atarionline.pl Urządzenie "PTODT Reset" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormarok
    • CommentTime12 Jan 2023 zmieniony
     
    Mam wrażenie, że obie dotychczasowe oferty sprzętowe PTODT są zarówno praktyczne jak i noszą znamiona modelowych (może wydawać się być to najwłaściwszy wybór dla wielu spośród czasem podobnych, choć bardziej rozbudowanych rozwiązań). To może wyrobić markę (dobrą) całej "linii" produktów "wydawcy".


    Mam jednakowoż swoje wątpliwości odnośnie tegoż Reset.

    Ogólnie rzecz biorąc, hardware ciężko poprawiać w przeciwieństwie do softu, więc produkt powinien być bardzo starannie przemyślany koncepcyjnie i dopracowany w szczegółach wykoniania.


    Tutaj, konkretne romy zostały już wybrane i zastosowane do tego urządzenia. Mam odczucie, że ten wybór nie musi być optymalny w ogólnym odbiorze. Że nie musi to być wspólny konsensus, na który panuje powszechna zgoda (chociaż może jest tu tego nawet blisko).

    W ogóle, to jest jeden model płytki/ urządzenia pod możliwie wszystkie Atari (uwzględnia się XEGS). Taka koncepcja wydaje się słuszna (w ogólnej teorii), o ile jednak wpływa znacząco na złożoność, skomplikowanie obsługi lub koszt produktu, to można się już zacząć zastanawiać.

    Koncepcja działania urządzenia wydaje się zupełnie pomijać zawartość ROM'u jaka znajduje się aktualnie w konkretnym egzemplarzu Atari (tą potencjalnie można nie odnaleźć w propozycji romów na urządzeniu). Zdaje się wyłączana jest po prostu kość ROM z użytkowania, bez możliwości objeścia tego (aby się do niej jednak móc odwołać, gdyby było to komuś potrzebne).

    Więc, w mojej ocenie, choć jest to urządzenie pasujące w teorii do wszystkich modeli i egzemplarzy Atari nawet z pewnymi przeróbkami (może najbardziej ustandaryzowanymi), to jednak tego zadania chyba nie spełnia (może gdzieś w 90% spełnia, zgaduję).

    Jeśli to nie jakaś herezja związana z zupełnym brakiem kompatybilności (do końca nie wiem), to brakuje mi uwzględnienia romu od Draco pod obsługę 65816.
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    Generalnie powinna wystarczyć podmianka epromu na flash, np. 39sf010 i sprawa załatwiona.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    Zacznę od tego, że to urządzonko jest rozwiązaniem autorskim kkrysa, nie ma na świecie, póki co, drugiego takiego. Bardzo cieszy mnie nasza, polska myśl inżynierska! Wbrew pozorom, nie jest to trywialna rzecz, bo mimo prób nielegalnego skopiowania, dotychczas się nie udało :)

    Oczywiście, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, bo zawsze komuś coś może nie odpowiadać. Jest to jednak tanie i funkcjonalne rozwiązanie paru bolączek użytkownika Atari. Co więcej, użytkownicy tegoż są zadowoleni - można poczytać opinie w necie. Bo to nie jest prototyp, tylko dobry, przetestowany produkt.

    Marok - dzięki za podzielenie się wątpliwościami, zawsze warto! Co do meritum:

    a) rozszerzenia typu Rapidus/Antonia z prockiem 65816 nie korzystają z OS-ów Atari, nawet możesz go wylutować, tylko mają wczytywany własny OS, właśnie do obsługi 16bitowego procka. Dlatego w przypadku posiadania takiego rozszerzenia, jeżeli zamontujesz również PTODT Reset, to OS dla procka 65816 dalej będzie czytany z pominięciem OS-ów Atari. Pozostaną Ci jednak pozostałe funkcjonalności PTODT Reset. Aczkolwiek sens jest wtedy mniejszy, bo przecież np. te systemy mają już zimny reset.

    b) OS-y zostały tak dobrane, żeby się uzupełniać i obejmować jak najwięcej oprogramowania dla Atari. Jest to bardzo przemyślane i przetestowane na różnych problematycznych programach, a nie wynik losowego wrzucenia OS-ów albo arbitralny wybór autora, bo lubi jakieś OS-y. Np. sam QMeg w wersji 4.04, bardzo popularny, nie obsługuje wczytywania z magnetofonu, są też kłopoty z kompatybilnością niektórych dem i gier. Dlatego wśród wybranych OS-ów jest taki, który pozwala je uruchamiać - i zostało to przetestowane.

