atarionline.pl 8-bitowy font dla Windowsa - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hejka!

    Szukam jakiś 100%Free (zastosowania prywatne i komercyjne) fontów do Windowsa/Linuxa przypominających znaki z 8-bitowych komputerów. Niby jest tego zatrzęsienie, tylko... problem zaczyna się z polskimi znakami (jak kiedyś :P). Albo w ogóle ich nie ma, albo są zmapowane pod złymi klawiszami (i np. ą zamiast pod alt+a jest pot alt+z a np. ź w ogóle nie ma).

    Ktoś spotkał się z taką kwestią i poleci coś? :P
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime31 Jan 2023
     
    Niestety, te co mam nie mają PL-literek (znaczy, jest 'ó' i 'ł' ale inne nie).
  2.  
    Ciekawe, czy samemu ciężko robi się takie fonty... Robota pewnie prosta, tyle, że pracochłonna... Może dałoby się jakoś aftomatycznie przenieść z Atari... Tylko trzeba by mieć dwa romy, jeden normalny i wyłuskać z niego fonty, a drugi... no właśnie jakiś z polskimi literkami (Karen chyba taki miała, albo jakaś podmiana już w pamięci programikiem ze starego czasopisma).

    I teraz pytanie, jak to dalej przekonwertować na format font'owy? Z tego co wiem są dwa. Jeden bitmapowe fonty, drugi true type. Te pierwsze bardziej odpowiadają temu, co w Atari, tyle, że chyba to może gorzej się sprawdzać. A taki wektorowy to pewnie deczko trudniej skonwertować.

    Później jeszcze trzeba by pewnie jakoś odpowiednio ustawić kolejność znaków dla Unicode (pozmieniać kolejność). Bo już widziałem taki font, piszę na klawiaturze, a zupełnie inne znaki wyskakują (niektóre oczywiście tylko były pozamieniane).

    Słowem trochę roboty...

    Swoją drogą ktoś kojarz jakiś numer czasopisma, gdzie był programik do dodania polskich znaków dla Atari?
    • 4:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime31 Jan 2023
     
    O licencjach się nie wypowiem, ale duży wybór jest tu - część z ogonkami: ->link<-
  3.  
    Niestety te fonty są skopane, bo brakuje niektórych znaków, a większość polskich jest zmapowana pod złe klawisze. Czyli masz napis z ogonkami prawidłowy i zaznaczach w edytorze użycie tego fontu i nagle... połowa napisu jest w foncie Atari, a połowa w foncie domyślnym w systemie, albo jeszcze jakiś znak nagle zmieni się w inny.
    • 6:
       
      CommentAuthornogorg
    • CommentTime1 Feb 2023
     
    Ja polskie ogonki dodałem sobie na własny użytek do paru amigowych fontów w TTF używając programu Font Forge. Więc tu pewnie można podobnie. Nie jest to specjalnie dużo roboty jeśli wystarczy jako takie odróżnienie np. A od Ą.