co do dziś utkwiło mi w pamięci słuchanie muzyczki z Hansa Klosa na rozregulowanym obrazie.....
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Oct 2022
     

    gienekp:

    @KAZ
    ten ostatni to nie czasem UNITRA VELA T206? Bo ja taki miałem, z trzeszczącymi potencjometrami. :)


    Zapewne produkcyjnie bliźniaki - bo jedno to monitor, a drugie telewizor. U mnie nie było przycisków zmieniających kanały.
    • 19:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Aaa dobra, a ten monitor to był też zielony?
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Tak, zdecydowanie zielony. Podejrzewam, że telewizor był czarno-biały (to co wyżej pamięta Ceasar), ale niekoniecznie wyłącznie. Podobna sytuacja była przecież z innymi monitorkami/telewizorkami z okresu PRL, na przykład z Neptunem 156 z Unimoru. Obudowa i elektronika podobne, ale monitory miały (przeważnie?) zielony ekran, telewizory czarno-białe.
    • 21:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Tak, Neptun 156 TV i monitor miały identyczną elektronikę (*) od toru za pośrednią. Wiem bo raz podłączyłem na drutach sygnał z VELI do Neptuna zielonego i TV leciało na zielono. Dziwnie to wyglądało ale szło.

    (*) Tu mam małą wątpliwość. U mnie na zielonym neptunie podłączony sygnał kompozytowy powodował widok "rybich ości". Po prostu pakowała się nośna koloru. Dlatego potem AMIGĘ podłączałem do neptuna przez RGB :). 4 rezystory o odpowiednich wagach i tranzystor z wtórnikiem emiterowym. Obraz żyleta

    Ale kolega miał neptuna 156 jako TV i on "rybich ości" nie miał. Co by oznaczało, że miał filtr na 4.43MHz. Ale to też obniża jakoś obrazu. No więc ciekawe czy faktycznie na czarno-białych neptunach obraz był gorszy niż na zielonych?
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Widziałem takie na giełdzie wrocławskiej i może jeszcze u kogoś znajomego. Moim zdaniem obraz był gorszej jakości niż na zielonym monitorze (mniej ostry).
    • 23:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Nasze ukochane Atari 130 XE wraz z magnetofonem XCA12 zostało zakupione w Pewexie w 1989 roku. Komputer podłączony był przez kabel antenowy do Jowisza TC-500 przerobionego wcześniej na PAL. Z tego co pamiętam był tam wykorzystany jakiś niebieski układ Philipsa. Na pewno wyróżniał się na tle oryginalnej elektroniki.
    • 24: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    Moj Unitra TWM-315 mial jakas wade fabryczna, ktora powodowala ze obraz tracil synchronizacje jak monitor sie nagrzal (szczególnie w lecie). Nie wiem dlaczego nigdy nie poprosiłem rodziców o oddanie do serwisu. Jako dzieciak z podstawówki, zarazdzilem temu budując wewnętrzny wentylator z silnika DC z zębatką, która pasowała do otworu w kartonowym bilecie PKP wygiętym w kształt śmigła. Teraz juz nie pamietam jak bylem w stanie znaleźć źródło napięcia do zasilania tego wiatraka.
    • 25: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    U mnie był biały Neptun 156B. Teraz stoi w muzeum, a jego miejsce zajął ciemny Neptun 156.
    • 26: CommentAuthorming
    • CommentTime24 Oct 2022 zmieniony
     
    .
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Ming - obraz na monitorze lekko drży czy to efekt nagrania telefonem?
    • 28: CommentAuthorbanshee997
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Vela 202, pomarańczowa ;)
    • 29: CommentAuthorming
    • CommentTime25 Oct 2022 zmieniony
     
