atarionline.pl SIPP Ram do ATARI STE przejciowka na SIMM ? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorwrona
    • CommentTime31 Jul 2023
     
    Czesc Atarowcy,

    jako ze jestem z ery ATARI 8bit to niezbyt znam sie na ST, STE. Jednak mam troche wegla do spalenia dlatego z ciekawosci zakupilem u siebie w DE, 1040 STE z 1MB RAM.

    Chcialem rozszerzyc pamiec kupilem SIMM 30pin 4 kosci po 1MB. Rozrecilem Atari aby poczyscic i wymienic Ram a tu niesodzianka, nie ma podstawek a ramy wsadzone na piny, szukam w necie co to jest, a to SIPP nie SIMM :)

    I tutaj pytanie istnieje jakas przejsciowka z SIMM na SIPP?

    Goggolowanie mi duzo nie odpowiedzialko, oprocz tego ze ludzie lutuja do SIMM nozki i przerabiaja na SIPP, ale nie jestem pewien czy ja bym sobie poradzil z 120ma dosc precyzyjnymi lutami.
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime31 Jul 2023
     
    Po pierwsze, można zamienić mocowanie SIPP na zwykłe gniazda SIMM. I sprawa z głowy.
    A jeśli nie to bierzesz SIMM-y, do każdego pada przylutowujesz pin i masz SIPP. Dosłownie. Nic więcej nie trzeba robić.

    Wybieraj pigułkę ;-)
    • 3: CommentAuthorwrona
    • CommentTime31 Jul 2023 zmieniony
     
    czyli jesli dobrze rozumiem i tak rozlutowywanie i lutowanie albo tylko lutowanie.

    a czy ktos probowal kiedys wlozyc podstawki SIMM (te do lutowania z pinami) w te gniazda SIPP?

    zanim zaczne kupowac i wydawac kase ,to moze ktos juz sie w tym temacie natrudzil i jakies rozwiazanie bez lutowania znalazl.
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime31 Jul 2023
     
    To tylko kwestia umiejętności i sprzętu - z rozlutownicą cała operacja to naście minut pracy. Skąd jesteś?
    • 5: CommentAuthorwrona
    • CommentTime31 Jul 2023
     
    no wlasnie te lutowanie i rozlutowywanie to juz bym wolal chyba dolutowywac te piny do kosci ramu, aby atari nie uwalic , no nic jak nie ma inaczej to musze sie przelamac i sporobowac lutowac, musialbym kupic te piny jeszcze ...

    jestem z Deutschlandowa daleko od PL
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime31 Jul 2023 zmieniony
     
    Tylko dopasuj najpierw piny, żeby w podstawki pasowały. Zwykłe kwadratowe mogą się zupełnie nie nadawać. Ale to już sam we własnym zakresie obadaj.

    Wkładanie podstawek w gniazda SIPP może się powieźć ale jest duża szansa, że coś nie będzie kontaktować albo po prostu wypadnie.
    • 7: CommentAuthorzyga64
    • CommentTime1 Aug 2023 zmieniony
     
    Te listwy mają odpowiedni rozstaw, nie trzeba dopasowywać.
    ->link<-
    Piny są okrągłe więc nie rozepchniesz podstawek.

    Mają nawet w Deutschlandowie :)
    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime1 Aug 2023
     
    Podstawki SIMM takie jak w innych płytach STE, albo w starych pecetach, są o tyle lepszym rozwiązaniem, że w przyszłości jak Ci padnie jakaś kość, to łatwo już będzie wymienić. Poza tym kupiłeś nowe kości, ale też nie wiesz czy wszystko dobrze zahula jak to podłączysz, więc lepiej było by jednak wlutować podstawki w tą płytę i wtedy już z kościami SIMM masz pełną swobodę żonglowania. Musiał byś tylko takich podstawek poszukać, dawno ich nigdzie nie szukałem, ale zapewne są w sprzedaży, może ktoś podpowie.
    • 9: CommentAuthorwrona
    • CommentTime2 Aug 2023 zmieniony
     
    dzieki za te wszytskie wskazowki, faktycznie piny kwadratowe sa powszechniej do kupienia i sa tansze a okragle z tym rozstawem 2,54 juz niekoniecznie.
    zamowilem przez Ebay u chinczyka najtaniej jak znalazlem 10szt. pinow
    ->link<-

    ale tutaj daliscie mi do myslenia, ze nie kazdy ram pasuje :)
    mam akurat 4 sztuki SAMSUNG KMM59 I 000BN-7, kazdy ma po 3 scalaki.
    Tutaj pytanie laika STE, w jakich konfiguracjach mozna je wkladac w sloty, mozna wlozyc np. tylko jeden 1mb aby sprawdzic czy dobrze polutowane i robic reszte?
    Podstawki SIMM tak no na pewno jest to lepsze ale wiecej roboty i mozna atari uwalic bez odpowiednich umiejetnosci, tak mi sie wydaje przynajmniej ...
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime2 Aug 2023
     
    Pasować będą - kwestia czy są sprawne i czy komp odpali. Wkładać trzeba zawsze parzyście, przy czym w parze są sloty 1+3 oraz 2+4. Czyli można uzyskać 0.5MB (2x0.25MB w bankach 1+3), 1MB (4x0.25MB), 2MB (2x1MB w 1+3), 2.5MB (2x1MB w banku 1+3 i 2x0.25MB w banku 2+4) oraz 4MB (4x1MB).
    • 11: CommentAuthorwrona
    • CommentTime2 Aug 2023
     
    wielkie dzieki za info z tymi konfiguracjami kosci w STE!
    jak mi sie uda cos zmajstrowac dam znac, teraz tylko czekac na paczke z chin, ciekawe czy mi ZOLL zatrzyma
    • 12:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime3 Aug 2023
     
    Jak to że niby więcej roboty z podstawkami? Przecież tak czy inaczej stare pamięci musisz wylutować i oczyścić przelotki na płycie. A później to już dokładnie tyle samo roboty jest z wlutowaniem w płytę pinów co z wlutowaniem podstawek. Nawet więcej roboty z pinami, bo jeszcze je musisz do kości pamięci przylutować dodatkowo. A jak coś nie zadziała, to cała robota od nowa, a z podstawkami jak coś nie zadziała, to już możesz kości sobie do woli wymieniać bez problemu. Rób jak chcesz, ja bym robił z podstawkami, ale oczywiści każdy se grzebie jak lubi:-)
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Aug 2023
     
    Kości może mieć w "podstawkach" (żeńska listwa kołkowa). Ale tego nie wiemy.
    • 14: CommentAuthorwrona
    • CommentTime3 Aug 2023
     
    mam listwy zenskie
    • 15: CommentAuthorwrona
    • CommentTime3 Aug 2023 zmieniony
     
    plyta jest taka
    • 16:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime3 Aug 2023
     
    Ahaaaa, no to trzeba było tak od samego początku gadać, to byśmy od razu powiedzieli co i jak. W tej sytuacji to oczywiście, że trzeba do SIMM-ów dolutować sobie kołki precyzyjne i już. Ja myślałem, że masz te SIPP-y wlutowane w płytę na stałe, bo przez moje ręce płyta STE z SIPP-ami przewinęła się tylko raz i ona miała wlutowane bezpośrednio te SIPP-y w płytę. Nie wiem czy bywało to różnie, czy może tam już była jakaś rzeźba robiona, nieistotne, w każdym razie teraz wiadomo dokładniej o co chodzi, no i dobre rozwiązanie wybrałeś.
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Aug 2023
     
    No to lutuj piny do modułów i jazda :-)