atarionline.pl HDR na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 May 2023 zmieniony
     
    Na Lost 2022 został wystawiony ot taki obrazek..
    Niby nic nadzwyczajnego.. Jadnak w rozmowie z Tebe i Pajero wyszło, że do niektórych technicznych obrazków trzeba dać nieco komentarza..
    Sam w sobie obrazek jest jaki jest..
    Zawarłem w nim dwie techniki:
    1. Próba realizacji trybu HDR.
    Żeby dostrzec zamierzoną głębię należy podbić jasność na monitorze do przynajmniej 300-400 cd/m2 (najlepsza matryca MVA) i to najlepiej wieczorem..
    Wtedy pojawi się zamierzony efekt głębii (kolory samochodów będą odpowiednie, a słońce powinno oślepiać).

    2. Nie wszyscy zauważyli, że samo słońce jest w trybie GR.9, a reszta wraz z całą prawą stroną w trybie GR.15... czyli mix trybów w linii..
    To też zabieg w kierunku HDR, gdyż w trybie GR.9 maksymalne jasności poszczególnych barw są o jeden stopień jaśniejsze niż max jasność w GR.15.
    • 2:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime7 May 2023
     
    Piękny! Spod G2F? Będzie źródło na Pouecie lub DemoZoo?
    • 3: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 May 2023
     
    Źródełko i exe dodałem..
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime7 May 2023
     
    @Rocky: Jesteś człowieku mistrzem!

    Co to jest ten HDR?
    • 5: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 May 2023
     
    High Dynamic Range, w skrócie technika podbijania zakresu tonalnego koloru.
    Polega na rozszerzeniu spektrum barw, tak aby wykorzystać wysoki poziom jasności monitorów przy zachowaniu odpowiedniego kontrastu..
    A tak naprawdę jest odwrotnie.. to monitory zaczęły gonić za technologią w bardziej lub mniej udany sposób.. Dopiero OLEDy się do tych możliwości zbliżają, ale jasność ponad 300cd/m2 uzyskują tylko na skrawkach ekranu.
    Ostatnio szeroko stosowana w filmach..
    • 6: CommentAuthorZenon
    • CommentTime7 May 2023
     
    Piękne, każde inne słowo obniża ocenę
    • 7: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 May 2023
     
    Pewną starszą przymiarką do HDRa był obrazek ghost, który również wygląda lepiej po podbiciu jasności i kontrastu..

    Tu też została zawarta technika wtopienia trybu GR.9 w tryb GR.15..
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 May 2023 zmieniony
     
    "Pewną starszą przymiarką do HDRa był obrazek ghost, który również wygląda lepiej po podbiciu jasności i kontrastu.."

    ... z uwagi na źle skalibrowany monitor.

    HDRa nie da się uzyskać na monitorze/telewizorze nie obsługującym HDR, nawet do tego efektu taki odbiornik nie może się zbliżyć, tak samo jak Atari. High Dynamic Range to poszerzona przestrzeń tonalna, więcej barw i odcieni, nie myl tego z kontrastem, liczy się odpowiednio mocna jasność by to wszystko upchnąć i więcej barw, przy jasności 350-450 cd/m2 efekt HDR jest ledwie odczuwalny, prawdziwa zabawa zaczyna się od wartości 500+ do 1000. wtedy ów efekt daje radę.
    Przy efekcie HDR w najjaśniejszym punkcie uzyskujesz dodatkową przestrzeń, dodatkowe odcienie, szczegóły, dam taki przykład: np na filmie widzisz słoneczko, bez HDR słoneczko to jasna plama, dasz kontrast czy jasność mocną to będzie oślepiało, ale jeszcze bardziej przepali szczegóły w jasnościach, do tego uciekną czernie, tyle że nie w tym rzecz, z efektem HDR zobaczysz dokładny obrys oślepiającego słoneczka (czujesz jakby świeciło/przeszkadzało) i delikatną chmurkę prze dsłoneczkiem, która częściowo owe słoneczko przysłania, której nie widać bez HDR gdyż jest przepalona, do tego czerń będzie czarna z widocznymi szczegółami w nieco jaśniejszych odcieniach bez przepalenia czy zaciemnienia.

