atarionline.pl Dysk twardy ST typu "jamnik" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Nov 2022 zmieniony
     
    Kolega Igor Sebastian podzielił się historią kolegi-krótkofalowca, który posiadał Atari ST. Kolega dawno temu wyjechał do Kanady i kontakt się z nim urwał, został po nim jednak sprzęt u byłej rodziny. I pierwszy element tego jego zestawu trafił do Igora, a potem do mnie.

    Jest to ciekawy twardy dysk do Atari ST, który przedwczoraj Igor mi przekazał do obadania. Wygląda na samoróbkę, ale bardzo porządnie wykonaną. Ma nietypowy kształt, bo bardzo podłużny. Jest ciężki, bo obudowa z solidnej blachy i wbudowany zasilacz. Wyposażony w czerwoną diodę sygnalizującą odczyt/zapis. Na zdjęciach widać więcej. Dysk po 30 latach odpala, ładnie pracuje, uruchamiają się programy. Dalsze badania w toku...

    Pytanie: może ktoś gdzieś się już z takim spotkał? Jakaś mała firma sprzedawała, może jakiś rzemieślnik? Ktoś widział na giełdzie?
    • 2:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime22 Nov 2022
     
    słuchaj, to nie musi być samoróbka - miałem bardzo podobny dysk firmy supra, o znalazłem parę zdjęć
    ->link<-
    owszem, lepsze i ma normalne podłączenia, ale ogólna konstrukcja podobna.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Nov 2022 zmieniony
     
    Tak, dlatego napisałem, że to może być samoróbka, ale nie musi. Parę rzeczy wspiera teorię o samoróbce, np. brak jakichkolwiek naklejek, nazw, napisów, tabliczek znamionowych. No i również wyprowadzenie kabla sugeruje, że to nie jest obudowa dedykowana twardzielowi, pewnie to było wpasowanie się w jakąś gotową obudowę od czegoś innego. Do tego kabel i wtyczka są złożone z części. Co nie przesądza o niczym - mógł to zrobić ktoś sobie sam, mogła to zrobić jakaś firma w stosunkowo niskim nakładzie. Jak widać na zdjęciu, gniazdo do kabla zasilającego ma niemieckie napisy, a sterowniki na dysku też są niemieckie, podobnie jak soft. Może to jest trop. Może będzie wiadomo więcej, jak rozbiorę.
    • 4:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime22 Nov 2022
     
    W sumie pamięć może zawodzić, ale kojarzą mi się takie "jamniki" jako HDD do Amigi (taki zastępnik dysku A590). Może ktoś jeszcze to pamięta? I nie wiem, czy aby nie maczała w tym rąk skądinąd znana firma TOMS.
    • 5:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime23 Nov 2022 zmieniony
     
    btw ta moja supra to chyba był MFM half height, o matko, jaka technologia :P
    pamiętam, że miał naklejkę z listą fabrycznych bad sektorów.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Nov 2022 zmieniony
     
    Tutaj też jest taka naklejka, co widać na zdjęciu.

    Okazało się, że w środku jest interfejs SCSI firmy Vortex Gmbh - Atari Host Adapter 1.1, płytka sygnowana rokiem 1986. Do tego twardy dysk SCSI o nazwie RoDIME RO652 type 2, sądząc po numerze 8706, wyprodukowany w czerwcu 1987 roku, w Szkocji. Pojemność według katalogu: 20 MB. Wygląda to jednak nie na samoróbkę, ale niskonakładową produkcję, pewnie firmy Vortex, skoro to ich płytka, a wszystko ładnie do siebie pasuje, niemieckie napisy, niemiecki soft.

    PS. Dziękuję koledze Santyago za pomoc w ustaleniu informacji o dysku, fragment pochodzi z książki "CSC_Hard_Drive_Bible_7th_Edition_1994".