atarionline.pl Draconus w Blizzardzie (szukam konkretnej wersji;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime6 Apr 2023 zmieniony
     
    Jak w temacie. Za małolata posiadałem Draconusa - jakąś kopia z oryginału z ekranem ładowania Cognito 1988 w dwóch blokach, po skopiowaniu drugiego bloku na Turbo Blizzard dawało się załadować ładnie Microloaderem 2.3 obecnym na cartridgeu Universal Turbo (chociaż ostatnie bloki ładowały się w jakieś śmieszne miejsce powodując chwilowe bzdury na ekranie).
    Obecnie próbuje znaleźć ta konkretną wersję. Najbliższą jest ta w załączniku ale... nie ładuje się (załączam plik cas w normalne potem dodam cas w Turbo i wave w Turbo). Dodam że była to wersja Draconusa beż obrazka, bez dodatkowych intr hakerskich i nie była skompresowana niczym

    Ktoś się spotkał?:)
    • 2:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime6 Apr 2023
     
    Draconus - drugi blok Blizzard
    • 3:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime6 Apr 2023
     
    Draconus - drugi blok Blizzard, Wave (zapisany tworząc nowa taśmę spod Atari800 4.2.0 z patchem Kr0tkiego)
    • 4:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime6 Apr 2023 zmieniony
     
    Wspomniany Universal Turbo (zdaje się poprawiony przez kogoś tutaj na AOL)
    • 5: CommentAuthordss
    • CommentTime8 Apr 2023
     
    Mam jeden z plików z mojego archiwum programów w Blizzardzie w formacie ATR. Tylko że mam wrażenie, że ten ATR ma jakiś filesystem zgodny ze SpartaDOS X 4.xx. Tutaj pytanie bo już nie pamiętam jakim programem wyciągało się pliki z ATR-a SDX pod Linuxem? Widzę, że w tym pliku ATR są jakieś pliki o nazwie DRACONUS i DRCONUS.LOA więc zakładam, że to loader i właściwy plik draconus-a.
    Być może więc będę w stanie jakoś poratować tutaj, no ale potrzebuję przypomnienia jak te pliki powyciągać.
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Apr 2023
     
    Najprościej to toolem do ATR'ów pod Windows (właśnie mi wyleciała z głowy nazwa, sorry) albo można pod emulatorem zamontować to na jeden dysk, katalog dysku jako HDD i przegrać.
    • 7: CommentAuthordss
    • CommentTime8 Apr 2023 zmieniony
     
    A AspeQT nie miał może takiej możliwości? Ja nie mam Windows.
    A pod Windows było tego dużo. Chociażby plugin do TotalCommandera.
    Ok, już coś namierzyłem: "franny" i "atarisio". Muszę sprawdzić czy dadzą radę wyciągnąć pliki z filesystemy SDX-owego.
    • 8: CommentAuthordss
    • CommentTime8 Apr 2023
     
    Ok, chyba udało się wyciągnąć oba pliki: loader do Draconus-a i samego Draconus-a dla Blizzarda przy pomocy programu "franny":
    franny -S -f s -i DRCONUS.LOA -o ./draconus_loader ./file.atr

    W tej wiadomości dołączam loader do Draconus-a.
    • 9: CommentAuthordss
    • CommentTime8 Apr 2023
     
    A w tej wiadomości samego Draconus-a.
    • 10: CommentAuthordss
    • CommentTime8 Apr 2023 zmieniony
     
    Ok, udało mi się tę moją wersję wczytać właśnie pod emulatorem atari800 w wersji atari800-a8cas-custom-4.2.0 i to chyba ta wersja, której szukasz. Podczas ładowania pojawia się:
    COPYRIGHT 1988
    COGNITO
    nie ma żadnego obrazka podczas ładowania i nie dekompresuje się.
    • 11:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime8 Apr 2023
     
    Dzięki:) Wyglada to (co zabawne) na nieco inna wersję (różni się zdecydowanie ostatnim blokiem, w tym jest informacja ze czymś to było dumpowane). Interesujące:) Będę musiał się przyjrzeć bliżej, dzięki! :)
    • 12: CommentAuthordss
    • CommentTime9 Apr 2023
     
    Rzeczywiście na samym końcu tego mojego pliku Draconusa jest coś takiego:
    @dracon
    us@tape@dump@press@return@to@save@@saving@draconus@@@@@@@@@@done@

    Pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Ciekawe co to dokładnie jest. Jakiś dump z wersji cartridge? Jak uda Ci się dowiedzieć coś więcej to pochwal się na forum.

    Odnośnie jeszcze możliwości extrakcji plików z obrazu ATR filesystemu Sparty to z tego co widzę to AspeQT ma taką możliwość.

    A co do używania plików CAS z Turbo Blizzard czy da się w przypadku programów wieloblokowych tak jak w tym przypadku Draconusa, wrzucić oba bloki do jednego CAS-a?
    Pytam bo nie udało mi się tego wyklikać w Turgen-ie.
    Czy zostaje tylko łączenie tych dwu bloków w postaci WAV-a np. w Audacity i potem wrzucenie takiego jednego WAV-a do Turgen-a?
    • 13: CommentAuthordss
    • CommentTime10 Apr 2023
     
    Po doczytaniu specyfikacji formatu CAS okazało się, że plik w formacie CAS może mieć więcej niż jeden chunk FUJI. To rozwiązało sprawę bo wystarczy po prostu połączyć oba pliki CAS czyli ten z loaderem i właściwą grą DRACONUS w jeden plik CAS. Wynikowy CAS z grą DRACONUS ładuje się poprawnie.
    • 14:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime10 Apr 2023 zmieniony
     
    Dzięki:) Sporo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć tak eksperymentując widzę (nie wiedziałem że tak łatwo w sumie można łączyć CASy).

    Teraz w sumie mam zagwozdkę bo pamiętam (i to pamiętam akurat dobrze) ze w standardzie była to wersja dwuplikowa (loader+gra) oraz loader to był ten (a przynajmniej tak wygladal) oryginalny natomiast aby działała gra pod Microloaderem 2.3 wystarczyło skopiować drugi blok (bez loadera), stąd moje próby. Być może zatem miałem jakąś lekko zmodyfikowana wersję? Biorąc pod uwagę co się działo w tamtych czasach to ja już we wszystko uwierzę;) Nawet że obrazek kaczora Donalda miałby się pojawiać podczas ładowania Boulder Dasha (a taka wersję właśnie zdaję się też miałem:D I do tej pory kompletnie nie rozumiem co autor/pirat miał na myśli:)