atarionline.pl Atari 800 XE. Obraz czarno bały na component i RF. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorWujuj23
    • CommentTime3 May 2023 zmieniony
     
    Witam Dostałem Atari w spadku, był w częściach po złożeniu ucieszyłem się , że działa. Lecz okazało się że obraz jest czarno biały - na wyjściu monitora jak i po wyjściu antenowym, dźwięk jest tu i tu.
    Trochę czytałem , potencjometr jest dobry, zanim będę coś lutował proszę Was o pomoc i ew. sugestie.
    Wstawiłem zdjęcie komputerka.
    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 May 2023
     
    Sprawdzałeś obraz po Composite czy po S-Video? Jeśli na Composite i RF jest b/w a na S-Video jest kolor to znaczy, że walniętybjwst modulator. Zdarza się.
    • 3: CommentAuthorWujuj23
    • CommentTime4 May 2023
     
    Sprawdzę dam znać. Dziękuję
    • 4: CommentAuthorBarman
    • CommentTime4 May 2023
     
    Sprawdź dokładnie potencjometr R38. Na fotce widać że jest w jakimś dziwnym położeniu.
    • 5: CommentAuthorWujuj23
    • CommentTime4 May 2023 zmieniony
     
    Witam nie mam s-video , posiadam tylko euro powiedzcie mi jak mam połączyć bo przeglądałem kilka połączeń s-video do chincz, w sumie jest kilka opcji jak widziałem.
    Dziękuję.
    • 6: CommentAuthorWujuj23
    • CommentTime4 May 2023
     
    Witam. Podłączyłem to tak i dalej jest czarno biały obraz .Potecjometrem kręcę żadnych zmian. Pozdrawiam
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 May 2023 zmieniony
     
    "Sprawdź dokładnie" znaczy sprawdź omomierzem i przelutuj nóżki. A na dzień dobry ustaw w połowie, włącz kompa i dociśnij palcem.

    A przede wszystkim trzeba sprawdzić na sprzęcie, co wiadomo, że działa, czyli TV z wejściem Cincz/Composite. Może to być stara kamera video albo coś.
    • 8:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 May 2023
     
    Kabel według takiego schematu nie zadziała jeśli telewizor nie obsługuje S-Video na złączu SCART. Obecnie to zupełnie normalne, moje LCD tego nie mają. Żaden. Tylko stary Trinitron 15" chyba ma ale pewien nie jestem bo nie mam takiego kabla. Obstawiam, że twój nie ma i pracuje po prostu w Composite - wtedy luminancja daje właśnie czarno-biały obraz.
    • 9: CommentAuthorWujuj23
    • CommentTime4 May 2023 zmieniony
     
    Witam. To w takim układzie jak mogę to sprawdzić? , zakładając że po s- video działa obraz jest kolorowy to za co się wziąść i w jakiej kolejności. Dzięki za pomoc.
    A co byłoby gdyby na S-video też byłby czarno biały obraz?
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 May 2023
     
    Jeśli będzie kolor na S-Video (musisz znaleźć kogoś z TV, który na pewno ma poprawnie działające S-Video oraz kablem do tego, ten do SCART odpuść) to trzeba naprawić modulator - schemat w rękę i trzeba posprawdzać. Kolega miał taką akcję jak u ciebie, do środka ktoś włożył jakoś kawałek metalu, który zwarł jeden z tranzystorów.

    Natomiast jeśli obraz nadal będzie B/W (czyli nie będzie chrominancji) to do sprawdzenia jest potencjometr (na pewno jest sprawny?), kilka tranzystorów i w zasadzie tylko tyle może się popsuć. Ponownie, schemat w rękę i sprawdzać. Zdecydowanie przydaje się do tego oscyloskop, sonda logiczna się nie przyda.
    • 11: CommentAuthorWujuj23
    • CommentTime4 May 2023
     
    Witam, tak potencjometr mierzyłem miernikiem wygląda na sprawny zmienia się wartość też przy kręceniu, jeśli chodzi o modulator to proszę o pomoc wskazać mi za co się zabrać. Czytałem też coś o kwarcach ale dotykałem je przy włączonym komputerze i nic się nie działo, wymieniać je? Może ktoś mi napisze, które elementy należą do modulatora, czy układ 74hc74 też należy do niego?
    Dziękuję z góry za wszystkie wskazówki i pomoc.
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 May 2023
     
    Jest jeszcze możliwość, że masz komputer w systemie TV nieobsługiwanym przez twój TV. NTSC albo SECAM.
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 May 2023
     
    @jhusak: Kości na fotce są standardowe PAL-owskie.
    • 14: CommentAuthorZenon
    • CommentTime4 May 2023
     
