atarionline.pl Interfejs myszki TOM - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime27 Jun 2023 zmieniony
     
    Siema ATAROWCY :)

    mysle, ze niektorzy z Was maja przy swoich retro komputerach adaptery Tom lub Jerry. Chcialbym zapytac, czy adaptery te sprawdzaja sie i czy warto kupic?

    dzieki i pozdrawiam
    • 2: CommentAuthortebe
    • CommentTime27 Jun 2023
     
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jun 2023 zmieniony
     
    Przedwczoraj, na KWAS #30, dostałem w prezencie prototyp takiego urządzenia, ale nieco zminiaturyzowanego, od autora tej miniaturyzacji (dzięki Eldream!). Jest to TOM rev.4, zmniejszony w stosunku do poprzednich wersji, a więc będzie bezpośrednio wchodzić do Atari ST/STE/Falcon i Atari XE. Wymaga jeszcze projektu obudowy w druku 3D, który ma powstać wkrótce. I będzie dostępny w naszym sklepiku stowarzyszenia PTODT: ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime27 Jun 2023
     
    w obkurczke wrzucic i bedzie mniut
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jun 2023
     
    Chodzi o to, żeby było ładniej niż popularny obkurcz.
    • 6:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime27 Jun 2023
     
    nie jest ciut za długie dla 1040 ST?

    jeden (nie chodzi o ten nas polski, kolegi z forum) taki przedłużacz musiałem niestety wydłubać z obudowy, co i tak nie pomogło.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jun 2023
     
    Cyprian, czy chodzi Ci o to, że się może zablokować w tym "kwadracie przestrzeni myszowo-joystickowej"? Nie wiem, sprawdzę.

    "Taki przedłużacz" to masz na myśli Tom rev.2, Tom-X (ten co na zdjęciu) czy inny? No bo ten prototyp jeszcze nie jest w sprzedaży i raczej go nie mogłeś mieć.
    • 8:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Jun 2023
     
    Wątpliwą "zaletą" ST - ale tutaj jednak zaletą - jest to, że gniazd joysticka nie widać. Więc toto w termokurczu i tak nie będzie widoczne. Ergo - po cholerę obudowę drukować?
    • 9:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime27 Jun 2023 zmieniony
     
    @Kaz tak, z podłączoną myszką albo donglem było przekrzywione.
    W sumie najlepiej sprawdzić jak ten Twój z myszką siedzi w gnieździe. Być może będzie ok

    Spróbuję znaleźć ten zły (to chyba był TOM) i zrobić zdjęcie.


    @Peri Noid wbrew pozorom takie ukryte gniazdo jest zaletą. Dzięki takiemu gniazdu wtyczka myszki nie zajmuje dodatkowego miejsca na biurku, dodatkowo unikamy jego przypadkowego uszkodzenia. Do pracy myszkę podłącza się wyłącznie raz, nie ma potrzeby wachlowania wtyczkami. Gry i dzojstik pomijam bo to nie mój kierunek, chociaż pewnie wygląda tu podobnie.

    Swoją drogą wiele razy widziałem myszkę i podkładkę leżącą na komputerze bo było za mało miejsca na biurku.
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Jun 2023
     
    Każdy kto próbował podpiąć coś do tych gniazd "w ciemno" wie o czym mówię ;-) No i w przypadku chęci podpięcia drugiego joya też.
    • 11:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime27 Jun 2023
     
    Mi się kiedyś właśnie wersja rozbudowana popsuła i autor urządzenia jakoś zamilkł na wieki :(
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    To nie jest ten sam autor.
    • 13: CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    a jesli chodzi o moje skromne i grzeczne pytanie, to ...? :)
    • 14: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    Sprawdza się ;). Działają nawet bezprzewodowe pady ;) esperanza ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    Ja mam i Toma, i Jerry'ego. Ten drugi mam podpięty na stałe do Amigi (myszka) bo tylko do tego się nadaje. Tom sprawdza się dobrze aczkolwiek z racji rozmiarów do ST pasuje jak pięść do nosa.
    • 16: CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    dziekuje :)
    • 17:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    @Kaz wiem, że to nie ten sam autor, ale OP pytał o opinie o TOMie no to się podzieliłem swoją.
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    Używam Toma r2 z Atari 8-bit i Amigą. Przeważnie z Competition Pro USB lub padem Logitech F710. Bez zarzutu, podobnie ze współpracującymi myszami.
    • 19: CommentAuthortakron27
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    też mam tom-X, sporadycznie używam z małym atari. działa dobrze, acz ztcp błąd w manualu, konfigurowanie w tryb myszki amiga daje atariST i wice-wersja (aż na początku myślałem że ustrojstwo jest uwalone). bo nie sądzę że wszyscy autorzy gier na a8 z obsługą myszki pomylili tryby.
    z takich interfejsów to mouSTer bardziej mi się przypodobał.
    • 20:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    z tego co pamiętam większość programów na malucha startuje w trybie myszki amigowej, może nie mam racji oczywiście
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    Od autora wersji mini (rev.4) jest info, że w stosunku do widocznego na zdjęciach prototypu będzie jeszcze skrócenie urządzenia:

