atarionline.pl Problem z klawiaturą i myszką w Atari 520STe - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorrafid
    • CommentTime30 Apr 2023
     
    W mojej klawiaturze nie działa klawisz "8" z panelu numerycznego. Myszka USB podłączona przez interfejs "JERRY" lub 'JERRY+" nie działa w prawą stronę. Klawisze myszki chyba też nie są widziane ponieważ nie mogę uruchomić żadnej opcji w TOS. Układ scalony na płycie klawiatury wyjęty, styki podstawki wyczyszczone. Mam również pytanie jak wyciąga się klawisze (czy są na wcisk lub czy trzeba odkręcać płytę klawiatury)?
    • 2:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime30 Apr 2023
     
    wcisk
    • 3:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime30 Apr 2023
     
    @rafid
    możesz mieć zarówno uszkodzone coś w myszce/JERRY jaki samej klawiarze.
    Myszka - przez nóżki 1/2 w porcie myszy idzie sygnał o kierunku ruchu lewo/prawo. Jeśli jedna nóżka jest niedziałająca to nie będzie działał żaden z tych kierunków. Czyli tutaj coś musi być nie tak w myszce/JERRY. Może dla tego klawisze myszy też nie działają.

    Klawisz "8" - może być tak że zabrudziły się styki pod klawiszem albo może jakaś ścieżka jest walnięta.
    • 4: CommentAuthorrafid
    • CommentTime30 Apr 2023
     
    Moja wina, że nie dodałem iż ta myszka z oboma interfejsami bezproblemowo działa z A600 i moim laptopem. Sam interfejs JERRY I JERRY+ podpięty jest do portu myszki w 520STe przez przedłużkę DB9-gniazdo na DB9-wtyczka. Przedłużka działa dobrze z A600. Może 520STe ma inne wyprowadzenia sygnałów na DB9 myszki. Czy wewnętrzna stacja dysków może pracować na PC-towej dyskietce 1,44 i da się sformatować ?
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Apr 2023
     
    Jerry'ego oczywiście przełączasz w tryb ST?
    • 6: CommentAuthorrafid
    • CommentTime30 Apr 2023
     
    Niestety ale o tym nie wiedziałem. Jeśli można proszę o podpowiedź.
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Apr 2023
     
    Tryb Amiga != tryb Atari. Myszy nie są ze sobą kompatybilne. Dlatego musisz przełączyć interface we właściwy tryb. Jeśli konwerter na to pozwala. Ale nie wiem jak to się robi w przypadku Jerry'ego.
    • 8:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime1 May 2023 zmieniony
     
    Fragment instrukcji Jerry+, ale Jerry konfigurował się chyba tak samo:
    Interfejs umożliwia pracę w dwóch trybach :
    1. AMIGA (domyślne),
    2. ATARI ST / FALCON / TT.
    Zmiana trybu pracy interfejsu jest możliwa jedynie za pomocą myszki i jest
    dostępna po ok 1 sekundzie od momentu włączenia komputera. W celu zmiany trybu pracy adaptera należy:
    - włączyć komputer a następnie przytrzymać (przez całą długość konfiguracji
    adaptera):
    • Lewy przycisk myszy – gdy adapter ma pracować w trybie AMIGA
    • lub prawy przycisk myszy – gdy adapter ma pracować w trybie ATARI
    • następnie pięciokrotnie kliknąć drugim wolnym klawiszem (lewym lub
    prawym) – dioda powinna przygasnąć i adapter powinien przestawić się na
    wybrany tryb pracy (Amiga lub Atari)
    • 9: CommentAuthorrafid
    • CommentTime1 May 2023
     
    Dzięki ale nic nie dało. Można prosić jakiś link do strony z opisem
    konfiguracji interfejsu.
    • 10:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime1 May 2023
     
    @rafid sprawdź może czy port w Atari działa ok, np z prawdziwą Atarową myszą albo z dżojstikiem
    • 11:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime1 May 2023 zmieniony
     
    @rafid, a czy Twoja myszka obsługuje protokół PS2?
    Jaki model myszki podpinasz do adaptera?

