atarionline.pl Magnetofon XC12 zaczyna odtwarzać bez wciśnięcia klawisza return. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorlexx
    • CommentTime10 Mar 2023
     
    Witam mam pytanie
    Dlaczego po wciśnięciu przycisku "play" na magnetofonie Atari XC12 rozpoczyna się odtwarzanie bez wciskania klawisza "return"?
    Po wgraniu gry magnetofon się nie zatrzymuje tylko dalej się kręci. Gdzie szukać usterki, nadmienię że styki są ok nie pozwierane.
    Dziękuję za odpowiedzi.
    • 2: CommentAuthormarok
    • CommentTime10 Mar 2023 zmieniony
     
    To może być coś nie tak z Pokey'em? (luźna myśl)

    Z tego co kojarzę (jak przez mgłę) kidyś się włączało "silnik magnetofonu" za pomocą jakiegoś zapisu do rejestru / pamięci komputera. Można to było zrobić z poziomu Basica za pomocą instrukcji "POKE" coś tam "," ileś tam.
    (Można sprawdzić gdzieś w literaturze czy na stronach, jak to się ewentualnie robi, tzn. po haśle "włączanie silnika magnetofonu", bym szukał.)

    Na pewno konkretniejszą odpowiedź jeszcze tutaj uzyskasz.

    EDIT:
    znalazłem to:
    "WŁĄCZANIE: POKE 54018,52 WYŁĄCZANIE: POKE 54018,60"
    • 3:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime10 Mar 2023
     
    Wyłamała Ci się blaszka od przewijania, która omija sygnał MOTOR ON. Ja już dwa razy to naprawiałem sobie.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Mar 2023 zmieniony
     
    54018, ale bit już muszę sprawdzić. O, pół minuty.

    poke 54018,52 uruchamia silnik, poke 54018,60 zatrzymuje.

    - edit -

    race condition detected :D
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Mar 2023
     
    Magnetofon nie ma przypadkiem Turbo?
    • 6: CommentAuthortakron27
    • CommentTime13 Mar 2023
     
    turbo tu nie ma znaczenia.
    też mi się zdarzało - gienekp odpowiedział
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 Mar 2023
     
    ... niby nie ma z turbo zależności, aczkolwiek w bodaj dwóch moich magnetofonem z Turbo również start/stop nie działało.

    Kilka lat temu na jakimś party odsprzedałem komuś magnetofon z dziwną usterką, otóż podczas wczytywania gdy występowała przerwa przy której zwykle pojawiał się tytuł gry(magnetofon zatrzymuje się a my musimy wcisnąć start/option ), na tamtym magnetofonie wyskakiwała kolorowa plansze i trzeba było mieć cały czas wciśnięty start, tak się działo przy każdej przerwie, pisząc przerwa mam na myśli jednostajny piszczący dźwięk, poza tym magnetofon działał bezproblemowo.
    Opowiadałem kilku osobom o tej usterce, nawet zastanawiałem się w jakim przypadku Atari wyświetla kolorową tęcze i okazało się że bez zaprogramowania tęczy takiej opcji nie ma, teraz myślę że musiało być to zaprogramowane w samym turbo.

    Jest wśród was osoba która zakupiła ode mnie magnetofon ?

    Spotkał się ktoś z takowym problemem, bądź wiecie jak ów problem można rozwiązać ?
    • 8: CommentAuthorpigula
    • CommentTime14 Mar 2023 zmieniony
     
    Mam takie objawy przy błędach odczytu na dwóch magnetofonach z turbo UM. Objaw występije, gdy mam źle ustawioną głowicę względem danej gry/programu.
    • 9: CommentAuthorlexx
    • CommentTime15 Mar 2023
     
    Magnetofon bez turbo, blaszki całe jest prawie jak nowy sprawdziłem tranzystory ze schematu Q1 Q2 wszystko ok a problem dalej jest. :)
    • 10: CommentAuthorZenon
    • CommentTime15 Mar 2023 zmieniony
     
    Na bazę tranzystora Q2 poprzez pin8 SIO z płyty Atari przychodzi sygnał uruchamiający silnik. Na płycie Atari sygnał ten podaje tranzystor, jak jest walnięty (lub z innej przyczyny otwarty) to na bazie tranzystora Q2 jest napięcie +5V, tym samym silnik od razu kręci bo otwarty tranzystor Q2 włącza go.
    • 11: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime16 Mar 2023
     
    Mądrego (nie obrażając przedmówców - też szacowne grono) to aż miło posłuchać ;).....