    Kręcenie potencjometrem to za mało. Przetwornica ujemnego napięcia musi działać. Na potencjometrze, na końcówce bliższej środka płyty musi występować ujemne napięcie względem masy. Jak nie występuje to przetwornica nie działa. Powód: uszkodzony któryś jej element, albo generator nie pracuje. Środkowa końcówka potencjometru połączona jest z pinem17 GTIA, to układ scalony 40to pinowy na środku płyty. Kręcąc potencjometrem tu musi się zmieniać ujemne napięcie. Jak się nie zmienia a przetwornica działa to jest potencjometr uszkodzony lub ścieżka zerwana.
    Przetwornica to tranzystor Q1, znajduje się powyżej potencjometru nieco w prawo. Nad tranzystorem jest wlutowanych 9 elementów należących do niej i obok z prawej strony tranzystora jeszcze dwa.
    Generator to w istocie pin3 procesora, pierwszy z góry 40to pinowy US, bo on generuje sygnał dla przetwornicy, zatem na pinie3 procesora musi występować przebieg prostokątny oznaczany na schematach róźnie, ale to bez znaczenia, ważne że musi generować. Jak nie generuje to coś z procesorem, albo procesor nie dostaje sygnału taktującego bo.... i tak dalej....
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 May 2023
     
    Procesor działa - przecież komp wstaje.
    • 16: CommentAuthorZenon
    • CommentTime5 May 2023
     
    Ano tak, czegoś nie doczytałem :(
    • 17: CommentAuthorWujuj23
    • CommentTime5 May 2023 zmieniony
     
    Witam, zdobyłem chwilowo kwarc 4,43 i tranzystory 2N3904. Wymieniłem kwarc zaczęły pojawiać się jakieś kolorowe artefakty przy kręceniu potencjometrem napięcie przy obrotach jest ok 01V- 8,7 V, co sądzicie o tym ? "tranzystory" Co wymienić następne, układ HC74 może będzie w przyszłym tygodniu.Szukam też potencjometru.
    • 18: CommentAuthorWujuj23
    • CommentTime17 May 2023 zmieniony
     
    Witam, Wymieniłem tranzystory, kwarc i nic został mi tylko układ scalony mam w związku z tym pytanie - czy układ KS74HCTL74AN mogę zastąpić układem SN74HC74N . Dziękuję za informacje.
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 May 2023
     
    @ Wujuj23 by mieć z Atari kolor należy komputer podłączyć pod kolorowy odbiornik, sprawę mogą ułatwić kolorowe foliowe nakładki na ekran - świetnie się sprawdzają w przypadku gier HI-RES. :D

    My Atariane z początku mieliśmy B&W tv, niektórzy zielone monitory, ja u siebie miałem albo obraz, albo dźwięk, a ty tu skarżysz że kolorów nie masz - SZOK !
    ;););)
    • 20: CommentAuthorBarman
    • CommentTime18 May 2023
     
    @Wuju23




    74HCTL74 i 74HC74 funkcja logiczna jest taka sama tych
    układów ale nie zawsze można je zamienić
    74HC74 ==> przerzutnik "D" - poziomy napięć zgodne z układami CMOS
    74HCT74 ==> przerzutnik "D" - poziomy napięć zgodne z układami TTL

    powinien być 74HCT74


    Jak sam napisałeś napięcie można regulować 0d 0,1V do 8,7V

    Czyli podwajacz napięcia działa. Ja bym szukał zimnych lutów - to tylko kilka elementów - R35, R36, R37, R38, CR3, CR2, C44, C45, C46, C47, C48.
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 May 2023
     
    Ja bym sprawdził inne Atari na tym samym kablu i TV.
    • 22: CommentAuthortakron27
    • CommentTime19 May 2023
     
    ;-) a inne atari będzie miało np. inne poziomy sygnałow video i co?.. może zadziałać.
    ja bym sprawdził to 'czarno-białe' atari na innym tv i innym kablu.
    • 23:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime19 May 2023
     
    Wychodzi na to, że dla pewności trzeba sprawdzić iloczyn kartezjański wszystkich atarek, kabli i monitorów.
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 May 2023
     
    Wszystkich to nie. Ale jakiś niepusty zbiór mógłby pomóc.
    • 25: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime19 May 2023 zmieniony
     
    Jak się kupuje okablowanie wyrobione w ChRL przez przedszkolaków z Pekinu, w Polsce sprzedawane przez januszy giełdowych to potem nie ma co narzekać że czarno-białe wideo jest, tylko cieszyć się, że jest i że nie wybuchło. Już ktoś marudził, że mu ST świeci na żółto, okazało się to, co musiało się okazać. Nowe sznury kupić, tamte wywalić i będzie śmigać. No.
    • 26: CommentAuthorWujuj23
    • CommentTime20 May 2023 zmieniony
     
    Witam
    Trochę tutaj jest komediantów, trochę filozofów, ale na szczęście większość osób które chcą pomóż. Jak się okazało nie obeszło się bez wymiany układu 74HCT74 bo taki kupiłem i kolory wróciły. "folię mogę schować do szuflady :).
    Pozdrawiam Wszystkich - temat zamykam.

    Szczególne podziękowania dla użytkownika BARMAN.