    P.S. Znalazłem instrukcję do zwykłego Jerry i w zasadzie pisze to samo:
    Wszystkie adaptery przed wysyłka są testowane na naszych komputerach a następnie ustawione do pracy z Amigą. Jednak w każdym momencie możesz go przeprogramować w prosty sposób:
    - Podłącz adapter do komputera, włącz go i upewnij się że dioda mruga tak jak powinna (LED przygasa raz)
    - Wyłącz komputer i naciśnij i przytrzymaj Lewy (dla ATARI) lub Prawy (dla AMIGI) przycisk myszki
    - Następnie włącz komputer i po około sekundzie naciskaj przeciwny przycisk myszy (trzymając cały czas jeden z przycisków wciśnięty). Po około 5 kliknięciach na adapterze LED powinien przygasnąć i adapter powinien przestawić się na wybrany tryb pracy (Amiga, Atari)
    • 12: CommentAuthorrafid
    • CommentTime1 May 2023
     
    Jestem początkującym posiadaczem Atari 520STe i jeszcze nie dorobiłem się dedykowanej myszki. Mam parę ale od Amigi i pewnie one nie pasują. Drugie gniazdo tylko dla dżojstika działa. Sprawdziłem w grze, którą załadowałem z ACSI2STM. Mój STe ma dwie kości pamięci razem 1MB. Na ACSI2STM jest katalog z grami pod nazwą 1M. Mam wrażenie, że udaje mi się uruchomić tylko Gry (np. Chuck Egg), które potrzebują tylko 0,5MB. Parę gier pokazało komunikat iż są na komputer z 1MB. Czy TOS ładuje się do RAM i blokuje 0,5MB bo taki jest czasami komunikat. Może mam 2 kości po 256Kb. Czytałem jednak, że 520STe powinien mieć 1MB. Osoba od której kupiłem twierdziła, że jest to komp z 1MB. Tu dziwna sprawa ponieważ pierwsze włączenie i komp wisiał (obsadzony 1 i 3 bank pamięci) po obsadzeniu banku 0 i 2 komp ruszył.
    • 13:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime1 May 2023
     
    Hmmm... czy ja dobrze rozumiem: wpinasz amigową mysz do portu joysticka w Jerry+ podłączonym do STe? :)
    Nie masz jakiejkolwiek starej PC'owej myszy USB żeby sprawdzić? A nóż może obsługuje PS2.
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 May 2023
     
    @rafid: Jeśli masz 2 kości pamięci to masz albo 0.5MB, albo 2MB. Nie było układów z 0.5MB/SIMM.

    Mam wrażenie, że powinieneś zacząć od dokładnego opisania co ty tam masz bo co wpis to wychodzi coraz więcej kwiatków.
    • 15: CommentAuthorrafid
    • CommentTime1 May 2023
     
    Nigdy nie wpinał bym takiej myszy z Amigi bo wiem, że jest nie kompatybilna z Atari ST. Źle zrozumiałem jakiś wpis w internecie bo to chodziło o przerobienie myszki atarowskiej na amigową. Mam taką myszkę po USB prawdopodobnie z obsługą PS2, która b.dobrze chodzi z moją A600 po JERRY i JERRY+ a nie chce współpracować z 520STe.
    Peri Noid: Dzięki za info o simma-ch. Mogłem sprawdzić na Wiki ale zasugerowałem się tym co napisał poprzedni właściciel. Muszę mieć dwie kości 256KB. Zamówię w necie 4x1MB. Klawiatura obecnie rozkręcona i gruntownie czyszczona. Może uda się kupić oryginalną mysz do Atari ST. Dzięki za cierpliwość.
    • 16:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime1 May 2023
     
    możesz też dodać malutki przełącznik do myszki amigowej i mieć st<->amiga mouse.
    ew. możesz zamówić wtyczkę i gniazdko db9 zapinane na taśmie, wziąć kawałek starej taśmy do FDD czy HDD i zrobić przelotkę transferującą myszkę Amiga na ST. Kiedyś zrobiłem coś takiego w jakieś 10 minut bez żadnych narzędzi.
    • 17:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime1 May 2023 zmieniony
     
    Czyli ja źle zrozumiałem, ale skoro ta myszka działa bez problemu z Amigą, to z Atari też powinna. Być może coś nie tak zrobiłeś przy próbie rekonfiguracji adaptera.

