atarionline.pl Wymiana Atari 1040 STE na MEGA STE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime22 Jan 2023 zmieniony
     
    Jako wieloletni fan Atari, komputerów i konsol tego producenta i posiadacz m.in. Atari XE, STE oraz konsoli A2600 ostatnio wpadłem na pewien pomysł.
    Dotąd najwięcej używałem i grałem na małym Atari i konsoli 2600 ale ostatnio naszło mnie żeby bardziej zainteresować się dużym Atari i poznać lepiej bibliotekę gier tego komputera
    Posiadam model 1040 STE i jako że nie jestem fanem emulacji jeśli chodzi o komputery (z konsolami już bardziej) to wolę używać i grać na realnym sprzęcie.
    Jednakże ostatnio na emulatorze właśnie sprawdziłem jak chodzą gry z standardowego ST z zegarem 8MHz na ustawieniach zegara na 16MHz i przekonałem się, że sporo gier działa jak dla mnie dużo lepiej, płynniej i mniej ociężale i nagle mnie oświeciło
    Chciałbym mieć Atari Mega STE z zegarem 16MHz , a z tego co gdzieś tam kiedyś czytałem w komputerze tym można przełączać to taktowanie z 8 na 16 i na odwrót.
    Dla mnie super ale jako że z komputerami ST innymi niż 1040STE miałem mało do czynienia chciałbym Was zapytać drodzy forumowicze czy jeśli wymienię 1040STE na MEGA STE to dalej będę je mógł podłączyć pod TV, czy nie będzie jakiś problemów z kompatybilnością i wszystkie gry z ST będą mi działać?
    Czy na ustawieniu zegara na 16MHz również? (tak jak na emu?)
    Czy może jednak z jakiś powodów nie polecacie takiej przesiadki?
    Dodam że mam możliwość sprowadzenia z zagranicy takiego komputera, nie jest to tania sprawa ale za 1040 STE też powinienem dostać dobrą sumkę tu u nas w PL a może i go sobie zostawię i będę miał dwa?
    Co o tym sądzicie?
    Może jest jakiś inny tańszy sposób albo jakaś przeróbka żeby mój 1040 STE też miał 16MHz?
    Proszę o rady
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime22 Jan 2023
     
    Exxos sprzedaje turbo do STe, można je podkręcić do 32MHz.zerknij tu: ->link<- Potrzebujesz STe booster + STe fast ROM kit.
    • 3: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime22 Jan 2023
     
    @Peri Noid

    Podkręcać płynnie? czy musi być 8 lub 32 Mhz, 32 Mhz to chyba za dużo wolałbym 16MHz
    I dlaczego tam pisze że przyrost szybkości w grach wynosi przy tym tylko 27% ?
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime22 Jan 2023
     
    "Płynne" to na pewno nie. Czy jest coś pośredniego to nie wiem niestety, sam się nie dorobiłem tego ustrojstwa.
    • 5:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime22 Jan 2023
     
    @Belzebub emulatory na razie nie emulują poprawnie trybu 16MHz w Mega STE. Steem/Hatari zakłada że 16MHz jest zarówno na procesorze jak i na szynie danych. W rzeczywistości w Mega STE 16MHz jest tylko na procesorze, a szyna danych pracuje nadal na 8MHz.


    Te 27% wynika z tego że procesor jest spowalniany przez oczekiwanie na dostęp do szyny danych.
    Pamięć cache w Mega STe pomaga obejść ten problem ale też nie we wszystkich przypadkach.
    • 6: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime22 Jan 2023 zmieniony
     
    @Cyprian to co radzisz? Kupić to ustrojstwo z 32 Mhz czy lepiej iść w Mega STE?
    Chciałbym żeby gry działały jak najbliżej tych 16mhz z emulatora lub przynajmniej 12MHz (testowane w Steem)
    No i co z pozostałymi kwestiami o które pytałem w pierwszym poście nt. Mega STE?
    • 7:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime22 Jan 2023 zmieniony
     
    ja bym brał Mega STE bo jest fajna (dopałki też bym nabył ale w drugim kroku).
    Pewne gry na niej mogą nie działać bo:
    - nie lubią STE (Mega STE to w sumie 1040STE);
    - nie lubią nowszej wersji TOS (2.x).

    Pera Putnik wrzuca na youtube gry działające na Mega STE , rzuć okiem jak one wyglądają: ->link<-
    • 8: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime22 Jan 2023
     
    @Cyprian
    A nie wiesz czy istnieje coś takiego żeby mieć dwa TOSy w komputerze i je przełączyć między sobą albo jakaś opcja wczytywania starszego z dyskietki?
    • 9:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime22 Jan 2023 zmieniony
     
    Jedno takie rozszerzenie będzie dostępne od kkrysa - przełączana przez przytrzymany Reset pamięć adresowa, w której zmieszczą się 4 TOSy 256 kilowe. Drugie jest w robocie w stajni Acid Makera i lotharka, raczej będzie droższe.
    • 10: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime23 Jan 2023
     
    @xorcerer
    O widzisz to będzie dla mnie zakup obowiązkowy w takim razie

    Dzięki Panowie za wszelkie informacje