atarionline.pl Atari 600XL - czerwony ekran teraz pasy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorprzem0c
    • CommentTime11 Dec 2022
     
    Cześć, kupiłem wczoraj ATARI 600XL niestety po podpięciu zastałem czerwony obraz. Wyjąłem płytę główną, wyjąłem basic, ale też nie
    wstał, w zasadzie żadnej innej reakcji. Zostawiłem go na noc i dziś po włączeniu przechodzą przez ekran pasy - coś się zmieniło.
    Podobno leżał w piwnicy, może zmiana temperatury lub wilgotności coś zdziałała.
    Pooglądałem płytę przy pomocy termowizji i MMU wydaje mi się za gorący - chyba że tak ma być ?
    Nie będę podejmował dalszych diagnostyk bo nie mam elementów do podmiany i nie bardzo mam też pomysł.
    Jeśli macie jakiś pomysł jak mogę coś jeszcze sprawdzić to proszę o pomoc. Ewentualnie może znacie jakiś zaufany serwis który podjąłby naprawę. W załącznikach zdjęcia stanu i z kamery.
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Dec 2022
     
    1. Skąd jesteś?
    2. Możesz np. do Galtrona się odezwać.
    • 3: CommentAuthorprzem0c
    • CommentTime11 Dec 2022
     
    1.Wrocław
    2.Czy to sprawdzony serwis?
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Dec 2022
     
    Galtron jest tu na forum. Prowadzi serwis w Łodzi. ->link<-
    • 5: CommentAuthorprzem0c
    • CommentTime11 Dec 2022
     
    Dziękuje.
    • 6:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime11 Dec 2022
     
    najczesciej padniete sa pamieci, dosc latwo je wymienic...
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Dec 2022
     
    ...zwłaszcza, że w 600XL są w podstawkach - wystarczy podmienić.
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Dec 2022 zmieniony
     
    Czerwony ekran to pewnie OS rom trzeba podmienić, bo jakby był dobry, to do selftest py poszedł. A jak czerwony znaczy procek poszedł i nawet coś wykonał :), antic wyświetla pokey nie ma tu nic do gadania...

    Miałem kilka przypadków padniętych romów, czy to basic, czy OS. i to nawet w XEGS - dość nowa maszynka.
    • 9: CommentAuthortakron27
    • CommentTime13 Dec 2022
     
    możliwe że kupiłeś atarkę po podłączeniu do zasilacza c64 ;-P
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Dec 2022
     
    To w sumie nic nie zmienia - i tak trzeba zdiagnozować.
    • 11: CommentAuthorprzem0c
    • CommentTime14 Dec 2022
     
    Kupiłem drugie 600Xl, tym razem działa. Kusi mnie żeby przekładać elementy żeby sprawdzić co jest nie tak, ale chyba grozi to uszkodzeniem sprawnych podzespołów jak jest jakieś zwarcie itp.
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 Dec 2022
     
    Nic nie popsujesz.
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Dec 2022
     
    Ja kiedyś kupiłem za grosze 600xl w nieznanym stanie. Oczywiście nie działał. Po otwarciu okazało się że wszystkie chipy były wyjęte. Przełożyłem z innej płyty i ruszył :)
    • 14: CommentAuthorprzem0c
    • CommentTime14 Dec 2022 zmieniony
     
    Postanowiłem podmieniać elementy, zabezpieczyłem się tylko tak, że zakupiłem od kolegi Jakuba ( polecam :) zasilacz ponieważ bałem się trochę tego z zestawu podłączać, może to on nabroił problemów.
    Po podmianie ramu nic, procesora - JEST !!! Atari ożyło.
    Procesor już kupiony, więc problem rozwiązany.

    Serdecznie dziękuje wszystkim za cenne rady i pomoc, teraz czekają go przeróbki w poleconej przez Was firmie GALTRON. Dołożymy 1 MB + VBXE i będzie super :)

    Takim to sposobem mam dwa działające 600 XL :D
    • 15:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime14 Dec 2022
     
    Ja bym tam 600-tki nie paprał.. taki ładny oryginalny jest... :-)
    • 16: CommentAuthorprzem0c
    • CommentTime14 Dec 2022
     
    Jasne, rozumiem, ale teraz mam dwie. Kupiłem też dziś stację 1050 i będę miał jeden oryginalny zestaw, a drugą trochę zmodyfikuje :D
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Dec 2022
     
    Akurat 600XL i 800XL mają tę szynę wyprowadzoną i kartridż jednocześnie. W związku z tym szedł bym tą drogą; no, może ultimate 1MB jest w miarę przyjazny (4 luty na płycie), zwłaszcza, że podstawki już są.
    • 18: CommentAuthorplinius
    • CommentTime15 Dec 2022 zmieniony
     
    @przem0c

    Tak jak powiedział jhusak, przy 600XL i 800XL rozszerzenie pamięci na szynę z tyłu 512KB, dostępne cały czas w sprzedaży. Kartridż np. AVG z kabelkiem do SIO, jako pamięć masowa, wczytasz praktycznie wszystko.

    Do obrazu, jeżeli chcesz podłączyć nowoczesny monitor, to najlepsza Sophia2, ale niedostępna praktycznie. VBXE jest tu jakimś rozwiązaniem na pewno, ciekawe kiedy będzie nowa wersja z DVI, obecna ma tylko RGB 15Khz.

    Alternatywą jest kupienie monitora CRT, lub LCD z wszystkimi potrzebnymi wejściami, działający też w 15Khz. Ewentualnie scandoubler. Sam mam CRT ale siedzi na razie w szafie, muszę mu zorganizować jakieś stałe miejsce, a z tym czasami ciężko. Mam też odpowiedni LCD, ale na strychu...

    Także musisz zobaczyć jakie Ty masz potrzeby i możliwości umieszczenia dodatkowego monitora. Bo jak mało miejsca tak jak ja, to najlepsza sophia2(tu też nie obejdzie się przynajmniej początkowo, bez podłączenia monitora z wejściem composite video np. w euro złączu, do wybrania ustawień, ale można go potem schować) lub scandoubler, ale jednak podłączany do gołego Atari da wyraźnie gorszy obraz niż przy sophia2. VBXE i dobry scandoubler, to już będzie całkiem akceptowalny efekt