atarionline.pl 8bit Scene News #2 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorirwin
    • CommentTime22 Mar 2010 zmieniony
     
    FOREVER 2010
    19-21 marca 2010 Horná Súča/Słowacja

    Od razu wyjaśniam że z uwagi na to iż Kaz już podał wyniki, obrazki, i inne prace z atarowskiej częsci Forever'a tak więc nie ma sensu abym ponownie wklejał tutaj to samo. Kto chce zobaczyć intra, posłuchać muzy i pooglądać grafiki - kierunek nowinka na głównej.
    ->link<-

    Ja tutaj postaram się pokazać produkcje z pozostałych platform tj C64 i Speccy a także nie omieszkam skomentować częsci atarowskiej. Na początek więc leci to co mnie najbardziej interesuje a mianowicie:

    Atari
    Po pierwsze całkowicie się zgadzam z Ooz'em w kwestii kolejności miejsc w kategorii intro1k. Według mnie takie intra jak zwycięskie "Rescue on F. 2010" by Raster/C.P.U. nie powinny startować razem z "normalnymi". Nic nie zarzucam temu interku, jest śmieszne, dobrze zrobione, jednak powinno trafić do kategorii "Wild", "Funny" lub "Crazy" compo (nazwa nieistotna) i wg mnie nie ma żadnych przeszkód aby takie śmieszne demka/intra były oceniane bez podziału na komputery. Kategoria "Wild" powinna być wspólna dla Atari/C64/Spectrum - stosowne interko praktycznie bez problemu da się zrobić na tych innych kompach, zresztą nie o efekty scenowe w nich chodzi, więc kolory czy muzyka nie są najistotniejsze. Dlaczego? Po pierwsze dlatego aby docenić rzeczywistą pracę koderów - których zwłaszcza na scenie Atari mamy niewielu, a po drugie żeby w przyszłości dalej mieli chęć do robienia dem/intr na nasz komp. Przykład sprzed dwóch lat, tj Jozina z Bazin dobitnie to pokazuje. Co prawda rok temu Tebe&String&Ooz zrobili demo (i to znakomite) jednak na obecnym party pokazano w kategorii Atari/demo astronomiczną liczbę dem, sztuk 0 (słownie zero). Kto ma ochotę narobić się jak np Lak w Recall, aby potem zobaczyć że wygrało jakiś "joke" w ASCII? Bo może się okazać że za rok w ogóle zbyteczne będzie także i intro1k compo. Takie jest moje zdanie w tym temacie, a patrząc na komentarze na pouet wcale nie jest odosobnione.

    Odnośnie msx compo, choć przesłuchałem muzyczki jedynie raz i jakoś nie zapadły mi w pamięci, to są na niezłym poziomie i nie odbiegają od tych z innych platform, choć nie ukrywam że najbardziej spodobał mi się cover muzyki Dannego Elfmana z filmu Alice in Wonderland w adaptacji na SID przez Jan Harries. Jednak z drugiej strony zawsze do coverów trochę inaczej się podchodzi. A soundtracki Elfmana zawsze stoją na znakomitym poziomie.

    GFX compo: chyba każdy się zgodzi że spośród atarowskich compo na Foreverze było najciekawsze z uwagi na liczbę i poziom prac zwłaszcza Piesiu i Ooz'a. Piesiu nie tylko przejdzie do historii atarowskiej sceny za swoje obrazki, które są znakomite i mam nadzieję że nadal będzie uczestniczył w konkursach, ale także jest tym który pierwszy pokonał Ooz'a. Co prawda Ooz przed party miał nawał prac związanych z grafiką do gry i dema (szczegółów nie zdradzam) w związku z tym nie miał zbyt dużo (jeśli w ogóle) czasu na "swój" obrazek na party, i kończył go na samym party. Tym niemniej absolutnie to nie umniejsza wyczynu Piesia, którego obrazki są dopracowane do najdrobniejszego szczegółu. Akurat mnie bardziej podoba się ten co zajął 2/3 - wydaje się takim obrazkiem w trybie Multicolor z c64 jednak w lepszej, bo atarowskiej palecie barw. Aż się nie chce wierzyć że jest tam nadal 4-5 kolorów plus duszki w linii. Oczywiście i zwycięskie Nibiru (rozumiem że "12 Planeta" Zecharii Sitchin'a przeczytana ;) jest kapitalne. Całe szczeście że organizatorzy ustali limit prac na maksymalnie dwie od jednego autora gdyż mając na uwadze dokonania Piesiu w Kaz AtariOnline GFX 2009 compo pewnie by do dziś jeszcze siedzieli na sali: "Praca nr... 1642... autor ten sam... Piesiu...., ok next praca nr... 1643... autor... TAK WIEMY KTO!!!" ;D
    Co do obrazka Ooz'a - jestem pod wrażeniem słońca, mimo jak wiadomo małej ilości kolorów w linii udało się namalować je bardzo realistycznie, nawet że tak powiem z efektem transfluency, przenikania. Tematyka również mnie odpowiada, trochę przypomina scene z Solaris. Gdyby był skończony kto wie czy nie zająłby wyższej lokaty (gdyż po pewnych elementach sądze że nie jest to wersja taka jaką autor zamierzał).

    Trochę jestem rozczarowany pracą Rikfuzza - po jego obrazkach w pixeljoint ->link<- ->link<- ->link<- ->link<- widać że ma talent jednak na Atari to nie wystarcza. Trzeba też DOBRZE poznać graph2fonta, inaczej w 4 kolorach naprawdę trudno obecnie walczyć z takimi tuzami jak Piesiu czy Ooz.

    Szkoda że mimo zapowiedzi na oficjalnej stronie party, swych prac nie przedstawiło parę osób tam wymienionych. Nie znam przyczyn, może wyjaśnią, może nie - nie jest to w sumie istotne. Jeśli uważają że przyczna to niski - wedle ich własnej opinii - poziom to nie jest to dobre wytłumaczenie ;) Nie bać się, początki są trudne, ale z czasem i kolejnymi startami będzie lepiej. A kto wie może zaskoczą innych - wszak gusta są różne.

    ---

    W odróżnieniu od szybkości działania organizatora części Atarowskiej - XI/Satantronic - który wyniki i cały stuff z party zamieścił już (wedle daty ze strony) w niedzielę o 9:15 rano, to inni odpowiedzialni za Spectrum czy C64 do obecnej chwili nie zamieścili wszystkich prac, a w stosunku do C64 nawet samych wyników. Mimo moich prób i wysłaniu parunastu maili i PM do osób ze sceny C64 dalej nikt nic nie wie. Jak w czeskim/słowackim filmie ;) CreamMD organizator z ramienia partii C64 ;) twierdzi że mają być ostatecznie dziś wieczorem. Póki co Leon (jeden grafików z C64) skomentował tę sytuację krócej: "RESULTS?! wtf?!" Mając na uwadze iż taki "8bit scene news" ma sens zaraz po party a nie za tydzień lub dwa, podam i odniosę się do tego co udało mi się dotychczas w sieci znaleźć. Jednak nadal będę próbował znaleźć jakieś informacje odnośnie produkcji z tych platform, w szczególności dem a gdy coś będzie już wiadomo, ten post zostanie zaktualizowany.