    P.S. Znalazłem taki filmik (tu jest akurat TOM, ale konfiguruje się tak samo):
    • 18: CommentAuthorrafid
    • CommentTime2 May 2023
     
    W czasie skręcania klawiatury brakuje mi jednej gumki pod pola stykowe klawiszy. Klawisz "Return" ma dwa pola stykowe. Jeżeli gumki są wymagane pod oba pola to znaczy, że zgubiłem jedną gumkę. Może uda się taką gumkę pozyskać z jakiejś starej klawiatury ?
    • 19:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime2 May 2023
     
    Wymagana jest tylko jedna gumką. I tyle jest w oryginalnej klawiaturze także nie musisz się tym przejmować.
    • 20: CommentAuthorrafid
    • CommentTime10 May 2023
     
    Do "PIRX". Jeśli można jakąś podpowiedź co do przełącznika w myszce lub w kwestii przerobienia tasiemki.
    • 21:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime10 May 2023 zmieniony
     
    te wtyczki to coś takiego: ->link<-

    przycinasz na równo taśmę od FDD (pierwej 9 żył oddzielając) i zagniatasz we wtyczce. potrzebujesz oczywiście jednej takiej żeńskiej i jednej męskiej. żeńską będziesz wtykać w atarkę, tu możesz taśmę zostawić, jak jest.

    patrzysz na tą rozpiskę:

    Atari Mouse                        Amiga Mouse
    Pin Function Pin Function
    1 XB......................... 4 HQ
    2 XA......................... 2 H
    3 YA......................... 3 VQ
    4 YB......................... 1 V
    5 not used / NC.............. 5 Middle button
    6 Left button................ 6 Left button
    7 +5V supply / Vcc........... 7 +5V supply / Vcc
    8 Ground / GND / 0V.......... 8 Ground / GND / 0V
    9 Right button............... 9 Right button

    On the Atari STFM computer pin 5 is not connected internally.


    i z drugiego końca zamieniasz żyłki jak na rozpisce (1-4, 4-1, piąty ucinasz).

    Są zamienione 2 żyły, jedna usunięta. W sumie to można żyłę 5 podłączyć, mi nic nie psuła. Zresztą chyba miałem myszę amigową z 2 przyciskami (?).

    alternatywnie możesz te żyłki (1 i 4) przeciąć w środku myszki i dodać odp. przełącznik - są takie. Dla mnie to była zbyt precyzyjna robota, chyba, że przełożyć te 2 kable na stałe i mieć myszę do atarki.
    • 22: CommentAuthorrafid
    • CommentTime10 May 2023
     
    Dzięki za fachową odpowiedz.
    • 23: CommentAuthorrafid
    • CommentTime12 May 2023
     
    Niestety przerobienie myszki amigowej w/g sugestii "Pirx-a" oraz posiłkowanie się znalezionym postem:
    ->link<-
    nic nie dały. Myszka chodzi góra - dół oraz w lewo ale przy ruchu myszki w prawo. Nie działają oba przyciski. Objawy są takie same jak przy podłączeniu myszki USB z PS2 przez JEERY i JERRY+ (w tym wypadku czasami działa lewy przycisk myszki).

    1. Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia pinów gniazda DB9 gdzie podłącza się myszkę. Może jakieś przerwy w ścieżkach lub zimne luty ?

    2. Czy jest możliwość pracy w TOS bez myszki. Chodzi o otwarcie folderu, uruchomienie programu lub gry ?
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 May 2023
     
    Ad.1. Oczywiście, że jest możliwość. Zimne luty na płytce to nic nietypowego. Obejrzyj PCB klawiatury, najlepiej przelutuj gniazdo, prześledź ścieżki. Dasz radę.
    Ad.2. Można. Wciskasz klawisz Alternate w trzymając go jeździsz klawiszami kursora. Przyciski myszy to Insert i Home. Można tak I w TOS-ie, i w grach (sprawdzałem na Monkey Island, wygodne to nie jest ale daje się grać).
    • 25:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime12 May 2023
     
    Możesz spróbować jeszcze z Jeery'm i myszką PC. Teraz mi się przypomniało, że był jakiś błąd w instrukcji odnośnie konfiguracji Amiga/Atari ST, mianowicie opisy były zamienione Lewy/Prawy. Spróbuj podłączyć Jerry'ego, myszkę i skonfiguruj ją jak dla Amigi. Nie jestem pewien czy chodziło o Tom'a Czy Jerry'ego, ale spróbować zawsze warto.
    • 26: CommentAuthortakron27
    • CommentTime12 May 2023
     
    aa czyli jednak jest coś na rzeczy. ja z rok-dwa temu znabyłem Tom X. i tam w opisie chyba też jest ten babol, że konfigurując muszkę jako st tak na prawdę wchodzi amiga. i na odwrót. bo już złorzeczyłem na uszkodzony interfejs.