atarionline.pl dział. ESCFLG z eol - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormarok
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    674 $2A2 1 ESCFLG

    Used by screen editor. Flag set to $80 when ESC[$1B] character detected. Reset to 0 following output of next character. Causes character following ESC to be displayed, only exception is EOL [$9B].


    Chodzi o ten wyjątek.
    Co na to poradzić?
    (chęć wyświetlenia znaku esc w inwersie procedurą systemową)

    Nie domyślam się też przyczyny wprowadzenia tego wyjątku.
    • 2:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    Był POKE, który pozwalał na zablokowanie tej procedury - może komuś się przypomina?

    W Basicu zrobiłbym po prostu np. POKE 40000,219 ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    Zientara do ręki i analiza!
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    Nie ma możliwości wypisania na ekranie EOL-a procedurami OS-a (a szkoda). DSPFLG ($2FE=766) niezerowy powoduje blokadę wykonywania znaków kontrolnych.
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    A na screenie (S:)?
    • 6: CommentAuthormono
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    Niestety.
    • 7: CommentAuthormarok
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    DSPFLG ($2FE=766) niezerowy powoduje blokadę wykonywania znaków kontrolnych.

    Faktycznie, i może się przydać - dzięki.

    Był POKE, który pozwalał na zablokowanie tej procedury - może komuś się przypomina?

    Dziękuję za podjęcie próby pomocy. (dopomogłeś w przywołaniu decydującej odpowiedzi) :)
    Jak mi się wydaje, bardziej niż poke pasuje do wpisywania to: "? CHR$(27);CHR$(X)" , gdzie pod X daje się dowolny kod (niestety nie działa z eolem = 155, jako ten wyjątek)

    CHR$(27) to subsytut wciśnięcia klawisza "ESC" z poziomu programu.

    Zientara do ręki i analiza!

    Słuszna rada (bezwzględnie należy pamiętać o tych opracowaniach).

    W sumie to poważnie mnie zaskoczyła sprawa z tym eolem nie wyświetlanym jak inne znaki kontrolne po "ESC" (wyszło to nagle) i od razu o tym napisałem na forum.
    • 8: CommentAuthorZenon
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    Swego czasu p.Janusz Wiśniewski zadał pytanie, jak w temacie, czytelnikom Tajemnice Atari. Jak pamiętam napisał: wiem, ale nie powiem. Oczekiwał odpowiedzi czytelników, (rodzaj konkursu był?..). I chyba odpowiedź nie ukazała się.
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime29 Jun 2023 zmieniony
     
    Myliłem się:
    10 GRAPHICS 0
    20 COLOR 155
    30 X=39*RND(0)
    40 Y=23*RND(0)
    50 DRAWTO X,Y
    60 GOTO 30
    • 10: CommentAuthormarok
    • CommentTime29 Jun 2023 zmieniony
     
    Swego czasu p.Janusz Wiśniewski zadał pytanie, jak w temacie, czytelnikom Tajemnice Atari. Jak pamiętam napisał: wiem, ale nie powiem. Oczekiwał odpowiedzi czytelników, (rodzaj konkursu był?..). I chyba odpowiedź nie ukazała się.


    Pamiętam taką historię, ale w mojej pamięci ona dotyczyła sposobu wyświetlania kodów ascii szybciej niż przez zaprezentowaną krótką tablicę konwersji do kodów ekranowych - w sposobie chodziło o przetasowanie generatora znaków na zgodną z ascii by nie była konieczna żadna konwersja.

    W sumie, gdyby dociekać, sprawę można by zweryfikować, ale nie wiem…

    Myliłem się


    Wygląda na to, że przytoczony przykład odnosi się do wykorzystania "S:", o czym pisał wcześniej Jakub. Ok, więc się jednak daje - fajnie.
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    Tak, ale z niewiadomych przyczyn da się to zrobić DRAWTO-em dopiero (XIO 17) - sam PLOT (PUT/PRINT) czegoś nie działa.