    ZX Spectrum:
    wyniki:
    ->link<-

    Demo compo

    01:


    01 - "Eklhaft SP2" by Krap Gang

    Intro1kb compo

    01:


    01 - "Song in lines - all in 1kB" by Busy & Noro

    No cóż jak sama nazwa wskazuje, nic dodać nic ująć.

    GFX compo:

    01:


    01 - "Woody" by r0m/pGs

    02:


    02 - "Land" by Trixs

    03:


    03 - "Raiska on a broomstick" by Vassa

    Mnie trochę bardziej podoba się miejsce drugie, choć i Woody jest niezły. Choć dałbym głowę że bardzo podobny obrazek widziałem w kolorach i rozdz amigowej. Te dwie grafiki oraz miejsce 9te zdecydowanie się wybijają i zasłużenie zajeły czołowe lokaty. Miejsce 9te natomiast zdaje się korzystać z jakiegoś dopalnego trybu (interlace?) i być może dlatego tak niska lokata. Nie znam się na ZX Spectrum a zwłaszcza na jego możliwościach graficznych. Resztę obrazków nie zamieszczam, to w końcu atarowskie forum, fanów ZX Spectrum odsyłam na ich strony.


    04:


    04 - "Oh no, it's full of 8 bits!" by CVM

    05:


    05 - "Invaders" by Dimidrol

    06:


    06 - "Second" by Prof

    07:


    07 - "Hime" by LCD

    08:


    08 - "Sir Clive Spectrum" by Diver

    09:


    09 - "Operation ThunderPig" by riskej/simbols

    10:


    10 -"Wolf" by Factor 6

    11:


    11 - "Think" by Nairam

    12:


    12 - "One bit chip" by Mihas

    13:


    13 - "Xyeta aka Fuckness" by JT



    ---
    C64

    Jak narazie dostępne są jedynie niektóre obrazki i muzyczki z kompo, bez podanych pozycji większości z nich więc gdy się sytuacja wyklaruje, i zostaną podane wyniki oraz wszystkie prace, wtedy postaram się je zamieścić i krótko skomentować.

    update

    01:


    01 - "I Pixel" by Poison

    02:


    02 - "PIC" by Zielok

    03:


    03 - "Eat OR Use" by Leon

    04:


    04 - "The Hulk" by JSL

    05:


    05 - "Ruben's Girls" by Questor

    06:


    06 - "Pacman's Team" by Cobra

    07:


    07 - "Forever Drunk" by Sebaloz

    08:


    08 - "Polish.exe" by Pardon

    09/10:


    09/10 - "Haltrix" by Necropolo

    09/10:


    09/10 - "Headache" by Duce


    Przede wszystkim wybija się zwycięska praca Poison'a - w pełni zasłużona pierwsza pozycja. Znakomite dobrane kolory, pokazujące że paleta c64 wcale nie jest tak uboga. Także sam pomysł jest godny uwagi, wplecione postacie z gier budujące obiekt z pixli. Obok grafik Piesiu i Ooza najlepsza grafika na party. Pozycja druga to praktycznie debiut kodera Zieloka jako grafika - bardzo udany co powinno stanowić zachętę dla Mono. O pracach Leona i Questora się nie wypowiadam gdyż są w interlace - nie lubię tych trybów na każdym kompie także i na c64. Tak więc zgodnie z radą - nomen omen - właśnie Leona nie zamierzam ich oceniać. Na czwartym miejscu najlepsza chyba ze wszystkich dotychczasowych prac niezwykle produktywanego JSL'a (a przynajmniej jedna z lepszych w ostatnim czasie). Warte uwagi i mnie podobały się rysunki Cobry (śliczny, acz wymagający jeszcze troszkę dopracowania, tym niemniej wbrew Twojemu czarnowidztwu nie zajęłaś ostatniego miejsca, a wg mnie jest lepszy od Questora i powinnaś zameldować się na DOBRYM ;) bo 5-tym miejscu - mam nadzieję że wystartujesz też czasam na Atari, zaręczam nie gryziemy ;) oraz Headache którego zapewne na bigscreenie nikt nie mógł dobrze zobaczyć a tym samym odpowiednio docenić. Pewnym zaskoczeniem jest dla mnie brak pracy Carrion'a mimo iż zarówno na CSDB jak na własnej stronie ->link<- zapowiadał że wyśle.
    Odnośnie C64 MSX compo, z tego co przesłuchałem to najbardziej podobał mi sie utwór o którym wspominałem powyżej tj. "Alice in Wonderland" by Jan Harries niestety został zdyskwalifikowany - właśnie zapewne z uwagi na fakt iż jest coverem. Co do dem (sztuk jeden) i intr (sztuk dwa) z C64: właściwie to patrząc na oceny i komentarze samych użytkowników C64 na stronie csdb jasno widać że cała para pójdzie na zbliżające się Breakpoint lub/oraz na pażdziernikowe megaparty X-Party ->link<-


    ---
    Co prawda będą update'ował ten post ale na obecną chwilę to wszystko w związku z czym pozdrawiam wszystkich radiosłuchaczy ;) i do następnego odcinka który już niebawem, za paręnaście dni (Breakpoint)
    • 2: CommentAuthorcobra_c64
    • CommentTime22 Mar 2010
     
    Bardzo trafna wypowiedź.
    A co do wyników na C64 to pamiętam, że kilka lat temu wyniki z 64 też pojawiały się jako ostatnie. Więc pozostaje czekać.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2010
     
    Bardzo sie ciesze z tego raportu na temat innych platform, dzieki Irwin. Mam prosbe, zeby jednak prace graficzne wrzucac wszystkie, nawet jesli to nie Atari. Fajnie jest widziec caly przekroj prac, mozna porownywac poziom, warsztat, stosowane techniki, etc. Byc moze cos sie uda wykorzystac u nas.

