atarionline.pl Atari 130 xe czy dalem zostałem oszukany?+ prośba mała - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Witam ja mam taki problem. Nabyłem NOWKE Atari. Nowa znaczy się dopiero 2 tygodnie temu pierwszy raz włączona(jak to z kolegami się śmieję rozdziewiczona. Atari ta to 130 XE i tu mam dziwne pytanie niby wszystkie porty są ale w miejscu pstryczka ze zmianą kanału jest pusta dziurka bez niego. Widać tylko blachę. Czy mogłem zostać wyrolowany?
    Nie chce ja jakiś czas odfierać bo jeśli To naprawde 130 XE a nie 65 xe (jak podejrzewam) to nie chce tak szybko rozbrajać Nowego sprzętu wole nacieszyć się orginalnie funkającym. Jak to sprawdzić by nie rozbierać?

    I tu jeszcze mala prośba dla naprawde miłej osoby. Mam problem z Casami by zgrać gry i programy tak by działały móglby mi ktoś zrobić gotowe wawy tak by funkały i przesłać np. na maila lub walnąć rapida? Prubowałem konwertować wedle opisów ale na kija sie to zdało bo pliki sie niekture wladowuja pojawia się logo np miecze walgiri ale program dalej wczytuje nawet wiecej i dalej juz lipa.

    Jestem nowy w świecie Atari kiedyś miałem tylko amige i Comodore i tu dopiero zaczynam przygode z tym komputerem.
    Wiec prosze nie dziwcie się Takimi pytaniami i prośbami
    • 2:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    Zamiast walczyć z *.cas-ami zainwestuj w sio2sd albo sio2ide (co to jest - linki znajdziesz w sieci i na stronie głównej).

    Tak - nie wszystkie atarki miały przełącznik kanałów - owszem, miejsce na niego było. Jeżeli otworzysz płytę to na płycie w dolnej części znajdziesz napis informujący o typie płyty - np. tu dół po prawej stronie (130XE64x4 - oczywiście ta płyta jest z dopałkami, co widać na obrazku).

    Najlepiej pobrać z katalogu gier na głównej stronie jakąś grę(lub demo), która ma oznaczenie (128) tzn. potrzebuje 130XE do poprawnego działania.
    • 3: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    prawde powie ci ten soft - ->link<-
    Co do danych - zamiast .cas lepsze beda roznej masci sio2* - ze stacja dyskow maluch jest bardziej strawny.
    • 4:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    np. Desert Falcon plikowy wymaga 128kB: ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    pstryczka ze zmianą kanału jest pusta dziurka bez niego. Widać tylko blachę. Czy mogłem zostać wyrolowany?


    Jezeli sprzedawca zapewnial, ze pstryczek jest - to zostales wyrolowany, a jezeli nie bylo o tym mowy - to jak koledzy juz wspomnieli, ze istnieja modele bez pstryczka - nie zostales wyrolowany :).

    Nie chce ja jakiś czas odfierać bo jeśli To naprawde 130 XE a nie 65 xe (jak podejrzewam) to nie chce tak szybko rozbrajać Nowego sprzętu wole nacieszyć się orginalnie funkającym. Jak to sprawdzić by nie rozbierać?


    Bez rozbierania mozna sprawdzic tylko napis na gornej obudowie (powinno byc napisane: "Atari 130XE"), etykiete na dolnej obudowie (powinno byc napisane miedzy innymi: "model: Atari 130XE") oraz dostepna pamiec (powinno byc 128KB). Jednak 100% potwierdzenie mozna uzyskac tylko po obejrzeniu plyty glownej, bo potrafie sobie wyobrazic, ze tylko napisy sa od 130XE, a w srodku jest plyta od 65XE z pamiecia rozszerzona do 128KB. Ale taki scenariusz jest bardzo nieprawdopodobny, komu by sie chcialo robic takie zabiegi, zeby udawac przy sprzedazy, ze to 130XE zamiast 65XE?
  2.  
    dzinx chyba otworze. znaczy i tak w sofcie ramu chyba nie sprawdze... musze do srodka sprawdzic. Co do moda z dyskietkami to nie posiadam takiej stacji ani nie chce puki co montowac gniazda na sd. Wiec chcialem kasetami sie pobawic... mam mile skojarzenia z Comodore... stare lata
  3.  
    o tego nie spomnial
    mowil ze nowe kupil lata temu na prezent. I nie wypalił wiec ze sie na tym n ie zna to zostawil w pudle w szafie i mi sprzedal. Wszystko wyglada jak nowe pudlo otworzone ale w srodku nawet gram kurzu i ysek jak swirzo z tasmy
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Mar 2010 zmieniony
     
    i tak w sofcie ramu chyba nie sprawdze...


    Sprawdzisz. Bober podal Ci link do programu "SysInfo", ktorym sprawdzisz nie tylko RAM, ale takze inne rzeczy, chocby brak uszkodzenia ukladu GTIA.

    ani nie chce puki co montowac gniazda na sd.


    Gniazda na SD nie trzeba montowac. Interfejs SIO2SD, o ktorym wspominaja koledzy, podlacza sie do standardowego gniazda z tylu Atari (jego nazwa to wlasnie SIO). Po prostu interejs standardowo jest zewnetrzny, chociaz mozna oczywiscie zamontowac sobie do srodka komputera.

