atarionline.pl Fujinet 1.7 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime12 Sep 2023
     
    Trochę ludzi sie pytało czy nie zmontuje nowszej wersji. No to robię zebranie .. Płytki lecą z Chin, części lecą ze Stanów..;)

    Prawde mówiąc w porównaniu do wersji 1.6 zmiany są raczej kosmetyczne ale skoro ludzie chcą to kim ja jestem żeby z gustami dyskutować ;)

    Do tego , naprawdę chciałbym to pazerne Allegro ominąć bo już naprawdę przesadzają z prowizjami, opłatami, dopłatami itp..

    Więc , do brzegu:

    Dla użytkowników AtariOnline Fujinet 1.7 w drukowanej 3d budzie, w stylu XE lub XL , koszt 240 PLN plus 16 PLN paczkomat. Oczywiście brutto, fakturka w zestawie.

    Jak ktoś jest chętny to proszę dać znać na maila zaxoniec@googlemail.com. W temacie podać ATARIONLINE i FUJINET. Ja podam nr konta.

    CZas oczekiwania na Fujineta to jakieś 10-12 dni roboczych. Ja wyrabiam ale drukarki nie nadązają ;)
    • 2: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime12 Sep 2023
     
    Zgłoszenie poszło, mam nadzieję, że doszło :)
    Mam AVG, Fujineta też czas polizać, jak zachwalają go już nawet na VCF i wspomniał tamże o nim jeden z projektantów Atari 2600 i 8bit - Joe Decuir.
  1.  
    Ode mnie zgłoszenie też poszło.
    • 4: CommentAuthortakron27
    • CommentTime13 Sep 2023
     
    gupie pytanie może: jak się rozeznać którą wersję się posiada? nabyłem kiedyś fujineta ale kórego to nie pamiętam..
    • 5: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime21 Sep 2023
     
    Sprzętowo to trzeba popatrzeć na płytkę drukowaną pewnie.
    • 6: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime21 Sep 2023
     
    Można też sie do FN z poziomu PC podłączyć i soft podaje wersję. Ale tak nie do końca rzetelnie. Mogę tez sprawdzić po dacie zakupu w swoim archiwum. Ale najprościej rozkrecic i sprawdzić numer wersji na płytce.
    • 7: CommentAuthortakron27
    • CommentTime22 Sep 2023
     
    ok dzięki za podpowiedzi, zaś rozkręcę
    • 8:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Sep 2023
     
    @zaxon
    Ja mam od Ciebie kupione swego czasu 1.5 zdaje się. Są może jakieś fixy poprawiające współpracę FujiNetu w kooperacji z innymi urządzeniami SIO?
    • 9: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime23 Sep 2023
     
    1.6 i 1.7

    1.7
    Replace MicroUSB with USB-C port
    Add 220uF bulk capacitor to SIO 5V


    Changes from v1.5:

    Add SD Card Detect pin on GPIO 15
    Change SIO 5V voltage divider for better accuracy
    Run Motor Control signal through buffer
    10K pullup on ESP side Motor Control
    2K pulldown on Atari Side Motor Control
    New SIO Receptacle pins for better fit with all SIO cables
    Case Changes:
    Increase screw hole size
    New plug without mounting holes
    Tighter tolerance for SIO plug & added supports
    Modified 3D Printed Receptacle for new pins
    New external antenna case designs (requires U.FL/IPEX connector and correct resistor placement on ESP32 WROVER module)
    • 10:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime23 Sep 2023
     
    No łał:-) Idą naprzód jak cholera:-)

    A tak serio, to w działaniu nie ma kompletnie żadnych różnic w fujinetach od początków i pierwszych wersji, aż po dziś dzień.

    Znaczenie ma natomiast jedynie jaki moduł ESP zastosował budowniczy w danym egzemplarzu fujineta, przy czym w każdej wersji samego fujineta można było stosować różne moduły ESP. Tam był taki przeskok, że w starszych wersjach był stosowany moduł z mniejszą ilością pamięci, a potem można było stosować nadal te z mniejszą oraz takie z większą, co rozszerzyło możliwości firmware.