    Jezeli chodzi o Rikfuzza to on tez jest chyba przedstawicielem nurtu "podpórkowego" :)



    I rzeczywiscie - nie jest latwe dobre skonwertowanie obrazka do 4 kolorow. Analizowalem "Marby Ninja" wystawione na Atari i widac tam sporo pracy, ale moim zdaniem to jeszcze nie to, da sie zrobic wiecej.
    • 4: CommentAuthorcobra_c64
    • CommentTime23 Mar 2010
     
    wyniki c64 już są;)
    ->link<-
    • 5: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime23 Mar 2010
     
    Screenshot compo było za proste. Mam nadzieję na trudniejsze w przyszłym roku ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime23 Mar 2010
     
    szkoda że nie ma 8bit gamecompo, gdzie liczą się albo pomysły albo wykonanie. takie compo tez moło by być mulitplatformowe
    Ilmenit - kiedy HDM? :))
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2010
     
    Game compo - jest na Grzybsoniadzie, zbliza sie termin.
    • 8: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime23 Mar 2010
     
    Xeen - wciąż walczę z jednym błędem w programie (wyładowanie RMT i wczytanie w to miejsce obrazka G2F), co nie powinno zająć długo.
    Ale Marok, który składa w całość intro i grę napisał mi, że przez prawdopodobnie do końca tygodnia nie będzie miał dostępu do kompa.
    Tak więc wersja publiczna ukaże się pewnie w przyszłym tygodniu.
    W te kilka dni można by przygotować stronę gry.
    Czy jest ktoś, kto robi strony i chciałby pomóc? Chodzi o coś prostego, w stylu ->link<-
    Mogę to zrobić sam, ale ostatnie strony robiłem, gdy jeszcze nie był popularny CSS...
    • 9: CommentAuthorirwin
    • CommentTime23 Mar 2010
     
    Ok, zrobiłem update sekcji C64 i ZX Spectrum.
    @Cobra - dzięki za linki.
    @Kaz - dodałem wszystkie obrazki z GFX ZX Spectrum compo, można oceniać.
    @Ilmenit - wszyscy z niecierpliwością czekamy na grę ;)
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Mar 2010
     
    brak filmow demek na zx ;)
    • 11: CommentAuthorcobra_c64
    • CommentTime23 Mar 2010
     
    Irvin: wiem, że nie gryziecie;)
    W końcu nikt mnie nie zagryzł za pseudo rysunek na JIL z Forever4:)

    Podzielam twoją opinię co do prac Poisona, Zielok'a i JSL'a, który wystawił naprawdę jedną z najlepszych swoich prac.
    • 12: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime23 Mar 2010
     
    Dzięki Irwin za docenienie moich wypocin. Twoja fotorealistyczna pani świetna, po ostatnich dwóch konkursach (AOL, Forever) widać, że wypracowałeś już swój indywidualny foto-real-styl.
    Grafiki na konkurencyjne platformy naprawdę fajne, na Trumne moim zdaniem najlepszy jest "Land" i "Woody", na Komcia "Ear or Use", no i "I Pixel", kapitalny pomysł, tylko dlaczego postacie z C64 budują nintendowskiego Mariana, bardziej pasowała by Giana.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Mar 2010
     

    Irwin:

    Według mnie takie intra jak zwycięskie "Rescue on F. 2010" by Raster/C.P.U. nie powinny startować razem z "normalnymi". Nic nie zarzucam temu interku, jest śmieszne, dobrze zrobione, jednak powinno trafić do kategorii "Wild", "Funny" lub "Crazy" compo (nazwa nieistotna) i wg mnie nie ma żadnych przeszkód aby takie śmieszne demka/intra były oceniane bez podziału na komputery. Kategoria "Wild" powinna być wspólna dla Atari/C64/Spectrum - stosowne interko praktycznie bez problemu da się zrobić na tych innych kompach, zresztą nie o efekty scenowe w nich chodzi, więc kolory czy muzyka nie są najistotniejsze.


    Slyszalem juz od kilku osob podobna opinie - ale sie z nia nie zgadzam. Po pierwsze nie zgadzam sie, ze praca z drugiego miejsca byla w oczywisty sposob lepsza niz z pierwszego. Nie zgadzam sie, ze pomoglo by wydzielenie kategorii crazy, wild, etc. Nie zgadzam sie, ze kryteria oceny powinny byc inne.

    ad 1. Pierwsza praca ma przede wszystkim pomysl - nawiazanie do gry Rescue on Fractalus. Wykonana tez jest solidnie, chociaz nie ma tam zadnych wymyslnych efektow. Druga praca jest wysublimowana pod wzgledem efektow, ale nie ma zadnego motywu przewodniego, pomyslu. Tez podoba mi sie bardziej, ale nie znaczy to, ze inni nie mogli docenic przede wszystkim pomyslu - najnormalniej w swiecie. Ilez to razy juz apelowaly rozne osoby, zeby demka Atari mialy scenariusz (pomysl, design), a nie byly zbiorem efektow? Ty Irwin tez :D. No to demokracja zadzialala i jest efekt.

    ad 2.
    Wydzielenie osobnej kategorii, ktora bylaby multiplatformowa jest ciekawa, ale rodzila by w przyszlosci takie same konflikty. Zaraz by bylo, ze dana produkcja wygrala, bo wiecej bylo uczestnikow danej platformy (i pewnie tak by bylo - jak na Euskal 2009 z praca Ooza). Albo ze praca z drugiego miejsca byla lepsza niz pierwsza technicznie, ale zart byl hermetyczny i zrozumialy tylko dla czesci, etc. Zrozumcie, ze wszelkie demokratyczne ocenianie sztuki (nawet sztuki przez male s) moze byc tylko zabawa, nie mozna tego brac jako wyrocznie w sprawie tego, co jest lepsze. Zawsze wygraja prace, ktore podobaja sie najwiekszej liczbie ludzi (albo ktore najwieksza liczba ludzi nie odrzuca jako zbyt kontrowersyjne), a nie te ktore sa najlepsze, bo to kwestia... indywidualna. Juz to pisalem wieloktrotnie - Doda bedzie miec wiecej odbiorcow niz Penderecki, ale to sie ma nijak do jakosci tworzonej przez nich muzyki.

    ad 3. Juz kiedys bylo to podnoszone przy okazji demka "Jozif z Bazin", ze nie powinno wygrac - doszlo nawet do tak kuriozalnej sytuacji, ze autor czyli Raster przepraszal, ze urazil tych, ktorzy uznali ze nie powinno wygrac. A ja sie pytam - jakim prawem uwazacie, ze nie powinno wygrac? Jezeli uznajecie za sluszne, ze w drodze glosowania wiekszosc wybiera prace to dlaczego nie podoba sie, gdy wiekszosc wybiera tak, a nie inaczej? Przeciez na tym polega demokratyczne glosowanie (dla mnie jest to akurat argument przeciwko poddawaniu prac demokratycznej ocenie, ale dla niektorych glosowanie to fetysz i symbol nieomylnosci - ich sie pytam o niekonsekwencje w mysleniu).

    PS. Do znajacych temat - czy dostepne sa wipy (etapy prac) z tych obrazkow? Bo mam wrazenie, ze tylko 4 prace na C64 sa bez podporek - i to wiekszosc w dole tabeli...

