atarionline.pl Monkey Island 2: Zaproszenie na niedzielny streaming - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime28 Dec 2022 zmieniony
     
    Zapraszam na niedzielny stream o 16tej: Monkey Island 2: Le Chuck’s Revenge (wersja portu ScummST v.221219 ->link<- ). Do grania wykorzystany będzie MiST i core MiSTery v.22401 ( ->link<- ), EmuTOS 1.2.1 ( ->link<- ) oraz scanconverter Medusa, firmwave v.1.0.19b

    Synteza General MIDI będzie korzystać z soundfont’a CrisisGeneralMidi v 3.01 (do pobrania tutaj: ->link<- )

    Będę się łączyć z kanałem zoom AOL’a, będzie retransmisja i będę odpowiadać na pytania zadawane na zoomie, ale zapraszam też na mój kanał twitch’owy:
    ->link<-

    --
    parę słów przypomnienia ogólnie o projekcie:
    --

    Konwersja SCUMMVM na standardowe Atari ST to rewelacyjny prezent, jaki całej społeczności atarowskiej sprawił Anders Granlund, autor m.in. wielu ciekawych projektów hardware’owych rozszerzeń. Cztery tytuły, które zostały dość dobrze przygotowane pod tą wersję silnika gier point-and-click to:
    - Monkey Island 1: Secret of the Monkey Island
    - Monkey Island 2: Le Chuck’s Revenge
    - Indiana Jones and the Fate of the Atlantis
    - Day of the Tentacle

    Jest jeszcze piąty port w tej serii:
    - Sam and Max: Hit the Road
    ale dla dobrej zabawy to już wymaga trochę szybszej konfiguracji, niż standardowa.

    Nowością w stosunku do starych, oryginalnych wersji Monkey Island na ST jest dodana synteza General MIDI oraz Roland MT-32, a także głosowych ścieżek dialogowych.

    Kod źródłowy portu można pobrać z Github’a ( ->link<- ), zaś szczegółowe instrukcje, jak zainstalować i przekonwertować zasoby tych gier na potrzeby portu na Atari, można przeczytać na stronie autora: ( ->link<- )

    Ponieważ te instrukcje są dość skąpe i zakładają, że odbiorcy posiadają już naprawdę dobrą znajomość zarówno uwspółcześnionej platformy Atari 16/32-bit, jak i problemów, które pojawiają się przy skądinąd prostym zabiegu konwersji, będę odpowiadał na pytania, jak uzyskać instalację działającą szybko, sprawnie i „z gadaniem” Monkey Island 2.

    pierwotny wątek tematyczny ogólnie na temat ScummST: ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime28 Dec 2022
     
    Będę i może wspólnie uda się uruchomić MI2 na MegaSTe ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime28 Dec 2022
     
    Super, ja w MiŚCie ustawiam mSTE 16mhz właśnie - tak się zdecydowanie lepiej gra.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Dec 2022
     
    Będę, jestem ciekawy szczegółów konfiguracji, konwersji i odpalenia. Jak mi powiedziałeś, ta gra to 280MB danych... Na dyskietki tego nie wcisnę, więc jak to ustrojstwo przenieść z oryginału? Muszę popatrzeć u Ciebie :)
    • 5:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime29 Dec 2022 zmieniony
     
    Jak temat sobie obgadamy, to postaram się zrobić mały przewodnik po meandrach konwersji Monkey Island 2: LeChuck's Revenge do postaci zjadliwej dla Atari ST 8mhz. Warunkiem nieodzownym dla realnego hardware będzie zastosowanie EmuTOSa, bo chyba tylko on nie robi problemów z tak dużymi partycjami (aczkolwiek nie używałem więcej niż parę razy ostatnich wersji TOSa z Falcona, tam powinno być lepiej).

    Rozszerzenie umożliwiające wgrywanie TOSa do pamięci flash/eprom na bieżąco dopiero jest w trakcie opracowania, więc może być konieczne zastosowanie programików relokujących cały TOS do RAMu i z niego uruchamiających go. Czyli pewnie ST/STe będzie musiało mieć 4mb żeby w ogóle te wszystkie wagoniki pociągnąć razem.

    Do odważnych oczywiście świat należy i jest opcja -> programator EPROM/FLASH plus tyle kości ile trzeba, żeby do aktualnego modelu zrobić podmianę TOSa na stałe. Ja na to się zdecydowałem w swojej "desce".
    • 6:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime29 Dec 2022
     
    Ja mam MegęSTe - TOS 2.06PL, 4mb, USatan, cooproch i HDDrivera. Odpalałem SCUMa na emu Hatari, przekonwertowane gry MI1 oraz ID4 i "chodziło" idealnie. Niestety po przegraniu plików 1:1 na kartę SD na oryginalnej maszynie zwis. Mam nadzieję, że uda mi sie odpalić to oryginalnej platformie :)
    • 7:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime29 Dec 2022 zmieniony
     
    Spróbuj zabootować Megę z dyskietki EmuTOSa:

    ->link<-

    bo to prawdopodobnie jest kwestia wersji GEMDOSa. Hatari podmienia to i owo, mniej lub bardziej niewidocznie, dzięki temu nawet stare TOSy "łapią" większe pliki i katalogi pod Hatari.

    MiST core standardowy (nie "MiSTery") ->link<- daje radę z taką kombinacją, tzn. TOS 2.06, MegaSTE, partycja FAT16 2x 1GB w standardowym windowsowym pliku .vhd o wielkości ~2GB, no i boot z dyskietki EmuTOSa. MiSTery z jakiegoś powodu się wywraca na próbie załadowania EmuTOSa z dyskietki.
    • 8:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime1 Jan 2023
     
    ... już za chwileczkę, już za momencik czyli za 3 kwadransy akademickie ziapraszam na zoom AOLa i twitch.tv/xrcr
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2023
     
    Już jestem! :)
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2023
     
    Jedziemy! :)
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2023
     
    No i pograliśmy! Dzięki Xor.
    • 12:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    Bardzo dziękuję za udział, i też dziękuję za link do dekompresora unxwb:

    ->link<-