    Jakub:

    c) niestety, sprawy nie załatwia podmiana pamięci. Ze względu na zasadę działania, wymaga to jeszcze przeprojektowania płytki, dodania modułu zapisującego flash i napisania specjalnego programu do zapisywania. Wiem, że masz taką technologię do cartów, więc od razu uprzedzę - tu jest inaczej niż w cartridge'u. To wszystko oznacza, że koszt produktu byłby znacznie wyższy, a miało być tanio.

    d) nie może być tu EPROM czy Flash, który można by samemu programować, ponieważ powinna być wtedy podstawka, a na to nie ma fizycznie miejsca ze względu na bliskość klawiatury w XE. Wymagałoby to robienia dwóch różnych wersji, co też podbiło by cenę.

    e) Twój pomysł ze strony głównej - przełączanie OS-ów co sekundę było testowane i niestety się nie sprawdziło. Tyle trwa sygnał zmiany OS-a, tester nie nadążał :). Odstępy zostały dobrane optymalnie.

    Marok:

    f) gdyby ktoś chciał mieć swój OS i bardzo mu zależało - proszę pisać priv, oszacujemy koszt umieszczenia pożądanego OS-a. Może to jednak podbić znacznie cenę, czasem do nieakceptowalnej wysokości. A to dlatego, że to nie jest zwykłe podmienienie danych w EPROM-ie, a do konkretnego OS-a należy dopasować pracę resetu. Niektóre OS-y można by włożyć bez wielkich zmian, ale inne wymagałaby dużo czasu i pracy.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    Dzięki za rozwianie wątpliwości :)
    • 5: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    Czy brak możliwości zainstalowania jednocześnie RESETu i Ultimate (oraz kompatybilnych) wynika w 100% tylko z przeszkód mechanicznych, czy tez moga wystąpić jakies konflikty elektryczno-programowe? W pierwszym przypadku moze by sie dalo ominąć to ograniczenie, wypuszczając równolegle wszystkie sygnały ROM do 28 pinowego gniazda obok scalaka ROM.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    Konflikt wynika z obu powodów, nie da się ani fizycznie, ani logicznie.
    • 7: CommentAuthormarok
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    to nie jest prototyp, tylko dobry, przetestowany produkt


    jeśli dobrze przetestowany (i w zgodnej opinii dobry), to nie ma miejsca na wątpliwości (zwłaszcza jak ktoś, jak ja, tylko teoretyzuje i ma znikome doświadczenie / wiedzę)


    rozszerzenia typu Rapidus/Antonia z prockiem 65816 nie korzystają z OS-ów Atari, nawet możesz go wylutować, tylko mają wczytywany własny OS


    jakoś mi to umknęło (że jest doczytywany), tzn. na pewno to czytałem przy okazji "studiowania" rozwiązania Rapidus, ale najwyraźniej - nie przyjąłem do wiadomości ;) (nie pojąłem konsekwencji)


    Pożądaną cechą tego urządzonka jest "zapamiętywanie" ostatniego wyboru OS ROM (po prostu, jestem to sobie w stanie jeszcze wyobrazić). Takie drobne, ułatwiające życie szczegóły czasem robią poważną różnicę, jak się z czymś czujemy, jak to się nam sprawdza. (Sygnały dźwiękowe przełączania są tu także bardzo znaczącym udogodnieniem, nie mniej ważnym bezsprzecznie.)