    Jezeli chodzi o prace Leona, to zgadzam sie, ze jego prace sa swietne, ale dla jasnosci - tez znany jest z "podporek", przyklad tutaj:




    Co ciekawe, w krotkiej klotni, ktora sie wywiazala w komentarzach do tego obrazka:

    ->link<-

    padly wlasciwie wszystkie argumenty za i przeciw oraz oceny tego zjawiska (jedni za, inni przeciw, trzecim to nie przeszkadza, czwartym nie przeszkadza pod warunkiem, ze..., etc).
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Mar 2010 zmieniony
     
    Miejsce #02 w czesci C64 compo, czyli debiut kodera Zieloka - naprawde niezle, podziwiam ; szkoda tylko, ze jak to zwykle bywa "wylaza" klasyczne rozwiazania commodorowe, czyli dosc sztywna paleta kolorow - skutkiem czego trudno mi zaakceptowac sklepienie niebieskie z duza iloscia koloru zielonego. :-/
    A co z miejscem #03, bo wciaz niewidoczne??? :o

    ---

    Prosze tez o rozwiniecie filozofii "podpórkowej" - czy to chodzi o stosowanie:

    - referencji, ktore sie ma obok tworzonej pracy (zywej - jak ta kobieta - Ewa - Piesia czy ze zdjecia - ale rysowanej "ze wzroku")

    - obrysowywania konturow i niektorych szczegolow ze zdjec/skanow szkicow na oddzielnych warstwach (w nowoczesnych programach typy Photoshop to nietrudne) a potem szlifowanie i eksport do formatu finalowego na party

    - skanowania zdjec i nieznacznego ich retuszowania, aby wygladaly nie calkiem jak cos "mechanicznego"

    Wedlug mnie te trzy opcje jednak sie roznia i nie kazda zasluguje na (jednakowe) potepienie. A rysowac "z glowy" moze kto chce, problem czy poprzestanie na komiksowych, nierealnych postaciach (bo to prostsze!), czy bedzie probowal zmierzyc sie z realizmem (bez dlugotrwalych cwiczen i obserwacji o to jest naprawde trudno!).

    P.S. Manga suxxx! :>
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Mar 2010
     
    Wydaje mi sie, ze Twoj wariant a (wykorzystanie referencjego zdjecia albo modela) tez nalezy rozbic na kategorie. Bo przeciez obrazek to takze kompozycja, aranzacja, specyficzne podejscie do tematu i inaczej nalezy potraktowac przenoszenie cudzej pracy (np. cudzego zdjecia, chocby to mialo byc przenoszenie "ze wzroku"), a co innego calkowicie wlasny pomysl i kompozycja - na wlasnym zdjeciu.

    Wlasnie dlatego uzywam ostatnio slowa "podporka", bo wydaje mi sie, ze jest na tyle pojemnosciowo obszerne, ze mozna zaliczyc tam Twoje warianty b i c oraz kawalek wariantu a. Z tym, ze to wszystko teoria, bo w praktyce nie da sie stwierdzic, bez podgladu dobrego wip (powtarzam: dobrego), z ktorym przypadkiem mamy do czynienia.

    Wczesniej uzywalem zamiast "podporki" slow "bazuje na skanie", ale czesto bylo to odczytywane jako wariant c, a chodzilo mi wlasnie o b i c.

    Dlaczego jednak uwazasz, ze rozne formy zasluguja na rozne formy "potepienia"? Co dokladnie chcesz potepiac?
    • 16:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime25 Mar 2010
     
    irwin dzięki.

    Podobają mi się te klimaty z odysei kosmicznej ;)

    Przykładowo "Oh no, it's full of 8 bits!" też mnie ten fragment filmu intrygował;)
    • 17: CommentAuthorRYSIEK_M
    • CommentTime25 Mar 2010
     
    Kaz odp ad3. Skoro jednak ma być demokratyczne głosowanie to należy sobie uświadomić że wyniki są w dużej mierze uzależnione od ordynacji wyborczej /czytaj regulaminu /, a ten jest nieprecyzyjny i pozwala na to aby wygrała praca która zapożycza dżwięk z ogólnie znanej gry .Przy okazji autor wogóle o tym nie informuje,a powinien.
    W tym kontekście moim zdaniem nie masz racji twierdząc że pierwsza praca była lepsza od drugiej.
    • 18: CommentAuthorirwin
    • CommentTime25 Mar 2010 zmieniony
     
    Kaz mimo iż, przedstawiłeś ciekawy punkt widzenia to ja nadal mam troszkę inne zdanie. Można demokratycznie dopuścić do udziału i tym samym głosowania na piękną kwitnącą agawę, na wystawie... psów rasowych. Problem w tym czy to ma jakiś sens. Nadal podtrzymuje swoje zdanie że wszystkie demka nietypowe, śmieszne, powinny iść do kategorii Wild niezależnie od platformy. Piszesz że:

    Kaz:

    Wydzielenie osobnej kategorii, ktora bylaby multiplatformowa jest ciekawa, ale rodzila by w przyszlosci takie same konflikty. Zaraz by bylo, ze dana produkcja wygrala, bo wiecej bylo uczestnikow danej platformy (i pewnie tak by bylo - jak na Euskal 2009 z praca Ooza).


    Otóż nie, np na Assembly 2007 wysokie bo trzecie miejsce zajęła produkcja, demo na... oscyloskop:



    Pokonała i zostawiła w tyle demka typu Wild na min. PCety. Chyba zgodzisz się że liczba użytkowników używających PC jako komputer domowy, użytkowy jest zdziebko większa od tych którzy do tego celu używają oscyloskop. ;) Tak więc raczej liczba uczestników nie ma znaczenia. W kategorii Wild liczy się bowiem pomysł, lub rozbawienie publiczności. Samo wykonanie, użyty komputer, zajętość pamięci - to są kwestie raczej drugoplanowe. Widziałem parties gdzie wygrywały w tej katogorii demka na Gameboya, mimo iż PC posiada raczej większe możliwości. Widziałem wygrane demek typu wild które miałe paręnaście kb mimo iż konkurowały z kolosami w setkach megabajtów. A wygrały bo były np. śmieszniejsze. Ostatnio na jednym z party wygrało nawet takie nietypowe cuś:



    A rożnice pomiędzy np Gameboy a PC jest o wiele większa niż pomiędzy c64/Spectrum/Atari. Bo tu tj w demkach typu Wild chodzi o coś innego, nie o efekty a o pomysł. Taki podział scena dawno wypracowała i niemal na każdym innym party prace typu Wild (śmieszne, nietypowe) są w kategorii Wild. Dlaczego? o tym pisałem tj żeby praca koderów, grafików, muzyków potrafiących zrobić coś co do tej pory nikomu się nie udało, lub coś na znacznie lepszym poziomie niż dotychczas np szybsze wektory, lub konkretniejszy przykład: efekty GTIA z demka Tebe Ilusia, była należycie doceniona. Wrzucanie wszystkiego do jednego wora prowadzi do tego że ci koderzy potem mogą machnąć rękę na taką scenę. Narobią się a potem wygra jakiś joke w popularnym na daną chwilę tematem (vide Jozin z Bazin). Oto tu chodzi. W toku rozwoju takie właśnie scena wypracowała sobie standardy tj jeśli chodzi o ten temat to: praca typu Wild idzie do Wild niezależnie od platformy.

    Kaz:

    Zrozumcie, ze wszelkie demokratyczne ocenianie sztuki (nawet sztuki przez male s) moze byc tylko zabawa, nie mozna tego brac jako wyrocznie w sprawie tego, co jest lepsze.


