atarionline.pl Atari ST i format .st - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Jak przeprowadzić konwersję obrazu dyskietki zapisanej w formacie .st do zapisu "prawdziwej" dyskietki, którą mógłbym odczytać na prawdziwym Atari ST?
  2.  
    Najlepiej użyć programu Floppy Image(jest tutaj: ->link<- ). Najpierw pobierz sterownik fdrawcmd( ->link<- )i zainstaluj go na pececie. Potem ściągnij Floppy Image,włącz ten program,włóż dyskietkę do stacji w PC i kliknij na obrazek dyskietki z napisem A. Potem wybierz plik *st który chcesz nagrać klikając przycisk Open image file. Następnie zaznacz format i kliknij Image to floppy. Obraz powinien się nagrać na dyskietkę.
  3.  
    Dziękuję za pomoc. Szkoda tylko że sterownik nie obsługuje napędów FDD-USB. Pozdrawiam.
    • 4: CommentAuthortytus
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    hejka, a nie wie ktos z Was jak to zrobic pod linuksem???
  4.  
    Za pomocą tego programu udało mi się przenieść programy użytkowe. Niestety gry w formacie st po przegraniu nie uruchamiają się. Pod Atari widzę tylko sieczkę.
  5.  
    To dziwne. Jakiej wielkości masz te obrazy? I czy zalepiłeś odpowiedni otwór w dyskietce?
  6.  
    Podam niektóre gry, które próbowałem przenieść na dyskietki:
    Turrican II rozmiar obrazu 880 KB
    North & South rozmiar obrazu 738 KB
    Speedball rozmiar obrazu 400 KB
    a użytki, np. CAD-3D v2.02 720 KB i nie było problemu.
  7.  
    Tego obrazu 880 KB nie nagrasz na PC. Pecet nie ma takich możliwości :). Natomiast z obrazami 360-400 KB ja też miałem problem. Po nagraniu takiej dyskietki moje ST widziało ją jako pustą. Natomiast z tym North&Southem nie powinno być żadnego problemu. Sam mam nagraną dyskietkę z tą grą. Spróbuj może sformatować tą dyskietkę pod ST na standardowe 720 KB, a potem nagraj na PC (pamiętaj, żeby w programie Floppy Image odznaczyć opcję format).
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Apr 2010
     
    Potwierdzam, zreszta niedawno pisalismy o tym w watku Urborga o ST - na pececie nie bylo problemu tylko ze standardowym formatem (720KB, 9 sektorow na sciezke, 80 sciezek na dyskietce), wszelkie odstepstwa, ktore byly latwe do osiagniecia na Amidze albo ST (np. dyskietka o pojemnosci 880KB, wiecej sektorow na sciezke i wiecej sciezek na dyskietce) to juz byl problem.

    Natomiast z obrazami 360-400 KB ja też miałem problem. Po nagraniu takiej dyskietki moje ST widziało ją jako pustą.


    A czy pod emulatorem dziala to normalnie? Bo jesli tak, to oznaczaloby, ze program do zgrywania tych dyskietek sobie nie radzi.
  8.  
    Teraz mi się przypomniało, że ten problem z obrazami 360-400 KB występował wtedy, gdy nagrywałem dyskietki innym programem (WFDcopy czy jakoś tak). Natomiast nie próbowałem jeszcze nagrywać takich dyskietek pod Floppy Image. W wolnym czasie zobaczę jak Floppy Image radzi sobie z takimi obrazami.
  9.  
    To prawda że rozmiar obrazu ma znaczenie. Tylko jak w takim razie przenieść takie gry na dyskietkę (800 KB i więcej). Posiadam jeszcze w arsenale czytnik kart SD do Atari ST. Czy za jego pomocą można przenieść taki obraz na dyskietkę już na Atari ST?
    Tylko nie bardzo wiem jak przenieść obrazy ST na kartę. Program, który mam do przenoszenia nie wykrywa tego formatu.
  10.  
    Sprawdziłem trochę gier i niektóre np. o rozmiarze 720 KB, które uruchamiają się pod emulatorem dają się przenieść a niektóre nie na dyskietki.Znalazłem też zdrowe obrazy w rozmiarze 400 KB, które można uruchomić pod emulatorem a nie przeniosły mi się na dyskietkę, np. F-29 Retaliator
    • 13: CommentAuthormisiu
    • CommentTime3 Apr 2010
     
    Panowie , na pececie da sie formatować dysietki na większe pojemności niż 720kb
    Robi sie to np. pod starym programem dosowskim o nazwie DOS NAVIGATOR (taka nakładka na dos w stylu norton commandera)
    Dzięki temu przeniesiemy dowolne obrazy na dyskietki, a obrazy najlepiej jest przenosić programem pod dosa o nazwie makedisk.
    Pozdrawiam.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Apr 2010
     