    Wiem na ten temat sporo, bardzo dużo od kiedy zadomowił się na dobre ów efekt i zaczęto używać go w grach, nabyłem odpowiedni TV o jasności 550 cd/m2.
    QLEDY od dawna dają radę, Oledy od niedawna, w tym albo pod koniec ubiegłego roku wyszedł OLED Z JASNOŚCIA 900cd/m2 Panasonic albo Philips i kosztuje w okolicach 6 tyś zł- tak OLED Z HDR, Oledy w końcu świecą jak trzeba :D ,choć puki co mam Qleda zakupionego parę lat temu który nadal daje radę.
    Sam efekt HDR przy zwykłej PLAYSTATION 4 daje lepszy efekt niż gra w ździebko lepszej grafice oferowanej przez PLAYSTATION 4 PRO - wiem gdyż robiłem testy przy Death Stranding - HDR to naprawdę efekt nowej generacji.

    Nie jestem w stanie tego pokazać na zdjęciach gdyż się nie da, tak samo jak nie da się pokazać efektu 3D. UFF

    Co do grafiki z autkami na moście to jest świetna, wręcz KAPITALNA, nie przekombinowana z kolorami na siłę jak niektóre prace w G2F gdzie kolorów narąbane ile się da i jakie się da, ode mnie marudy dostajesz 9+/10 (tylko dlatego byś nie spoczął na laurach) mam dość dobrego lapka (MSI DRAGON) widzę wszystkie szczegóły bez rozjaśniania, nic nie ucieka, choć założę się że na zwykłym CRT owa grafika wygląda lepiej i chyba zaraz ją sobie odpalę.
    • 9: CommentAuthorRocky
    • CommentTime7 May 2023 zmieniony
     
    Co do prawdziwego HDR masz rację, te 300-400 cd/m2 to namiastka, ale i tak wygląda o niebo lepiej niż bez tej opcji..
    Efekt HDR można zasymulować nawet na Atari.
    Wystarczy odpowiednio zaplanować krzywą jasności (coś w deseń zmniejszenia gammy) oraz podbić jasność i kontrast w monitorze.
    Bez włączenia HDR w Windows MPC dość dobrze mapuje krzywą HDR powodując, że filmy są zbyt ciemne na nierozjaśnionym monitorze..
    Sama rozdzielczość barw nie wyznacza ich granic, a jedynie kwantyzację. Wystarczy zastosować odpowiednią interpretację zakresu, który jest.
    Nawet przy 8 bitowej rozdzielczości jasności można przyjąć, że wartość 255 to oślepiająca 800cd/m2, a 0 to głęboka czerń.
    Wtedy np. zakres SDR wpakowujemy w 0..64, a reszta to naddatek HDR.
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     
    ... tyle że w tak nagranym materiale nie zobaczysz dodatkowych szczegółów. To trochę tak jak ze zdjęciami RAV i JPG.
    Oczywiście dzięki sztuczce z mieszaniem trybów, mamy szczegółowe nieprzepalone słońce z większą ilością detali z uwagi na tryb, inne detale nie odjechały, nie miały prawa, a szczegóły w cieniach w postaci odbić trochę jak iskierki z ogniska w HDR, ale to nie kwestia HDR a twojej wyobraźni i umiejętności, pozdro, oby więcej takich grafik.
    • 11:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime9 May 2023 zmieniony
     
    nie ten wątek, przepraszam
    • 12: CommentAuthorRocky
    • CommentTime9 May 2023 zmieniony
     
