atarionline.pl Stare Ultimate 1MB i aktualizacja firmware. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime8 Nov 2023
     
    Wyciągnąłem z szafy moją oryginalną atarkę "z epoki".

    Odpaliłem i mam w środku Ultimate 1MB zakładane przez Lotharka osobiście jakieś 10-11 lat temu.
    Płytka czarna.

    Od czasu instalacji, komputer nie był używany.

    Reanimowałem moje SIO2IDE i wszystko w zasadzie chodzi, ale chciałbym zaktualizować firmware w U1MB, no i widzę w opisach, że w starej wersji wymagana jest wcześniej aktualizacja wsadu gdzieśtam :)

    I teraz pytanie, jak stwierdzić czy mogę spokojnie aktualizować firmware, czy też jednak nie i muszę znaleźć kogoś, kto zaktualizuje mi wsad w którymś scalaku (bo sam nie mam narzędzi do tego).

    Czy da się jakoś programowo to stwierdzić? A może organoleptycznie patrząc na płytkę albo sprawdzając jakieś sygnały?
    • 2: CommentAuthorpigula
    • CommentTime8 Nov 2023
     
    Na stronie z najnowszym firmwarem wszystko jest ładnie opisane.

    Important: Owners of Ultimate 1MB with the original v.1 CPLD code from Candle’s first run of boards (with glossy black PCB and requiring current limiting resisitors on the MMU cable) must ensure that they update to the current JED prior to installing the new BIOS, otherwise they risk bricking the device. Boards with the PBI feature (including all manufactured by Lotharek and those from Candle’s second run) will safely run the new BIOS without modification. If your U1MB has a white PCB or was purchased new from a commercial vendor since 2013, it is guaranteed to be compatible with the new firmware.

    CPLD JED, który musisz najpierw zaktualizować jest do pobrania poniżej najnowszej wersji firware'u

    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime8 Nov 2023 zmieniony
     
    Czytałem to już i jako, że mam wersję od Lotharka, to raczej nie wymaga to aktualizacji CPLD (której to właśnie nie mam jak zrobić samodzielnie).

    Dlatego też pytam o to jak stwierdzić jednoznacznie, którą wersję mam obecnie (może te rezystory??).
    • 4: CommentAuthorpigula
    • CommentTime8 Nov 2023
     
    Teraz jest łatwiej bo Lotharek nalepia naklejki z datą na U1MB.
    Musiałbyś zrobić zdjęcie to się porówna. Bo ja w jednej Atarce mam czarną wersję.
    • 5:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime8 Nov 2023
     
    Supeł.

    Wrócę do domu, to zrobię fotki.
    • 6:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime8 Nov 2023
     
    Fotki wrzuciłem na mojego Dropboxa:

    ->link<-

    Proszę o potwierdzenie, że aktualizować! :)
    • 7: CommentAuthorpigula
    • CommentTime8 Nov 2023 zmieniony
     
    Mój wariant czarny Ultimate wygląda dokładnie tak samo. Wszystkie elementy elektroniczne umieszczone dokładnie w tych samych miejscach.
    • 8:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime8 Nov 2023 zmieniony
     
    No to CPLD trza aktualizować we wnim? Czy uważasz że nie?

    W sumie mogę zaryzykować.... najwyżej dam komuś do naprawienia... :)
    • 9: CommentAuthorpigula
    • CommentTime8 Nov 2023 zmieniony
     
    Ja w swojej czarnej mam wgrany samodzielnie najnowszy firmware.Na starcie mialem taką samą wersję jak Ty.
    Za pomocą softu na Atari zrob sobie tylko backup całego wsadu. A dopiero potem aktualizuj.

    Ps ja programator plus adapter do takich pamięci mam.
    • 10:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime8 Nov 2023 zmieniony
     
    Dzięki za info. Zrobiłem! Działa! (zaryzykowałem zanim odpisałeś :) ).

    Prawdziwi twardziele nie robią backupów! :P


    Tylko zanim ROM QMEGa znalazłem i dograłem .... ech :)

    Mechanizm 4 profili super, tylko to przełączanie... jakby na ekranie uruchamiania poza L (loader) działały klawisze 1-4 i wybierały profil to już by była bajka...
    • 11: CommentAuthorpigula
    • CommentTime8 Nov 2023
     
    • 12:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime8 Nov 2023
     
    Dzięki :)

    Już znalazłem przecie - ale dzięki!
    • 13: CommentAuthorpigula
    • CommentTime9 Nov 2023
     
    Pamiętaj - że w zależności od konfiguracji są różne warianty pluginów do nowej wersji U1MB, bo jest pod side2, side3, vbxe,rapidus, sophia itd... niestety ze względu na wielkość nie można mieć wszystkiego ;)
    • 14:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime9 Nov 2023
     
    Nie mam tego problemu.
    Nie mam niczego :)

    SIO2IDE i U1MB .... wystarczy.