    Przedmowcy napisali, ze na pececie bedzie problem, a nie ze jest to niemozliwe :). Problem zas polega na tym, ze nie na wszystkich pecetowskich stacjach dyskietek da sie tak zrobic. Byc moze wspolczesne napedy 3,5 cala nie maja z tym problemow, w koncu to HD - ale w czasach ST bardzo ciezko bylo znalezc peceta, ktory poprawnie zapisalby taka dyskietke.
    • 15: CommentAuthorjury
    • CommentTime4 Apr 2010
     
    nie wszyscy, niektórzy napisali np:

    Tego obrazu 880 KB nie nagrasz na PC. Pecet nie ma takich możliwości :)
    • 16: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime4 Apr 2010
     
    no i u Zaxona w ofercie pojawila sie sie sieciowka o st xxx.
  11.  
    Dostępne są jakieś gotowe karty ethernet do ST? Jeżeli tak byłbym bardzo zainteresowany.
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Apr 2010
     
    Zaxon - a konkretnie? Jest jakis link?
    • 19: CommentAuthorjury
    • CommentTime4 Apr 2010
     
    oczywiście że są gotowe karty Ethernet do ST :)
    np:

    ->link<-

    choć, przyznam że wynalazek zaxon'a czyli netusbee jest milion razy lepszy niż ethernec :)
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Apr 2010
     
    Jury - a nie chodzi czasem o wynalazek Lyndona Amsdona:

    ->link<-
    • 21: CommentAuthorjury
    • CommentTime4 Apr 2010
     
    tak, ja wiem że zaxon to tylko reprodukuje :), może faktycznie źle to napisałem :)
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Apr 2010
     
    Akurat o ST-ka ze stacja dyskow nie trudno :P. Bo w wiekszosci modeli stacja byla wbudowana: nie mialy stacji modele ST i STM, zas STFM, STE, Mega ST, Mega STE mialy.

    A jezeli chodzi o peceta to rzeczywiscie jest to problem, jak ktos nie ma 10-letniego zloma z wbudowana stacja to pozostaje dokupic zewnetrzne urzadzenie, ale to chyba stosunkowo drogie ustrojstwa, bo juz nietypowe :)

    Widze ze stacja na USB kosztuje okolo 40 zl plus transport:
    ->link<-
  12.  
    Jest problem z zewnętrzną stacją na USB. Sterownik z którego korzysta program FloImg nie obsługuje tego typu stacji dysków. Pozostaje mi skorzystać jedynie z SATAN DISK.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Apr 2010
     
    Ghostlink probowales?

    ->link<-
    • 25: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime5 Apr 2010
     
    Elo, oczywiscie reprodukuje, bron boze nie mam zamiaru przypisywac sobie czyjegos rozwiazania.
    Szczegoly? Sam nie wiem, po prostu po przerzuceniu 10 gier do ultrasatana dyskietkami krew nagla mnie zalala i zaczalem szukac jakiegos lepszego rozwiazania. Zrobilem sobie null modem na USB ale to tez nie to. Wogole jakas bieda panuje na duzym atari w przesylaniu danych ST-PC. A ta sieciowka chodzila mi juz jakis czas po glowie,moze bedzie lepiej.
    Ogolnie wkrecilo mnie st, niebawem beda nowe zabawki, jak juz sie opedze z bierzacymi.
    W pc uzywam zewnetrzne3j stacji na USB, dyskietki formatuje na ST ale przerzucam tylko pliki prg itp. Obrazow dyskietek nie robilem.
    • 26: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Apr 2010 zmieniony
     
    Odnośnie formatowania dyskietek na PC:

    Jest taki DOS-owy programik jak NFORMAT!
    ->link<-
    Próbowałem na nim w pracy sformatować dyskietkę (HD) na 720 lub 830 KB, ale nic z tego. Od razu wyskakuje mi błąd. Na 1.44 formatuje bez problemu. Być może stacja nie potrafi albo program nie działa prawidłowo gdyż jest uruchamiany pod XP.

    Znalazłem jeszcze taki Windowsowy programik.

    ->link<-

    Programik płatny, ale można pobrać wersję trialową. Niestety w pracy nie wypróbuję bo nie mam tutaj uprawnień aby instalować jakiekolwiek oprogramowanie. Może spróbuję potem w domu zainstalować sobie programik na pendrive i potem uruchomić w pracy z pendriva.

    Jak się tak nie da to może utworzyć sobie jakiś wirtualny napęd i na tym napędzie spróbować nagrać obraz za pomoca Floppy image. Potem zaś pliki przerzucić na kartę SD i na STeku przegrać je na dyskietkę.