    CORIelectroni

    Przy mapowaniu materiału HDR (10bit HDR) tracimy jedynie na kwantyzacji poziomów jasności..
    Tradycyjny 8bit SDR to zakres tonacji 0-255, a 10 bit HDR to zakres 0.1023, czyli można założyć, że 0-255 to "standardowa jasność sceny", a 255-1023 to naddatek dla HDR zarezerwowany dla wyższych poziomów jasności zgodnie z technologią HDR..
    W praktyce mapowanie nie jest liniowe i zakres SDR jest ograniczony do ok. 0-154, a reszta 155-255 to naddatek HDR. Dlatego tak zmapowane filmy HDR są mocno przyciemnione i żeby je komfortowo oglądać należy podbić jasność na ile się da, obniżając przy tym gammę (u mnie 2.2>1.8). To powoduje, że rozbłyski są rozbłyskami (na ile pozwala jasność matrycy), a ciemne sceny nie są zbytnio rozjaśnione.
    Tu warunkiem jest odpowiednia matryca, zaraz za OLED stawiam MVA z kontrastem 1:4000.. na matrycach IPS z kontrastem max 1:1200 efekt będzie gorszy za sprawą świecenia czerni.
    Żeby zniwelować świecenie czerni producenci bawią się w mniej lub bardziej sensowne sztuczki ze strefowym rozjaśnianiem. Od całoekranowego (żałośnie to wygląda, jak nie nadąża za filmem > 42cali Acer Predator), poprzez poziome paski, do najbardziej zaawansowanego strefowego wykorzystującego tylne podświetlenie matryc. Ale to jedynie półśrodki mające na celu zniwelować ograniczenia technologiczne matryc i nie mają nic wspólnego istotą technologii HDR.

    Mój monitor ma parametry zbliżone do monitorów certyfikowanych jako HDR400 (w zasadzie to namiastka HDR) z jasnością na poziomie 350 cd/m2 (matryca MVA) i porównywałem tak symulowany HDR z obrazem na monitorze z HDR (o jasności większej niż 400 cd/m2).. Na monitorze z HDR jedynie rozbłyski były nieco jaśniejsze..
    Aby poprawić odbiór HDRa na monitorach o jasności 400 cd/m2, należy takie materiały oglądać wieczorem lub w zaciemnionym pomieszczeniu... to powinno wystarczyć.
    Raz uruchomiłem materiał HDR na monitorze z jasnością 1000cd/m2 to sam blask był tak potężny, że odrzuciło mnie od biurka o jakiś metr w tył i nie dało się tego ściemnić!

    Sytuacja z OLED nie jest idealna, gdyż te matryce mają typową jasność na poziomie 150..max240 cd/m2 (wyższa mogłaby uszkodzić matrycę). To mniej niż standardowe monitory. Dla trybów HDR producenci pozwalają na chwilowe rozjaśnienie wycinków ekranu do ok. 600cd/m2, co w większości sytuacji powinno wystarczyć. Jednakże wyobrażam sobie sytuacje w postaci super jasnego nieba, które na monitorach OLED racze będzie ciemniejsze.. niż na moim MVA.
    .. tak w skrócie :)

    Tak, że włączenie obrazka sunrace na tak symulowanym HDR dużo zmienia.
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 May 2023
     
    ... do tego dochodzi również poszerzona paleta barw który monitor obsługujący HDR potrafi wyświetlić.
    • 14: CommentAuthorRocky
    • CommentTime10 May 2023 zmieniony
     
    ..tak większa przestrzeń barwna przydatna zawsze, a HDR, zwłaszcza HDR o jasności 600+ oraz 10 bitach ją dobrze wykorzysta..
    W przypadku Atari 8-bit mamy pewną rozpiętość tonalną dla każdej barwy, co właśnie umożliwia zrobienie takiego efektu pseudo HDR.. czego nie można powiedzieć np. o C64 :)
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 May 2023
     
    no właśnie, A8 jest the best, szkoda że często na party projektory są poustawiane tak, że zwykle przycina jeden odcień przez co praktycznie najciemniejszego odcienia nie widać, nie ma go co używać gdyż fatalnie taki zabieg wychodzi. Być może udostępnię na Losta projektor laserowy/przemysłowy, co wyeliminowało by ów problem, zobaczę jak będę stał finansowo, wcześniej mogłem wypożyczyć, teraz nie wiem, strasznie trudno się tu z kimkolwiek zgadać, jakieś roszady i inne dziwadełka się dzieją...