    CAŁKOWITA RACJA! Tylko w takim razie po co w ogóle robić jakieś katogorie. Czyż nie jest Sztuką namalowanie obrazka, zrobienie muzy czy demka? I to na każdą platformę. W takim razie skoro tak, to może by wszystko jak leci wrzucić do jednego worka i oceniać razem w jednym wielkim supercompo. Ale tak się nie robi (z reguły) i dzieli się i na kompy i na kategorie tj np GFX,MSX,Demo,Intra i Wild. Intro Rastera nie może konkurować z grafikami gdyż należy do kategorii Wild. Dlaczego więc startuje w zwykłym intro? To jest kluczowe pytanie.

    Kaz:

    doszlo nawet do tak kuriozalnej sytuacji, ze autor czyli Raster przepraszal, ze urazil tych, ktorzy uznali ze nie powinno wygrac.


    Niesłusznie przepraszał, po pierwsze nie miał za co. To nie on zawinił (jeśli można tu pisać o jakieś winie) a organizatorzy. Jego demko powinno startować w innej kategorii, nie jego wina że organizatorzy takowej nie przewidzieli. A po drugie co to za przeprosiny skoro obecnie znów zrobił podobne demko ;)

    ps. Ja nigdzie nie napisałem "Rescue on F. 2010" by Raster/C.P.U. jest gorsze od interka MaPy. Jest świetne w swojej kategorii,(mnie się bardzo podoba, Raster miał fajny pomysł, zresztą na obrazek również) tak jak np obrazek Piesiu w swojej czy intro MaPy w swojej. Tak jak nie napiszę że osiągnięcia i obrazy Picassa są lepsze od osiągnięć tego pana:



    Po prostu są to dwie różne sprawy.


    ---
    @XXL - do pierwszego postu dodałem video ze zwycięskiego dema na ZX Spectrum,

    @Dracon - obrazek Leona możesz już obejrzeć gdyż przyczyną jego skasowania z serwera było uznanie go za pornografię. Ewentualnie możesz wejść tutaj: ->link<-
    Aha ja też się przyłączam do pytania Kaz'a:
    "Co (a właściwie kogo) dokladnie chcesz potepiac?"

    @Rysiek_M - mam nadzieję że jeśli na Głuchołazy ktoś przygotuje jakieś interka/dema w podobnym temacie to wylądują one wtedy w kategorii Wild.
    Tak bywa z pracami typu Wild, w nich często wykorzystywane są różne elementy z różnych dem czy gier (np spritesy postaci z gier, muzyka, grafika). I jest to następny argument na to że ich miejsce winno być właśnie w kategorii Wild.

    @TDC - dzięki! Przy okazji będzie w tym roku od Ciebie jakieś demko/intro? Żeby pokazać że i Action da rade. Bo programy i gierki masz naprawdę fajne.
    • 19: CommentAuthorRYSIEK_M
    • CommentTime25 Mar 2010
     
    @irwin Masz rację, tego typu praktyki doprowadzą w końcu do zaniku prac typu demo/intro.Co do dzieła o którym pisaliśmy powyżej to było ono właśnie wystawione w kategorii intro, a tam nie można bezkarnie wystawiać owoców cudzej pracy pod swoim nazwiskiem.
    • 20:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Mar 2010
     

    Kaz:

    Wczesniej uzywalem zamiast "podporki" slow "bazuje na skanie", ale czesto bylo to odczytywane jako wariant c, a chodzilo mi wlasnie o b i c.


    Hmmm... mi jakos te "podporki" kojarza sie pejoratywnie...
    troche jak "doping" dla sportowcow... ;P

    Dlaczego jednak uwazasz, ze rozne formy zasluguja na rozne formy "potepienia"? Co dokladnie chcesz potepiac?

    Tzn. sam niekoniecznie potepialbym w czambul wszystkie trzy rodzaje "podporek". Na pewno ta ostatnia, czyli umownie - "mechanizacja" jest godna krytyki, bo jest nie fair wobec i widzow i siebie (zbyt maly naklad wlasnej pracy-tej wlasciwej).
    A pozostale techniki, to zalezy jak na nie spojrzec, mozna mniej lub bardziej akceptowac. Przeciez wielcy malarze tez stosowali roznorakie triki aby nieco ulatwic sobie zycie (vide "camera obscura"). :)

    Na scenie atari jeszcze pare lat temu potepiano prace rysowane na platformach innych niz "natywna" i to jest fakt - choc zakazu wprost w regulaminie konkursow nie bylo. Ktos o kims nawet ulozyl pewna piosenke z tej okazji. :P No, a teraz... wiadomo. :> Krytykow nie wiadac, albo zmienili totalnie swiatopoglad, a taki "LepiX" nie rozwija sie, bo nikomu juz sie nie chce/nie moze pikslowac na 8-bitowcu. ;]
    • 21: CommentAuthormarekp
    • CommentTime25 Mar 2010
     
    @RYSIEK_M Czy to znaczy, że w Głuchołazach pojawi się kategoria Wild?
    • 22: CommentAuthorRYSIEK_M
    • CommentTime26 Mar 2010
     
    @marekp Oczywiście że się pojawi ,pod warunkiem że zostaną zgłoszone prace.
    Przy okazji ,nikt nie zauważył o czym pisałem !
    Czyżby "zapożyczanie" cudzego dorobku jest tematem tabu???
    • 23:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Mar 2010
     
    Irwin: He, he :) Dobre pytanie;)
    Powoli pracujemy nad tym w wielu aspektach. Przykładowo będą pewne nowe elementy, które stały się koniecznością po dekonspiracji grafiki „Falcon”. W tej chwili są dość obiecujące.

    Faktycznie staram się pokazać co Action! da radę, powstały już pewne procedurki (niektórzy widzieli), jednak na nie przyjdzie czas. Na razie głównie staram się odgrzebać mój bardzo stary kod.
    Natomiast co do demek w jeszcze innym ujęciu to już w zeszłym roku było coś gotowego, mam nadzieję, że w tym roku zostanie to upublicznione.

    Dziękuję, za docenienie moich bardzo starych prac. Cały czas poświęcam dużo czasu dla Atari więc niebawem zobaczycie coś nowego.

    Mnie z kolei cieszą Twoje nowe prace graficzne, poziom jest wspaniały. Tak jak to już Tobie pisali, Atari jeszcze czegoś takiego nie widziało;)
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Mar 2010 zmieniony
     

    Rysiek:

    Czyżby "zapożyczanie" cudzego dorobku jest tematem tabu???


    Rysiek, jakie tabu? A czym my tu walkujemy od paru watkow, ze nie wspomne o tysiacach innych miejsc, gdzie sie na ten temat dyskutuje. Musisz czesciej zagladac na strony scenowe (jak C64 Database: ->link<- ) to sie sam przekonasz, ze to jeden z najpopularniejszych tematow.

