atarionline.pl 800XE i 1MB Ultimate - problem ze spriteami - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormarkit
    • CommentTime8 Jan 2023 zmieniony
     
    Cześć,

    Dzięki za przyjęcie :) Niedawno nabyłem po ok 30 latach przerwy od Atari 1 sztukę 800XE.
    Wyposażyłem maszynkę w SIDE2 oraz walczę z 1MB Ultimate.
    Problem po instalacji rozszerzenia to nieprawidłowo wyświetlające się sprite's. Na przykład w River Raid prawie całkowicie znikają (mają kolor tła ale kolizje są wykrywane) lub wyświetlają się przesunięte losowo w poziomie. Po zdemontowaniu rozszerzenia wszystko wraca prawie do normy. Zauważalne są jedynie czasami nieprawidłowe kolory sprajtów.
    Podejrzewam problemy z dostępem do pamięci przez GTIA. Może tajmingi się rozjeżdżają?
    Profilaktycznie przelutowałem wszystkie nóżki SALLY, ANTIC i GTIA ale bez zmian.
    Dodatkowo CPU się trochę grzeje. Czasem jest wyraźnie cieplejszy od innych układów (tak na oko 50-60C). Czy to norma ?
    Gdzie mogę jeszcze szukać przyczyny?
    Testy rozszerzonej pamięci przechodzą prawidłowo. Sparta Dos X się nie wiesza.
    Czy są znane przypadki niedziałanie 1MB Ultimate z pewnymi modelami?

    GTIA ma wadę fabryczna z nieprawidłowym wyświetlaniem trybów 9-11. Ale to raczej nie jest przyczyną tych problemów?
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Jan 2023 zmieniony
     
    Tradycyjne pytanie: czy masz podmienioną kość 74LS08 na 74F08? I czy masz dobry zasilacz? Więcej osprzętu wymaga więcej mocy, a oryginalne zasilacze, zwłaszcza te dające nominalnie jedynie 1A, mogą nie wystarczać.
    • 3: CommentAuthormarkit
    • CommentTime9 Jan 2023
     
    Pomiędzy PIA i Pokey mam kość: KS74HCTLS08N. Wymienić?
    Zasilacz mam nowy MW 3A od Lotharka.

    Na forum znalazłem info, że są alternartywne miejsca do wpięcia się po 4 sygnały z procesora. Jest odnośnik do ->link<- ale ta strona jest nieaktywna.
    • 4:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime9 Jan 2023
     
    Na Pigwie zrobiłem kiedyś jej mirror: ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime9 Jan 2023
     
    No to zasilacz jest zdecydowanie ok.
    F-ka jest szybsza a to ma znaczenie. Jeśli masz możliwość podmienić to warto sprawdzić.
    Co do alternatywmych misjc podpięcia sygnałów to w XE najlepiej wziąć je z przelotek wokół procesora (ja się nie lutuję do nóżek proca czy innych układów chyba, że nie ma absolutnie innej możliwości). Nie mam niestety fotki jak ja to robię.
    • 6:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime9 Jan 2023
     
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime9 Jan 2023
     
    To jest podstawowy schemat zalecany przez Candle ale do 800XL. A w wątku jest mowa o 800XE.
    • 8: CommentAuthormarkit
    • CommentTime9 Jan 2023
     
    Dzięki za podpowiedzi. Na początku zacznę od wymiany 74LS08 na szybszy model. Schemat mi podpowiada, że to może mieć sens.
    Inne miejsca pobrania sygnałów dla 1MB Ultimate to zdają się być dokładnie te same z punktu widzenia elektrycznego sygnały. Czy długość ścieżek może mieć aż taki wpływ przy 1,7MHz ?
    • 9:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime9 Jan 2023 zmieniony
     
    Okazuje się, że długość ścieżek ma znaczenie ale nie ze względu na odległości, a pojemności. Sam tego doświadczyłem na pierwszym 800XL, w którym koledze zakładałem Ultimate. Podpiąłem się pod procesor - i działało do czasu włożenia Side2, po czym zaczęły się jaja. Przepiąłem to tak jak na powyższym schemacie zgodnie z zaleceniem Candle i problemy zniknęły. Ale trzeba uwzględnić, że nie bez znaczenia jest długość przewodów - im krócej tym lepiej. Także da się i pod procek podpiąć i to działa. Cały czas mowa o XL bo w XE podpięcie się pod przelotki tuż przy procesorze jest najlepszym rozwiązaniem. Na fotce jest jak mam to zrobione w jednym kompie - działał z Side2, teraz jest sflashowany pod Side3. Problemów brak. Tak na prawdę w przypadku XE naturalnym jest przejście na SRAM i podpięcie się sygnałami właśnie tam bo na tej płytce są specjalnie do tego celu przewidziane miejsca.
    • 10: CommentAuthormarkit
    • CommentTime10 Jan 2023
     
    Ok, zweryfikowałem czy po wypięciu SIDE2 będzie lepiej. Niestety bez zmian. Kabelki do procka mam skrócone względem początkowej długości o ok 50%. Są krótsze niż taśmy z podstawkami. Jak tylko przyślą mi scalak to podmienię. Następnie przeniosę połączenia z CPU na przelotki.
    • 11: CommentAuthormarkit
    • CommentTime11 Jan 2023
     
    Wpadła mi w ręce płyta 65XE w dużo lepszym stanie. Na niej U1MB działa od pierwszego strzału. Bez problemu razem z SIDE2 i bez SRAMu. Wlutowałem się od razu pod przelotki.
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    Czasami pomaga np. wymiana procesora na taki od innego producenta. Na tej drugiej płycieasz taki sam czy inny? Z ciekawości pytam bo to nie ma już znaczenia.
    • 13: CommentAuthormarkit
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    Na dobrej płycie 65XE CPU ma sygnaturę ATARI / NCR. A na tej drugiej brak tylko R6520P i data produkcji.