atarionline.pl ATARI 1040 STE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime16 Mar 2023 zmieniony
     
    Kiedy bylem mlodym czlowiekiem, jakies 50kg temu, mialem dwa najwieksze marzenia. Jednym z nich byla motorynka, a drugim duze Atari. NIe spelnilo sie zadne niestety. Kiedy doroslem i zaczalem pracowac, spelnilem pierwsze z moich marzen i dzisiaj jestem szczesliwym posiadaczem Hondy VTX1800N3. Dnia 16.03.2023 roku panskiego, spelnilo sie drugie z moich marzen. Na moim kwadracie pojawil sie sprzet - Atari 1040 STE :) jestem szczesliwy ... teraz tylko zdrowka, czego i Wam zycze. Od dzisiaj stoje z Wami rowno w szerwgu! Pozdr.
    • 2:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Mar 2023
     
    tylko nie zabij sie na tej atarce :)))))))
    jakies ubranie ochonne, kask czy cos, jakby Cie wegiel przysypywal.
    • 3: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime16 Mar 2023 zmieniony
     
    Motocykliści to dawcy organów, ale mogą być też dawcami ATARI 1040 STE... @Demorgh - zapisz mi ten komputerek w testamencie, jakiś dobry uczynek zrobisz, czyściec krótszy będziesz miał. ;)
    • 4: CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime17 Mar 2023
     
    Cezar, kiedy juz bede na lozu smierci postaram sie, nie zapomniec o Tobie :)
    • 5:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime17 Mar 2023
     
    @Demorgh gratulacje, ładne cacko.
    No i pudełko w świetnym stanie
    • 6: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime18 Mar 2023
     
    @Demorgh niech Ci dobrze służy jak najdłużej
    Witaj w gronie dużych Atarowców ;)
    • 7: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime18 Mar 2023
     
    @Belzebub, pamiętaj, że małe jest piękne. ;-) A duży Atarowiec to użytkownik Amigi. :-D
    • 8: CommentAuthoras...
    • CommentTime19 Mar 2023 zmieniony
     
    Skąd taka teza?
    - duże Atari jak dla mnie... To tylko Falcon.
    • 9: CommentAuthormartinez
    • CommentTime19 Mar 2023
     

    as...:

    Skąd taka teza?

    Znikąd, wyskoczyła bez związku z tematem. W świecie retrokomputerów, amigowi supremacjoniści to taki odpowiednik opryszczki.
    • 10: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime19 Mar 2023 zmieniony
     
    Zawsze tak było
    Małe Atari to modele 400/800 i cała seria XL/XE a duże Atari to ST/TT/Falcon
    @Cezar pamiętam dlatego obok ST mam w domu dwa XE ;)
    Ale Amiga choć fajna to jednak nie jest Atari
    • 11: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime19 Mar 2023
     
    @Belzebub, po co Ci dwa XE? Byś jednym się podzielił, dwa to rozpusta, a do tego ST, pójdziesz Ty do piekła.
    • 12: CommentAuthormono
    • CommentTime19 Mar 2023
     
    Falcona zachowaj sobie sam, XE-mi podziel się z przyjacielem, VCS-a oddaj wrogowi :)
    • 13: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime19 Mar 2023 zmieniony
     
    @Cezar dwa XE bo jeden w użytku na codzień a drugi na zapas ;)
    Do C64 się nie przyznaję :D ktoś mi dał i trochę żal wyrzucić ;)
    A piekło mi nie straszne, w końcu jestem Belzebub :)
    • 14: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime19 Mar 2023
     
    Fajny kącik zabaw. :)
    • 15:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Mar 2023
     

    martinez:

    W świecie retrokomputerów, amigowi supremacjoniści to taki odpowiednik opryszczki.

    haha
    mi trochę przypominają maniaków apple :)
    • 16: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime21 Mar 2023 zmieniony
     
    Fani Atari są tacy sami jak fani Amigi/C64. Jedni i drudzy myślą że są lepsi od innych. Nie zakrzywiajcie rzeczywistości tylko dlatego że tutaj jest grupa wzajemnej adoracji Atari.
    • 17:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime21 Mar 2023 zmieniony
     
    @rbej1977 no właśnie nie za bardzo (ale nie wiem jak jest z C64).
    Mam wrażenie że panuje bardzie otwarta atmosfera. Większe zrozumienie że pomimo tego że dla nas nasz sprzęt był super to jednak był niszowy i to bardzo (przykładowo jeśli zsumujesz wszystkie sprzedane komputery Atari i Amigi razem to i tak będzie mniej niż Apple Macintosh w tym samym czasie, a sprzedaż konsol czy PC to już w ogóle kosmos).
    • 18: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime21 Mar 2023 zmieniony
     