    (...) odchudziłem TOM-a o kolejne jakieś 5mm (mniejsze elementy większe zagęszczenie), (...) patent na dodatkowe zmniejszenie (...) na gniazdo DB9 (dodatkowe ~3mm) - czyli w porywach będzie coś między 7-8mm krótszy (...) PCB już zaprojektowane (...)
    • 22:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    no i git
    • 23: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    Lekko zbaczam z tematu... i może mówię coś oczywistego, ale fajnie by było, gdyby ruchy taką myszą przekładały się nie na ruchy joysticka ale na klawisze kursora. Programowo pewno nie ma problemu, jest coś takiego?
    • 24: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime29 Jun 2023 zmieniony
     
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Nov 2023 zmieniony
     
    No i jest. Jeszcze mniejszy! MicroTOM czyli TOM rev. 4. Teraz ma drukowaną obudowę i następujące wymiary: 32,2 mm długości, 21 mm szerokości, 15,5 mm wysokości w najwyższej części, tam gdzie gniazdo USB czyli to najmniejszy taki interfejs. I teraz swobodnie mieści się pod spodem Atari STE oraz wchodzi w krawędzi Atari XE. Obudowa szara, jak Bóg przykazał :), ale do XL można też nabyć kremową. Eldream z kkrysem się postarali :). Cena: 100 zł:

    ->link<-
    • 26:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Nov 2023
     
    Nie chcę uprawiać malkontenctwa, ale po co ta dziura z drugiej strony USB?
    • 27:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Nov 2023
     
    Obstawiam, że żeby się dało wpiąć w komp typu Atari XE.
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Nov 2023
     
    Z tego co mi powiedziano, chodzi o to, aby to miejsce nie stykało się z obudową komputera, ale nie XE tylko którejś Amigi.
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Nov 2023
     
    No to o 600-kę chodzi.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Nov 2023 zmieniony
     
    No i w jeden dzień wszystkie myszki poszły. Dziękujemy za miłe przyjęcie! To robimy drugą partię kilku sztuk, parę dni to potrwa, bo drukowanie...
    • 31: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime29 Nov 2023 zmieniony
     
    Elegancko i kusząco się prezentuje. Super gadżecik. Kolejny nieplanowany wydatek na święta... A nie, prezent, racja. :-D
    • 32:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    Poproszę o dodrukowanie, co by na Mikołajki zdążyć kupić. Z góry dziękuję!
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    Tak zrobimy, Marcin już działa. Samych interfejsów nie brakuje, i to zarówno szarych, jak i kremowych.
    • 34:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    A, to dobrze, bo myślałem właśnie o interfejsie, a nie myszce, super!
    • 35: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Mam różne takie "pierdolniki" jak to ma się do tego:
    -mouSTer

    To działa świetnie na Falconach.
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Mouster to dobre, podobne urządzenie. Ale aktualnie Drygol poinformował, że na razie już nie ma i nie sprzedaje: ->link<-
    • 37:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime5 Dec 2023
     
    A może na SV w mieście Gdańsk będzie jakiś taki do nabycia?

    Bo mnie się na paczki czekać nie chce :)
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Dec 2023
     
    Teoretycznie możliwe, ale wątpliwe. Paczka z microTOM-ami zostanie ponoć wysłana w czwartek (jutro). Jeżeli dotrze do piątku/soboty do Gdańska, to tak, będą dostępne. Jeżeli nie dotrze, to nie będą.
    • 39:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime6 Dec 2023
     
    Jasne.

    Czyli jest nadzieja :)
    • 40:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Dec 2023
     
    nadzieja to matka
    • 41: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime8 Dec 2023
     
    Jakie oprogramowanie na XL/XE wspiera mysz lub klawiaturę podłączone przez to urządzenie?
    • 42:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Dec 2023
     
    Mysz - znajdzie się. Niewiele ale się znajdzie. Klawiaturę - nic. Chyba, że w trybie emulacji joysticka (na Tomv.2 bodajże tak się dawało).
    • 43: CommentAuthortakron27
    • CommentTime8 Dec 2023
     
    ja mam u siebie takie gierki:
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Dec 2023
     
    Trochę tego jednak było (lista dawno nie aktualizowana, ale są gry, użytki, a nawet produkcje demoscenowe): ->link<-
    • 45: CommentAuthorpajero
    • CommentTime25 Jan 2024 zmieniony
     
    Pytanie laika, chcę programować myszę, to odczytuję wsp. X/Y z rejestrów paddles ?
    • 46:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    nie... dekodujesz bity idące z fotodiód myszki na piechtę... masz 2 bity, które się rolują: 00, 01, 11, 10, 00 <-- no to jedzie w lewo itp.
    • 47: CommentAuthorpajero
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    to sporo obciąża procek, pewnie raz na linię potrzeba - do gier się nie nadaje :(
    • 48: CommentAuthortebe
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    w 2004 ABBUC publikował interfejs USB z obsługą myszki
    • 49: CommentAuthortebe
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    kod obsługi myszki
    • 50: CommentAuthortebe
    • CommentTime26 Jan 2024 zmieniony
     
    jest jeszcze mouSTer, Flashjazzcat podłączył to do XE/XL

    ->link<-