    No chyba że jest jakiś program do tworzenia i modyfikacji obrazów dyskietek ST. Wtedy możnaby z pliku .st wypakować zawartość, przenieść na karcie pamięci do ST i tam nagrać na dyskietkę.
    Coś jak MakeATR dla małego Atari.
    ->link<-
    Ktoś może słyszał o podobnym programie?
    • 27: CommentAuthorBartoszP
    • CommentTime6 Apr 2010
     
    Z formatowaniem dyskietek na więcej niż 80 ścieżek i 15 sektorów nie było problemów na PC o ile głowica się odpowiednio daleko przesuwała.
    Korzystałem z programu FDFormat w tamtych zamierzchłych czasach i działało. Tu odnośniki:
    Program FDFormat
    Program 2M
    • 28: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Apr 2010 zmieniony
     
    No właśnie tego FDFormata przed chwilą wyszperałem w sieci i chyba działa. Tzn. dyskietkę nim chyba udąło się sformatować. Cóż z tego skoro XP innych formatów niż 1.44 nie łyka. Na tak sformatowanej dyskietce nic nie da się nagrać ani nic z niej przeczytać. No chyba że "Floppy image" by potrafił na nią obraz dyskietki ST przenieść?
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Apr 2010
     
    Upewnie sie - oczywiscie probowales formatowac dysk HD jako 720KB z druga dziurka zaslepiona?
    • 30: CommentAuthorurborg
    • CommentTime7 Apr 2010
     
    Próbowałem i tak i tak. Na poczatku myslałem że jak zalepię otworek to XP sam rozpozna dyskietkę jako DD i umożliwi mi sformatowanie jej jako 720 kb. Nic z tego, dalej widział ją i formatował jako 1.44. Innej opcji formatowania nie udostępniał. Będę musiał popróbować na sowim komputerze. W garażu znalazłem jeszcze floppa ze starego komputera, sprawdziłem że mam nawet złączkę do floppa na płycie głównej. Tylko muszę gdzieś dokupić taśme do podłaczenia flopa a to może być już problem. No i czekam na nadejście dużej Atarynki.
  13.  
    Do wypakowywania zawartości z plików *st świetnie nadaje się MSA Converter ->link<- Program ten potrafi także tworzyć obrazy *st z plików zip. Można też wypakować obraz emulatorem STEEM. Trzeba utworzyć pod emulatorem dysk twardy,załadować do emulatora obraz dyskietki i skopiować pliki z obrazu pod TOSem z dysku A do C. Pliki z obrazu zostaną wyodrębnione do katalogu wskazanego przedtem w kreatorze wirtualnego dysku emulatora. Co do formatowania dyskietek na rozmiary większe niż 720 KB, to według mnie zdecydowanie lepiej jest sformatować dyskietkę pod ST jakimś programem np. Fastcopy lub Kobold. Na PC owszem, da się, ale ja wolę formatować dyskietkę na sprzęcie, który potem będzie ją czytał :).
    • 32: CommentAuthorurborg
    • CommentTime29 Apr 2010
     
    Walczę teraz z tematem przenoszenia softu na drodze PC->ST za pomocą dyskietek. Mam w związku z tym pytanie jak na ST sformatować dyskietki na większy rozmiar niż 720 kB? Bo na standardowe 720 kB to można sformatowac spod GEM'a. Podejżewam że potrzebny jest odpowiedni program do tego.
  14.  
    Do formatowania dyskietek na format większy niż 720 KB trzeba użyć specjalnego programu, np. Kobold lub Fastcopy. Fastcopy jest tutaj: ->link<- , a Kobold jest tu: ftp://ftp.pigwa.net/stuff/collections/paskud/1400-149.9/1467_E.LZH

    Edit: A opanowałeś już nagrywanie dyskietek 720 KB? Bo trzeba jakoś tego Fastcopy na ST przenieść :)
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2010
     
    Urborg - tutaj znalazlem jeszcze jakis soft pomocniczy do przenoszenia danych:

    ->link<-
    • 35: CommentAuthorurborg
    • CommentTime1 May 2010 zmieniony
     
    Dzięki. Przenoszenie danych na dyskietki 720 kB już opanowałem. Dyskietki HD po przerobieniu na DD, poprzez zalepinie otworka, dają radę. Otworek ST-ekowi oczywiście nie przeszkadza, ale przeszkadza Pecetowi. Przy próbie nagrania takiej dyskietki (z otworkiem) z formatowaniem, Floimage sypie błędami. Do zalepiania otworków użyłem Poxyliny. Dyskietki w formacie 819 kB - czyli najczęściej stosowany format na ST, po nagraniu za pomocą Floimage, niestety nie są czytelne na STeku. Wykombinowałem jednak, że jakby sformatować taką dyskietkę na ST i potem pod Floimage nagrać ją tylko bez formatowania to może by się udało. Trzeba będzie spróbować.