    Rysiek:

    Kaz odp ad3. Skoro jednak ma być demokratyczne głosowanie to należy sobie uświadomić że wyniki są w dużej mierze uzależnione od ordynacji wyborczej /czytaj regulaminu /, a ten jest nieprecyzyjny i pozwala na to aby wygrała praca która zapożycza dżwięk z ogólnie znanej gry .Przy okazji autor wogóle o tym nie informuje,a powinien.


    Nawet gdyby w regulaminie byl jakis zapis (jaki konkretnie?) to i tak takie intro mogloby wystapic. Bo argument, ze praca Rastera nie jest oryginalna, bo korzysta z dzwiekow z gry "Rescue on Fractalus" jest moim zdaniem niepowazny, lekko paranoiczny. Praca jest jak najbardziej oryginalna, a korzysta z tych dzwiekow, a nie innych, zeby odbiorca mial odpowiednie skojarzenia - bo na tym miedzy innymi zasadza sie pomysl. Tak samo jak robi to zwyciezka praca na gfx compo na C64:



    Czy tez napiszesz, ze to zgroza, ze autor uzyl postaci z gier i jeszcze dodatkowo o tym nie napisal? Ja to jednak uwazalbym za zarzut mocno przesadzony.

    Irwin:

    Można demokratycznie dopuścić do udziału i tym samym głosowania na piękną kwitnącą agawę, na wystawie... psów rasowych. Problem w tym czy to ma jakiś sens. Nadal podtrzymuje swoje zdanie że wszystkie demka nietypowe, śmieszne, powinny iść do kategorii Wild niezależnie od platformy.


    Irwin, nie ustawiaj sobie sprawy tak, zeby wygodnie bylo ja boksowac :). Jezeli ograniczamy sie do oceny psow rasowych to oceniamy psy rasowe i agawa oczywiscie bedzie nie na miejscu (inaczej by bylo, gdybysmy oceniali np. swiat ozywiony kontra swiat nieozywiony). W przypadku Forevera sytuacja byla podobna - w tej kategorii oceniane byly intra na Atari i nie na miejscu bylyby na przyklad wrzucanie do tej kategorii grafiki.

    Intro Rastra spelnia wszystkie wymagania jako intro na Atari i nie jest zadna agawa na wystawie psow. Uzywajac dalej Twojej analogii mozna by powiedziec, ze jest psem rasy y, ktora sie nie spodobala co poniektorym jako zwyciezca, bo przeciez dla nich wiadomo, ze najpiekniejsza jest rasa x. Ale pies rasy y to nie jest agawa :)

    Irwin:

    Otóż nie, np na Assembly 2007 wysokie bo trzecie miejsce zajęła produkcja, demo na... oscyloskop: (...) komputer domowy, użytkowy jest zdziebko większa od tych którzy do tego celu używają oscyloskop.


    Dziekuje za ten przyklad - tylko, ze on wspiera moja teze, nie Twoja :). Posiadanie (badz nie) oscyloskopu jest niezalezne od posiadanego sprzetu czy to Atari, C64 czy peceta, w zwiazku z tym nie jest przypisane do konkretnej platformowy. I jeszcze zapytam - a co zajelo pierwsze i drugie miejsce?

    Irwin:

    CAŁKOWITA RACJA! Tylko w takim razie po co w ogóle robić jakieś katogorie. Czyż nie jest Sztuką namalowanie obrazka, zrobienie muzy czy demka? I to na każdą platformę.


    Po co robic kategorie? Bo w ludziach jest naturalna potrzeba rywalizacji, konkurowania. I zawsze bedzie sie dazyc do potwierdzenia, kto jest lepszy, kto lepiej rysuje, kto lepiej programuje. Taki Ooz sam przyznal, ze ostatnio spadla mu motywacja do rysowania, bo nie mial z kim konkurowac. I to swiadczy o tym, ze to facet z krwi i kosci, ktory potrzebuje smaku prawdziwego zwyciestwa - czyli z przeciwnikiem.

    Oczywiscie ma to sens tylko na pewnym porownywalnym poziomie, najczesciej wynikajacym z ograniczen technicznych. Besporny jest na przyklad rozdzial na platformy (C64/ZX/Atari) czy sposob odbioru dziela (grafika, muzyka, demo) - to wszystko to sprawy techniczne. Jak rozbijesz ten podzial na jeszcze bardziej szczegolowy (np. intra "pomyslowe" i "techniczne") to nie osiagniesz tego celu, o ktory Ci chodzi - podniesienie jakosci inter. Wrecz przeciwnie - kazdy z uczestnikow trafi do mniejszej szufladki, w ramach ktorej bedzie "zwyciezca"... I motywacja mu spadnie. To wlasnie scieranie sie w tej samej, uzasadnionej technicznie, kategorii moze spowodowac, ze chec wygrania bedzie wieksza. Bo ktos bedzie chcial pokazac, ze nie tylko same technikalia sa wazne i nie sam pomysl. I zrobi demo, intro ktore ma oba te elementy. Tylko tak moze wygrac i jezeli zalezy mu na zwyciestwie. A jak wiemy - zalezy, bo to kreci ludzi.

    Irwin:

    Wrzucanie wszystkiego do jednego wora prowadzi do tego że ci koderzy potem mogą machnąć rękę na taką scenę.


    Dziekuje, ze ponownie (nieswiadomie) przyznajesz mi racje :). Tez zgadzam sie z pogladem, ze wrzucanie wszystkiego do jednego wora (np. mieszanie grafik z muzyka albo robienie kategorii intr dla wszystkich platform) jest bezsensowne. Na szczescie kategoria "intra dla Atari" nie jest workiem, ktory zawiera wszystko - zawiera tylko intra dla Atari, dosc waska kategorie programow.

    Rysiek:

    to było ono właśnie wystawione w kategorii intro, a tam nie można bezkarnie wystawiać owoców cudzej pracy pod swoim nazwiskiem.


    Czy Twoj argument Rysiek sprowadza sie do tego, ze nie wolno wystawiac owocow cudzej pracy czy ze nie bylo wolno nie napisac, kto jest autorem dzwiekow?

    Bo jezeli chodzi o to pierwsze ("cudza praca")- to demko nie jest owocem cudzej pracy tylko Rastera. Nie znam techikaliow programu Rastera (Ty zapewne tez nie), wiec nawet nie wiem, czy dzwieki byly po prostu skopiowane z gry czy tez robione na sluch, na podobienstwo, ale to nie zmniejsza roli autora intra. Tak samo, jak skorzystanie z projektu zupy Campbell nie uczynilo pracy Warhola nieoryginalna:



    Zreszta intro korzystajace z cudzej pracy to powszechna praktyka na kazdej scenie komputerowej i nie wiem, czemu sie tu specjalnie oburzac. Na przyklad takie intra pokazaly sie na... Glucholazach, ktore zdaje sie Ty organizowales, Rysiek :). A regulamin Glucholaz byl zdaje sie odpowiednio skonstruowany? Tutaj ekran tytulowy przykladowego intra, ktore ma grafike cudzego autorstwa:



    A na przyklad "Grzybson Intro 7" z poprzednich Glucholazow? Tez nie widzialem napisow, kto jest autorem fontow uzytych w programie. Dla mnie to nieistotne. Ale widze za to niekonsekwencje w Twoim podjesciu, nie mozna tak wybiorczo traktowac prac.

