atarionline.pl Rodzimy edutainment na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorstreak
    • CommentTime17 Nov 2022 zmieniony
     
    Ha! Catchy topic to podstawa :)

    Spiesze z wyjasnieniem: Edutainment -> Educational entertainment -> Sofcik Edukacyjny.

    Po co taki topic?
    Mamy potrzebe zachowania dziedzictwa Atarowskiego, wiec musimy dawac ekspozycje na Atari, małym urwipołciom juz od najmlodszych lat, aby nie zaczynali od Far Cry 13 czy Quake 45, a wlasnie od retro. A jeszcze przy okazji jest dostaną jakąs sensowna wiedze podczas uzywania Atari to Win-Win :).

    Tylko jest wlasnie jeden problem. Ktory zaznaczyłem w poscie o kultowych "Podrózach po polsce". Software jaki mamy jest na tyle stary ze nie przedstawia wartosci dla nas jak i dla naszych małych klonów :). Chetnie zebrałbym tu liste programow gier podzielonych na kategorie:

    Uzywalne dzis

    Nieuzywalne dzis (do update'u)

    i dla przykładu, takie podróze do polsce na te chwile wpadły do "Nieuzywalnej" kategorii, a np ortografia czy historia, do "Uzywalnej" bo nadal trzymaja poziom i mozna z nich wyciagnac wiedze w miare aktualną i praktyczną.

    Ewentualnie po zebraniu takiej listy, mozna warto byloby zrobic jakis maly końkurs na update w/w gier?
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Nov 2022 zmieniony
     
    Bardzo dobry pomysł na zebranie polskich gier edukacyjnych.

    Ten dopisek używane/nieużywalne może być, ale ja bym się do tego nie przywiązywał - Podróże po Polsce to z kolei doskonały przykład edukacji o historii Polski z okresu lat 80 :) Dlaczego dziecko nie miało by (z komentarza rodzica) dowiedzieć się, że był wtedy inny podział administracyjny Polski, a potem już pograć z tym zastrzeżeniem?

    Co do gier edukacyjnych to należałoby je najpierw sprawdzić. Niektóre mogą zawierać błędy. Były pisane w czasach, gdy łatwo było o wiedzę przekłamaną - np. z jednego źródła, niezweryfikowanego przez inne źródła, a także skrzywioną ideologizmem szkolnym. Na przykład ktoś przepisywał pytania historyczne z podręcznika do historii.

    Co więcej, współczesna wiedza wiele rzeczy zweryfikowała, uściśliła, rozszerzyła pojęcie, w takich dziedzinach jak fizyka, chemia, historia, więc uczenie się na podstawie podręcznika sprzed 40 lat może być antyedukacyjne.

    Dlatego stworzenie listy programów edukacyjnych - świetny pomysł. Ale ich selekcji na używalne/nieużywalne - bez dokładnej analizy osób znających się na danej dziedzinie - ja bym się nie odważył.
    • 3: CommentAuthorstreak
    • CommentTime17 Nov 2022 zmieniony
     
    Mam na mysli dość luzny podział. Bazujac na wiedzy "jak swiat sie zmienił". Wiadomo ze np Historia od Miraża :), bedzie dobra pod warunkiem ze uwzgledniamy okrec do lat 90tych, przyjmując ze moze ona posiadac jakies małe błedy. Ale np podróze po polsce niestety sa totalnie niegrywalne bo informacje statystyczne sie totalnie zmieniły. I aby w nia grac trzeba miec samochodowy atlas polski z koncowki lat 80s.