    @rbej1977 - ogólnie i subiektywnie przyznać trzeba, iż obie platformy (A8/C64) są fajne. Ale... Obiektywnie rzecz ujmując to Atari jednak jest górą jeśli chodzi o Atari XE/XL vs C64. No bo np. procesor Atari ma wyższe takotwanie, to po pierwsze, lepszą grafikę (kolory), mniejszą ilość sprajtów można nadrobić programowo, to po drugie, układ dźwiękowy również ma lepszy, a chociażby dlatego, iż ma 4 kanały, a SID ma ich 3, nadto jakiś układ graficzny Atari ponoć może służyć jako piąty kanał, czy jakoś tam tak. Poza tym Atari jest ładniejsze. :-) Gry, kiedy są dobrze dopracowane na obie platformy to na Atari zazwyczaj przezentują się lepiej. Zatem C64 jest komputerem fajnym, ale raczej dla amatorów, Atari wymaga większego nakładu pracy i podejścia jak do kobiety, zatem jest to komputer dla wytrawnych znawców kobiet, ekhm... komputerów. :-D
    • 19: CommentAuthorRocky
    • CommentTime21 Mar 2023 zmieniony
     
    Prawdziwym dużym Atari jest Amiga, niestety wydana pod marką Commodore.
    Amiga ma wiele wspólnego z małym Atari na poziomie sprzętowym, Atari ST ma jedynie wspólne logo..

    małe Atari > Amiga:
    - podobna architektura, rola chipów w chipsecie np. Paula podobna do Pokeya (liczba kanałów, obsługa portów we/wy...)
    - podobieństwa w generowaniu grafiki, zmiana koloeów linii, tęcza atarowska jest też tęczą na Amidze, podobne unikalne sprity (pionowe paski)
    - dziwny zegar Amigi 500 7.16MHz/4 = zegar małego Atari 1.79MHz
    - sposób działania Rapidusa z własną pamięcią FAST dostępną tylko dla CPU.. tak działają karty turbo w Amigach

    C64 ma niewiele wspólnego z żadną maszyną 16/32bit, ale jakby się doszukiwać na siłę..
    - Atari ST i C64 po 3 kanały dźwięku
    - Atari ST i C64 mają wredne, trudne do usunięcia ramki wokół ekranu
    - Atari ST ma 8MHz/8 = 1MHz, tyle ile C64
    • 20: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime21 Mar 2023
     
    @Rocky Małe Atari i Amigę projektował Jay Miner.
    Z C64 i ST było podobnie, w obu maczał łapki Shiraz Shivji ;)
    • 21:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime21 Mar 2023 zmieniony
     

    Rocky:

    Prawdziwym dużym Atari jest Amiga

    znowu zaczyna się...

    @Rocky no grube tezy, w/g mnie jest to jedynie życzeniowość amigowców

    Jedyne podobieństwo między Atari XL i Amiga to Jay Miner i jego ogólny koncept odciążania procesora przez dodatkowe DMA. Sama architektura Atari jest inna.

    Rocky:

    - podobna architektura, rola chipów w chipsecie np. Paula podobna do Pokeya (liczba kanałów, obsługa portów we/wy...)

    ilość kanałów dzwiękowych o niczym nie świadczy.

    W sumie to też Atari Jaguar, Atari 7800 i Atari Falcon spełniają ten punkt - "podobna architektura, rola chipów w chipsecie ", a żaden z nich nie ma nic wspólnego z Amigą.

    Rocky:

    - podobieństwa w generowaniu grafiki, zmiana koloeów linii, tęcza atarowska jest też tęczą na Amidze, podobne unikalne sprity (pionowe paski)

    tu też nie ma żadnego podobieństwa, generowanie grafiki jest kompletnie odmienne - wielu amigowców błędnie myśli że Copper = DL Antica.
    Tęcza Atarowska jest na Atari XL jak i na Atari ST. Amiga i XL mają inny system kolorów ( Amiga ma taki sam jak Atari ST - RGB - czyli inny niż Atari XL i Atari 7800). Sprajty są też zupełnie inne i inaczej działają.


    Rocky:

    - dziwny zegar Amigi 500 7.16MHz/4 = zegar małego Atari 1.79MHz

    zegar nie jest dziwny tylko zsynchronizowany z sygnałem TV, co było standardem w różnych sprzętach do gier w tamtym czasie.


    Rocky:

    - sposób działania Rapidusa z własną pamięcią FAST dostępną tylko dla CPU.. tak działają karty turbo w Amigach

    Tak też jest w Atari ST/TT/Falcon - ALT-RAM/TT-RAM dostępne tylko dla CPU, dodatkowo tak też działają karta turbo do ST.
    Jeśli chodzi o Rapidus jest on dziełem fanów Atari, no i powstał długo po śmierci Atari.


