atarionline.pl Hextracker - 16-kanałowy mod, +analogowe brzmienie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime26 Dec 2022 zmieniony
     
    Próbka brzmień z Hextracker'a, napisanego przez Paulo Simoes'a (v. 0.849). Moduł 16-kanałowy z archiwum tego programu, demo muzyczne jego możliwości, o tytule "Void" autorstwa #Outzider/Darkzone.

    Nagrane poprzez tor analogowy, pierwsze przedwzmocnienie robi Golden Age Project GAP-73 DLX. Szczegółowa recenzja tego właśnie modelu przedwzmacniacza ukazała się w magazynie Sound on Sound ( ->link<- ). Kolejne etapy idą przez sprzęt lampowy i dodają następnych, analogowych zabarwień, ale to pierwszy preamp w tym łańcuchu decyduje o barwie dźwięku.

    Współczesny sprzęt cyfrowy nie współgra dobrze ze starą muzyką komputerowych MOD'ów, dźwięki jakie z niego wychodzą mają szorstki i płytki charakter. Odpowiedni analogowy tor audio przywraca oryginalne brzmienie z lat 80-tych i 90-tych. Jedynym lepszym jeszcze sposobem na takie brzmienie byłoby nagranie tego na kasetę ferro/chrom... ale ten eksperyment zachowam na inny dzień.

    Hextracker można pobrać ze strony Dead Hackers Society:
    ->link<-
    Nagranie skompresowane przy maksymalnym bitrate (512 kbps) i kompresji AAC dostępne tutaj:
    ->link<-

    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2022
     

    xor:

    Jedynym lepszym jeszcze sposobem na takie brzmienie byłoby nagranie tego na kasetę ferro/chrom...


    Jest wtedy jakieś miększe brzmienie? Dlaczego tak się dzieje?
    • 3:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime26 Dec 2022 zmieniony
     
    Na pytanie dlaczego (jak) to z pewnością o wiele więcej ode mnie wiedzą Cyprian i Kuba. Jako lajkonik mogę tylko powiedzieć tyle, z tego co zrozumiałem rozmaite mądre wypowiedzi, że stary sprzęt analogowy dodaje od siebie wiele dodatkowych tzw. harmonicznych składowych częstotliwości dźwięku. Każdy dyskretny tranzystor (a kultowe i legendarne konstrukcje Ruperta Neve są na nich oparte) w sprzętach Golden Age Project 73 (wzorowanych drobiazgowo i dokładnie na Neve-1073) dodaje od siebie takie subtelne dźwięki, które w naszych podstarzałych "uszach" są wryte pod etykietą: tak brzmi Prawdziwe Stare Radio. Tak też brzmiały głośniczki w telewizorkach i monitorach CRT, do jakich podłączaliśmy komputery.

    Do tego jeszcze starsze harmoniczne składowe dźwięku dostajemy dzięki lampowym układom, których tutaj po drodze są sztuk dwie: kompresor Art TCS i za nim jeszcze jeden przedwzmacniacz też lampowy Art TPS-II. Nie jest to żaden high-end, raczej bidny ale solidny low-end, który mi w zupełności wystarcza a przy takim źródle dźwięku raczej wystarczy z nawiązką.

    Anyway, tak brzmiało kiedyś radio i tego brak, kiedy słucha się dzisiaj sterylnych pudełek od zapałek.
    • 4:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime27 Dec 2022
     

    xorcerer:

    Na pytanie dlaczego (jak) to z pewnością o wiele więcej ode mnie wiedzą Cyprian i Kuba.

    niestety nie ogarniam tego tematu.
    Z praktyki wiem ze wzmacniacze lampowe dają cieplejsze brzmienie niż tranzystorowe, ale to inna bajka.

    Jeśli chodzi o Hextracker to warto wspomnieć że działa nie tylko na STE, i że na zwykłym ST też potrafi odtworzyć 16 kanałowe moduły.
    Na Atari-forum jest odpowiedni wątek twórcy programu- ljbk/Paulo Simoes: ->link<- www.atari-forum.com/viewtopic.php?t=20760