    PS. Z dyskietkami 819 kB jeszcze będę trochę eksperymentował, bo właśnie zauważyłem że dyskietki o tej pojemności mogą się różnić geometrią zapisu danych. Są wersje o zwiększonej liczbie cylindrów (scieżek), albo o standardowej liczbie cylindrów, ale zwiększonej liczbie sektorów na ścieżce. Jeśli chodzi o te pierwsze to próbowałem kilka i kicha, a tego drugiego typu jeszcze nie testowałem.
    • 36: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 May 2010 zmieniony
     
    Obrazy dyskietek 819 kB (80 cylindrów, 10 sektorów na cylinder) po sformatowaniu i nagraniu na PC w większości dają się odczytać potem na ST. Pewność zapisu/odczytu przy tym formacie jest niestety mniejsza. Sformatowanie ich najpierw na ST a potem zapis tylko danych na PC, powinno nieco pomóc. Jeszcze nie miałem czasu spróbować. Kilka dyskietek nagrałem na format 819kB i po testach okazało się że wczytują się średnio raz na dwie próby. W większości jednak się wczytują i to jest bardzo dobra wiadomość :). Większość obrazów dyskietek jest bowiem w takim formacie. Dyskietki sformatowane na 737 kB (720) też niestety nie wczytują mi się ze 100% pewnością. No chyba że to już stacja w ST szwankuje, a może to tylko kwestia brudnej głowicy. Zakupiłem sobie dyskietkę czyszczącą i mam nadzieję że wyczyszczenie głowicy w stacji dysków pomoże co nieco.
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 May 2010
     
    po sformatowaniu i nagraniu na PC w większości dają się odczytać potem na ST.


    Podejrzewam, ze masz zjechana stacje, bo to nie jest normalny objaw na ST. Jezeli dyskietka jest sformatowana na PC to nie powinno byc zadnych problemow z jej odczytem na ST.

    Dyskietki sformatowane na 737 kB (720) też niestety nie wczytują mi się ze 100% pewnością.


    To potwierdza powyzsza diagnoze, ze to zuzycie stacji ST jest problemem.
    • 38: CommentAuthorurborg
    • CommentTime7 May 2010
     
    Wyczyściłem sobie głowicę w stacji dysków za pomocą dyskietki czyszczącej i problemy z błędami odczytu znikły. Wszystko się wczytuje praktycznie 100/100.

    Druga rzecz - tato odstąpił mi stację dyskietek ze swojego komputera, jako że od lat już jej wcale nie używał. Zamontowałem ją u siebie i nie omieszkałem wyczyścić głowicą w/w dyskietką. Po dłuższych testach okazało się, że wszystko co na niej nagrywałem ST łykało, nawet formaty których wcześniej nie chciało ruszyć. Nagrałem kilka dyskietek na 81 i 82 cylindry i dyskietki się wczytują. Raz zdarzyło mi się, że nie chciało mi czytać dyskietki nagranej na 839 tys. bajtów (82 cylindry), ale nagrałem ją ponownie, bez formatowania (dane zapisały się po raz drugi dokładnie w tych samych miejscach) i pomogło. Wszystko to oczywiście na dyskietkach HD z zalepionymi otworkami.
    • 39: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime18 May 2010 zmieniony
     
    Jest tez mozliwosc przenoszenia programow z formatu .st na dyskietke przy uzyciu USB Floppy Drive. Wlasnie taka niedrogo nabylem(5£) bo nie posiadam zadnego starego peceta.
    Dyskietki formatujemy w Atari ST(720k) lub w USB Floppy Drive(zaklejamy od spodu otworek, formatujemy za pomoca komendy FORMAT A: /T:80 /N:9 w Command Line). Otwieramy plik .st w Floppy Image wybieramy file transfer i robimy extract interesujacej nas zawartosci. Nastepnie z folderu extract przenosimy pliki na stacje USB(kopiujemy, dziala nawet pod Windows 7). Czesto zawartosc pliku st jest mniejsza niz np 820k wiec nie ma problemu z przeniesieniem jej na dyskietke 720k ktora jest wygodniejsza(mozna latwo skopiowac w Atari ST) Powodzenia :)
    • 40:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime18 May 2010
     
    Tak jak Urborg zauważyłem, że często dyskietki z błędami zapisane na PC dwukrotnie tą samą zawartością wczytują się już bez błędów na ST.