    Rocky:

    C64 ma niewiele wspólnego z żadną maszyną 16/32bit, ale jakby się doszukiwać na siłę..

    C64 ma dużo więcej wspólnego z Atari ST niż myślisz (podobna architektura, niemalże identyczna metoda otwierania ramek, co nie dziwi - Shiraz Shivji), nie daje to podstawy by mówić że Amiga to prawdziwe Atari a Atari ST to prawdziwy C64.
    • 22: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime21 Mar 2023
     
    @Cyprian GTIA i POKEY to rozwinięcie TIA. Wzięto pomysły które się sprawdziły i je rozwinięto. Do tego dorzucono nowe funkcje. normalna kolej rzeczy. Ewolucja zamiast rewolucji. ¯\_(ツ)_/¯
    • 23:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime21 Mar 2023
     
    @bruno_j no tak, w przypadku Atari 2600 --> Atari 400/800 to jest ewolucja. Inaczej jest z Amigą. Faktycznie powstała ona na bazie poprzednich doświadczeń z 400/800 ale jest zupełnie innym, nowym rozwiązaniem.

    Podobnie jest z Atari Lynx, które pewnie też powstało na bazie doświadczeń z Atari 400/800 czy Amigi ale jednak to nie jest następcą ani pierwszego ani drugiego.
    • 24: CommentAuthorRocky
    • CommentTime22 Mar 2023 zmieniony
     
    Cyprian: tak wiem, chciałem trochę pomieszać i naoliwić dyskusję wcześniejszych postów :)

    Co do zegara, to pomijając konsole tylko Atari i Amiga ma zsynchronizowany z TV (C64 1MHz, ZX 4MHz, CPC 4MHz, ST 8MHz), co patrząc na pozostałe architektury mogło być dziwne..
    Polecam wykład, w którym są wyjaśnione podobieństwa architektury Amigi z małym Atari..

    Raczej nikt nie oczekuje, że te architektury będą takie same.. Amiga to rewolucja, a nie ewolucja małego Atari.

    Ogólnie maszyny 16/32 bit operowały modelem kolorów RGB (no może jeszcze Amstrad z 3 bitową implementacją), bo to był kierunek ewolucji. Jednakże wiele rozwiązań natywnie wspieranych w małym Atari jest też natywnych w Amidze np. wspomniane bezproblemowe przełączanie w pionie trybów, kolorów.. stąd wspomniałem o tęczy, która w przypadku małego Atari jest banalna i w sumie na Amidze też.

    Podobieństwa Amigi z Atari nie nazwałbym życzeniowością amigowców.. raczej oni się niezbyt dobrze czują z faktem, że Amiga jest następcą małego Atari.

    Ja osobiście lubię Amigę za to, że obcując z nią czuje się ducha małego Atari... czyli takie wrażenie braku ograniczeń.
    • 25: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime22 Mar 2023 zmieniony
     
    @Rocky - otóż to... gołe Atari 520/1040 ST to taki niedorobiony 16-bitowy pecet. A w Amidze czuć owe 16 bitów i przeskok na inny level jakości (o kilka leveli), pozostawszy w duchu 8-bitowego Atari. :-D Atari 520 ST to podrasowane Spectrum albo Amstrad. :-D
    • 26: CommentAuthorRocky
    • CommentTime22 Mar 2023 zmieniony
     
    Historycznie patrząc (lata 80te) to mieliśmy trzy takie światki komputerów domowych 8 bitowych (nie licząc PC):
    - światek Atari
    - światek z pod znaku C=
    - światek ZX
    Każdy to nieco inne podejście..

    - światek 8 bitowego Atari to stawianie na kompatybilność wsteczną, stąd możliwość uruchomienia programów z najstarszych Atari 400/800 na takim 130XE. Kontynuacją tego światka jest linia Amig z dość dobrym zapewnieniem kompatybilności wstecznej.. Na A4000 można uruchomić większość softu z A500.. gdyby nie to przetasowanie marek..

    - światek z pod znaku C= to świat eksperymentów z różnymi niekompatybilnymi architekturami.. PET, C16, C64 (stąd w przypadku C64/128 mogli zaszaleć z usprawnieniami.. no poza koszmarną paletą kolorów, cóż wypadek przy pracy).
    Tu można też kontrowersyjnie zaliczyć świat 16/32 bit ST i Falcona.. gdzie też sprawa kompatybilności nie jest kolorowa.
    Jednakże w świecie C= ST i Falcon to fee Atari, co czyni ich trochę takimi sierotami, stąd też szukają takich rozwiązań jak C65, bo nic więcej nie mają..