    EDIT:
    Tutaj mozesz zobaczyc rozne rozwiazania takiego SIO2SD, zarowno wewnetrzne jak i zewnetrzne. Kupuje sie gotowy interfejs bez obudowy, a potem hulaj dusza - mozna sobie robic dowolna obudowe:

    ->link<-
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    RAM możesz sprawdzić odpalając selftest:
    1. Włączasz maszynę bez podpiętych żadnych urządzeń (do monitora oczywiście podłącz) z wciśniętym klawiszem OPTION.
    2. Włączasz maszynę i po ukazaniu się napisu READY wpisujesz B. i wciskasz RETURN.
    Potem SELECTem wybierasz MEMORY TEST i wciskasz START. Jeśli na samym dole ekranu (poniżej kwadracików) pojawią się 4 płaskie prostokąty tzn., że masz 130XE (z dodatkowym 64k RAM).
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Mar 2010 zmieniony
     
    Mozna jeszcze zrobic sprawdzenie komorek z zawartoscia wersji OS i Basica, zeby sie upewnic ze to nie Atari 400/800 albo 800XL ;)
    • 11: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime18 Mar 2010 zmieniony
     
    @mono: nie każdy OS 130XE testował rozszerzoną.
    Ja mam 130XE na płycie 1-bitowej (16x 4164) - selftest sprawdzał tylko podstawową pamięć.
  4.  
    uu to fart juz to sprawdzilem... wychodzi na to ze mam 130xe w odhudzonej wersji...
  5.  
    co do tego interfejsu to puki co brak mi kasy nawet nie wim ile to kosztuje... naprwde bylbym wdzieczny za przysluge z wawani bym sobie wypalil na kasete zgral. AA i jeszcze cos czy dosa da sie wgrac z kasety NP Sparte?
  6.  
    wlasnie rozkrecilem i sprawdzilem wszystko sie zgadza
    nawt jakas prymitywna chyba plomba jest albo ie sie zdaje(mysle ze to plomba;-)
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    SIO2SD kosztuje na przyklad tyle:

    ->link<-

    A wiec niemalo. Jezeli zas chcialbys cos taniego to zrob sobie przejsciowke SIO2PC (tanio, jezeli masz peceta z odpowiednim wejsciem) lub SIO2PC2USB (ale to juz wychodzi drozej).

    Nostalgie za kasetami rozumiem, fajnie jest sie tym czasem pobawic, przypomniec, posluchac, ale Atari zostalo zaprojektowane do wspolpracy ze stacja dyskow i uwierz nam na slowo, ze poza ta wlasnie nostalgia (ktorej nie powinienes miec, bo przeciez nie miales nigdy Atari) to bedziesz sie z magnetofonem tylko meczyl.

    DOS - jak sama nazwa wskazuje to dyskowy system operacyjny. Jezeli szukasz namiastki DOS-a dla magnetofonu to sa rozne KOS-y, COS-y, etc, np:

    ->link<-

    ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    Prubowałem konwertować wedle opisów ale na kija sie to zdało bo pliki sie niekture wladowuja pojawia się logo np miecze walgiri ale program dalej wczytuje nawet wiecej i dalej juz lipa.


    A wedle ktorych opisow? Bo moze cos robisz zle i latwiej bedzie wyjasnic co.
  7.  
    jaka jest predkosc odczytu atari z tego SD?
    • 18:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    duża ;-) a w porównaniu z magnetofonem niesamowita :D
  8.  
    niech zgadne predkość ograniczona tylko przez prędkość kabla i Intefejsu.
    Hmmzasanowie sie nad tym. Jak KOnpa naprawie to tam mam zakladkach ten opis to tu umieszcze to powiecie mi co robie zle. Jesli oczywiście nie jest to problem. W karzdym razie i tak chce cos miec na kasetach. To zbyt piekne by tego nie zrobic.... Naprawde roztargia nie z tej ziemi mam...
  9.  
    bdw jeszcze spytam.. ie ktoś z kąd sparte wytrzasnąć w taniej cenie lub innjy dobry DOS?
  10.  
    sorka za literówki klawka mi siada
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    Nie wiem, do czego planujesz uzywac tego DOS-a, byc moze Sparta DOS X to armata na muchy i wcale jej nie potrzebujesz. Za dobre DOS-y uwazane sa takze MyDOS 4.5x, DOS II+/D, X-DOS, wszystkie dostepne na dyskietkach. Mozna je dostac tutaj:

    ->link<-

    Sparta jest tam tez w wersji na dyskietce, ale te wersje sa odradzane przez uzytkownikow Sparty. Jezeli koniecznie ma byc Sparta to na cartridgu, w jak nowszej wersji. Gdzie kupic? Pewnie trzeba by sie dogadac z ktoryms z elektronikow, ogloszenia czesci z nich masz w dziale "Stragan".
    • 23: CommentAuthorurborg
    • CommentTime18 Mar 2010 zmieniony
     
    Co do ograniczeń predkości to interfejs SIO teroetycznie może rozwijać prędkość do 127 kilobodów. To więcej niż PeCetowy port szeregowy, który rozwija maksymalnie 115 kilobodów. Z taką też maksymalną prędkością może działać SIO2SD. Atarka jednak normalnie tyle nie wyciagnie bo standardowy system operacyjny nie przewidywał pracy z taką szybkoscią. Max to było 19200 bodów, czyli tyle ile wyciąga maksymalnie stacja dysków, co i tak nie jest mało jak ktoś się przyzwycził do magnetofonu. Nawet jeśli miał magnetofon z turbo to różnica będzie spora. Ale poajwiły się nowsze systemy jak Qmeg czy standardowy XL OS z patchem przyśpieszającym procedury odzcytu/zapisu. Trzeba w Atarce podmienić kostkę ROM z OS-em na inną i masz rakietę. Więcej możesz poczytać tutaj:
    ->link<-