atarionline.pl PC-SPEED by Sack Electronic - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime16 Jan 2023 zmieniony
     
    Błądząc po AtariAge znalazłem wątek, który zachęcił mnie do wydłubania z pudeł starej płytki, której przeznaczenia dawno już zapomniałem. ParanoidLittleMan, obecnie tamże zbanowany (czy to Putnik??) wkleił link do polskiej strony (niedziałający), na której znalazłem odpowiedź na zagadkę, co to za płytka.

    (wątek AtariAge)
    ->link<-

    (reverse engineering na stronie Tori)
    ->link<-

    (drugi wątek na AtariAge, który dopiero teraz zobaczyłem)
    ->link<-

    (oprogramowanie do odpalenia PC-SPEED)
    ->link<-

    Narazie nie odważę się wsadzać starej płytki PCB prosto w podstawkę na 68000, bo mam do niej podlutowane rozszerzenie dźwiękowe Acida, kompatybilne z Microdeal 8-bit stereo, ale skonsultuję się z nim i być może w tym roku (nie wiem kiedy) zrobię jakąś mini-pogadankę czy video na ten temat.

    To tak a propos mojego droczenia się na streamie Monkey Island 2, że wszyscy byliśmy poważni bardzo użytkownicy te ~30 lat temu, ale mój ojciec naprawdę odpalał na ST+PC-Speed pecetowego DOSa i naprawdę próbował na tym kontynuować swoją pracę po godzinach w domu, na monitorze monochromatycznym. Do czasu kiedy ten stosunkowo wolny NEC V30 przestał do tego wystarczać.

    Pamiętam rozmowy "kółka Grzybowskiego" i zadowolone uśmiechy panów inżynierów, którzy "za bezcen" nagle zrobili sobie IBM PC compatible w czasach, kiedy ta marka budziła szacunek i respekt również swoją ceną.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jan 2023 zmieniony
     
    Bardzo ciekawe. W starych czasach to na sprzętowe rozszerzenie do ST mnie nie było stać - ceny były zaporowe, po kilkaset DM za sztukę. Jedynie emulację softwarową w formie PC Ditto udawało się odpalić, ale było to dość wolne i działały tylko proste programy. Jakiś "Bannercatch" do robienia kartek z życzeniami i logosów mi się przypomina, programiki MS-DOS, etc.

    Dorzucę tu jeszcze link do wątku, którego bohaterem jest inny sprzętowy emulator, Vortex na procku serii 386:
    ->link<-

    Wszelkim projektom tego typu emulatorów dla ST kibicuję, więc i za te wrzutki linków o PC-Speed dziękuję. Ciekawe, czy uda się wypuścić chociaż jakąś małą serię dla chętnych na taką zabawę z softem PC z lat 80 :) Bo ja sam sobie tego nie zrobię, chociaż materiały Toriego dla zaawansowanego elektronika to pewnie pikuś.

    • 3:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime16 Jan 2023 zmieniony
     
    PC-Speed i szybszy AT-Speed zostały już odtworzone:

    ->link<-

    Ja osobiście mam w STE AT-Speeda z epoki z taką też przejściówką, a w Amidze 500 rewelacyjnego KCS Power PC Board z emulacją EGA/VGA color i Sound Blastera :-)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jan 2023
     
    Odwtorzony jest, ale trzeba sobie samemu zrobić, bo jak Tori pisał, już więcej nie będzie robił, a przydałoby się, żeby jakiś elektronik mógł zrobić serię (oczywiście za zgodą) i puścić "na rynek". Ale presji nie mam, przeżyję bez emulatora PC :D
    • 5:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime16 Jan 2023
     
    Linki które wkleiłem są do strony i do wątków Toriego :>
    • 6:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime17 Jan 2023 zmieniony
     
    W zasadzie nigdzie poza niemieckim forum atari-home.de nie widziałem dużej ilości postów użytkowników, a tam proszę - ludzie sprzedają albo oddają PC-Speed, wymieniają się uwagami, modyfikują ten sprzęt - ale jakoś nigdzie nie mogę znaleźć PDFa z manualem który odpowiedziałby mi jednoznacznie na pytanie, w jakiej orientacji włożyć w podstawkę to PCB żeby nie spalić wszystkiego.

    Już się bałem, że czeka mnie długie i upojne korzystanie z jakże rewelacyjnego google translate, a tu proszę - 2 tygodnie temu ktoś się tematem zainteresował w języku lengłydż:

    • 7:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime20 Jan 2023 zmieniony
     
    Autor video był tak sympatyczny, że pokierował mnie do wątku na atari-home.de ze zdjęciami instruującymi, jak to wstawiać:

    ->link<-