atarionline.pl ATARI SF314 potrzebny silnik - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime2 Nov 2023 zmieniony
     
    Zakupiłem stację Atari SF314 z wąskim przyciskiem. Niestety po chwili pracy zaczyna głośno pracować silnik od obrotu dyskietką. Po rozebraniu okazało się że komutator jest trup nie do odrestaurowania. Czy ktoś z grupowiczów ma może w swoich zbiorach taką elektronikę z silnikiem do obrotów dyskietek od tego modelu ? Pilnie potrzebna ;) Poniżej zdjęcia danej stacji ;)
    • 2:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime2 Nov 2023
     
    • 3:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime2 Nov 2023
     
    Jaki mechanizm (producent/model) siedzi w środku?
    • 4:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Na obudowie mechaniki jest EPSON SUWA SEIKOSHA CO. LTD Made in Japan.
    Poniżej zdjęcia z góry i od dołu elektroniki.
    • 5:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    To nie jest taki silnik bezszczotkowy? W jednej stacji kiedyś mi chyba trochę podrdzewiał, średnio coś mi się udało z nim zrobić.
    • 7: CommentAuthorRYSIEK_M
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Mam mechanikę od 357
    • 8: CommentAuthorRYSIEK_M
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    • 9: CommentAuthorRYSIEK_M
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    • 10:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    @RYSIEK_M - niestety to jest całkiem inna stacja, ale dzięki za pomoc.

    @Peri Noid - zgadza się to jest bez szczotkowy. Rozebrałem go żeby wyczyścić komutator i blaszki które robią za szczotki. Praca stacji zrobiła się o wiele cichsza ale i tak po chwili pracy zaczyna nierówno pracować i hałasować. Jak odwrócę stację do góry nogami to przez chwilę wszystko działa ok, ale i tak za moment zaczyna hałasować i nierówno pracować. Musiała bardzo długo gdzieś pracować. Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, stacja uruchamia silnik obrotu dyskietki gdy pracuje napęd DS0. Sprawdzałem układ DMA w STE i jest OK, tak więc nie wiem czy w tych stacjach tak było czy nie, że pracuje cały czas silnik obrotu dyskietki. Kiedy zaczyta dyskietkę pod TOS-em to zatrzymuje się i czeka na dalsze instrukcje.
    • 11:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Jak łożysko zardzewiało to nic z tym nie zrobisz. Próbowałem rozebrać taki mechanizm, w sensie - jakoś to rozebrać i dostać się do łożyska (jest ślizgowe, jeśli się nie mylę). Skończyło się śmietnikiem (no, prawie - poszło na inne części).
    • 12:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    @Peri Noid - tu łożysko jest ok, nie robi oporów, przesmarowałem je też, ale to nie pomogło w moim problemie, dalej stacja zachowuje się dziwnie. Jak jest zimna zaraz po włączeniu jest OK, ale po chwili pracy ( 5-10 min) zaczyna jej odwalać korba ;)
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Może któraś cewka nawala i jak się zagrzeje to przestaje działać? Brak niektórych stopni przy pracy może generować dziwne odgłosy.

    Jakby nie patrzeć, przydałby się taki mechanizm na podmianę. Może jakaś amigowa stacja by była kompatybilna? Skoro 1541 był dobrym dawcą dla 1050... ;-)
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Ten Epson jest dość nietypowy. Trudno będzie o zamiennik. Mogę podstawić stację od PC one i tak były na DS1 więc powinny zadziałać. Tylko nie dopasuję panelu przedniego.
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Skoro to jest napęd z małym przyciskiem to może się uda coś dopasować.
    • 16:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime4 Nov 2023
     
    Najgorzej to z panelem przednim, on jest taki z profilami które pasują do obudowy, ale nie będzie to pasować do stacji od PC.