atarionline.pl Spinnaker, DesignWare, Rand McNally (Atari vs Apple II) + Forth - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime23 Aug 2023 zmieniony
     
    Trafiłem na grupę bardzo podobnych aplikacji edukacyjnych, trzech firm: Spinnaker, DesignWare oraz Rand McNally.

    Wiele z tych produkcji powstało przy pomocy "MicroMotion FORTH-79" który to (z tego co udało mi się ustalić, grzebiąc po archive.org) było reklamowane TYLKO jako produkt na Apple II i może PC - ale aplikacje wychodziły na Apple II, PC, C-64 i Atari 8-bit.

    Instrukcje gier (jak wyczytałem, zgodnie z kontraktem z MicroMotion) zawierają informację jeśli użyto tego języka. Szata graficzna jest dość podobna, sugerując użycie jednego "frameworka".

    Obrazy dyskietek na Atari (na Atari Online mamy np. gry DesignWare - FaceMaker itp) wydają się to potwierdzać. W edytorze binarnym widać słowa typowe dla Forth, nie jest to jednak Fig-Forth, jak np. produkcje P. Pantoły.

    AtariMania klasyfikuje te gry jako powstałe w "Compiled Forth".

    Jednak tej implementacji jezyka na Atari raczej nie było (szukałem w ogłoszeniach i czasopismach na Archive.org).

    Czy ktoś wie jak to mogło wyglądać? Czy ktoś się spotkał z cross-compiling na Apple II i/lub PC dla tak wielu platform, w tym C-64 i Atari 8-bit? Czytałem o częściowej zgodności tych maszyn (opartych o 6502), spekuluję że proste jądro w asemblerze specyficznym dla platformy (wywołania grafiki, dźwięku, obsługa dysku) mogło być zawsze w ten sam sposób generowane przez cross-compiler (?) a reszta zlepiana ze słów Forth (może nawet bajt po bajcie takie same).

    Może ktoś zna się lepiej na budowie takich binarek i może spojrzeć co tam ciekawego widać?

    Był to komercyjny i jakiś strasznie drogi Forth z roku 1980 (według ->link<- oraz ogłoszeń z epoki).

    Gry są dość paskudne i powolne ale niektóre całkiem skomplikowane .
  1.  
    Hello,

    What software from Rand McNally did you find? Is it Unlocking the Map Code, Choice or Chance? or Time and Seasons?

    In any case, I really hope you can archive whatever you have for the Atari community. We've been trying to locate copes of these programs for literally ages with no success...

    Thanks!
    • 3: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime25 Aug 2023
     
    Apologies, by "finding" I merely meant that I became aware about many of these games written in Forth, as described by the manuals, also screenshots suggest similar tools used to make them.

    I do not own any copy.