    Jezeli chodzi o ten drugi zarzut ("brak autorstwa")- to tutaj tez jest podobna sytuacja co w demie Sikora: autor dzwiekow nie jest znany. Znane jest autorstwo gry "Rescue on Fractalus" ogolnie, ale nie autor konkretnych dzwiekow. Wiec co najwyzej brakuje dopiska takiego jak u Sikora - "autor nieznany". Ale badzmy szczerzy - to bylo kierowane do konkretnej publicznosci, ktora w wiekszosci przypadkow doskonale wie, ze sa one z gry "Rescue on Fractalus". Nie wiem, jak mozna bylo wysnuc wniosek, ze to celowe ukrywanie. Kto normalny by ukrywal pochodzenie dzwiekow, skoro caly pomysl zasadza sie na tym, ze wszyscy odbiorcy je znaja?

    Ale i tak najbardziej mnie intryguje pytanie: dlaczego ten zarzut Rysiek nie padl wczesniej, przy okazji innych dem, intr - ktore korzystaja z cudzej pracy?

    Dracon:

    (zbyt maly naklad wlasnej pracy-tej wlasciwej).


    Dracon, liczenie nakladu pracy to calkowicie bledna droga. Jak ktos ma talent to rysuje szybko (np. taki Piesiu), a kto inny podobnej klasy obrazek bardzo, bardzo dlugo. Czy z tego powinnismy wyciagac wniosek, ze ten drugi grafik jest lepszy albo ta druga grafika jest lepsza? Jakos mi sie to nie widzi :). Zupelnie bezuzyteczne kryterium moim zdaniem, chociaz oczywiscie dazymi szacunkiem tych, ktorzy sie mecza przy tworzeniu :).

    Hmmm... mi jakos te "podporki" kojarza sie pejoratywnie... troche jak "doping" dla sportowcow... ;P


    Poniekad jest to doping. I tak jak w sporcie doping jest powszechny i tylko rozny jest jego stopien (od zwyklych dodatkowych witamin/odzywek po wyrafinowane substancje) - tak jest i w sztuce. Niektorzy artysci wychodza w plener zeby wspomoc sie widokiem prawdziwych kolorow, cieni i ksztaltow - to poziom odzywek i witamin w sporcie :). Niektorzy rysuja z pamieci. Niektorzy uzywaja szkicow - wlasnych. Niektorzy uzywaja zdjec - wlasnych. Niektorzy uzywaja zdjec - cudzych. Niektorzy poprawiaja skany :).

    Gdzie jest granica, przy ktorej mozna uznac, ze "podporka" albo "doping" jest nielegalny w sztuce? Nie mnie to rozstrzygac, mnie tam cieszy kazdy porzadnie wykonany rysunek, obojetnie czy zapozyczony czy nie. Zwracam tylko uwage, ze na scenie C64, ktora jest najwieksza - prace korzystajace z "cudzego" nie sa jakos specjalnie pietnowane, czesto wygrywaly i wygrywaja konkursy.

    Dracon:

    Na scenie atari jeszcze pare lat temu potepiano prace rysowane na platformach innych niz "natywna" i to jest fakt - choc zakazu wprost w regulaminie konkursow nie bylo.


    Pamietam, ale "pare lat temu" to raczej chyba "kilkanascie lat temu" :). Poza tym - potepiac, a wprowadzac ograniczenia do regulaminu to dwie rozne rzeczy.
    • 25:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Mar 2010
     
    @Kaz. Piszac - zbyt maly naklad wlasnej pracy-tej wlasciwej - mialem na mysli, ze jak ktos zeskanuje czyjas (albo nawet wlasna) fotografie, "przemieli" ja paroma filtrami na Pe-eSie, postawi pare pikseli i wystawi np. na gfx-compo (ale te tradycyjnie, a nie "image-processing"!) , to nie bedzie fair i wobec innych i wobec siebie.


    Co do "pietnowania" to mialem na mysli bezposrednio okres od poczatku tego wieku do, tak gdzies, 2005 r. Tak wiec to nie "kilkanascie lat", choc czas szybko plynie. ;]
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Dracon - sam dobrze o tym wiesz, ze 8-bitowe Atari to nie Amiga czy ST, tutaj nie mozna osiagnac dobrego efektu po prostu skanujac cos gotowego. Nie te rozdzielczosci i nie te kolory. Efekt skanu wykonanego wprost bedzie slaby i rozpoznawalny, nawet jesli to tryby interlace. Wiec w przypadku naszego komputera mowienie o tym, ze wystarczy zeskanowac i wystawic na compo - jest przesadzone. Zawsze trzeba bedzie wlozyc jakas prace w dostosowanie obrazka, nawet zeskanowanego.

    A skoro jestesmy w tym watku z tematem kopiowania to postanowilem zbierac tutaj linki do prac, ktore ukaza niedowiarkom, ze kopiowanie to normalne na scenie, i to kazdej. I takie prace wcale nie wystepowaly zawsze w dziale "ImageProcessing" :).

    Tutaj jest troche o slynnym Lazurze:
    ->link<-

    Tutaj juz znana strona z przykladami z Amigi i PC:
    ->link<-

    ale nie ma to jak naocznie przekonac sie (moim zdaniem niektore obrazki po ich obrobce wygladaja lepiej!):





    ===





    ===





    ===


    (zlozony z trzech:)







    ===


    (zlozony z dwoch:)





    ===


    (zlozony z dwoch, udalo sie znalezc jeden)



    ===





    ===





    ===





    ===





    ===





    ===





    ===





    ===





    Na razie tyle pierwszej dawki, postaram sie tez podawac przyklady z C64 i Atari. Scena kopiowaniem stoi i warto to sobie uswiadomic, zeby nie opowiadac farmazonow, ze scena to tylko oryginalnosc :).
    • 27:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Scena to "kreatywnosc" a czy pochodzi ona z wlasnej jazni, czy z cudzej inspiracji, to inna sprawa. ;P
    Czy mam rozumiec, iz artykul o tej tematyce bedzie w kawalkach rozwijal tu, zamiast oddzielnego mega-tekstu??? ;o
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Moze inaczej - szybciej zapodam konkretne przyklady tutaj niz napisze mega-tekst na strone glowna. Mam wakacje i mi sie nie chce :)
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 May 2010
     
    Kolejna ciekawostka, podeslane przez Irwina. Zwycieska praca z tegorocznego Breakpointa, do ktorej ponoc zaginely fazy tworzenia:

    ->link<-



    Tutaj sie znalazla jedna z faz ;)

    • 30:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 May 2010 zmieniony
     
    No i co w zwiazku z tym obrazkiem powyzej?
    Sugerujesz, ze to podly skan, skonwertowany na kommde, czy moze gosciu patrzyl na ta fotke i rysowal wg niej (jak to sie nieraz robilo, niektorzy gorliwsi jeszcze dorysowywali sobie siatke na zrodlowym obrazku/fotce aby nie gubic latwo proporcji ;)) ????