    Drugi bardziej lub mniej istotny szczegół różnic w budowie dotyczy tego, czy budowniczy zrobił wyjście na USB. Jak jest wyjście na USB, to laikowi będzie łatwiej aktualizować sobie firmware. Jednak jak nie ma USB, to też nie jest jakiś wielki problem, tylko trzeba mieć programator taki dodatkowy za pięć zł.

    Ja mam na przykład takiego fujineta, którego sobie kiedyś zrobiłem na płytkach od x_angela, jak jeszcze w sprzedaży nie było u nas fujinetów. Tak więc to jest pewnie jakaś wersja jedna z pierwszych wg schematów, chociaż już wtedy było wiadomo że moduł ESP będzie używany niebawem z większą pamięcią, więc lepiej taki kupić, no i taki sobie wlutowałem, tak że do dziś mam świeży firmware bez problemu. Nie mam wejścia USB, programuję przez dodatkowy dynks za pięć zł. Dołożyłem do swojej wersji później sobie te różne tam pulupy i przyciski, więc normalnie fujinet jest w pełni funkcjonalny i można powiedzieć współczesny.

    A piszę to wszystko, żeby uzmysłowić maniakom cyferek i numerków w wersjach, że akurat w przypadku tego urządzenia nie ma to za bardzo znaczenia.
    • 11:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime25 Sep 2023
     

    zaxon:

    Change SIO 5V voltage divider for better accuracy
    Run Motor Control signal through buffer
    10K pullup on ESP side Motor Control
    2K pulldown on Atari Side Motor Control
    New SIO Receptacle pins for better fit with all SIO cables


    @Mq
    Czyli myślisz, że powyższe nie wpływają na poprawienie współpracy FujiNetu z innymi urządzeniami na SIO? Bo u mnie w 1.5 jest z tym średnio w przypadku SIO2SD i CA-2001.
    • 12:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime25 Sep 2023
     
    No akurat linia motor control to jest wykorzystywana przez magnetofon, a nie przez stację dysków. CA2001 w ogóle do niczego nie wykorzystuje tej linii, ona jest tam tylko podłączona wprost z jednego gniazda SIO do drugiego, żeby było przejście na kolejne urządzenia.
    A co konkretnie masz za problemy z tą stacją w połączeniu z Fujinetem?
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime25 Sep 2023
     
    No generalnie jakieś ogólne gryzienie się w przypadku FujiNet "w obwodzie", niereagowanie urządzeń czasem na komendy, błędy odczytu, itp. Sam FujiNet OK, z czymś inny na szynie SIO już różnie bywa.
    • 14: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 Sep 2023
     
    A FN wpinasz pierwszy a potem kabel SIO do niego ? W przypadku 1.5 to może byc problem z gniazdem SIO w FN. Tam jeszcze były te cieńsze piny i może kabel źle trzyma ? Wpinałeś go do stacji zamiast do kompa ?
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Sep 2023
     
    FujiNet siedzi w CA-2001 TMD, a do niego mam wpięte SIO2SD jeszcze.
    Problemy się pojawiają dopiero gdy te wszystkie urządzenia są włączone. ;-)
    • 16: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime26 Sep 2023
     
    Może po prostu nie wyrabia zasilacz Atarynki? Sprawdź napięcie na liniach zasilania. Może i można podłączyć kilkanaście (chyba ponad 100 teoretycznie) urządzeń, ale trzeba zapewnić zasilanie.
    • 17:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Sep 2023
     
    Nie sądzę, impulsowy 2A od Kuby Husaka ;-)
    • 18:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime26 Sep 2023
     
    No to jeśli podpinasz stację, fujinet i sio2sd jednocześnie, to prawdopodobnie problemem jest brak buforowania linii danych na SIO w tych urządzeniach.