    .
    • 30: CommentAuthordhor
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Monitory... W epoce... 99% z nas leciała na tv :)
    • 31:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    @ZuluGula
    To był zimny lut. W tamtym czasie miałem miesięczną praktykę z technikum w ZURT :) Mieli tam taki gruby koc. Jak klient przychodził i mówił, że jak się mu nagrzeje TV to coś tam to brali TV na warsztat przykrywali kocem i wszystkie luty wyłaziły na stałe. Potem się pukało i patrzyło które okolice. Cyna lutownica i leciało się po kolei. A na koniec szef wyciągał ze złomu jakiś układ i dawał klientowi, że to niby to się zepsuło. Takie czasy były :)
    • 32: CommentAuthorArtu2tu
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Lazuryt lampowy, wysoko na szafie, więc jak graliśmy, głowy wysoko trzeba było zadzierać. Z tego, co pamiętam, to tam był zasilacz beztransformatorowy, z dioda BY238. Nigdy mnie nie kopnął, komputer też nie uległ uszkodzeniu, ale tam chyba chassis było na potencjale fazy, przy nieodpowiednim obróceniu wtyczki w gniezdzie 220 [V]. Potem telemonitor sony, z ciemna szybką przed ekranem, czarnobiały. Nie mam zdjęć, ale sony było widoczne w filmie piłkarski poker, Szaranowicz? (chyba on) komentował przed nim jakiś mecz piłkarski.
    • 33:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Kiedy moi rodzice dorobili się kolorowego TV gdzieś w 1987 to ja dostałem najpierw czarnobiały telewizor Libra piękny wielki mebel stał u mnie w pokoju.
    jakoś zaraz potem dostałem ten czarnobiały telewizorek z uchwytem u góry Unitra i na pewno był czarno-biały. wtedy zacząłem dźwięk z mojego C64c puszczać na magnetofon Maja-2 bo brzmiało dużo lepiej niż na tym telewizorku gdzie faktycznie potencjometry "trzeszczały"

    90 albo 91 rodzicie kupili sobie do kuchni 14 calowego Sanyo i tak trochę po cichu w weekendy, a potem przez zasiedzenie zawłaszczyłem go i wtedy na dobre zacząłem bawić się w robienie grafiki na C64.

    fajny wątek.
    • 34: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime25 Oct 2022 zmieniony
     
    Na początku moje Atari było podłączone do dużego, kolorowego telewizora w salonie. Później, gdy komputer przeniósł się do mojej sypialni, dostałem czarno-białą przenośną TESLA Merkur (firma mojej matki sprzedawała przestarzały sprzęt za ułamek ceny). Później mam kolor TESLA Brozik, w ten sam sposób z tego samego źródła. Brozik był małym przenośnym kolorowym telewizorem z ekranem Unitra, idealnym dla 8-bitowego komputera. Niestety miał straszny zasilacz typu IPSALO, który był podatny na awarie.

    TESLA Merkur


    TESLA Brozik
    • 35: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    To na bogato było.

    ->link<-

    Wcześniej było tak

    ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2022 zmieniony
     
    Nice Tesla TVs!

    banshee:

    Vela 202, pomarańczowa ;)


    Mam! I nawet pokazywaliśmy u nas po zakupie za 10 zł:

    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Była kiedyś w necie strona, na której zebrano zdjęcia i informacje o większości (wszystkich?) polskich telewizorach. Nie mogę tej strony znaleźć. Ktoś kojarzy link?
    • 38: CommentAuthorplinius
    • CommentTime26 Oct 2022 zmieniony
     
    Do Atari 800XL miałem przerobionego na Pal, kolorowego Heliosa TC500, wtedy przez wejście antenowe.

    To musiał być chyba 1986 rok, styczeń lub luty. Moim wymarzonym komputerem był ZX Spectrum 48 gumiak, pojechaliśmy na giełdę aby go kupić, ale kosztował dużo za dużo, nie było nas stać. Ktoś doradził aby kupić Atari w Pewexie, trzeba było skorzystać z usług cinkciarza i kupić dolary. Po wymianie starczało na Atari 800XL z magnetofonem XC12. Ale w miejscowości gdzie mieszkałem w żadnym Pewexie nie było magnetofonu, a najbliższa dostawa takowych planowana była za 3 miesiące, w efekcie był sam komputer i codzienne przepisywanie z czasopism linijek kodu w Basicu, aby uruchomić jakieś gry lub programy.

    Do Atari 520STFM ten telewizor został dodatkowo przerobiony tak aby dało się podpiąć sygnał zespolony video, żeby ominąć wejście antenowe.

