atarionline.pl GFA Basic - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime12 May 2023
     
    ze strony Pana JHusaka zassałem pdf z ksiązką S.Nawrockiego o programowaniu w GFA Basic'u na ST, tak więc instrukcję już mam. W związku z tym, mam pytanie, gdzie lub skąd zassać basic gfa, który bedzie działał na 1040ste z TOS'em 1.x?

    50kg temu pisałem proste programiki w basicu na moim 800XE, pomyślałem, że może spróbuję sił na duzym Atari :)

    pozdr
    • 2:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime12 May 2023
     
    Pewnie są lepsze strony, ale cos takiego mi wpadło: ->link<-


    Ponadto warto przegrzebać np. Atarimanię: ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime12 May 2023
     
    i jeszcze Atarowe forum GFA Basic:
    ->link<- atari-forum.com/viewforum.php?f=69
    • 4: CommentAuthorRYSIEK_M
    • CommentTime14 May 2023
     
    Mogę prosić o link do ww książki. Dziękuję.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 May 2023 zmieniony
     

    Demorgh:

    ze strony Pana JHusaka zassałem pdf z ksiązką S.Nawrockiego o programowaniu w GFA Basic'u na ST, tak więc instrukcję już mam.


    Ta książka to starocie z 1988 roku, odnosi się do wersji 2.0 interpretera, która z kolei powstała w 1986 roku. Generalnie książka dobra, ale nie polecam do nauki dla początkującego, bo jedynie stracisz czas na poznawanie "przedpotopowej" wersji tego języka. Ostatnia popularna wersja GFA Basica dla ST/STE/TT to wersja 3.6, a przecież już od wersji 3.0 była masa zmian zarówno w edytorze jak i interpreterze, dodano mnóstwo ułatwień i instrukcji. W sieci znajdziesz podręczniki do wersji 3.0, 3.5 i 3.6, które są bardziej adekwatne (niestety, tylko w języku angielskim i niemieckim).

    Mam też prawie gotową książkę o GFA Basic 3.6 w języku polskim, nieżyjącego Grzegorza Sarneckiego, ale trzeba ją dopiero wydać.

    Demorgh:

    W związku z tym, mam pytanie, gdzie lub skąd zassać basic gfa, który bedzie działał na 1040ste z TOS'em 1.x?


    GFA Basic w wersji 3.6 ma dopisek "TT" i działa z wszystkimi TOS-ami 1.x, 2.x, a nawet, jak nazwa wskazuje 3.x na Atari TT. I te wersję gorąco polecam.

    Demorgh:

    50kg temu pisałem proste programiki w basicu na moim 800XE, pomyślałem, że może spróbuję sił na duzym Atari :)


    W GFA Basic jest to jeszcze prostsze i wygodniejsze niż na małym Atari w Atari Basic, ponieważ:
    a) nie trzeba trzymać się numeracji linii (instrukcje i tak są wykonywane od góry do dołu), za to jest przejrzysta struktura programu, bo wszystko można trzymać w wyraźnie oddzielnych procedurach,
    b) jest edytor, który ułatwia porządek pisania programu (np. zwijanie procedur, bieżąca kontrola błędów składni)
    c) szybki i wygodny kompilator.

    Nie powinieneś mieć też większych problemów z ogarnięciem samej implementacji Basica, bo GFA Basic stworzył ten sam autor, co Turbo Basic XL na małym Atari - Frank Ostrowski. Filozofia jest mniej więcej ta sama, a GFA Basic to taki nowoczesny Turbo Basic na sterydach.

    Polecam link podany przez Cypriana.
    • 6: CommentAuthorDope
    • CommentTime14 May 2023
     
    @RYSIEK_M: ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime14 May 2023
     
    @ RYSIEK_M
    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime14 May 2023
     
    dziekuje za odzew :)
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 May 2023
     
    Proszę uprzejmie. Jeszcze mogę podpowiedzieć, że z fajnych książek o GFA polecam:
    - autora implementacji Franka Ostrowskiego "GFA Basic Book"
    - Gottfrieda Engelsa "Concepts In Programming An Intermediate Programmers Tutorial for GFA Basic 2.0 & 3.0"
    - Uwe Litzkendorfa i Michaela Hosela "GFA Basic Quick Program Reference Guide For The Atari ST".

    No i dorzucam tu plik PDF zrobiony z TXT, traktujący o GFA. Jeszcze gdzieś miałem na dyskietkach ST inne pliki TXT o GFA, ale nie pytaj, nie wiem gdzie są :). Zapewne jednak w sieci się znajdą, trzeba szukać.