    Trochę mi się nie chce tego szukać, ale jeśli Ty masz chęć, to poszukaj sobie na tutejszym lub sąsiednim forum następujących wskazówek: pisał o tym kkrys kiedyś, mierzył napięcia na liniach danych portu SIO i okazało się, że jak się podpina tam różne urządzenia niebuforowane, to siadają mocno te napięcia. Kkrys wymyślił takie małe buforki do różnych urządzeń i twierdził, że je montował do wszystkiego co nie ma buforów i to pomaga.

    Generalnie buforów nie ma w sio2sd, fujinecie, sdrive max czy jak tam się to nazywa i w wielu, wielu innych urządzeniach. Wydaje mi się, że coś z tym jest na rzeczy, bo jak kiedyś o tym czytałem, to pamiętam że w tej samej sprawie były też wątki na atariage i tam też pokazywano różne schemaciki rozwiązań problemów za pomocą buforowania. Problem leży w tym, że w ciągu ostatnich 20 lat powstało masę nowych różnych urządzeń peryferyjnych do Atari, a każdy (prawie) kto je projektuje i produkuje, to robi to najwyraźniej bez testowania wespół z innymi urządzeniami. Efekt finalny jest taki, że wszystkie urządzenia działają na 100% poprawnie jak są samotnie wpięte do SIO, a jak są wpięte wraz z innymi urządzeniami, to zaczyna się loteria.
    • 19: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime28 Sep 2023 zmieniony
     
    MQ , bufory w FujiNet na SIO są i to od dosyć dawna. Na pewno od wersji 1.5 . 2 sztuki 74ls07 ..W Sdrive Max które ja sprzedaję też jest bufor.
    • 20:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime28 Sep 2023
     
    O, no to bardzo fajnie:-) Ja zawsze wierzyłem w to co robisz zaxon:-) Chciałem tylko dodać, że przepraszam, że od Ciebie nie kupuję gadżetów, ale akurat dla mnie retro hobby to jest przede wszystkim grzebanie w elektronice i budowanie sobie samodzielnie różnych rzeczy. Zwykle jak już coś zbuduję, to tego potem nie używam i buduję coś następnego. Jedni lubią używać sprzęt, a ja lubię w nim grzebać:-) Jednak gdybym miał cokolwiek kupować, to dla mnie zaxon jest numerem jeden, do którego bym się zwrócił:-) Polecam tego pana:-)
    • 21: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime28 Sep 2023
     
    To nie ja. Ja to tylko składam w zasadzie z gotowca i tym diluję żeby opłacić pierdylion opłat dzięki którym z kolei mogę to robić ;)

    I wierz mi, kiedyś tak miałem jak ty. Miło wspominam zarwane noce przy konstruowaniu czegoś i to YAY jak odpaliło. Niestety, wszedłem w komercję i ona mi wypaliła kawał duszy. I chęci . No ale, rachunki same sie nie opłacą....A ciężko wyrwać sie z tego błędnego koła i zrobić coś dla własnej przyjemności a nie dlatego bo muszę , bo inaczej dostanę batem po łydkach .
    • 22:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime29 Sep 2023
     
    tez wersja 1.7 :-) ale w innym wykonaniu/obudowie.

    ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime29 Sep 2023
     
    Nie podoba mi się takie pudło wielkie. Fujinet to jest karta sieciowa a nie router. Gdzie sobie ci wszyscy biedni ludzie mają to ustawiać wszystko?:-)

    @zaxon: ja do Atari to sobie robię różne rzeczy dla zabawy raczej, ale niezależnie od tego zdarzyło mi się robić też inne rzeczy z elektroniki komercyjnie. Ludzie nie zdają sobie sprawy jaka to jest ciężka praca i jak wykańcza człowieka. Ja to wiem, doceniam, i obyś jak najdłużej miał na to siły, bo robisz fajne te rzeczy i wiem że jest dużo zwolenników Twoich produktów, a wszyscy z którymi rozmawiałem - bez wyjątków - zawsze zachwalali zarówno jakość Twoich rzeczy, jak i kontakt z Tobą w sprawach z produktami związanych. Tak że ja zawsze polecam Ciebie jak ktoś się o coś pyta.