    - światek ZX to bardziej ewolucja od starych ZX do CPC i SAM.. tu w zasadzie brak kontynuacji w świecie 16/32 bit

    Edit: dzięki mono za świadka.. poprawiłem :)
    • 27: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Mar 2023 zmieniony
     
    światki - świadek to jest oskarżenia
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Mar 2023 zmieniony
     
    Z tym ZX też była cała linia, ZX16 zx48, 128, plus nie plus, ql był 32/8 bitowy i niby był pierwszy, jeszcze przed Macintoshem, ale nie "pykło".

    wiki pisze: (ql) Wyposażony w procesor Motorola 68008 taktowany zegarem 7,5 MHz. Był to wariant procesora Motorola 68000 z 8 bitową szyną danych, co czyniło go tańszym, ale i wolniejszym.

    No żesz q. 8 bitów szyna danych w 32 bitowym procesorze? Naprawdę, to było tańsze? może tylko do używania z peryferiami ośmiobitowymi, które były tańsze.

    Cosik podejrzewam, że Sir Sinclair i s-ka nie był w stanie ogarnąć tego przedsięwziecia, jednak 16/32 bitów to nie 8.

    Ciekawe ciekawostki w dziale "historia" na Wiki, np. ta o Linusie Torwaldsie.

    Aha - Amstrad to nie 3 bit RGB, tylko 3 odcienie R, 3 G i 3 B, razem 27 kolorów.
    Czyli generalnie 0%, 50% i 100%. Kto to rzeźbił :)
    • 29: CommentAuthorRocky
    • CommentTime22 Mar 2023 zmieniony
     
    Jakub, tak racja to nie 3 bit tylko 3 odc z RGB.. 3^3=27 stąd mają tylko jeden szary oraz tylko to czego Atarowcy zazdroszczą, czyli soczystych barw.. nie wiem co gorsze brak pasteli, czy brak barw nasyconych... ach te kompromisy.
    Amstrad ma pamięć obrazu 16kB, ale za to bez scrolla i duchów.. czym bardziej dobija Z80 niż ZX.. ten sam zegar.

    I fakt jeszcze nie wspomniałem o 4 światku.. Apple jedną nogą w 8 bitach, a drugą w świecie PC.. w sumie jedyna firma, która przeżyła, patrząc na sprzęt.
    • 30:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime22 Mar 2023 zmieniony
     
    Amstrad CPC+ to już scrolling, sprajty i 12bit paleta kolorów, tylko zegar wciąż ten sam i trochę późno się pojawił.

    No i jeszcze w UK było kilka wynalazków, z których mój ulubiony to Tandy CoCo 3 - szkoda że nie da się tego nigdzie dorwać.
    • 31:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime22 Mar 2023
     
    coco 3 to hamerika, spox są na jebaju za ~400 w boxie, tylko to jest razem z monitorem i szipink zabije cenowo. w uk robili coś w ten deseń pod nazwą dragon 32/64.
    ale może serduszko Ci drży na myśl o TI-99/4, pierwszym szesnastobitowcu evar. procek to zintegrowany minikomputer TI-990, coś jak nasza mera 400.
    • 32: CommentAuthortebe
    • CommentTime22 Mar 2023 zmieniony
     
    • 33: CommentAuthorRocky
    • CommentTime23 Mar 2023
     
    To pierwsze jest pod Amstrada plus. dlatego ma ładne kolory paleta 4096..
    ->link<-

    Reszta to sztuczki z kolorami, pewnie interlace, gradienty lub inne podmianki, aby uzyskać barwy pośrednie.. CPC ma tylko jeden szary i to widać.
    • 34:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime23 Mar 2023
     
    @pirx Rzeczywiście Tandy jest z USA, pomyliłem z Dragonami.
    • 35: CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime5 Apr 2023 zmieniony
     
    A ja tylko chciałem pochwalić się nowym scalakiem na kwadracie, a tutaj "burza":-)ale dobrze jest przeczytać, można się dowiedzieć i nauczyć czegoś nowego
    • 36:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime8 Apr 2023 zmieniony
     

    Cezar:

    @Rocky - otóż to... gołe Atari 520/1040 ST to taki niedorobiony 16-bitowy pecet. A w Amidze czuć owe 16 bitów i przeskok na inny level jakości (o kilka leveli), pozostawszy w duchu 8-bitowego Atari. :-D Atari 520 ST to podrasowane Spectrum albo Amstrad. :-D


    no nie wiem, są takie obszary w których amiga była zacofana o parę lat w stosunku do Atari. Były to kluczowe obszary dla mnie i wielu osób które profesjonalnie wykorzystywało komputer.

    Swoją drogą czytałem ciekawy wywiad z twórcą Blendera, wspomniał że przesiadł się z Amigi na PC ze względu na to że po paru godzinach system amigi się po prostu wywalał.