    Ale, zdaje się, jeszcze znalazłem przyczynek do poważniejszego zapytania, cytując teraz z opisu działania, bo coś nie jest do końca jasne.

    jeżeli przytrzyma się klawisz Reset między 3 a 5 sekund, co poznać po tym, że nastąpią dwa "piknięcia", to jeżeli masz zainstalowane wewnątrz komputera urządzenie takie jak SIO2SD, FujiNet, IDE czy SDrive, zostanie ono zresetowane, wyzerowany aktualnie ustawiony do wczytywania program, a potem zrestartowane zostanie Atari;
    - jeżeli przytrzyma się klawisz Reset między 5 a 7 sekund, co poznać można po trzech "piknięciach", to dokona się przełączenie na następny w kolejności system operacyjny (kolejność jak w spisie wyżej);
    - jeżeli przytrzyma się klawisz Reset między 7 a 9 sekund, co można poznać po czterech "piknięciach", to urządzenie typu SIO2SD, FujiNet, IDE czy SDrive zostanie włączone - jeśli jest wyłączone, a wyłączone - jeśli jest włączone;


    Jeżeli jest urządzenie - a jeżeli go nie ma? żadnego z takich, jak wyszczególnione?

    Bo dla mnie wtedy mogą zadziać się, w teorii, dwie rzeczy:
    - albo nic się nie zdarzy (reset może zostać w tym czasie, pomiędzy 3-5 sek., zwolniony - i nic, poza tym, co normalnie by znaczył reset),
    - albo zdarzy się już od razu (3-5 sek) kolejny punkt programu - przełączanie OS ROM (tylko czy z trzema piknięciami?)

    Jeżeli nie ma urządzenia, jak wymienione, podpiętego odpowiednio (czy nie ma w ogóle) do tego urządzenia Reset, to nie ma też możliwości by zrealizować punkt (wariant działania) po upływie 7-9 sekund. Czy i wtedy jeszcze przewidziane jest choćby pikanie? (poniekąd daremne i trochę mylące)

    Zakładam, że po upływie 9 sekund zwolnienie klawisza reset nie powoduje niczego, co ma związek z działaniem urządzenia Reset (wydaje mi się, że jest to jakby zwykły wtedy reset - ciepły start komputera)

    Ogólnie trochę przepraszam za "kręcenie" tematem.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    Marok - nie ma za co przepraszać, zawsze warto pewne kwestie wyjaśnić. Więc tak:

    Marok:

    Pożądaną cechą tego urządzonka jest "zapamiętywanie" ostatniego wyboru OS ROM (po prostu, jestem to sobie w stanie jeszcze wyobrazić). Takie drobne, ułatwiające życie szczegóły czasem robią poważną różnicę, jak się z czymś czujemy, jak to się nam sprawdza.


    To akurat jest opisane w opisie urządzenia, więc zacytuję:
    ->link<-

    "pamięta, który system operacyjny był uruchomiony ostatnio oraz czy podłączone do PTODT Reset urządzenie typu SIO2SD, FujiNet, IDE czy SDrive było ostatnio włączone lub wyłączone;"

    Czyli nie tylko zapamiętany jest ostatni OS, ale również ostatni stan podłączonego urządzenia.

    Marok:

    Jeżeli jest urządzenie - a jeżeli go nie ma? żadnego z takich, jak wyszczególnione?


    To również jest w tej samej instrukcji, akapit dalej:

    "Jeżeli nie ma podłączonego dodatkowego urządzenia to przy przełączaniu słychać będzie tylko albo jedno albo trzy „piknięcia”, pozostałe dwa tryby zostaną pominięte;"

    A czas uzyskiwania danego OS-a oczywiście się skraca.
    • 9: CommentAuthormarok
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    A wydawało mi się, że przeczytałem wcześniej ze zrozumieniem.

    Dziękuję za odpowiedzi i wykazaną cierpliwość.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    Marok - nie ma sprawy. Tekst opisu jest długi, łatwo coś przegapić!
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2023
     
    Pierwsze resety poszły w świat (dosłownie, bo również za granicę). Oby sprawowały się dobrze i zadowalały użytkowników.
    • 12: CommentAuthorDope
    • CommentTime14 Jan 2023
     
    A kiedy nowe Grele pójdą w świat? :(
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2023
     
    To nie ten wątek.