    A poza tematem Atari, największej przeróbki wymagała Amiga 500, bo należało wymienić płytki drukowane z innej wersji Heliosa z wejściem RGB

    Zdjęcie z sieci
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Oct 2022
     
    No proszę, ZX Spectrum droższe od Atari 800XL - a założę się, że pokutuje mit, że tak nie mogło być.

    plinius:

    Ale w miejscowości gdzie mieszkałem w żadnym Pewexie nie było magnetofonu, a najbliższa dostawa takowych planowana była za 3 miesiące, w efekcie był sam komputer i codzienne przepisywanie z czasopism linijek kodu w Basicu, aby uruchomić jakieś gry lub programy.


    Miałem podobnie - u mnie jednak było tak, że magnetofony były, a komputerów przez chwilę nie ma. Kupiłem więc XC12 i przez 2 tygodnie mogłem tylko na niego patrzeć :D
    • 40: CommentAuthorplinius
    • CommentTime27 Oct 2022 zmieniony
     
    I różnica w cenie wcale nie była mała, bo nie starczyło mi na gołe ZX spectrum 48, bez dosłownie niczego. Żadnego interfejsu kempston, joysticków a także bez bez magnetofonu. A w przypadku Atari, jeszcze na tej giełdzie kupiłem mój pierwszy joystick, był to Quickshot II i dwie kasety z grami na Atari, a potem Atari 800 XL i Magnetofon XC12. Bez dokładania dodatkowych pieniędzy

    Chciałem jeszcze napisać, dlaczego moim wymarzonym komputerem wtedy był ZX Spectrum. Wyłącznie chodziło o ilość gier, na których mi zależało. ZX Spectrum, miał największą bazę. Potem Commodore 64, jednak cena tego ostatniego była najwyższa z tych trzech ośmiobitowców, patrząc z okolic roku 1986 i polskiego konsumenta. Zostałem przy Atari i do tej pory nawet nie kupiłem sobie ZX Spectrum, bo nie mam sentymentu, bo nie miałem. Ale jednak co jakiś czas przychodzi mi do głowy aby mimo wszystko gumiaczka kupić
    • 41: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime27 Oct 2022
     
    Czarnobiały Neptun 150 (za to obudowa pomarańczowa). To z Atari 65xe. Z Atari 1040STe miałem firmowy kolorowy. z Pctami zaczynałem od bursztynowego herkulesa.
    • 42:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Oct 2022
     
    • 43:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime27 Oct 2022 zmieniony
     
    U mnie była Vela 203 pomarańczowa. Tą Velę to rodzice mieli jakoś krótko po tym jak się urodziłem, koniec lat 70-tych, używany jako telewizor oczywiście. Później mieliśmy jako telewizor Antares, więc Vela stała gdzieś schowana i nieużywana parę lat. Jakoś pod koniec lat 80-tych rodzice kupili pierwszy kolorowy telewizor, coś na licencji Oriona, już w tych plastikowych czarnych budach wtedy modnych. Mniej-więcej w tym czasie pojawiło się pierwsze Atari, a że w TV to wszyscy coś oglądali, więc nie było mowy o podłączeniu do niego Atarynki. Vela była idealna, sąsiad elektronik rozebrał, znalazł gdzie się wpiąć bezpośrednio z sygnałem lumy i wlutował bezpośrednio kabel, który wyprowadził na zewnątrz, zakończony wtykiem DIN monitorowym do Atari. Obraz był żyleta. Pamiętam, że zrobił też z tyłu przełącznik, którym przełączało się czy Vela ma pracować jako TV czy jako monitor.

    Podczas przeprowadzek jakieś 20 lat temu trzeba było zrobić wielkie porządki i niestety powyrzucać co zalegało i nie było gdzie trzymać. W tym czasie taki telewizorek był absolutnie bez wartości żadnej, więc poszedł zwyczajnie na śmietnik... Dziś żałuję.