    Mimo wszystko licze na to, ze wielki artykul uda Ci sie opublikowac (w tym roku!) - jestem ciekaw wypowiedzi innych pytanych, jak i czytajacych. :)
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 May 2010 zmieniony
     
    Nie, niczego nie sugeruje. Podalem tylko fakty:
    - praca wygrala Breakpointa 2010
    - ponoc zaginely fazy tworzenia (wip)
    - jedna z "faz tworzenia" zostala znaleziona, ale nie przez autora :)

    Dla mnie praca jest okey, podoba mi sie, chociaz te fioleto-zolcie jak zwykle mnie odrzucaja. Czy jest skanowana? Czesciowo zapewne tak, poznac to po detalach. Czy oprocz skanowania byla w to wlozona praca? Oczywiscie, ze tak. Czy potepiam? Nie, caly czas prezentuje przeciez takie prace, zeby pokazac, ze to na scenie normalne.
    • 32: CommentAuthorguma
    • CommentTime21 May 2010 zmieniony
     
    Ten obrazek to totalna porazka , to chyba jednak nie jest skan bo po nalozeniu tych obrazkow na siebie widac ze ktos to rysowal na zdjeciu
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 May 2010
     
    Guma - zmien proporcje zdjecia, wtedy naklada sie idealnie. Zreszta szczegoly siersci mozna porownac bez nakladania.

    A ze trzeba, jak ujales - "cos rysowac na zdjeciu", zeby dobrze wygladalo - to oczywiste i elementarne, drogi Watsonie :). Przeciez na 8-bitowcach nigdy na zlotach nie bylo bezposrednich skanow, takich "wprost". Zawsze wiaze sie to z jakas obrobka.
    • 34: CommentAuthorguma
    • CommentTime21 May 2010
     
    ...chciales powiedziec zeby wygladalo na rysunek, bo ten obraz jest kure.... daleko od "dobrze wygladalo".
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 May 2010
     
    Rozumiem, ze gusta sa rozne, ale co takiego tragicznego jest w tym obrazku? Calkiem spoko (poza kolorystyka, ale to cecha komputera). Zreszta uczestnicy zlotu chyba tez tak uznali, skoro obrazek zajal pierwsze miejsce.
    • 36:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 May 2010
     
    Moze Guma nie jest hodowca zwierzat futerkowych (zajecie na czasie - patrz obecna kampania wyborcza) i nie czuje klimatu... ;)))
    • 37: CommentAuthorguma
    • CommentTime21 May 2010
     
    Sam mam dwa koty ,ale rzeczywiscie jakos nie czuje klimatu tego obrazka :)
    • 38:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 May 2010 zmieniony
     
    Fakt, obrazek jest troche dziwny i niezbyt 'edukacyjny' (przerazony kot ; straszenie kota... szczoteczka jak sie okazuje :]). Wyglada na to, ze autor nie mial jakiegos swietnego pomyslu na obrazek, to sie zdarza.

    Rowniez jestem obecnie wlascicielem dwoch kotow, dlatego kontekst obrazka i kolorystka niezbyt mi podchodza. :]

    Co jak co, w demach obrazek mozna jeszcze ew. odrysowywac np. na oddzielnej warstwie, ale jesli na compo robil to tak "polmechanicznie" to ssie. :-/
    • 39:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime21 May 2010 zmieniony
     
    czesc Wszystkim :)

    Niewiele osob pewnie mnie pamieta, odszedlem ze sceny w 1998 roku ale ciesze sie ze scena atarowska nadal dziala, jako ze przechodze na "emeryture" zawodowa chcialbym teraz wiecej czasu poswiecic pracy nad produkcjami, jesli ktos potrzebuje grafiki do dema/ etc zapraszam, nie mam malego atari ale mam na maczku soft to pixel artu i chetnie wroce do tamtych czasow

    pozdr

    insert/ shadows & amnesty

    moje dokonania rezyserskie: ->link<-
    moje prace malarskie: ->link<-

    email: postpunkpl@gmail.com
    • 40: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime21 May 2010
     
    heja insert :)
    kope lat!
    • 41:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 May 2010 zmieniony
     
    Pamietamy, pamietamy tego Pana wyzej:
    ->link<-
    ;)
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 May 2010
     
    Czesc Insert, ciesze sie ze wpadles i dzieki za komentarz do obrazka (dla nieznajacych tematu: Konop wyszukal Inserta - obaj kiedy byli w grupie Shadows - w zwiazku z obrazkiem z jednego ze starych atarowskich zlotow, bo szukalem tego obrazka w wersji amigowej; jest szansa, ze uda sie ten obrazek odnalezc).

    A zamierzasz wrocic na scene Amigi czy malego Atari?
    • 43:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime22 May 2010
     
    Siema :)

    Jesli wrocic na scene to tylko atari 8/16 bit, ze scena amigowa nie mam juz wcale kontaktu, ludzie z amnesty rozjechali sie po swiecie :/

    trzymam kciuki za Konopa, z ktorym niedawno nawiazalem znowu kontakt, mam nadzieje ze znowu Shadows cos zrobi ;)
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2010
     
    Super! Sadzac po tej pracy:

    ->link<-

    to bedzie sie dzialo! :)
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Mar 2011 zmieniony
     
    Podam kolejny przyklad podporki, tym razem ze swiata Atari. Zamierzchlego swiata, bo to lata 90-te.

    Tutaj mamy prace Zajaca (Swords) z Quast 1997:



    Tutaj mamy prace Blashpa (Pentragram, jezeli dobrze pamietam) z Silesian Atari Open 1995:



    A tutaj mamy scenowca, ktory od nich zerznal grafike ;)

    • 46:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime22 Mar 2011
     
    Heh, znalazłem to gdzieś u siebie, brawo Anonymku...
    • 47:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Jan 2012 zmieniony
     
    A ja powroce na chwile do tematu. Kiedys na scene.pl niejaki F0B wrzucil swoja prace z zaznaczeniem NO COPY (zobaczcie ten wykrzyknik w lewym dolnym rogu ekranu :P). Zostala ona pozniej wywalona w swietle odkrytego plagiatu:


    A tu oryginal, na ktory trafilem ogladajac pewien starszy teledysk blackmetalowej grupy CRADLE OF FILTH, o nazwie "Her Ghost in the Fog":


    I jak to skomentujecie? Warto dodac do kolekcji no_copy w necie? ;)
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Feb 2012 zmieniony
     
    Mnie sie obrazek z Amigi podoba, ladnie wylapal facet potencjal tej sceny z filmu. I ladnie przetworzyl, korzystajac z wyobrazni.

    Nieladnie, ze napisal "No copy" i to mi sie nie podoba.

    PS. A skoro o "no copy" mowa, to mam przyklad z C-64:



    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2012
     
    Odsniezam, zeby odkopac watek, moze ktos poda kolejne przyklady.