    Ale bardziej żałuję, że nie nakupowałem wtedy Atari, bo w owym czasie na allegro leżało tego cała masa po 30zł i nikt nie kupował. Podobnie w tym czasie wyrzuciłem na makulaturę wszystkie numery Tajemnic Atari, Mojego Atari, i jeszcze kilku ówczesnych czasopism. Dziś by z tego jeszcze kasę można odzyskać, gazety były w stanie niemal sklepowym, jak nowe, bo zawsze pięknie poukładane trzymałem w szafie...
    • 44: CommentAuthorplinius
    • CommentTime27 Oct 2022
     
    @Mq

    Ja też popełniłem ten błąd i wyrzuciłem prawie kompletne roczniki IKS i większość roczników czasopism licząc od 89 roku. Wcześniejsze niektóre zostawiłem. Np. pierwsze Bajtki i Komputery. A że pod względem kolekcjonowania czasopism byłem chomikiem, to było tego z 200kg. Też pamiętam te Atari, może nie po 30 zł ale na pewno widziałem dużo po 50 zł i nic wtedy z Atari nie kupiłem
    • 45: CommentAuthorBercik
    • CommentTime27 Oct 2022
     
    U mnie to była Wela już pokazywana przez kolegów a okazjonalnie Helios lub Curtis rodziców.
    • 46: CommentAuthorKoval
    • CommentTime28 Oct 2022
     
    Ja do swojego Atari 65XE używałem najpierw czarno-białego telewizorka Neptun 150 w żółtej obudowie. Obraz był bez dźwięku, więc czasem osobnym kabelkiem podłączałem magnetofon MK-232, ale trzeszczało to i ogólnie było męczące, więc końcem końców dźwięku nie włączałem. Potem na szczęście rodzice kupili mi zielony monitor Unitra WZT TWM-315 i to był bardzo fajny sprzęt (i miałem nareszcie dźwięk z atari;) Pierwszy raz kolory swojego Atari zobaczyłem po podłączeniu do tv Helios sąsiada, a później do naszego ruskiego tv Witiaz - ten miał płytkę PAL - SECAM i obraz, jak żyleta, ponoć miał japoński kineskop toshiby. Do końca mojej przygody z Atari używałem tego zielonego monitorka, a potem, z Amigą, miałem już fabrycznie nowy Commodore 1084 S i to była już zupeeeełnie inna bajka:))
    • 47:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime28 Oct 2022 zmieniony
     
    @plinius: nie polecam Ci używania prywatnych wiadomości na tym forum, bo nie ma o nich żadnych powiadomień, więc tylko kwestią przypadku pozostaje to, czy ktoś taką wiadomość odczyta:-)
    • 48:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Oct 2022 zmieniony
     
    ja używałem kilku, w pokoju rodziców gdy mogłem pograć w weekendy był to Grunding 21', obraz elegancki, kolor z dźwiękiem.
    Na co dzień używałem bodajże neptuna albo coś podobnego, telewizor był duży, kolorowy, ale z Atari współpracował fatalnie, miałem albo kolorowy obraz bez dźwięku, albo dźwięk i czarnobiały obraz, często ustawiałem pośrednio, miałem wtedy dźwięk z szumami plus obraz z kolorem i lekkimi zakłóceniami.
    W swoim pokoju miałem taki czerwony turystyczny czarnobiały TV z wypalonym kineskopem, był obraz i dźwięk tyle że w dzień musiałem grać pod kocem by cokolwiek widzieć, zresztą w nocy też grałem pod kocem by rodzice nie widzieli że gram w nocy :D.
    Hardcore co ?

    Na tym grałem pod kocem.

    Kolejny to Unitra albo Unimor, to też chyba Neptuny.
    Najbardziej podobny do tego .
    • 49: CommentAuthorkraczaj
    • CommentTime28 Oct 2022
     
    To ruskie badziewie służyło mi tylko do oglądania Dynastii, ale i tak sentyment został :)
    • 50: CommentAuthoruicr0Bee
    • CommentTime30 Oct 2022 zmieniony
     
    Atari 65XE + telewizor cz/b Neptun 150, taki jak tu: ->link<- . Obraz przez wejście antenowe, ale nie pamiętam jak miałem rozwiązaną sprawę dźwięku. Czy telewizor był jakoś przestrojony, czy może puszczałem osobno na Kasprzaka stereo??? Na pewno dźwięki z Atari miałem.